Διαδηλώσεις

Συμφωνείτε με τη νέα ρύθμιση για τις διαδηλώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)
  • Ναι

    Ψήφοι: 4 28.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 9 64.3%
  • Περίπου (σχόλιο)

    Ψήφοι: 1 7.1%

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αθήνα


Προηγούμενο άρθρο:
Υπέρ της πρότασης Πολύδωρα για τις διαδηλώσεις οι έμποροι (28/8/2006)

Υπέρ της πρότασης του υπουργείου Δημόσιας Τάξης για διαδηλώσεις δύο ταχυτήτων τάχθηκαν οι εκπρόσωποι του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου της Αθήνας. Ο ΕΒΕΑ διατύπωσε τρεις προτάσεις για τον τρόπο που θα πρέπει να πραγματοποιούνται.
Στη διάρκεια εκδήώσης ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ κ. Μίχαλος εξήγησε:
* Όποιος θέλει να διαδηλώνει στο κέντρο της Αθήνας θα πρέπει να ζητά εγγράφως την άδεια της Αστυνομίας και της Δημοτικής Αρχής πέντε μέρες πριν την διεξαγωγή της διαδήλωσης.
* Όποιος δεν μπορεί να διασφαλίσει τη τάξη και την περιφρούρηση της διαδήλωσης που διοργανώνει, οφείλει να συνεργάζεται με την Αστυνομία και να ζητά με αποζημίωση πρόσθετα μέτρα περιφρούρησης. Σε περίπτωση όπου ο οργανωτής έχει ζητήσει πρόσθετα μέτρα περιφρούρησης και σημειωθούν ζημιές την ευθύνη αποζημίωσης την αναλαμβάνει η Αστυνομία.
* Όλες οι διαδηλώσεις πλην αυτών που διοργανώνει η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ σε πανελλαδικές απεργίες, την πορεία του Πολυτεχνείου και την Πρωτομαγιά υποχρεωτικά οφείλουν να καταλαμβάνουν μία λωρίδα κυκλοφορίας. Διαφορετικά οι πορείες στο εμπορικό κέντρο της Αθήνας να μην επιτρέπονται.
Σε παρέμβασή του ο υφυπουργός Ανάπτυξης Γιάννης Παπαθανασίου ανέφερε ότι η κυβέρνηση ξεκαθαρίζει ότι δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης των διαδηλώσεων και πορειών στο κέντρο της Αθήνας, αλλά μετέχει στο διάλογο που έχει ανοίξει.
Ο υποψήφιος δήμαρχος Κώστας Σκανδαλίδης επεσήμανε ότι θα πρέπει να ληφθούν αποφάσεις από την Τοπική Αυτοδιοίκηση και την κυβέρνηση εφόσον αναληφθούν συγκεκριμένες πρωτοβουλίες για το θέμα από τους ίδιους τους φορείς της πόλης.
Ο υποψήφιος δήμαρχος Ν. Κακλαμάνης εξέφρασε την απογοήτευσή του γιατί στην εκδήλωση δεν κατέθεσαν τις προτάσεις τους η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ και επανέλαβε την πρότασή του ότι το δημοτικό συμβούλιο θα είναι αυτό που θα λάβει αποφάσεις για το θέμα.
Από την πλευρά του ο πρόεδρος του ΕΚΑ κ. Φελώνης τόνισε ότι οι εργαζόμενοι δεν είναι «τρελοί, όταν βγαίνουν στους δρόμους. Υπάρχει κάποιος λόγος και είναι σοβαρός».
Την εκδήλωση διοργάνωσε ο ΕΒΕΑ με τη συμμετοχή της εφημερίδας «Απογευματινή».
Πηγή https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=734947&lngDtrID=244
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ρε δεν παμε καλαααα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τι εννοείς? Το θεωρείς καταπάτηση των δικαιωμάτων σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Τι εννοείς? Το θεωρείς καταπάτηση των δικαιωμάτων σου?

Το θεωρω σαν πρωτο βημα για καταργηση του δικαιωματος της διαδηλωσης απο την στιγμη που θα πρεπει να παρεις επισημη αδεια για αυτην.Το κρατος θα νομιμμοποιειται να κινηθει εναντια της με τα δικα του μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κάποιος πρέπει να πληρώνει τελικά τις ζημιές.

