Στρατός-ΛΟΚ

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι. Θέλω πολύ να υπηρετήσω στους ΛΟΚ αλλά έχω μια ερώτηση και θέλω την γνώμη σας. Οι γονείς μου είναι Παλεστίνιοι αλλά είναι πάνω από 30 χρόνια στην Ελλάδα. Και εγώ γεννήθηκα στη Θεσαλλονίκη, μεγάλωσα σε Αθήνα και Θάσο όπου και θα πάω στα ΚΕΠ να δηλώσω την προτιμησή μου. Να δηλώσω πεζικό-ΛΟΚ και αν με πάρουν θα με δεχτούν οι υπόλοιποι στρατιώτες? Αλλά σας λέω ότι νιώθω και είμαι Έλληνας και είμαι υπερήφανος για αυτό. Αν και βέβαια δεν ξεχνώ ποτέ τις ρίζες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Να δηλώσεις εκεί που πραγματικά θέλεις. Ο ρατσισμός είναι κάτι το ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ! Και να είχες έρθει χθες στην Ελλάδα το ίδιο πράγμα θα ίσχυε. Όλοι είμαστε ίσοι, ασχέτως θρησκεύματος, εθνικότητας, χρώματος κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Να δηλώσεις εκεί που πραγματικά θέλεις. Ο ρατσισμός είναι κάτι το ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ! Και να είχες έρθει χθες στην Ελλάδα το ίδιο πράγμα θα ίσχυε. Όλοι είμαστε ίσοι, ασχέτως θρησκεύματος, εθνικότητας, χρώματος κτλ.

Τα λόγια σου είναι σοφά και σωστά, το θέμα είναι πως δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
σωστος!
κοιτα...κατω απ τις συνθηκες που επικρατουν στα στρατοπεδα,με τα καψονια και τις χαμαλοδουλειες που κανουν τα φανταρακια ολοι προσπαθουν να τα χουν καλα με ολους και να τελειωσουν τη θητεια τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GATE 7

Νεοφερμένος

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
λες οι αλλοι να ειναι καλυτεροι απο εσενα??????????;):up::up::up::up::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι. Θέλω πολύ να υπηρετήσω στους ΛΟΚ αλλά έχω μια ερώτηση και θέλω την γνώμη σας. Οι γονείς μου είναι Παλεστίνιοι αλλά είναι πάνω από 30 χρόνια στην Ελλάδα. Και εγώ γεννήθηκα στη Θεσαλλονίκη, μεγάλωσα σε Αθήνα και Θάσο όπου και θα πάω στα ΚΕΠ να δηλώσω την προτιμησή μου. Να δηλώσω πεζικό-ΛΟΚ και αν με πάρουν θα με δεχτούν οι υπόλοιποι στρατιώτες? Αλλά σας λέω ότι νιώθω και είμαι Έλληνας και είμαι υπερήφανος για αυτό. Αν και βέβαια δεν ξεχνώ ποτέ τις ρίζες μου!
Nομιζω οτι δεν γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι. Θέλω πολύ να υπηρετήσω στους ΛΟΚ αλλά έχω μια ερώτηση και θέλω την γνώμη σας. Οι γονείς μου είναι Παλεστίνιοι αλλά είναι πάνω από 30 χρόνια στην Ελλάδα. Και εγώ γεννήθηκα στη Θεσαλλονίκη, μεγάλωσα σε Αθήνα και Θάσο όπου και θα πάω στα ΚΕΠ να δηλώσω την προτιμησή μου. Να δηλώσω πεζικό-ΛΟΚ και αν με πάρουν θα με δεχτούν οι υπόλοιποι στρατιώτες? Αλλά σας λέω ότι νιώθω και είμαι Έλληνας και είμαι υπερήφανος για αυτό. Αν και βέβαια δεν ξεχνώ ποτέ τις ρίζες μου!


