Γονείς: Πόσο καλά τελικά ξέρουν τα παιδιά τους;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συχνά αναρωτιέμαι πόσο αν είναι δυνατόν οι γονείς μου να με “ξέρουν” τόσο λίγο όσο φαίνεται. Σε πολλές συζητήσεις , ειδικότερα για την μητέρα μου, βγάζει κανείς το συμπέρασμα ότι δεν με γνωρίζουν καθόλου , νομίζουν τελείως λάθος πράγματα για έμενα για το χαρακτήρα μου, βγάζουν τελείως λάθος συμπεράσματα για έμενα και πιστεύουν ότι είμαι ένας τελείως διαφορετικός άνθρωπος. Και αυτό δεν το παρατηρώ όχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο. Εσείς έχετε νιώσει πότε έτσι; Τι πιστεύετε ότι φταίει ; Ή διαφορά ηλικίας; Το ότι δεν δέχονται τίποτα καινούριο από αυτό που βρήκαν στο δρόμο τους για την “Ιθάκη” ? Ή ότι πολλές φόρες κρύβουν κάποια πράγματα τα ίδια τα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Πολύ καλά μας ξέρουν αν θες τη γνώμη μου. Εμένα με καταλαβαίνουν ό,τι και να έχω! Αλλά δε μου το λένε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Βασικά οι γονείς συνήθως "ωραιοποιούν" την κατάσταση και πιστεύουν ότι τα παιδιά τους είναι πιο κοντά σε αυτό που αυτοί προσδοκούν να είναι (τα παιδιά) από ότι είναι στην πραγματικότητα.. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα που μερικές φορές τους κάνουν να εθελοτυφλούν όταν βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει (π.χ. "το παιδί μου δεν είναι δολοφόνος :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
Βασικά οι γονείς συνήθως "ωραιοποιούν" την κατάσταση και πιστεύουν ότι τα παιδιά τους είναι πιο κοντά σε αυτό που αυτοί προσδοκούν να είναι (τα παιδιά) από ότι είναι στην πραγματικότητα.. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα που μερικές φορές τους κάνουν να εθελοτυφλούν όταν βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει (π.χ. "το παιδί μου δεν είναι δολοφόνος :P )
Και το χειρότερο για εμένα είναι ότι πότε δεν φταίει το παίδι αλλα οι άλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι δε φέρονται καλά στους γονείς τους τα παιδιά σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Η σωστή εκδοχή είναι κάπου ενδιάμεσα σε αυτά που είπατε...

Καταρχάς όλοι οι γονείς νομίζουν/πιστεύουν πως το παιδί τους είναι το καλύτερο απ' όλα στον κόσμο. Εκτός από αυτό όμως τα παιδιά όντως φέρονται απαίσια στους γονείς τους τη σήμερον ημέρα (όπως ανέφερε και ο φίλτατος-συνάδελφος-emufear). Αλλά πολλές φορές τα θέλουν και αυτοί, γιατί δε μπορούν ίσως να καταλάβουν ότι το πιτσουνάκι τους πλέον είναι μια προσωπικότητα ξεχωριστή και το ζαλίζουν με πράγματα που αυτό ίσως θεωρεί ασήμαντα (κυρίως δικούς τους ανεκπλήρωτους στόχους).

Αυτά για τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πιστευω οτι οι γονεις θελουν να μην επαναλαβουν αυτα που "επαθαν" απο τους δικους τους γονεις σε εμας.Μετα κανουν αλλα λαθη.Ειναι πολυ πιο ανοιχτομυαλοι(συνηθως) απο τους παππουδες,αλλα μενουν στις δικες τους ανοιχτομυαλες αποψεις,κ επαναπαυονται σε ακριβως αυτο,οτι δλδ ειναι αρκτα ανοοιχτομυαλοι,δε χρειαζεται αλλο.Κ απο κει κ περα δρουν με αυτη τη γραμμη πλευσης.Δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanatitsa

Νεοφερμένος

Η thanatitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
vasika paizei ki ena xasma genewn....
alliws katalavainoun oi goneis....
aliws katalavainoun ta paidia....
kai na oi pare3hghseis kai na kai h asunenohsh...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Είναι θέμα και των δύο(γονείς- παιδία)
πάιζει ρόλο η σχέση που έχει αναπτυχθεί ανάμεσα τους από την στιγμή που γεννιέται το παίδί.
Παίζει ρόλο η ηλικία των γονιών και τα πιστέυω τους(αν είναι παλαιών αρχών είναι χειρότερα)
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τουσ γονείς μου,έχουμε μια πολυ καλή φιλική σχέση,με καταλαβαίνουν και τουσ καταλαβαίνω και όλα είναι μέλι γάλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τουσ γονείς μου,έχουμε μια πολυ καλή φιλική σχέση,με καταλαβαίνουν και τουσ καταλαβαίνω και όλα είναι μέλι γάλα. :)
Σε ζηλεύω..... :'( :mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Σε ζηλεύω..... :'( :mad17:


μην κλαις σώπα σώπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Η μητέρα μου με ξέρει πολύ καλά και μάλιστα, επειδή έχει καταλάβει τι αντιδραστικό άτομο που είμαι μου λέει το αντίθετο από αυτό που θέλει να κάνω και πάντα πιάνει! Ο πατέρας μου πάλι, νομίζω θα πάθει σοκ αν ανακαλύψει ότι δεν είμαι τίποτα από αυτά που νομίζει! :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Να μιλήσει και η άλλη απόψη: σαν γονέας δηλαδή.
Καταλαβαίνω τα παιδιά μου πολυ καλά όπως ακριβώς καταλαβαινε και μένα η δική μου μητέρα.
Βλέπω τα ελαττώματα όπως και τα προτερήματα τους. Προσπαθώ να είμαι κοντά τους, να τα στηρίζω και να μην απέχω και πάαρα πολύ απο αυτό που θά ήθελα πραγματικά να είμαι.
Δυστυχώς όμως απέχω. Δεν έχω αρκετή υπομονή και φωνάζω συχνά.
Οι κόρες μου είναι 5 και 15 χρονών. Η μεγάλη ήρθε τις προάλλες και μου είπε πως κάπνισε σ' ένα πάρτι. Αυτό, πιστεύω πως είναι προσωπική μου επιτυχία.. Οχι το τσιγάρο, αλλά η εξομολόγηση της σκατιάς.
Αν περιορίσω λοιπόν λιγάκι τις φωνες (που αφορουν αποκλειστικά την ποιότητα του φαγητου που προτιμούν), δε νομίζω πως θα απέχουμε και πάρα πολυ απο τη σχέση που θα ήθελα να έχω με τα παιδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Πάντως αν δεν της φώναξες οταν στο είπε όντως ήταν επιτυχία σου και μπράβο σου :thumbsup:
διότι αν φώναζες θα την έκανες να ζοριζόταν την επόμενη φορα να σου αποκαλύψει το καθε τι που έκανε.

Δεν είναι όμως όλοι οι γονείς αντικειμενικοί δυστυχώς, βλέπω γονείς οι οποίοι πιστεύουν πως τα καμάρια τους είναι τα καλύτερα και όλα τα υπόλοιπα παιδιά είναι τα σκάρτα.
Πάντως μπράβο σου προσπάθησε να συνεχίσεις έτσι,είναι πολύ δύσκολος ο ρόλος της σωστής μητέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για το τσιγάρο φυσικά κ δε φώναξα. Για το φαί όχι απλώς φωνάζω, γκαρίζω σαν γάιδαρος.
Μα γίνεται να τρώει αποκλειστικά σκουπίδια? Ούτε η μουσική τέρμα μ' ενοχλεί, ούτε η χαλαρότητα στο σχολείο (με την καταπίεση κανείς ποτέ δεν κατάφερε κάτι, οποτε τι να την κυνηγάω?)ούτε τίποτα τέτοιο
ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΑΙ??? Τρέλα με πιάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ax αυτό το φαγητό
όλες οι μανάδες γκρινιάζετε γι' αυτό το θέμα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
Ax αυτό το φαγητό
όλες οι μανάδες γκρινιάζετε γι' αυτό το θέμα :/
Όμως ελάχιστες μόνο για αυτό..... :)

Πάντως garfield σε συγχαίρω , κατά την γνώμη μου, έχει πολυ σωστές απόψεις.
Έχεις καταφέρει να έχεις πραγματική επικοινωνία μετα παιδεία σου...
Για εμένα πχ στους γόνεις μου δεν έχω πεί πολλά πραγματά όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί δεν υπάρχει επικοινωνία αλλα και κάποίες φόρες επειδή ξέρω την αντίδραση τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Συχνά αναρωτιέμαι πόσο αν είναι δυνατόν οι γονείς μου να με “ξέρουν” τόσο λίγο όσο φαίνεται. Σε πολλές συζητήσεις , ειδικότερα για την μητέρα μου, βγάζει κανείς το συμπέρασμα ότι δεν με γνωρίζουν καθόλου , νομίζουν τελείως λάθος πράγματα για έμενα για το χαρακτήρα μου, βγάζουν τελείως λάθος συμπεράσματα για έμενα και πιστεύουν ότι είμαι ένας τελείως διαφορετικός άνθρωπος. Και αυτό δεν το παρατηρώ όχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο. Εσείς έχετε νιώσει πότε έτσι;  Τι πιστεύετε ότι φταίει ; Ή διαφορά ηλικίας; Το ότι δεν δέχονται τίποτα καινούριο από αυτό που βρήκαν στο δρόμο τους για την “Ιθάκη” ? Ή ότι πολλές φόρες κρύβουν κάποια πράγματα τα ίδια τα παιδιά;
με όλο μου τον σεβασμο :worship: :worship: καλέ μου administrator αυτο που περιγραφεις ειναι ενα απο τα βασικότερα χαρακτηριστικά της εφηβιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
με όλο μου τον σεβασμο :worship: :worship: καλέ μου administrator αυτο που περιγραφεις ειναι ενα απο τα βασικότερα χαρακτηριστικά της εφηβιας

Σε αυτό θα συμφωνήσω... Αν και όχι 100% γιάτι οντως πολλες φορές οι γονεις δεν μπορουν να "δουν" το χαρακτήρα τον παιδιών τους, ειτε γιατι αυτα φοβούνται ειτε γιατι προσπαθουν να πεισουν τον εαυτό τους οτι είναι πιο κοντα σε αυτό που ονειρευοντουσαν οταν η νυν μητέρα ήταν πρώην εγκυος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πάντως δύσκολο να είσαι γονιός σήμερα.. Να μου πείτε πάντα έτσι ήταν αλλά...
Το δικό μου το πρόβλημα είναι το εξής: η μεγάλη μου η κόρη δεν διαβάζει. Δεν θέλει, βαριέται, δεν της αρέσουν τα μαθηματικα, όλο το πακετο. Προσωπικά πιστεύω (αν πάρω παράδειγμα κι απ' τον εαυτό μου) ότι η πίεση ποτέ δεν φέρνει αποτέλεσμα. Γι' αυτό εκτός απο τις κλασικές συζητήσεις τύπου "δε νομίζεις πως πρέπει να στρωθείς λιγάκι, εξετάσεις εχεις" και τις (μόνιμες πλέον απαντήσεις) "ναι μαμά", δεν πιέζω καθόλου τα πράγματα. Εξ άλλου με την παραμικρή πίεση εχουμε προβλήματα στο στομάχι (αμφότερες) οποτε καλύτερα γερό στομάχι παρά υψηλή βαθμολογία.
Οταν όμως μεγαλώσει, δε θα μου προσάψει ευθύνες γιατί δεν την έβαλα κάτω με το ζόρι, να της αλλάξω τα φώτα στο διάβασμα? Αυτό είναι το πρόβλημα μου... Σημειωτέον βέβαια πως εν καιρώ εξετάσεων δε βγαίνει έξω και προσπαθεί να διαβάσει. Είναι ανάμεσα στα Friends, στον Stephen King, στα cd της και στα βιβλία....
Αχχχ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top