εμένα μου άρεσε το "μία λωρίδα κυκλοφορίας":D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Το θεωρω σαν πρωτο βημα για καταργηση του δικαιωματος της διαδηλωσης απο την στιγμη που θα πρεπει να παρεις επισημη αδεια για αυτην.Το κρατος θα νομιμμοποιειται να κινηθει εναντια της με τα δικα του μεσα.

Έστω οτι όλοι συμφωνούν στο οτι έχεις δικαίωμα να διαδηλώσεις άνευ των ανωτέρω όρων. Εσυ και οι φίλοι σου που διαδηλώνετε για τον Χ σκοπό, θα συμφωνήσετε να πληρώσετε τα Χ σπασμένα στους εμπόρους;

Όχι μια ζωή άλλος να γ...άει κι άλλος να πληρώνει, έτσι;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Η κάθε πορεία δεν είναι απρόσωπη.Αποτελείται από ξεχωριστά άτομα.Η συλλογική τιμωρία δεν έχει καμία λογική.Γιατί να πληρώσουν όλοι το αδίκημα που έκανε ένας?Το ίδιο ακριβώς ισχύει για τα γήπεδα.Τιμωρείται η ομάδα, η έδρα και δεν ξέρω κι εγώ ποιος άλλος και τελίκα ο μόνος που δεν τιμωρείται είναι αυτός που πέτακσε το μπουκάλι ή, αντίστοιχα, τη μολότωφ στην πορεία.Ένας άνθρωπος το έκανε, δεν το έκανε "η πορεία".Οπότε να συλληφθεί αυτός ο ένας, όχι να τιμωρηθεί "η πορεία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
και πως θα τον βρουνε μεσα σε τοσες χιλιαδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Η κάθε πορεία δεν είναι απρόσωπη.Αποτελείται από ξεχωριστά άτομα.Η συλλογική τιμωρία δεν έχει καμία λογική.Γιατί να πληρώσουν όλοι το αδίκημα που έκανε ένας?Το ίδιο ακριβώς ισχύει για τα γήπεδα.Τιμωρείται η ομάδα, η έδρα και δεν ξέρω κι εγώ ποιος άλλος και τελίκα ο μόνος που δεν τιμωρείται είναι αυτός που πέτακσε το μπουκάλι ή, αντίστοιχα, τη μολότωφ στην πορεία.Ένας άνθρωπος το έκανε, δεν το έκανε "η πορεία".Οπότε να συλληφθεί αυτός ο ένας, όχι να τιμωρηθεί "η πορεία".

Οι ζημιές από αυτά τα άτομα πότε γίνονται; Όταν πάω στη Στουρνάρη να αγοράσω κινητό και πισί μια Τρίτη του Ιανουαρίου;:confused: Στις πορείες γίνονται!

Άλλη ερώτηση: Τι κάνει η πορεία σαν ομάδα ατόμων για να περιορίσει αυτά τα κακώς κείμενα; Τίποτα! Θα μου πεις, και τι να κάνουν, να τους μαυρίσουν στο ξύλο; Άν θέλουν να μην αμαυρωθεί η φήμη της πορείας γιατί όχι;

Τέλος, εγω δεν πιστεύω πως θα συλληφθούν ποτέ οι ταραξίες. Αν το πιστεύεις εσυ οτι με αυτά τα μυαλά, με τη νοοτροπία που κουβαλάμε σαν χώρα, θα γίνει κάτι τέτοιο, συγγνώμη γιατρέ μου, σε λατρεύω σε θαυμάζω αλλά δε θα συμφωνήσω μαζί σου.:) Απλά πιθανότατα θα μειωθούν οι πορείες και οι ζημιές.

