Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,808 μέλη και 2,441,588 μηνύματα σε 76,728 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 335 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αιωνίως νεανίες!

halvas (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε: στις 22:46, 23-10-08:

Αιωνίως νεανίες!

Στραμμένοι ο ένας προς τον άλλον, με τα σώματα ενωμένα σε μια αιώνια, αέναη αγκαλιά, αυτοί οι δύο ανθρώπινοι σκελετοί πέρασαν ωκεανούς χρόνου μαζί. Δεμένοι σ' αυτή την άκρως ερωτική στάση εδώ και 5.000-6.000 χρόνια, ήρθαν πριν από λίγες μέρες στο φως κατά τη διάρκεια αρχαιολογικών ανασκαφών κοντά στη Μάντοβα, στα βόρεια της Ιταλίας. Η ανακάλυψη, που όμοιά της δεν έχει καταγραφεί μέχρι σήμερα, άφησε άφωνη την ομάδα των αρχαιολόγων που εργάζονταν στην ανασκαφή.

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις τους, πρόκειται για τους σκελετούς ενός άνδρα και μιας γυναίκας και μάλιστα νεαρής ηλικίας, που έζησαν τη Νεολιθική εποχή. Το σφιχταγκαλιασμένο ζευγάρι αποτελεί αίνιγμα για τους αρχαιολόγους, αφού, όπως αναφέρει η επικεφαλής των ανασκαφών, Ελενα Μεντότι, «δεν υπάρχει κανένα προηγούμενο διπλής ταφής τη Νεολιθική περίοδο. Πολύ περισσότερο δύο ενήλικων ανθρώπων, έτσι αγκαλιασμένων. Και δεν πρόκειται για σχήμα λόγου, είναι στ' αλήθεια αγκαλιασμένοι». «Είναι μοναδική και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ανακάλυψη. Και παρά την εμπειρία μου, είναι η πρώτη φορά που συγκινήθηκα τόσο πολύ», τονίζει η Μεντότι, που επί 25 χρόνια συμμετέχει σε αρχαιολογικές ανασκαφές, μεταξύ των οποίων αρκετές «διάσημες», όπως αυτής της Πομπηίας. Διευκρινίζει ότι οι αρχαιολόγοι της ομάδας της δεν είναι ακόμα σε θέση να γνωρίζουν αν το ζευγάρι είχε, για κάποιο περίεργο λόγο, ταφεί μαζί ή αν οι δύο νέοι πέθαναν μαζί, αγκαλιασμένοι, σκεπάστηκαν από το χώμα και έμειναν εκεί, με τις χιλιετηρίδες να περνούν αλλάζοντας στο διάβα τους τα πάντα, εκτός από τη δική τους αγκαλιά.

Στο εργαστήριο θα διευκρινιστεί η ακριβής ηλικία του ζευγαριού καθώς και ο χρόνος που έμειναν θαμμένοι μαζί. Αυτό ωστόσο που μάλλον θα μείνει για πάντα κρυφό, είναι η ιστορία που κρύβεται πίσω από την αιώνια αγκαλιά των δύο νέων. Πώς ταξίδεψαν ανέγγιχτοι στο χρόνο και έφτασαν στην εποχή μας με τα χέρια τους ενωμένα, τα πόδια τους να αγγίζονται και τα πρόσωπά τους ελάχιστα μακριά το ένα από το άλλο, σαν το μόνο που επιθύμησαν ποτέ να ήταν ο ένας τον άλλον...

http://www.enet.gr/online/online_tex...07,id=33262652

Καταπληκτικό; Εγώ συγκινήθηκα...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε: στις 22:50, 23-10-08:

καλο... πολυ ωραιο...... αλλα δεν πολυκαταλαβα την ποζα απο τη φωτο...
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε: στις 22:52, 23-10-08:

Ε, είναι λίγο μικρή.

Δεν ξεχωρίζεις τα κεφάλια πάνω πάνω; Είναι αγκαλιασμένοι σε εμβρυακή στάση.
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Διάσημο Μέλος

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε: στις 22:55, 23-10-08:

αχ ναι τωρα τα ξεχωρισα!..... πω πω..... πραγματικα απιστευτο!!!!
Παράθεση

Angelique.

Επιφανές Μέλος

H Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,652 μηνύματα.

