Οικονομική Κρίση - Μέτρα αντιμετώπισης

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οι περισσότεροι από σας γνωρίζετε, φαντάζομαι, ότι ο κόσμος αντιμετωπίζει μια επώδυνη κρίση στην οικονομία. Το ζήτημα με ενδιαφέρει, αλλά επειδή με τις οικονομικές αναλύσεις κλπ δεν τα πάω καλά, μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε οι ειδήμονες (:P) τί ακριβώς μέτρα μπορούν να ληφθούν για την αντιμετώπιση της; Και γενικά, αν έχετε κάτι να βγάλετε για την οικονομική κρίση, ξεράστε το εδώ:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ νομίζω θα επωφεληθώ από την οικονομική κρίση, καταρχάς πέφτει το δολλάριο, πιο φθηνές αγορές από Αμερική 1 euro = 1.5$, και πλέον έχουμε ισοτιμία με την λίρα. Άμα θέλω να κάνω ερασιτεχνική δουλειά και την κάνω με μικρό κόστος ίσως με προτιμήσουν από εκεί. Την Ελλάδα δεν θα την αγγίξει άμεσα γιατί η Ελλάδα είναι ήδη ακριβή :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά δεν το έχω ψάξει, αλλά το κύριο οικονομικό πρόβλημα ίσως παίζει κάποιο ρόλο κι εδώ. Δεν ξέρω, αλλά το ενδεχόμενο οι Κινέζοι και οι Ινδοί (2,5 δις κόσμος) να αποκτήσουν δυτικές συνήθειες, δεν το καλοβλέπω, όσον αφορά τις επιπτώσεις στην παγκόσμια οικονομία.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πρόβλημα υπερβολικής συγκέντρωσης πλούτου. Όταν οι τυπάδες οι δολλαριάτοι στην Αμερική κατάφεραν από τις δουλειές τους, νόμιμες ή όχι, να μαζέψουν τα μαλλιοκέφαλά τους σε ένα μέρος, σκέφτηκαν ν'αρχίσουν να εμπορεύονται ακόμη και το ίδιο το χρήμα. Ούτε φυσικά σκέφτηκαν να θέσουν αυστηρούς κανονισμούς δανεισμού. Με αποτέλεσμα να δίνουν δάνεια χωρίς ενδεχόμενο εξόφλησης στον κάθε ανεύθυνο φτωχοθόδωρο που πήγε την ίδια μέρα και τα έκανε σπίτια, αυτοκίνητα και διακοπές (αυτά που του έλειπαν δηλαδή) χωρίς να έχει εξασφαλίσει ούτε καν ότι θα έχει δουλειά. Λογικό δεν ήταν τα εκατομμύρια δάνεια να μην αναμένεται ποτέ να γυρίσουν πίσω; Σκόρπισαν λεφτά που ήταν αναμενόμενο ότι δεν θα έπαιρναν ποτέ πίσω, με σκοπό το ακόμη περισσότερο κέρδος. Αναρωτιέμαι κι αν τα κέρδιζαν, που θα τα έβαζαν οι λεχρίτες οι άπληστοι.
Για τα επόμενα χρόνια η μόνη οικονομική σταθερότητα εξασφαλίζεται από τα πετρέλαια. Η Αμερική και η Ευρώπη δεν έχουν πλέον δυνατότητα σταθερότητας, γιατί πολύ απλά τόσα χρόνια εμπορεύονταν αέρα κοπανιστό και στο τέλος έσκασε η φούσκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ νομίζω θα επωφεληθώ από την οικονομική κρίση, καταρχάς πέφτει το δολλάριο, πιο φθηνές αγορές από Αμερική 1 euro = 1.5$, και πλέον έχουμε ισοτιμία με την λίρα. Άμα θέλω να κάνω ερασιτεχνική δουλειά και την κάνω με μικρό κόστος ίσως με προτιμήσουν από εκεί. Την Ελλάδα δεν θα την αγγίξει άμεσα γιατί η Ελλάδα είναι ήδη ακριβή :p