Ξαναλέω, όχι άλλος να πληρώνει και άλλος να γ...άει, έτσι;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
και πως θα τον βρουνε μεσα σε τοσες χιλιαδες?
Αυτή δεν είναι η δουλειά τους?Είναι πιο δίκαιο να την πληρώσουν χιλιάδες επειδή δεν μπορούν να βρουν 10?Να μπορέσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το θεωρω σαν πρωτο βημα για καταργηση του δικαιωματος της διαδηλωσης απο την στιγμη που θα πρεπει να παρεις επισημη αδεια για αυτην.Το κρατος θα νομιμμοποιειται να κινηθει εναντια της με τα δικα του μεσα.
Έχεις ένα δίκιο αλλά κάτι πρέπει να γίνει όταν ο κόσμος μέτρο δεν έχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Οι ζημιές από αυτά τα άτομα πότε γίνονται; Όταν πάω στη Στουρνάρη να αγοράσω κινητό και πισί μια Τρίτη του Ιανουαρίου;:confused: Στις πορείες γίνονται!
Στην περίπτωση αυτή η πορεία είναι θύμα εκμετάλλευσης, έτσι δεν είναι?Αν γίνει μια ληστεία την ίδια ώρα ή οτιδήποτε άλλο, δε θα φταίει η πορεία
Άλλη ερώτηση: Τι κάνει η πορεία σαν ομάδα ατόμων για να περιορίσει αυτά τα κακώς κείμενα; Τίποτα! Θα μου πεις, και τι να κάνουν, να τους μαυρίσουν στο ξύλο; Άν θέλουν να μην αμαυρωθεί η φήμη της πορείας γιατί όχι;
Σ'αυτό δεν έχεις άδικο, αλλά και πάλι είναι άλλων η δουλειά να περιορίσει τους ταραξίες του δημόσιου βίου.
Τέλος, εγω δεν πιστεύω πως θα συλληφθούν ποτέ οι ταραξίες. Αν το πιστεύεις εσυ οτι με αυτά τα μυαλά, με τη νοοτροπία που κουβαλάμε σαν χώρα, θα γίνει κάτι τέτοιο, συγγνώμη γιατρέ μου, σε λατρεύω σε θαυμάζω αλλά δε θα συμφωνήσω μαζί σου.:) Απλά πιθανότατα θα μειωθούν οι πορείες και οι ζημιές.
Προφανώς, δεν είναι τυχαίο που δεν έχουν συλληφθεί ακόμα.Όταν τους έχεις ακριβώς μπροστά σου να σου πετάνε πέτρες και μολότωφ, εμένα τουλάχιστον δε μου φαίνεται δύσκολο να πας να τους συλλάβεις.Άρα με την ανοχή της πολιτείας υπάρχουν τέτοια στοιχεία, για να μπορεί με αφορμή αυτούς να έρχεται τώρα να σου λέει ότι χρειάζεται περιορισμός στις πορείες.Συμφωνώ, είναι θέμα νοοτροπίας και πολιτικής βούλησης να λυθεί το πρόβλημα.

Ξαναλέω, όχι άλλος να πληρώνει και άλλος να γ...άει, έτσι;;)
Ακριβώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Έστω οτι όλοι συμφωνούν στο οτι έχεις δικαίωμα να διαδηλώσεις άνευ των ανωτέρω όρων. Εσυ και οι φίλοι σου που διαδηλώνετε για τον Χ σκοπό, θα συμφωνήσετε να πληρώσετε τα Χ σπασμένα στους εμπόρους;

Όχι μια ζωή άλλος να γ...άει κι άλλος να πληρώνει, έτσι;;)

Ναι καλα...πες μου εσυ με πληρη επιγνωση αμα τα σπανε στις πορειες οι συνταξιουχοι και οι φοιτητες.Εγω πηγα σε ολες σχεςδον τις φοιτητικες πορειες και σου λεω ενας φοιτητης ζημια δεν εκανε.Γιατι λοιπον εξ'αιτιας καποιον ψευδο-αναρχικων(που αρκετοι ισχυριζονται οτι ειναι κατευθυνομενες απο την κυβερνηση ομαδες) να στερειτε ενα δικαιωμα μου?

