Windows XP ή Windows Vista;

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τα vista πιστεύω εμφανίστηκαν για να τονώσουν την αγορά... Ο κόσμος έμαθε τα XP και είχαν όλοι αυτά.Έπρεπε να βγεί κάτι καινούριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ο μονος λογος που βρισκω για να κρατησει καποιος τα xp ειναι ειτε γτ εχει παλιο PC ειτε γτ χρησιμοποιει παλιες εφαρμογες που δν τρεχουν στα βιστα..δν βρισκω κανενα αλλο λογο..
Επισης δν βλεπω τεραστιες διαφορες windows 7 με vista..τουλαχιστον μεχρι την τελευταια εκδοση των 7 που εχω χρησιμοποιησει..κυριως μονο καποιες οπτικες διαφορες παρατηρησα και 1-2 αλλαγες στον windows explorer..ελπιζω η τελικη τους εκδοση να αξιζει και να μην ειναι ενα re-make των βιστα..:)

P.S. Και αυτο περι ''σβιστα'' θα δικαιολογησω μονο καποιον που πραγματικα τα εχει βαλει και τα βρηκε σκουρα και οχι καποιον που επειδη το ακουσε να το λενε αλλοι το εχει κανει συστημα και το υποστηριζει χωρις να ξερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
πρωτιμω τα xp!αν και ακουσα οτι σε λιγο καιρο θα βγουν και καποια πιο καινουρια και απο τα vista!
Ναι τα windows 7 είναι τα καινούργια..και θα βγουν κάπου στα τέλη του 2009.

Έχουν περισσότερα χαρακτηριστικά απο vista όπως έχω διαβάσει υποστήριξη οθονων αφής ,υποστήριξη εικονικών δίσκων,καλύτερη υποστήριξη των πολυπύρηνων επεξεργαστών,καλύτερη διαχείριση μνήμης με αποτέλεσμα λιγότερη χρήση μνήμης απο τα vista αλλά, όχι απο τα xp, κ.α.
Μέχρι τότε αν θέλετε λειτουργικό να βάζετε Xp γιατί είναι το καλύτερο που υπάρχει τώρα απλός δεν υποστηρίζει dx 10 και δεν έχει κάποια χαρακτηριστικά που έχουν τα vista.Αλλά τα vista είναι πολύ κακογραμμένα και παρουσιάζουν προβλήματα.Μερικά διορθώθηκαν με το service pack 1 άλλα όχι όλα.Οπότε xp για να έχετε την υγεία σας.:)
Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική επιλογή των Linux Ubuntu για όσους το θέλουν για απλές χρήσεις(επεξεργασία κειμένου,ταινίες τραγούδια,internet κτλ).Το κακό τους είναι ότι δεν υποστηρίζουν εφαρμογές windows οπότε δεν μπορείτε να παίξετε παιχνίδια που παίζετε στα windows εκτός απο μερικές εξαιρέσεις παιχνιδιών που μπορούν να τρέξουν μέσω wine windows emulator.Το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι οι απαιτήσεις τους καθώς είναι συμβατά και με σχετικά "παλιούς" και ανίσχυρους υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Φιλε manos4 θα ηθελα να μου αναφερεις ενα προβλημα οπως λες που εχεις εντοπισει οτι εχουν τα βιστα..γτ μεχρι τωρα εγω δν εχω εντοπισει καποιο..:hmm:
Επισης εχω ξεχασει πως ειναι η μπλε οθονη (blue screen) με τα ακαταλαβιστικα καθως εχω να την δω απο τοτε που ειμουν χρηστης των XP..:fss:

Παντοτε φιλικα..:)

P.S. Μπορεις να βαλεις dx10 στα xp..το ειχα κανει παλιοτερα..:no1:..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Το έχω ακούσει απο άλλους και το έχω διαβάσει στο internet.
Σχετικά με το dx 10,έχεις τρέξει παιχνίδια σε dx 10 και παίζουν κανονικά στα xp;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Το δχ 10 με το 9 δεν έχουν διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ΦΙλε west το σβηστα τα vista το ειπα στην πλακα!ολοι οσοι ασχολουνται ξερουμε οτι τα windows σαν λειτουργικο συστημα εχουν πολλα αρνητικα καθως κ πολλα θετικα!Απλα αυτα ειναι!Χρησιμοποιηστε MAC!Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε επιτελους κ ενα ξεχωριστικο λειτουργικο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ΦΙλε west το σβηστα τα vista το ειπα στην πλακα!ολοι οσοι ασχολουνται ξερουμε οτι τα windows σαν λειτουργικο συστημα εχουν πολλα αρνητικα καθως κ πολλα θετικα!Απλα αυτα ειναι!Χρησιμοποιηστε MAC!Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε επιτελους κ ενα ξεχωριστικο λειτουργικο!:P

Δεν διαφωνω..απλα ειπα οτι δν μπορω να ακουω τον καθενα χωρις να ξερει να πεταει ενα τα vista ειναι σβηστα κλπ..και βεβαια εχει καποια αρνητικα και θετικα..ναι συμφωνω..ειμαι ατομο που μ'αρεσει να τεσταρω OS..μαλιστα σκοπευω το καλοκαιρι να βαλω MAC στο PC μου..:D..ηδη εχω βαλει λινουξ (ubuntu ultimate 2.1) σαν 2ο OS και μπορω να πω οτι ειναι φανταστικα..εχουν φοβερα εφφε..:jumpy:..

Εχω παιξει παινχιδια στα xp με dx10..μαλιστα το assasin creed..ενταξει δν παρατηρησα καποια σημαντικη διαφορα..το ιδιο και στα βιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
μπορω να πω οτι ειναι φανταστικα..εχουν φοβερα εφφε..

Ναι αλλά δεν μετράνε τα εφφέ..η λειτουργικότητα και η σταθερότητα μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkRose

Νεοφερμένος

Η DarkRose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τα Vista το μονο που εχουν ειναι καποια καλυτερα γραφικα αλλα γενικα ειναι μεγαλη μαπα!!!!!! 1000 φορες καλυτερα τα xp αφηστε που τα vista κολλανε συνεχεια! Μεχρι και οι ιδιοι βγηκαν και το ειπαν οτι τα βιστα ηταν δοκιμαστικα για κατι αλλα που θελουν να βγαλουν. Με αλλα λογια οτι μας πασαρουν τρεχουμε σαν κλασσικοι μ_ _ _ _ _ _ς να το παρουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
τα Vista το μονο που εχουν ειναι καποια καλυτερα γραφικα αλλα γενικα ειναι μεγαλη μαπα!!!!!! 1000 φορες καλυτερα τα xp αφηστε που τα vista κολλανε συνεχεια! Μεχρι και οι ιδιοι βγηκαν και το ειπαν οτι τα βιστα ηταν δοκιμαστικα για κατι αλλα που θελουν να βγαλουν. Με αλλα λογια οτι μας πασαρουν τρεχουμε σαν κλασσικοι μ_ _ _ _ _ _ς να το παρουμε!

Nαι σωστα κλασσικη τακτικη της M$ και οχι μονο αυτης..:down:..Παντως για να μην εχεις προβλεμς με τα βιστα (με αερο..) θα πρεεπει να εχεις 3gb και ανω..εγω παντως που εχω 4gb δν μου εχουν κολλησει ποτε..κι επισης τα βιστα δν αποτελουσαν δοκιμαστικο OS..απλα λογω των εντονων αντιδρασεων απ'τους PC users πεταξαν αυτη την δικαιολογια..
Επισης οι περισσοτεροι χρηστες γουσταρουν τα xp γτ δν θελουν να φωρτονονται με διαφορα εφφε και αλλα τετοια αλλα θελουν ενα γρηγορο και λειτουργικο υπολογιστη να κανουν την δουλεια τους..ομως αν εχεις καλο συστημα αξιζει να τα βαλεις..:no1:..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Τα vista έχουν πολλά εφε αλλά από λειτουργικό είναι χάλια, και εγώ vista χρησιμοποιώ αλλά προτιμώ τα xp! έχουν βγεί και τα windows 7 στο νετ δοκιμαστικά αλλά έχω χάσει τη διεύθυνση. αν την έχει κανείς ας τη στείλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Τα vista έχουν πολλά εφε αλλά από λειτουργικό είναι χάλια, και εγώ vista χρησιμοποιώ αλλά προτιμώ τα xp! έχουν βγεί και τα windows 7 στο νετ δοκιμαστικά αλλά έχω χάσει τη διεύθυνση. αν την έχει κανείς ας τη στείλει

Aν εχεις torrent downloader μπες εδω..:)..δν το βρηκα πουθενα να το κατεβασεις ως ''direct download''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Έβαλα και εγώ Vista να δω τι γίνεται με αυτά.Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχουν καμιά μεγάλη διαφορά απο τα Xp.Σχεδόν τα ίδια είναι.Τα Vista διαφέρουν απο τα XP μόνον όσον αφορά τα εφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Έβαλα και εγώ Vista να δω τι γίνεται με αυτά.Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχουν καμιά μεγάλη διαφορά απο τα Xp.Σχεδόν τα ίδια είναι.Τα Vista διαφέρουν απο τα XP μόνον όσον αφορά τα εφέ.

Βαλε τα vista Ultimate για να δεις τι πραγματικα ειναι τα βιστα..α, και στις ενημερωσεις αν βαλεις ultimate και εχεις γερο συστημα κατεβασε το dreamscene..;)
αυτα που δν αξιζουν καθολου ειναι τα home basic..ειναι xp με εφε βιστα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Επειδή πολύ το κουράζουμε το θέμα, ο καθένας όπως την βρίσκει...
Και αυτό με τα εφέ έχει καταντήσει αηδία. Σιγά τα εφέ ρε παιδιά. Δηλαδή αν τα Ubuntu ήταν εμπορικό προϊόν, πόσο θα κόστιζαν;

Τα Windows θα γίνουν το top λογισμικό εάν ο κώδικάς τους ανοίξει. Όσο είναι κλειστός, μια ζωή προβλήματα θα'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Βαλε τα vista Ultimate για να δεις τι πραγματικα ειναι τα βιστα..α, και στις ενημερωσεις αν βαλεις ultimate και εχεις γερο συστημα κατεβασε το dreamscene..;)
αυτα που δν αξιζουν καθολου ειναι τα home basic..ειναι xp με εφε βιστα..

Τα Ultimate έβαλα και κατέβασα το dreamscene.Πάνω κάτω αντιγραφή των Xp είναι τα Vista με περισσότερα εφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Βασικά.
Όχι, τα vista είναι κάτι πολύ παραπάνω απο τα xp με περισσότερα εφέ και dx10.
Γενικά είναι πολύ καλύτερο λειτουργικό απο τα xp, άσχετο αν δεν είναι τόσο καλύτερο ωστε να δικαιολογεί τα λεφτά της αναβάθμισης απο τα xp, για πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Βασικά.
Όχι, τα vista είναι κάτι πολύ παραπάνω απο τα xp με περισσότερα εφέ και dx10.
Γενικά είναι πολύ καλύτερο λειτουργικό απο τα xp, άσχετο αν δεν είναι τόσο καλύτερο ωστε να δικαιολογεί τα λεφτά της αναβάθμισης απο τα xp, για πολλούς.

Εντάξει, μου αρέσει που συνεχιζεις να ασχολείσαι. Εγώ έχω καραφλιάσει. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top