Nαι, δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά λένε ότι υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψει η δραχμούλα. Και φυσικά όχι με τις τότε αναλογίες (πχ ένα σουβλάκι=150δρχ, αλλά ένα σουβλάκι = 2? = 680δρχ :P)

Μέτρα αντιμετώπισης πλέον δεν υπάρχουν. Λυπάμαι που το λέω αλλά το οικονομικό σύστημα είναι ένας φαύλος κύκλος. Τα χειρότερα δεν τα έχετε δει ακόμα. Από την μεταπολίτευση και μετά η οικονομία πάει κυριολεκτικά κατά διαόλου και οι λόγοι είναι γνωστοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με ποια λογική θα επανέλθει το νόμισμα; Έχουν ξεπεραστεί οι γερμανικές αντιρρήσεις και οι κινήσεις μάλλον πανευρωπαικά θα γίνουν, όπως πανευρωπαικό είναι και το νόμισμα.
Ειπώθηκε απλά στον Economist ότι οικονομίες όπως η ιταλική και η ελληνική δε μπορούν να έχουν το ίδιο νόμισμα με τη γερμανική. Αλλά δε νομίζω ότι αυτό σημαίνει κάτι.
Το ότι δεν θα επανέλθει με αναλογίες 2000, οπότε και σταθεροποιήθηκε με το ευρώ, το βρίσκω πάρα πολύ λογικό και δεν έχει να κάνει με την ακρίβεια. Είναι ο υπαρκτός πληθωρισμός μετα από 10 οικονομικά έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Καλά, δεν είμαι οικονομικός αναλυτής για να προβλέψω αν θα επανέλθει. Μακάρι να μείνουμε στο ?, αλλά και πάλι, μετά τα μεγάλα φαγοπότια να δείτε γλέντια που θα κάνουμε εμείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το γεγονός ότι το τραπεζικό σύστημα της Ελλάδας λειτουργεί σε μονοπώλια και εγχώριες φατριές τύπου Λάτση, μας έσωσε. Γιατί αν ήταν τόσο καπιταλιστικώς ελεύθερο κι ανοιχτό, σίγουρα θα είχε φτάσει και στα τοξικά ομόλογα της Wall Street. Στο σημείο αυτό ο συντηρητισμός έσωσε κάπως την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Nαι, δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά λένε ότι υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψει η δραχμούλα. Και φυσικά όχι με τις τότε αναλογίες (πχ ένα σουβλάκι=150δρχ, αλλά ένα σουβλάκι = 2? = 680δρχ :P)

Μέτρα αντιμετώπισης πλέον δεν υπάρχουν. Λυπάμαι που το λέω αλλά το οικονομικό σύστημα είναι ένας φαύλος κύκλος. Τα χειρότερα δεν τα έχετε δει ακόμα. Από την μεταπολίτευση και μετά η οικονομία πάει κυριολεκτικά κατά διαόλου και οι λόγοι είναι γνωστοί...

Το να επιστρέψει η δραχμή χώρια που είναι αδύνατο, είναι και ασύμφορο, σκέψου μόνο πόσα άλλαξαν, από ταμιακές μηχανές μηχανήματα εισιτηριών ανάληψης, ακόμη άμα πάρουμε πίσω τις δραχμές η τιμή της θα πέσει κατακόρυφα λόγω των χρέων του κράτους... Εδώ σύντομα και οι Αμερικάνικες χώρες θα έχουν ενιαίο νόμισμα και σε λίγες δεκαετίες θα υπάρχει ένα παγκόσμιο νόμισμα για την διευκόλυνση των συναλλαγών και εμείς θα πάρουμε πίσω την δραχμή; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το να επιστρέψει η δραχμή χώρια που είναι αδύνατο, είναι και ασύμφορο, σκέψου μόνο πόσα άλλαξαν, από ταμιακές μηχανές μηχανήματα εισιτηριών ανάληψης, ακόμη άμα πάρουμε πίσω τις δραχμές η τιμή της θα πέσει κατακόρυφα λόγω των χρέων του κράτους... Εδώ σύντομα και οι Αμερικάνικες χώρες θα έχουν ενιαίο νόμισμα και σε λίγες δεκαετίες θα υπάρχει ένα παγκόσμιο νόμισμα για την διευκόλυνση των συναλλαγών και εμείς θα πάρουμε πίσω την δραχμή; :p