Και για αυτο που λες περι προσπασιας της πορειας.Εγω ημουνα στις αλυσιδες και εβλεπα τους αναρχικους να περνανε διπλα μου με καδρονια.Εγω δεν ειχα καμια διαθεση να παω να την πεσω σε αναρχικο και να φαω ξυλο για την δουλεια που επρεπε να κανει ο αστυνομικος που αντι να την πεσει στου μπαχαλους παει και ριχνει τα δακρυγονα μεσα στην μαπα μου κυριολεκτικα.Μην λεμε και οτι θελουμε ρε παιδια.
Που στην Συγγορυ ειχανε προχωρησει οι μπαχαλοι ολοι μπροστα και μετα απο 30 λεπτα ηρθαν οι μπατσοι και περικυκλωσαν την πορεια για εκφοβισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα:

1. Οι γνωστοί-άγνωστοι λειτουργούν πάντοτε προβοκατόρικα είτε είναι χωμένοι ασφαλίτες είτε οποιουδήποτε τύπου διαδηλωτές που πιστεύουν στο "βία στη βία της εξουσίας" και πιστεύουν ότι το κεφαλαιοκρατικό σύστημα θα νικηθεί σπάζοντας τις βιτρίνες των τραπεζών. Σε κάθε περίπτωση, το σύστημα βολεύεται να ταυτίζει την πορεία με αυτούς για να περάσει κάθε είδους αντιδραστικά μέτρα περιορισμού των δημοκρατικών δικαιωμάτων, με την -σιωπηρή ή μη- συγκατάθεση των ελλιπώς ενημερωμένων.

2. Οι βιτρίνες των τραπεζών κοστίζουν 300 ευρώ, τα πληρώνει η ασφάλεια, και την επόμενη μέρα όλες οι τράπεζες είναι οκ. Ε, λοιπόν δεν πρόκειται να πάω να τους προστατέψω τη βιτρίνα. Ας το κάνουν οι σεκιουριτάδες και οι μπάτσοι (αλλά δεν θέλουν, βλέπε 1).

3. Το μέτρο είναι πραγματικά θλιβερό αλλά δεν έρχεται από το πουθενά. Έρχεται πακέτο με τρομονόμους, κάμερες, τρομοϋστερίες, εξακριβώσεις και "προληπτικές συλλήψεις", ξύλο και βάναυση συμπεριφορά σε μετανάστες κλπ. κλπ. Το πακέτο αυτό είναι το μεταφορικό μέσο για την εγκαθίδρυση ενός οργουελικού καθεστώτος, σίγουρα όραμα πολλών νεοφιλέλευθερων ηγετών της Δύσης (και όχι μόνο).

4. Τα περί μιας λωρίδας και άλλα κουραφέξαλα είναι το ηλίθιο περιτύλιγμα τους για να ξεγελαστεί ο κόσμος και να πέσει στην παγίδα του ψευτοδιλήμματος του "αλληλοσεβασμού των δικαιωμάτων". Κύριε Πολύδωρα, τα ακούνητα στρατιωτάκια σας θα μας χτυπούν και θα μας επιτίθενται στη μία λωρίδα ε;

Στο δρόμο θα νικήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μπράβο ρε μανώλη έχει 300 ευρώ η βιτρίνα και να την σπάσουμε δεν τρέχει τίποτα. Όλοι έχουν ασφάλεια και όλοι μπορόύν να πληρώνουν ασφάλιστρα και ζημιές? Μαγαζάκια δεν έχει στο κέντρο ?
Μην τα ωραιοποιούμε και πέρα απο τους προβοκάτωρες αστυνομικούς γνωστούς αγνώστους υπάρχουν και καμια 30αριά μαλ@κισμένα φοιτητές που μέσα στον χαμό πετάνε και καμια πέτρα.
Μην τα ωραιοποιούμε όλα και να αναγνωρίζουμε τις ευθύνες του καθενός, δεν γίνεται μια ζωή να φταίνε οι άλλοι.
Το θέμα των διαδηλώσεων δεν ισχύει για μικρές διαδηλώσεις? Έτσι τουλάχιστον έιχε ξεκινήσει, αν ισχύει για΄μικρές διαδηλώσεις εγώ είμαι υπέρ.
Κάθε τρεις και λίγο τρώμε την απίστευτη κίνηση στην μάπα γιατί 30-50 άτομα θέλουν να διαδηλώσουν. Κλείνει ένα κεντρικός δρόμος μόνο και μόνο για 50 άτομα αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα:

1. Οι γνωστοί-άγνωστοι λειτουργούν πάντοτε προβοκατόρικα είτε είναι χωμένοι ασφαλίτες είτε οποιουδήποτε τύπου διαδηλωτές που πιστεύουν στο "βία στη βία της εξουσίας" και πιστεύουν ότι το κεφαλαιοκρατικό σύστημα θα νικηθεί σπάζοντας τις βιτρίνες των τραπεζών. Σε κάθε περίπτωση, το σύστημα βολεύεται να ταυτίζει την πορεία με αυτούς για να περάσει κάθε είδους αντιδραστικά μέτρα περιορισμού των δημοκρατικών δικαιωμάτων, με την -σιωπηρή ή μη- συγκατάθεση των ελλιπώς ενημερωμένων.

2. Οι βιτρίνες των τραπεζών κοστίζουν 300 ευρώ, τα πληρώνει η ασφάλεια, και την επόμενη μέρα όλες οι τράπεζες είναι οκ. Ε, λοιπόν δεν πρόκειται να πάω να τους προστατέψω τη βιτρίνα. Ας το κάνουν οι σεκιουριτάδες και οι μπάτσοι (αλλά δεν θέλουν, βλέπε 1).

3. Το μέτρο είναι πραγματικά θλιβερό αλλά δεν έρχεται από το πουθενά. Έρχεται πακέτο με τρομονόμους, κάμερες, τρομοϋστερίες, εξακριβώσεις και "προληπτικές συλλήψεις", ξύλο και βάναυση συμπεριφορά σε μετανάστες κλπ. κλπ. Το πακέτο αυτό είναι το μεταφορικό μέσο για την εγκαθίδρυση ενός οργουελικού καθεστώτος, σίγουρα όραμα πολλών νεοφιλέλευθερων ηγετών της Δύσης (και όχι μόνο).

4. Τα περί μιας λωρίδας και άλλα κουραφέξαλα είναι το ηλίθιο περιτύλιγμα τους για να ξεγελαστεί ο κόσμος και να πέσει στην παγίδα του ψευτοδιλήμματος του "αλληλοσεβασμού των δικαιωμάτων". Κύριε Πολύδωρα, τα ακούνητα στρατιωτάκια σας θα μας χτυπούν και θα μας επιτίθενται στη μία λωρίδα ε;

Στο δρόμο θα νικήσουμε!

Κοίταξε να δεις εγώ μαζι σου είμαι με αυτά που λες.Αλλά!!!Πως η ΠΚΣ φροντίζει να μην έχει άκυρους στην πορεία της και εσύ τους μαζεύεις λες και μοιράζεις παγωτά μέσα στη ζέστη.Αφού θες να κάνεις πορεία να φροντίσεις να μην έχεις και έκτροπα.Και να σου πω κάτι στην τελική τα τζάμια δεν είναι μόνο των τραπεζών που σπάνε αλλά και άλλων καταστημάτων και εγώ όταν πάω στη στουρνάρη δεν μπορώ να ψωνίσω γιατί τους τα κάνανε λαμπόγιαλο.Και οι αστυνομικοί φίλτατε δεν λέω ότι είναι παναγίες αλλά σόρρυ κιόλας δεν τους καίγεται καρφί να σε πλακώσουν στο ξύλο.Ποιόσ είσαι ο πάσσαρης?Απλά προσπαθούνε να κάνουνε τη δουλειά τους και πιθανώς να πάνε στο σπίτι τους να ρημαδωφάνε αν δεν έχουν φάει μολότοφ η πέτρες στο δόξα πατρί στη δικιά σου πορεία...

Όποιος θέλει να κάνει πορεία έχει τα @@ να την αστυνομεύσει μόνος του και να μην επιρρήπτει τις ευθνύνες στους άλλους...
Και σχετικά με τις δυνάμεις της Δύσης θα στο πω απλά:"Το αριστερό μου αφεντικό πατήνι με έχει κάνει και ύστερα μου λέει πως φταίνε οι αμερικάνοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ναι καλα...πες μου εσυ με πληρη επιγνωση αμα τα σπανε στις πορειες οι συνταξιουχοι και οι φοιτητες.Εγω πηγα σε ολες σχεςδον τις φοιτητικες πορειες και σου λεω ενας φοιτητης ζημια δεν εκανε.Γιατι λοιπον εξ'αιτιας καποιον ψευδο-αναρχικων(που αρκετοι ισχυριζονται οτι ειναι κατευθυνομενες απο την κυβερνηση ομαδες) να στερειτε ενα δικαιωμα μου?

Και για αυτο που λες περι προσπασιας της πορειας.Εγω ημουνα στις αλυσιδες και εβλεπα τους αναρχικους να περνανε διπλα μου με καδρονια.Εγω δεν ειχα καμια διαθεση να παω να την πεσω σε αναρχικο και να φαω ξυλο για την δουλεια που επρεπε να κανει ο αστυνομικος που αντι να την πεσει στου μπαχαλους παει και ριχνει τα δακρυγονα μεσα στην μαπα μου κυριολεκτικα.Μην λεμε και οτι θελουμε ρε παιδια.
Που στην Συγγορυ ειχανε προχωρησει οι μπαχαλοι ολοι μπροστα και μετα απο 30 λεπτα ηρθαν οι μπατσοι και περικυκλωσαν την πορεια για εκφοβισμο.

Φυσικά και είναι κατευθυνόμενα τα επεισόδια όπως είναι και αυτά των γηπέδων! όσο άχρηστη και να είναι στην αστυνομία είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι χανονται συστηματικά οι τύποι δίπλα από την ΓΑΔΑ πχ!

Συνεπώς αν δεν θες να ρισκάρεις τότε το να ζητήσεις περιφρούρηση ίσως να είναι καλό!

Εμένα πάντως το κυριότερο σημείο είναι αυτό με την μια πχ λωρίδα!
Δεν ξέρω αν πρέπει να είναι μια αλλά δεν μπορεί για το παραμικρό να παραλύει το κέντρο και να ζημιώνεται κόσμος! Αν εγώ απεργήσω δεν θα πάρω ημερομίσθιο! Τι φταίει και ο έμπορας που δεν θα πάρει ημερομίσθιο?
Ο φοιτητής που διαδηλώνει ή ο δημόσιος δεν χάνει λεφτά (προς θεού). Όλοι οι υπόλοιποι μόνο την πληρώνουν διαρκώς! να ήταν για μια δυο φορές το χρόνο να πω δεν είναι τραγικό το ποσό! Αλλά με την οικονομική στενότητα που δέρνει την Αθήνα, τα χαμένα ημερομίσθια είναι μια πολυτέλεια που ο καθένας που τα έχει εύκολα δεν πρόκειται να καταλάβει! Τόσο απλά!

Και αυτά είναι αποτέλεσμα της αλόγιστης χρήσης του δικαιώματας της διαδήλωσης! Το παραμύθι του Αισώπου με το βοσκό και τον λύκο το ξέρετε? Με τις βλακείες που γινόντουσαν τόσο χρόνια τώρα για κάθε διαδήλωση η πρώτη σκέψη είναι τι θέλουν πάλι αυτοί οι .... Έχουν δεν έχουν δίκιο οι διαδηλωτές! Και φυσικά την κατάχρηση αυτή θα την πληρώσει το δικαίωμα της ελεύθερης διαμαρτυρίας!

Όπως στρώναμε τόσα χρόνια ας κοιμηθούμε λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όπως πολύ σωστά λέει για την αστυνομία ο Metal εργάζόμενοι έιναι, όντως δεν έχει την κάψα να σε πλακώσει στο ξύλο, εσύ στην τελική έχεις την επιλογή να μην πας εκείνος είναι η δουλειά του.
Ουτε καν για αυτό που κάνουν δεν παίρνουν βαρέα ένσημα και ο μισθός τους είναι κοντά στον βασικό.
Δεν λέω ότι όλλοι είναι καλόπαιδα αλλα ούτε και όλοι οι φοιτητές είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Nαι καλα και με τους ναυτεργατες ειδαμε τι εγινε,Πολιτικη επιστρατευση και τα μυαλα στα καγκελα.
Ποια μια λωριδα ρε παιδια.Δεν λεω οτι αρεσει σε ολους αλλα οπως κι ναχει μια κινητοποιηση δεν μπορει να χαιδευει αυτια.Πρεπει να προβληματιζει ολους.Και εγω αναγκαστηκα να περπατησω απο Ομονοια στην Καισαριανη λογω μιας συγκεντρωσης 50-60 ατομων αλλα πιο πολυ με πειραξε οτι πιο πολλοι ητανε οι ματατζηδες απο αυτους και οτι κανεις δεν τους ακουγε παρα το οτι περπατησα.

Ο εμπορος που λες δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να τον λυπηθω και τοσο που λες οταν μου πιανει τον κωλο καθημερινα και ακταπαυστα.

Εγω σου λεω οτι οι φοιτητες δεν εσπασαν τιποτα.Αλλα παρολα αυτα κανεις δεν προκειται να σταθει εκει.Το θεμα εινναι να πεισθει ο λαος οτι πρεπει να παρει και επισημη αδεια για να φωναξει.Στο κρατος που οι παπουδες και οι γιαγιαδες φαγανε ξυλο απο τα ματ.Ε οχι ρε φιλε πως να πω οτι αυτο το μετρο ειναι σωστο?Δεν μπορω...

Ρε παιδια μιλατε λες και υπαρχει απολυτη συμπνοια στα πραγματα λες και ειμαστε σουηδια και το μονο που μας μενει ειναι να λυσουμε το προβλημα στις πορειες.
Εδω ο αλλος βγηκε και ειπε οτι η αστυνομια ειχε σπασμενες 14 ασπιδες ενω το πρωτοσελιδο της Ελευθεροτυπιας ειχε σοκαρει ολους.Δηλαδη σου πετανε το ψεμα μεσα στην μουρη.
Και θα πω και το εξης..τα παντα εχουν ηδη αρχισει να οδηγουνται σε καθεστως αφανους ανελευθεριας που σιγα σιγα θα βγει στην επιφανεια.
Οι ευρωπη ψηφισε να παρακολουθουνται οι συνομιλιες και μαλιστα να μενουν στο αρχειο για 6 μηνες.
Στην ελλαδιτσα μας δεν ειχε δημοψηφισμα για το ευροσυνταγμα ..παλι καλα που ειχε αλλου.
Με μηχανοραφιες ενοχοποιουνται αυτοι που διαδηλωνουν , τρωνε ξυλο και χημικα και δακρυγονα.
Πορειες αποκλειεται να γινονται αμα περασει αυτο το μετρο η ακομα και να γινονται θα εχουν μονο τυπικο χαρακτηρα για να εκσπερματισει το πεος της αγανακτησης.
Εγω ετσι τα βλεπω τα πραματα και μπραβο στον μανωλη που ανεφερε τον Οργουελ του οποιου οι περιγραφες πανω σε αυτα τα θεματα ειναι ανατριχιαστικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ποιοί είστε εσείς, που "θα νικήσετε στο δρόμο" Emufear?
Kαι ποιοί είναι αυτοί που θα τους νικήσετε?

Σε μία δημοκρατική χώρα οι πολιτικές νίκες επιτυγχάνονται στο δρόμο, όταν στις εκλογές εδώ και δεκαετίες δεν μπορούμε να πάρουμε πάνω από 10%?
Ωστε αυτοί που τα σπάνε είναι ασφαλίτες και προβοκάτορες.
Και η Ελληνική Αστυνομία φέρεται βάναυσα στους Μετανάστες.
Σε ποιούς μετανάστες.
Τους λαθρομετανάστες?
Γιατί μαζί με τους έντιμους και απελπισμένους του "Ανατολικού παράδεισου' (καλώς ήλθαν), εισήλθαν -παράνομα και λάθρα κατά δεκάδες χιλιάδες- οι "εταίρες' και οι βαρυποινίτες (τύπου Σορίν).
Δηλαδή επειδή εσύ θέλεις να διαδηλώσεις, πρέπει εγώ να μην πάω στη δουλειά μου? Ποιός το κρίνει και το αποφασίζει αυτό. Εσύ? και άλλοι χίλιοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top