Φόνος ή αυτοκτονία;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έστω οτι έχει ανακαλυφθεί ο τρόπος να γίνονται μεταμοσχεύσεις εγκεφάλου... Κάποιος κινδυνεύει (άτομο Α), μετά από ατύχημα, να πεθάνει λόγω της ανεπανόρθωτης βλάβης που έπαθε στον εγκέφαλο και έτσι φωνάζουν ένα άλλο άτομο Β να γίνει δότης του μισού εγκεφάλου ώστε να ζήσει ο Α.

Ο Β συμφωνεί. Αφαιρούν ΟΛΟ τον εγκέφαλο του Α και προσθέτουν το ΜΙΣΟ εγκέφαλο του Β. Η εγχείρηση πετυχαίνει και οι δύο τύποι πάνε στα σπίτια τους υγιέστατοι.


Μετά από 5 χρόνια για κάποιο λόγο ο Α σκοτώνει τον Β.

Πρόκειται για αυτοκτονία (μιας και ο εγκέφαλός τους είναι, οργανικά τουλάχιστον ο ίδιος) ή για κανονική δολοφονία; Ποιος πάτησε τη σκανδάλη; Ο Α ή ο Β;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
ΕΡΩΤΗΣΗ!!! Αυτό μόνος σου το σκέφτηκες???:whistle::whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Όχι! Είναι και αυτό από το χθεσινό μάθημα Φιλοσοφίας και μου άρεσε ως ερώτημα... (πήγαινε πακέτο με εκείνο που έβαλα και χθες... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Εξαρτάται από το λόγο.Αν ο Β δεν έκανε τίποτα στον Α εκείνη τη στιγμή. αλλά ο Α αντιμετώπιζε προσωπικά προβλήματα και προέβη στο φόνο του Β για αυτοκαταστροφικούς λόγους, μάλλον ο μισός εγκέφαλος του Α συνεχίζει να λειτουργεί ως κομμάτι του Β.Σ'αυτή την περίπτωση όμως πρέπει να ακολουθήσει και "φόνος" του Α από τον Α για να ολοκληρωθεί η "αυτοκτονία".
Αν ο Β όντως κάτι έκανε στον Α, τότε, δείχνοντας ότι λειτουργεί ξεχωριστά ο μισός εγκέφαλος του Α και χωρίς διάθεση να προστατέψει το άλλο του μισό, διαπράττει φόνο του Β.
(Προφανώς, δε δίνουμε σημασία στο ότι μάλλον δεν είναι εφικτή μια τέτοια μεταμόσχευση.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Ηξερα οτι οι Φιλοσοφοι ειναι αργοσχολοι αλλα οχι και τοσο! :P

Ετσι πως φαινεται στα δικα μου ματια ειναι φονος. Αν ο Α ηθελε να "αυτοκτονησει" δεν θα σκοτωνε τον δοτη του αλλα το δικο του μερος του εγκεφαλου. Οπως και αν ο Β θα ηθελε να αυτοκτονησει, η εντολη δνε θα ερχοταν απο το μερος του εγκεφαλου που ειναι στον Α, αλλα σε αυτο που πλεον ειχε τον ελεγχο, δηλαδη μονο αυτο που ηταν στο κεφαλι του. Γιατι αν το παρουμε σαν αυτοκτονια, ειναι σαν να λες οτι ο ιδιο ανθρωπος, η ιδια προσωπικοτητα ζουσε σε δυο διαφορετικα κεφαλια..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Γιατι αν το παρουμε σαν αυτοκτονια, ειναι σαν να λες οτι ο ιδιο ανθρωπος, η ιδια προσωπικοτητα ζουσε σε δυο διαφορετικα κεφαλια..:hmm:
Αυτό είναι ουσιαστικά το ερώτημα: με τη μεταφορά του εγκεφάλου μεταφέρεται και η προσωπικότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το βασικό ερώτημα που τίθεται μέσω του προβλήματος αυτού νομίζω πως είναι το υπαρξιακό. Τι είμαστε;

Μόνο ύλη; Δηλαδή χρησιμοποιούμε τα όργανά μας για να έχουμε την λογική ή τα όποια άλλα ανθρώπινα χαρακτηριστικά μας; Ή μήπως είμαστε και πνεύμα και επομένως δεν έχει σημασία αν έχουμε τον εγκέφαλο κάποιου τρίτου αντί τον δικό μας;