H Angelique. Kalinka ★. *. • ○ ° ★☾★ °:. *. • ○ ° ★☾ έγραψε: στις 12:16, 24-10-08:

Καλα απιστευτο πραγματικα...και πολυ συγκινητικο:xixi:τι να πει κανεις..η εικονα μιλαει απο μονη της
Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε: στις 13:55, 24-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από halvas
Αιωνίως νεανίες!

Στραμμένοι ο ένας προς τον άλλον, με τα σώματα ενωμένα σε μια αιώνια, αέναη αγκαλιά, αυτοί οι δύο ανθρώπινοι σκελετοί πέρασαν ωκεανούς χρόνου μαζί. Δεμένοι σ' αυτή την άκρως ερωτική στάση εδώ και 5.000-6.000 χρόνια, ήρθαν πριν από λίγες μέρες στο φως κατά τη διάρκεια αρχαιολογικών ανασκαφών κοντά στη Μάντοβα, στα βόρεια της Ιταλίας. Η ανακάλυψη, που όμοιά της δεν έχει καταγραφεί μέχρι σήμερα, άφησε άφωνη την ομάδα των αρχαιολόγων που εργάζονταν στην ανασκαφή.

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις τους, πρόκειται για τους σκελετούς ενός άνδρα και μιας γυναίκας και μάλιστα νεαρής ηλικίας, που έζησαν τη Νεολιθική εποχή. Το σφιχταγκαλιασμένο ζευγάρι αποτελεί αίνιγμα για τους αρχαιολόγους, αφού, όπως αναφέρει η επικεφαλής των ανασκαφών, Ελενα Μεντότι, «δεν υπάρχει κανένα προηγούμενο διπλής ταφής τη Νεολιθική περίοδο. Πολύ περισσότερο δύο ενήλικων ανθρώπων, έτσι αγκαλιασμένων. Και δεν πρόκειται για σχήμα λόγου, είναι στ' αλήθεια αγκαλιασμένοι». «Είναι μοναδική και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ανακάλυψη. Και παρά την εμπειρία μου, είναι η πρώτη φορά που συγκινήθηκα τόσο πολύ», τονίζει η Μεντότι, που επί 25 χρόνια συμμετέχει σε αρχαιολογικές ανασκαφές, μεταξύ των οποίων αρκετές «διάσημες», όπως αυτής της Πομπηίας. Διευκρινίζει ότι οι αρχαιολόγοι της ομάδας της δεν είναι ακόμα σε θέση να γνωρίζουν αν το ζευγάρι είχε, για κάποιο περίεργο λόγο, ταφεί μαζί ή αν οι δύο νέοι πέθαναν μαζί, αγκαλιασμένοι, σκεπάστηκαν από το χώμα και έμειναν εκεί, με τις χιλιετηρίδες να περνούν αλλάζοντας στο διάβα τους τα πάντα, εκτός από τη δική τους αγκαλιά.

Στο εργαστήριο θα διευκρινιστεί η ακριβής ηλικία του ζευγαριού καθώς και ο χρόνος που έμειναν θαμμένοι μαζί. Αυτό ωστόσο που μάλλον θα μείνει για πάντα κρυφό, είναι η ιστορία που κρύβεται πίσω από την αιώνια αγκαλιά των δύο νέων. Πώς ταξίδεψαν ανέγγιχτοι στο χρόνο και έφτασαν στην εποχή μας με τα χέρια τους ενωμένα, τα πόδια τους να αγγίζονται και τα πρόσωπά τους ελάχιστα μακριά το ένα από το άλλο, σαν το μόνο που επιθύμησαν ποτέ να ήταν ο ένας τον άλλον...

http://www.enet.gr/online/online_tex...07,id=33262652

Καταπληκτικό; Εγώ συγκινήθηκα...
Αν οντως βρεθηκαν ετσι οι σκελετοι και δεν ειναι κατι φτιαχτο τοτε πραγματικα ειναι παρα πολυ ωραιο...ισως και ο καλυτερος-ευτυχισμενος σωματικος θανατος που μπορει να χει καποιος....οντως συγκινητικο Halva..επισης αυτη η εικονα μου θυμισε εντονα το παρακατω τραγουδι:

When Love And Death Embrace-HIM
I'm in love with you
And it's crushing my heart
All I want is you
To take me into your arms
When love and death embrace
I love you
And you're crushing my heart
I need you
Please take me into your arms

Παράθεση

xrhstoss (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O xrhstoss έγραψε: στις 14:02, 24-10-08:

Πολυ ωραιο!Αρκει να μην ειναι φτιαχτο..
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 4,037 μηνύματα.