Δεν είναι αδύνατο, απλά είναι τραγικό. Ποιος σου είπε ότι είναι αδύνατο?
Όσο για το παγκόσμιο νόμισμα... Άσ'το, δεν θέλω να το σκέφτομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Δεν είναι αδύνατο, απλά είναι τραγικό. Ποιος σου είπε ότι είναι αδύνατο?


...τραγικό και ΑΔΥΝΑΤΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά δεν το έχω ψάξει, αλλά το κύριο οικονομικό πρόβλημα ίσως παίζει κάποιο ρόλο κι εδώ. Δεν ξέρω, αλλά το ενδεχόμενο οι Κινέζοι και οι Ινδοί (2,5 δις κόσμος) να αποκτήσουν δυτικές συνήθειες, δεν το καλοβλέπω, όσον αφορά τις επιπτώσεις στην παγκόσμια οικονομία.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πρόβλημα υπερβολικής συγκέντρωσης πλούτου. Όταν οι τυπάδες οι δολλαριάτοι στην Αμερική κατάφεραν από τις δουλειές τους, νόμιμες ή όχι, να μαζέψουν τα μαλλιοκέφαλά τους σε ένα μέρος, σκέφτηκαν ν'αρχίσουν να εμπορεύονται ακόμη και το ίδιο το χρήμα. Ούτε φυσικά σκέφτηκαν να θέσουν αυστηρούς κανονισμούς δανεισμού. Με αποτέλεσμα να δίνουν δάνεια χωρίς ενδεχόμενο εξόφλησης στον κάθε ανεύθυνο φτωχοθόδωρο που πήγε την ίδια μέρα και τα έκανε σπίτια, αυτοκίνητα και διακοπές (αυτά που του έλειπαν δηλαδή) χωρίς να έχει εξασφαλίσει ούτε καν ότι θα έχει δουλειά. Λογικό δεν ήταν τα εκατομμύρια δάνεια να μην αναμένεται ποτέ να γυρίσουν πίσω; Σκόρπισαν λεφτά που ήταν αναμενόμενο ότι δεν θα έπαιρναν ποτέ πίσω, με σκοπό το ακόμη περισσότερο κέρδος. Αναρωτιέμαι κι αν τα κέρδιζαν, που θα τα έβαζαν οι λεχρίτες οι άπληστοι.
Για τα επόμενα χρόνια η μόνη οικονομική σταθερότητα εξασφαλίζεται από τα πετρέλαια. Η Αμερική και η Ευρώπη δεν έχουν πλέον δυνατότητα σταθερότητας, γιατί πολύ απλά τόσα χρόνια εμπορεύονταν αέρα κοπανιστό και στο τέλος έσκασε η φούσκα.

Δυστυχώς οι Κινέζοι στις πόλεις (που γίνονται όλο και μεγαλύτερες και περισσότερες) μαγεύονται όλο και περισσότερο από τον καταναλωτισμό...

Πάντως γενικά δεν βρίσκω κακό τον καταναλωτισμό από μόνο του. Ναι, να παίρνουμε αυτά που χρειαζόμαστε και ίσως ένα-δυο πραματάκια που μας αρέσουν και μας ευχαριστούν, αλλά όχι και το καθετί που βλέπουμε στην ΤιΒι και όλα όσα θα θέλαμε.

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ριζικά το οικονομικό σύστημα;

Nαι, δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά λένε ότι υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψει η δραχμούλα. Και φυσικά όχι με τις τότε αναλογίες (πχ ένα σουβλάκι=150δρχ, αλλά ένα σουβλάκι = 2? = 680δρχ :P)

Μέτρα αντιμετώπισης πλέον δεν υπάρχουν. Λυπάμαι που το λέω αλλά το οικονομικό σύστημα είναι ένας φαύλος κύκλος. Τα χειρότερα δεν τα έχετε δει ακόμα. Από την μεταπολίτευση και μετά η οικονομία πάει κυριολεκτικά κατά διαόλου και οι λόγοι είναι γνωστοί...