πραγματικά χαίρομαι όταν βλέπω τέτοιους ανθρώπους...:no1: όσο για τους άλλους... απλά γράφτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφέστα μπορείς. Βασικά ακόμη κι αν δεν ήσουν Έλληνας πολίτης, με εθελοντική κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις θα επιτάχυνες τις διαδικασίες για να σου δοθεί υπηκοότητα. Πόσο μάλλον τώρα.
Πριν 3 μέρες, μάλιστα, ορκίστηκε η πρώτη γυναίκα μουσουλμάνα στις Ένοπλες Δυνάμεις της Ελλάδος, η Σειβντζαν Σαντουλά απ'την Κομοτηνή.
Νομίζω ξένοι υπόκεινται σε περιορισμούς μόνο όταν είναι να μπουν σε πολύ ευαίσθητες, για την Εθνική Ασφάλεια, θέσεις, όπως πχ. ΕΥΠ και μερικές υπηρεσίες του ΥΠΕΘΑ. Αλλά δεν εφαρμόζεται καν αυτό εδώ. Είσαι Έλληνας πολίτης.
Τα διαδικαστικά ομολογώ δεν τα γνωρίζω. Δεν ξέρω αν μπορείς να μπεις σε κάποια σχολή αξιωματικών και μετά να μπεις στις Ειδικές Δυνάμεις ή μπορείς να μπεις εκεί απευθείας, τώρα που θα περάσεις περιοδεύων.
Βασικά είναι υποχρεωμένοι να σε δεχτούν. Και κάποια πράγματα έχουν αλλάξει, δεν είναι όπως ήταν ο στρατός. Αν κι ακόμη κι αν ήταν έτσι, δε νομίζω ότι στην Ελλάδα οι Παλαιστίνιοι (είτε 100%, είτε από καταγωγή) αντιμετωπίζουν προβλήματα ρατσισμού, τουλάχιστον όπως αντιμετωπίζουν άλλες εθνοτικές ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Άλλο άτομο άλλης υπηκοότητας,άλλο να ανήκει στη μουσουλμανική μειονότητα....Οι μουσουλμάνοι της Θράκης δεν είναι τούρκοι,όπως καλοστημένα προσπαθούν πολλοί να περάσουν:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι θρησκευτική μειονότητα βασικά κι έχει αρκετές εθνότητες μέσα. Έχει και Τούρκους, αλλά σαφώς δεν είναι όλη η μειονότητα Τούρκοι και εννοείται ότι δεν πρόκειται για τούρκικη μειονότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Έχω Ελληνική υθαγένεια και ταυτότητα και διαβατήριο!
Aλλο ιθαγενεια και αλλο υπηκοοτητα.Στην Ελλαδα αν δεν σφαλλω η ιθαγενεια ειναι εξ αιματος(σε αντιθεση με τα αλλα κρατη) δηλαδη για να την αποκτησεις πρεπει να εχεις εναν γονεα Ελληνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και όχι, ισχύει επιπλέον το jus soli. Κάποιος που γεννιέται επί ελληνικού εδάφους αποκτά αυτόματα την ελληνική υπηκοότητα αν με τη γέννησή του δεν αποκτά άλλη υπηκοότητα. Επίσης, ισχύει και η πολιτογράφηση που μπορεί να κάνει όποιος θέλει μετά από 12 χρόνια διαμονής στην Ελλάδα. Το ότι μερικοί παραβάτες καθήκοντος μπάτσοι στη Διεύθυνση Αλλοδαπών σπανίως εφαρμόζουν το νόμο (εκτός κι αν υπάρχει ρευστό), είναι άλλο θέμα.
Αλλά τι το ψάχνεις. Δεν έχει σημασία πως πήρε το παιδί την ιθαγένεια. Είναι Έλληνας πολίτης, δεν τίθεται θέμα. Όσες προσβάσεις έχω εγώ, άλλες τόσες έχει κι αυτός.
Το jus sanguinis, δίκαιο αίματος, ισχύει για παλιννοστούντες Έλληνες της Διασποράς που για κάποιο λόγο στερήθηκαν την υπηκοότητα και θέλουν να την ξαναπάρουν. Εκεί, πρέπει να αποδείξουν ότι είχε ελληνική ιθαγένεια ένας τουλάχιστον παππούς. Διαφορετικά, ως μετανάστες στην Ελλάδα πλέον, την παίρνουν μετά από 12 χρόνια διαμονής με την κοινή διαδικασία πολιτογράφησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σαφώς και όχι, ισχύει επιπλέον το jus soli. Κάποιος που γεννιέται επί ελληνικού εδάφους αποκτά αυτόματα την ελληνική υπηκοότητα αν με τη γέννησή του δεν αποκτά άλλη υπηκοότητα. Επίσης, ισχύει και η πολιτογράφηση που μπορεί να κάνει όποιος θέλει μετά από 12 χρόνια διαμονής στην Ελλάδα. Το ότι μερικοί παραβάτες καθήκοντος μπάτσοι στη Διεύθυνση Αλλοδαπών σπανίως εφαρμόζουν το νόμο (εκτός κι αν υπάρχει ρευστό), είναι άλλο θέμα.
Αλλά τι το ψάχνεις. Δεν έχει σημασία πως πήρε το παιδί την ιθαγένεια. Είναι Έλληνας πολίτης, δεν τίθεται θέμα. Όσες προσβάσεις έχω εγώ, άλλες τόσες έχει κι αυτός.
Το jus sanguinis, δίκαιο αίματος, ισχύει για παλιννοστούντες Έλληνες της Διασποράς που για κάποιο λόγο στερήθηκαν την υπηκοότητα και θέλουν να την ξαναπάρουν. Εκεί, πρέπει να αποδείξουν ότι είχε ελληνική ιθαγένεια ένας τουλάχιστον παππούς. Διαφορετικά, ως μετανάστες στην Ελλάδα πλέον, την παίρνουν μετά από 12 χρόνια διαμονής με την κοινή διαδικασία πολιτογράφησης.

Εγώ γεννήθηκα Θεσαλλονίκη και ισχύει αυτό που είπες το jus soli!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σήμερα θα πάμε σχεδόν όλα τα παληκάρια της τάξης μας για να δηλώσουμε στα ΚΕΠ Πεζικό, Ναυτικό και Αεροπορία. Άντε να δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να βάλεις ειδικές δυνάμεις τότε, αν λες ΛΟΚ.
Εγώ λέω να πάω να περάσω μια από αυτές τις μέρες, Ναυτικό σαφώς θα δηλώσω, τα άλλα είναι μούφα. Και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ελπίζω μετά από 5-6-10 χρόνια που τελικά θα υπηρετήσω, όντως να με βάλουν στο ΠΝ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
1ον:Δεν είναι σίγουρο οτι θα πάτε εκεί που δηλώσατε.(Εγώ δήλωσα Ειδικές δυνάμεις ΛΟΚ αλεξιπτωτιστής και πήγα στο Πυροβολικό-σκοπευτής)
2ον:Οι ειδικές δυνάμεις δεν είναι αστείο πράγμα.Έχει ζόρι και εγώ που το δήλωσα, αργότερα το μετάνιωσα και αυτυχώς πήγα στο Πυροβολικό.Δεν είναι τίποτα τραγικό αλλά γιατί να περάσεις τόση ταλαιπορία για το τίποτα;
Από εκεί και πέρα η γνώμη είναι δικιά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ έχω εξασφαλισμένη θέση στην αεροπορική βάση Σούδας. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και δεν είναι σίγουρο ότι θα πάμε στο δηλωμένο σώμα. Το πράγμα, σαφώς, αλλάζει, αν τύχει κι έχεις κοννέ με γαλονάτους. :D
Αν κι επειδή η θητεία στα άλλα σώματα, λόγω εξειδίκευσης και ανάπτυξης επαγγελματικού στρατού θα καταργηθεί εντελώς, μετά από ελάχιστα χρόνια όλοι στην Ξηρά θα υπηρετούν, ανεξαιρέτως. Τσάμπα τους ταίζουν στο ΠΝ και στην ΠΑ, αφού για να υπηρετήσεις τέτοια σώματα δε μπορείς να είσαι άσχετος. Καλύτερα όλοι στην Ξηρά.
-----------------------------------------
Βέβαια απ'οτι ξέρω και στην Ξηρά η θητεία μειώνεται κι άλλο, εν τέλει, κατά τρεις μήνες. Μέχρι να λήξει η αναβολή μου σε καμιά δεκαετία μπορεί και να μη χρειαστεί καν να πάω να υπηρετήσω. Ο χρόνος θα δείξει. Προσωπικά δε με απασχολεί είτε πάω, είτε δεν πάω. Αν πας σημαίνει ότι χρειάζονται τις υπηρεσίες σου, αν δεν σε θέλουν, δεν σε χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάντως αν έχεις σχετικά καλές σωματκές αναλογίες και έχεις κι ένα πτυχίο στο χέρι και σου κόβει, σε κάνουνε σμηνία, κι ας είσαι άσχετος.


Επίσης είναι και το άλλο, που λέει ότι ο στρατός ξηράς εκπαιδεύεται, η αεροπορία δουλεύει και το ναυτικό κάθεται και τους κοιτάει :D


Aυτό που λες για επαγγελματικό στρατό δε μας βλέπω να το προλαβαίνουμε. Ο αδερφός μου που είναι 3η δημοτικού ίσως το προλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top