Αλήθεια, ο Α γιατί συνεχίζει να παραμένει ο Α, εφόσον έχει χάσει τον εγκέφαλό του κ επομένως τη μνήμη του, την προσωπικότητά του και ότι τελοσπάντων ήταν πριν το ατύχημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
επειδή το Α και το Β δεν μου κάνουν, τους μετονομάζω αυθαιρέτως σε Αλέκο και Βασίλη :P

Την στιγμή της μεταμόσχευσης και μετά, το μυαλό του Βασίλη σταμάτησε να είναι του Αλέκου κι άρχισε να αποκτάει νέες εμπειρίες και να γίνεται του Βασίλη.
Ασχετα αν το ότι πριν την μεταμόσχευση ο Βασίλης μπορεί να είχε εγκέφαλο και σκέψη Γρηγόρη. :P
Ακριβώς λοιπόν τη στιγμή της μεταμόσχευσης, ένας ΝΕΟΣ άνθρωπος γεννήθηκε...

Όλες οι αποφάσεις πλέον είναι βάσει των νέων εμπειριών μέσα στον χρόνο που πέρασε....
Πιστεύω λοιπόν ότι πρόκειται για φόνο (άσε που αν ήταν αυτοκτονία θα μιλούσαμε για το σώμα του Βασίλη κι όχι του Αλέκου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν το φονικό γινόταν ένα δευτερόλεπτο μετά που θα ξυπνούσαν και οι δύο από την νάρκωση της εγχείρησης και επομένως ο "νέος" εγκέφαλος δεν είχε αποκτήσει νέες εμπειρίες;:hmm:

(Είμαι πρήχτης, το ξέρω!:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αχ καλο μου, εισαι! :redface: :P
χαρα στο κουραγιο σου, εγω κουραστηκα ηδη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε για την ερώτηση ότι ο εγκέφαλος είναι ομοιογενής, δηλαδή ότι κάθε μικρό του κομμάτι έχει τις ίδιες λειτουργείες με κάθε άλλο,τότε είμαστε σίγουροι ότι δωσμένων δυό διαφορετικών σετ εμπειριών τα δύο κομμάτια θα αντιδρούσαν το ίδιο αν ανταλλάσαμε τα σετ αυτά(και αν δεχτούμε ότι δεν υπάρχουν παρεμβολές απο τα υπόλοιπα όργανα στην βίωση των εμπειριών,κάτι που έιναι πολύ πιθανό στην πραγματικότητα),στην ουσία δηλαδή είναι σαν ο B να ακολουθεί ταυτόχρονα δύο διαφορετικά και ανεξάρτητα μονοπάτια ζωής με άλλο σώμα,έπειτα ξέρουμε ότι η αυτοκτονία είναι αποτέλεσμα της μη ανοχής του εγκεφάλου για την ίδια του την κατάσταση που σημαίνει οτι αν ο Α αυτοκτονούσε, ο Β αν ζούσε τις ίδιες εμπείριες θα κατέληγε στο ίδιο σημείο(ομοιογενής εγκέφαλος),απο την στιγμή όμως που οι Α,Β έχουν ξεχωριστά μονοπάτια σημαίνει οτι ο Α δεν ανέχτηκε την κατάσταση του Β που είναι διαφορετική απο την δική του,άρα πρόκειτε για φόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμ, το θεμα εγω το βλεπω λιγο πιο απλα!
Αν κατα την αλλαγη εγκεφάλου μεταφέρεται και η προσωπικοτητα και συχρονως αν ο ο εγκεφαλος ξερει οτι αλλαξε σωμα. Αν και στα δυο παραπανω ισχυουν το ναι τοτε ναι μιλαμε για αυτοκτονια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Tώρα που το σκέφτομαι μου θύμισε κάτι άλλο..."Το παράδοξο με τον κουρέα" ...Τώρα έχει σχέση ή όχι δεν ξέρω, εμένα πάντως μου το θύμισε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Tώρα που το σκέφτομαι μου θύμισε κάτι άλλο..."Το παράδοξο με τον κουρέα" ...Τώρα έχει σχέση ή όχι δεν ξέρω, εμένα πάντως μου το θύμισε...:hmm:

Τι είναι αυτό..; Για πες! Για πες! :jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αυτό βασίζεται στο λεγόμενο "Παράδοξο του Russel":

Έστω ότι υπάρχει ένα χωριό στο οποίο υπάρχει ένας μόνο κουρέας, ο οποίος ξυρίζει όσους δεν ξυρίζονται μόνοι τους. Το ερώτημα είναι ποιός ξυρίζει τον κουρέα.

Για να σας δω... :P

(Για την ιστορία το παράδοξο του Russel είναι το εξής: Έστω Ω το σύνολο όλων των συνόλων δηλαδή Ω={χ|χ είναι σύνολο}. Παρατηρούμε ότι Ω ανήκει στο Ω. Θεωρούμε τώρα το σύνολο R={x|x σύνολο και x δεν ανήκει στο x}. Tότε R ανήκει στο R αν και μόνο αν το R δεν ανήκει στο R).

Το παράδοξο αυτό υπάρχει και σε άλλες μορφές όπως π.χ έστω οτι υπάρχει ένας κατάλογος Κ που περιλαμβάνει όλους τους καταλόγους που δεν περιέχουν τον εαυτό τους. Ο Κ περιλαμβάνει τον Κ;

Edit: Για το παράδοξο του μοναχού, νομίζω ότι ο όρος αυτοκτονία δεν είναι ακριβής αφού ένα μέρος της αρχικής προσωπικοτητας συνεχίζει και ζει στον μεταμοσχευμένο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για το παράδοξο του μοναχού, νομίζω ότι ο όρος αυτοκτονία δεν είναι ακριβής αφού ένα μέρος της αρχικής προσωπικοτητας συνεχίζει και ζει στον μεταμοσχευμένο άνθρωπο.

Αν ήμασταν σίγουροι οτι συνεχίζει να ζει τότε δεν θα ήταν παράδοξο κ δεν θα υπήρχε καν το ερώτημα. Πως συνεχίζει να ζει η παλιά προσωπικότητα αφού του αφαίρεσαν όλο τον εγκέφαλο;

Το δικό σου ερώτημα το επεξεργάζομαι... Αν κ δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες νομίζω να βρω λύση... :P

Ερώτημα: Τον κουρέα δεν μπορεί να τον ξυρίσει άλλος; Δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός στο πρόβλημα...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μα εγώ δεν βλέπω ούτε περιορισμό στο να μην μπορεί ο κουρέας να ξυριστεί μόνος του :worry: Αν είπα βλακεία...παρακαλώ διαφωτίστε με :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Μα εγώ δεν βλέπω ούτε περιορισμό στο να μην μπορεί ο κουρέας να ξυριστεί μόνος του :worry: Αν είπα βλακεία...παρακαλώ διαφωτίστε με :P
Ουτε εγω το καταλαβα αυτο το "παραδοξο"...Και δεν βλεπω παλι το νοημα να ασχοληθω με κατι τετοιο για να βρω μια λυση που μονο στα μυαλα των μαθηματικων υπαρχει(ή δεν υπαρχει)..Αρα και οι μαθηματικοι ειναι αργοσχολοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ο κουρέας ξυρίζει αυτούς που δεν ξυρίζονται μόνοι τους. Αν ξυρίζεται μόνος του ανήκει σε αυτούς που ξυρίζουν τον εαυτό τους (κι επομένως δεν ξυρίζει ο κουρέας), άρα δεν μπορεί να ξυρίζεται μόνος του. Αν δεν ξυρίζεται μόνος του, τότε ανήκει σε αυτούς που ξυρίζει ο κουρέας, και άρα ξυρίζεται μόνος του.

Στο φιλοσοφικό κομμάτι του ζητήματος, μια λύση που υπάρχει είναι ότι ο κουρέας αποτελεί το δεύτερο κομμάτι μιας συνεπαγωγής, το πρώτο μέλος της οποίας είναι η πρόταση "ο κουρέας υπάρχει". Επομένως ο ανωτέρω προβληματικός ορισμός του κουρέα αντικαθίσταται από τον "αν ο κουρέας υπάρχει, τότε ξυρίζει τους κατοίκους του χωρίου που δεν ξυρίζονται μόνοι τους". Συνεπώς από την αντιφατικότητα του συμπεράσματος μπορούμε εύκολα να αποφανθούμε την ανυπαρξία του προβληματικού κουρέα.

Για αυτά που αναφέρεις στο δικό σου ερώτημα, λέω να το σκεφτώ και να απαντήσω αφού πρώτα κοιμηθώ λιγάκι γιατί κοντεύω να καταντήσω ζόμπι από την αϋπνία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αυτή η ερώτηση είναι ο φόνος της αυτοκτονίας ! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top