Ναι, έτσι λένε όλοι, ότι τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμη.

Ωστόσο φοβάμαι ότι εμείς (γενικά μιλάω) θα φταίμε αν έρθουν τα χειρότερα, επειδή καθόμαστε και μεμψιμοιρούμε.

...τραγικό και ΑΔΥΝΑΤΟ

Τραγικά αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Να βάλλουν πρώτα στις τράπεζες.
Να ελέγχουν και τους ορκωτούς λογιστές στις τράπεζες :)
Από αυτούς ξεκίνησε η κρίση.

Δεν ξεκίνησε από αυτούς η κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Όχι, αλλά βοήθησαν πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Βασικά, η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, όπως τα bonus των CEOs, τα οποία ο Μπαράκ Ομπάμα φορολόγησε με 90%, οι επενδύσεις μεγάλου ρίσκου από επενδυτικές εταιρίες (πάλι εμπλέκονται οι CEOs), πολλά δάνεια υπέρογκων ποσών που χορηγήθηκαν από τράπεζες και τα οποία δεν αποπληρώθηκαν ποτέ, και άλλα πολλά. Θα συζητηθούν όλα στη σύνοδο του G20. Βασικά, υπάρχει η διαμάχη free market vs protectionim.

Αλλά είμαστε off-topic. Ας ανοίξει κάποιος θέμα για την οικονομική κρίση, εγώ δεν προλαβαίνω τώρα έχω διάβασμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολο να τα ρίχνει όλα κανείς στην 'εξουσία' (που στην προκειμένη περίπτωση είναι οι τράπεζες), δε νομίζεις?

Ο καθένας υποστηρίζει το συμφέρον του.
Ούτως ή άλλως και οι τράπεζες χαμένες βγήκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
1) Προς ενημέρωσή σου, η εξουσία ΔΕΝ είναι οι τράπεζες.
2)Εγώ δεν απέδωσα το φταίξιμο για την κρίση σε συγκεκριμένα άτομα και ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ. Απλώς παρέθεσα κάποιες κοινώς αποδοδεκτές απόψεις. Όλοι βγήκαν χαμένοι από την κρίση. Προς Θεού, δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οχι, δεν αναφερόμουν σε σε 'σενα! Στον farganisrat απευθυνόμουν! Συγγνώμη που δεν το διευκρύνισα. Ίσα ίσα που συμφωνώ με πολλά απ'όσα είπες.

Πάντως, την λέξη εξουσία την έβαλα μέσα σε εισαγωγικά αν πρόσεξες, που σημαίνει ότι δεν την εννοούσα με την κανονική της σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το πρόβλημα, βασικά, είναι και στον ίδιο τον καταναλωτή που παίρνει αβέρτα δάνεια χωρίς να έχει κάνει προγραμματισμό για να αποπληρώσει. Τι να κάνουμε, αν δεν έχουμε λεφτά, πάμε με λεωφορείο, μένουμε στο νοίκι, ντυνόμαστε noname και παίρνουμε ένα είδος σαλαμιού, όχι δέκα. Σαφώς, βέβαια, οι τράπεζες έχουν την ευθύνη ότι δημιούργησαν τα απαραίτητα προιόντα για όλους αυτούς τους φτωχονεόπλουτους και τα μοσχοπούλησαν περισσότερο απ'οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ακριβώς. Έχουμε οικονομική κρίση, αλλά τον καφέ τον πληρώνουμε τουλάχιστον 2 euros.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά ,τι πρόβλημα είναι αυτό !?Όλα έχουν ακριβίνει !Εδώ πέρυσι είχαμε και αύξηση του 1 κιλού ψωμιού (20 λεπτά -χωρίς να θέλω να φανώ τσιγγούνα:P). . .που έχουμε φτάσει . . .Όλα εξευτελιστικά ακριβά :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top