H Devina έγραψε: στις 15:05, 24-10-08:

Πωπω...τι ωραία εικόνα! Να βλέπεις ένα ερωτευμένο ζευγάρι να πεθαίνει μαζί...αγκαλιασμένοι..και έτσι να μην σβήνει ποτέ ο ερωτάς τους..για πάντα μαζί που λέμε...αυτό είναι! Τι όμορφο!
Απίστευτο...
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 15:12, 24-10-08:

και που ξερετε οτι ηταν ερωτευμενοι..?

(τωρα σας χαλαω και την ατμοσφαιρα...)
Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε: στις 15:16, 24-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
και που ξερετε οτι ηταν ερωτευμενοι..?

(τωρα σας χαλαω και την ατμοσφαιρα...)
το υποθετουμε...αγκαλιασμενοι-νεοι-αντρας,γυναικα- και αν παρατηρησεις και τη σταση του κεφαλιου..θα καταλαβεις..αν και ουτε αυτο ειναι απολυτο ισως να χεις δικιο..μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε...απλα εμας μας βολευει η βερσιον των ερωτευμενων..καλα μπορει να ναι και τελειως φτιαχτο το σκηνικο ουτε αυτο αποκλειω..
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 15:17, 24-10-08:

αγκαλιασμενη στην δικη μας εποχη ναι αυτο σημαινει
μιλαμε ομως για το 2000 πχ
Παράθεση

georgi@_17 (Γωγω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται κομμωτρια-αισθητικος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H georgi@_17 έγραψε: στις 15:20, 24-10-08:

συμφωνω.. ειναι φοβερο... πολυ ρομαντικο..(αν ειναι οντωσ πραγματικο)!
Παράθεση

Angelique.

Επιφανές Μέλος

H Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,652 μηνύματα.

H Angelique. Kalinka ★. *. • ○ ° ★☾★ °:. *. • ○ ° ★☾ έγραψε: στις 15:22, 24-10-08:

χμ αν και μας χαλας την ατμοσφαιραθα συμφωνησω
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 4,037 μηνύματα.

H Devina έγραψε: στις 15:29, 24-10-08:

Γιατί τι ήταν δηλαδή το 2000 πχ???
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 15:34, 24-10-08:

σωστα πιο παλια...
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε: στις 15:37, 24-10-08:

Κάτσε γιατί μπερδεύομαι
Είπες ότι αν ήταν αγκαλιασμένοι στη δική μας εποχή σημαίνει πως θα ήταν ερωτευμένοι.
Τώρα που είναι το 2000 πχ, γιατί να σημαίνει κάτι άλλο??
Εγώ εκεί το έχασα...
Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε: στις 15:42, 24-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από DESPOINA
Κάτσε γιατί μπερδεύομαι
Είπες ότι αν ήταν αγκαλιασμένοι στη δική μας εποχή σημαίνει πως θα ήταν ερωτευμένοι.
Τώρα που είναι το 2000 πχ, γιατί να σημαίνει κάτι άλλο??
Εγώ εκεί το έχασα...
εννοει πως ισως με το περασμα το χρονων να ηρθαν οι σκελετοι σε τετοια μορφη που να φαινονται αγκαλιασμενοι και πως τοτε ισως να μην ηταν...
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε: στις 15:43, 24-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
εννοει πως ισως με το περασμα το χρονων να ηρθαν οι σκελετοι σε τετοια μορφη που να φαινονται αγκαλιασμενοι και πως τοτε ισως να μην ηταν...

αα, οκ..τότε συγνώμη, δικό μου λάθος!
Απλά νόμιζα πως δεν υπήρχαν ερωτευμένοι εκείνη την εποχή που θα κάνανε κάτι τέτοιο..

Λάθος μου...
Παράθεση

Constantina!

Δραστήριο Μέλος

H Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Constantina! έγραψε: στις 16:06, 24-10-08:

Πολύ όμορφο και ρομαντικό.

Αν και μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό..
Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 18:10, 24-10-08:

Θα σας φανεί λίγο χαζό, αλλά ακόμα διακρίνω λίγο ρομάντζο και ζωντάνια σε αυτά τα κρανία...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος