Σημαντικότερος Έλληνας όλων των εποχών

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Εδω ψηφιστε τον κατα την αποψη σας σημαντικοτερο Ελληνα ολων των εποχων
Κατα τη γνωμη μου τα φαβορι:
Κολοκωτρονης-οπλαρχηγος του 21!
Ομηρος-ραψωδος.
Μεγας Αλεξανδρος-στρατηγος-βασιλιας της Μακεδονιας!
Σοφοκλης-φιλοσοφος.
Αρης Βελουχιωτης(Θανασης Κλαρας)Αρχηγος του ΕΛΑΣ(ελληνικος λαικος αντιστασιακος στρατος)στην κατοχη.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α παιδιά είναι πολλοί δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μεγάλος αλέκος με διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο Μ.Α(λάκας) είναι ανάξιος και σχολιασμού και δεν σκοπεύω ν' ανοίξω πάλι αυτή τη συζήτηση εδώ, κατά τ' άλλα ψηφίζω Σωκράτη, Αριστοτέλη, Πυθαγόρα και Κ. Καραθεοδωρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε νομίζω πως μπορεί να γίνει αυτός ο διαχωρισμός. Ο καθένας από τους μεγάλους Έλληνες συνέβαλλε σε διαφορετικές εποχές και σε διαφορετικές κοινωνίες. Οπότε δε μπορώ να ''διαχωρίσω'' το Μεγαλύτερο Έλληνα όλων των εποχών :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι ότι δεν είναι αξιόλογο ιστορικό πρόσωπο ο Μέγας Αλέξανδρος, αλλά μην τρελαθούμε, δεν τον βάζω στους μεγάλους. Φυσικά δεν δέχομαι παρομοίωση με Χίτλερ, αλλά δεν τον βάζω στους μεγάλους Έλληνες. Τέλος πάντων, δεν θ'ασχοληθούμε μ'αυτόν τώρα.
Στους πραγματικά Μεγάλους βάζω Σωκράτη, Αριστοτέλη, Ίππαρχο, Πυθαγόρα, Αρχιμήδη, Ήρωνα, Ικτίνο, Καλλικράτη, Καραθεοδωρή, Ρήγα Φεραίο και Μακρυγιάννη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πραγματικά σχεδόν ακατόρθωτο να επιλέξω... Κάθε μέρα θα μου έρθουν κι άλλοι...

Αλλά πάμε στους εξής:

Δημόκριτος και Σοφιστές.

Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο poll?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Οχι παιδια, αν δεν το δουμε απο την πνευματικη πλευρα, ο Μ.Α ειναι ο κορυφαιος ελληνας στρατηγος ολων των εποχων και πιστευω ανωτερος του ναπολεοντος.Επισης δεν τιθεται θεμα με τον μ τον χιτλερ.
ο χιτλερ 1`θεωρουσε τον λαο του ανωτερο και εκανε σαπουνια οσους διαφωνουσαν
ο αλεξανδρος τα παντρευε με τους αντρες του
ο αλεξανδρος δεν φεροταν βιαια στους κρατουμενους του.
Συγγνωμη που δεν εβαλα τον Ρηγα Φεραιο Βελεστινλη στα φαβορι. Τον 3εχασα.
-----------------------------------------
Πραγματικά σχεδόν ακατόρθωτο να επιλέξω... Κάθε μέρα θα μου έρθουν κι άλλοι...

Αλλά πάμε στους εξής:

Δημόκριτος και Σοφιστές.

Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο poll?
πως βαζω poll συγνωμη ε?ειμαι καινουριος!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε ξέρω αν τον ξέρετε, Djimmakos λέγεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είπαμε, δεν ήταν Χίτλερ, αλλά υπάρχουν ράμματα για τη γούνα του. Επέλεξα να μη μιλήσω καθαρά εθνικιστικά, γιατί για μένα Ελλάδα είναι κυρίως το πνεύμα. Κι αυτό προσέφερε και στον κόσμο. Το θεωρώ κλάσεις ανώτερο από τις μεγάλες πομπώδεις αυτοκρατορίες με τα τρελά εδάφη και την κοσμοκρατορία. Για μένα άλλα καθορίζουν τον άνθρωπο και είμαι περήφανος γι'αυτά, όχι για κάποια Μεγάλη Ιδέα ή κάποια επέκταση επικράτειας. Το έλεγαν και οι ίδιοι οι Ρωμαίοι ότι εμείς κατακτήσαμε τη γη τους μα αυτοί κατέκτησαν τα απολίτιστα μυαλά μας. Για μένα, λοιπόν, η Ελλάδα είναι Ιδέα, όχι χωράφια. Απόδειξη ότι επιβίωσε και χωρίς κράτος. Και οι μεγάλοι της, λοιπόν, δε μπορεί να είναι στρατηγοί, εθνοσωτήρες και πρωθυπουργοί. Και αυτοί αλλά οχι κυρίως αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οχι παιδια, αν δεν το δουμε απο την πνευματικη πλευρα, ο Μ.Α ειναι ο κορυφαιος ελληνας στρατηγος ολων των εποχων και πιστευω ανωτερος του ναπολεοντος.Επισης δεν τιθεται θεμα με τον μ τον χιτλερ.
ο χιτλερ 1`θεωρουσε τον λαο του ανωτερο και εκανε σαπουνια οσους διαφωνουσαν
ο αλεξανδρος τα παντρευε με τους αντρες του
ο αλεξανδρος δεν φεροταν βιαια στους κρατουμενους του.
Συγγνωμη που δεν εβαλα τον Ρηγα Φεραιο Βελεστινλη στα φαβορι. Τον 3εχασα.
-----------------------------------------

πως βαζω poll συγνωμη ε?ειμαι καινουριος!:no1:

Από εκεί που λέει "Δημιουργία Δημοσκόπησης". Τσεκάρεις το κουτάκι και όταν πατήσεις "αποστολή"/"καταχώρηση απάντησης" ή κάτι τέτοιο, θα σου βγάλει πρώτα τις επιλογές της δημοσκόπησης.

Ο Μ. Α. πετσόκοψε κεφάλια και ήταν αρκετά αλαζόνας ώστε να θεωρεί τον εαυτό του θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ήταν Χίτλερ όμως, μη φτάσουμε και σε αυτό το σημείο, γιατί παρόμοια συζήτηση έχω κάνει. Είπαμε να μην επεκταθούμε όμως κι επεκτεινόμαστε...
Δε νομίζω πάντως ότι ένας άνθρωπος που κατέκτησε το μισό γνωστό κόσμο να μπορεί να κριθεί με βάση τη λογική ενός κοινού θνητού για το πίστευε για την πάρτη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εκτός από εμένα, βεβαίως, βεβαίως, ο Αριστοτέλης, ο Σωκράτης, ο Πυθαγόρας, ο Μέγας Αλέξανδρος. Αυτοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Σωκράτης, Αριστοφάνης, Ευριπίδης, Σοφοκλής, Ευκλείδης, Αρχιμήδης, Πυθαγόρας.

Αλλά δε θα ξεχωρίσω κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Από εκεί που λέει "Δημιουργία Δημοσκόπησης". Τσεκάρεις το κουτάκι και όταν πατήσεις "αποστολή"/"καταχώρηση απάντησης" ή κάτι τέτοιο, θα σου βγάλει πρώτα τις επιλογές της δημοσκόπησης.

Ο Μ. Α. πετσόκοψε κεφάλια και ήταν αρκετά αλαζόνας ώστε να θεωρεί τον εαυτό του θεό.
thx φιλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε ξέρω αν τον ξέρετε, Djimmakos λέγεται:P

Όχι, ποιός στα διάλα είναι αυτός ο καραγκιόζης? :P
Υ.Γ. Παρακαλούνται τα ψώνια να περάσουν εκτός ischool, ευχαριστώ.

Εγώ ψηφίζω Αρχιμήδη και Σωκράτη (αν και ο μύθος λέει ότι ήταν κερατάς-ο Πλάτωνας έκανε όλη τη δουλειά-και δαρμένος-έτρωγε παντόφλα από την γυναίκα του, την Ξανθίππη(πληροφορίες από Ειμαρμένη)-, αλλά δε μας ενδιαφέρει αυτό). Σίγουρα κι άλλοι που δε μου 'ρχονται τώρα στο μυαλό, αλλά έναν δε μπορώ να ξεχωρίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ο Βενιζελος. (ο ''παλιος'' για να μην παρερξηγηθω).............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εδω ψηφιστε τον κατα την αποψη σας σημαντικοτερο Ελληνα ολων των εποχων
Κατα τη γνωμη μου τα φαβορι:
Κολοκωτρονης-οπλαρχηγος του 21!
Ομηρος-ραψωδος.
Μεγας Αλεξανδρος-στρατηγος-βασιλιας της Μακεδονιας!
Σοφοκλης-φιλοσοφος.
Αρης Βελουχιωτης(Θανασης Κλαρας)Αρχηγος του ΕΛΑΣ(ελληνικος λαικος αντιστασιακος στρατος)στην κατοχη.
;)

εγω γιατι δεν ειμαι στην λιστα;;;;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Πολιτική

Ελευθέριος Βενιζέλος
Ιωάννης Καποδίστριας
Ανδρέας Παπανδρέου
Περικλής

Αθλητισμός

Νίκος Γκαλης
Παναγιωτης Γιαννακης
Πυρρος Δήμας
Κώστας Τσικλητήρας
Μιμης Δομάζος
Δημητρης Σαραβάκος

Ποιηση

Γιαννης Ριτσος
Νικος Καββαδίας
Κώστας Καρυωτάκης

Ηθοποιία

Δημήτρης Χόρν
Κώστας Χατζηχρήστος
Νικος Ξανθόπουλος
Αιμίλιος Βεάκης

Τραγούδι

Μικης Θεοδωρακης
Σταυρος Ξαρχακος
Σοφια Βεμπο
Μαρκος Βαμβακαρης
Βασιλης Τσιτσανης
Μανος Χατζιδάκις
Πετρολουκας Χαλκιάς
Νικος Ξυλουρης

Γενικα:

Νικος Μπελογιαννης
Αρης Βελουχιωτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ελευθεριος Βενιζέλος,Ομηρος,Σωκρατης,Θεμιστοκλής(οχι ο ντεμης)
-----------------------------------------
Ανδρεας Παπανδρεου; ελεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top