Φλερτ!

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι καλό είναι κάπου κάπου να φλερτάρετε, αν και έχετε ήδη σχέση (καλή π.χ.);

Το θεωρείτε αναζωογονητικό και ότι είναι καλό γιατί σας "ανεβάζει" ή επικίνδυνο;

Το βλέπετε σαν "απιστία" ή σαν κάτι που σε κάνει νοιώθεις καλά με το εαυτό σου (με την έννοια, π.χ., όταν είσαι σε μια σχέση καλή για πολύ καιρό όμως, ίσως αρκετές φορές να "αφήνεσαι", να μη ντύνεσαι τόσο ωραία κλπ);

(όταν λέω "φλερτ" δεν εννοώ κάτι παραπάνω από αυτό ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ειναι και επικινδυνο αλλά αυτος ο κινδύνος σαν τελικό αποτέλεσμα δίνει μια δυναμή στην σχέση και την κάνει πιο δύνατη.

Πιστεύω οτι το τελικό αποτελέσμα ανεβάζει την σχέση. Και στην τελική το θεωρώ κάπως οτι σε μια πολύχρονη σχέση να μην υπάρχουν αθώα φλερτ μεταξύ τρίτον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Όταν είμαι ελεύθερος, μπορώ να κάνω ότι μου κατέβει στο κεφάλι. Όταν είμαι δεσμευμένος με μια κοπέλα όμως ή θα κάνω φλέρτ επειδή η σχέση μου δε μου προσφέρει τα μέγιστα δυνατά (οπότε επέρχεται άμεσα και ο χωρισμός) ή αν όλα πάνε καλά, θα κάτσω στ' αβγά μου. Όταν είσαι με κάποια και την θέλεις, την ποθείς, γιατί να κάνεις φλέρτ με τρίτη; Εγω το βλέπω ως εντελώς άκυρο σαν κατάσταση. Δεν έχω ανάγκες για συνεχή επιβεβαίωση όπως άλλοι και άλλες. Ξέρω τι είμαι και το επιβεβαιώνω Χ φορές το μήνα. (καμία; Καμία! Εκατό; Εκατό! Δεν έχει σημασία)

Επιγραμματικά:

Αίσθημα υπάρχει; Πόθος υπάρχει;
Αν ναι γιατί να σκοτίζομαι με φλερτάκια; Καμιά princess είμαι μήπως που κοιτάω να δω αν περνάει ακόμα η λαδομπογιά μου;
Αν δεν υπάρχει αίσθημα/πόθος ή και τα δύο, την κάνω γι άλλα και φυσικά κάνω φλερτάκι ως ελεύθερος.

Το φλερτάκι παιδάκια, το κάνουν γιατί είναι μορφή έκφρασης έλξης. Όχι για τόνωση κι επιβεβαίωση. Αν θέλετε τόνωση κι επιβεβαίωση εμφάνισης πάρτε Lucozade και έναν καθρέφτη αντίστοιχα, έτσι για να γουστάρετε.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ηθελα να απαντησω οτι "there is no such thing as an innocent flirt" αλλα δεν ειναι απολυτα ακριβες. Μαλλον, απλα πολυ σπανια ενα φλερτ θεωρειται αθωο, δεδομενου οτι δεν θα φλερταρεις με καποιον που δεν σ αρεσει (αρα και ελκυει ), και με αυξημενη πιθανοτητα ο αλλος να μην το εννοει οπως εσυ, ή τελικως να προχωρησει παραπανω (ακριβως γιατι ειναι διαφορετικο, και σε "ανεβαζει")

Επισης, αναλογα με το ατομο, μπορει και να σου δημιουργει τυψεις, ανεξαρτητως του αν εχεις σκοπο να το προχωρησεις ή οχι, ενω πολυ σπανια θα γνωριζει το ετερον σου ημισυ οτι φλερταρεις και δεν θα ζηλευει/ψει το "αντικειμενο" το φλερτ σου ;)


Υ.Γ: Μπορει καποιος εκ των παραπανω ή καποιος αλλος να ορισει το "αθωο φλερτ"; :redface:

EDIT & ΥΓ 2: @Valder: Ειχες/ εχεις μακροχρονια σχεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
EDIT & ΥΓ 2: @Valder: Ειχες/ εχεις μακροχρονια σχεση;

Είχα. Τώρα είμαι σε αγρανάπαυση!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@valder:

Η κοπελα σου ενα βράδυ δεν μπορει να βγεί ή γενικα να ερθει πας σπιτι σου έξω με αποτέλεσμα να βγείς με εναν φίλο σου. Στο μέρος που πάτε γνωρίζεται 2 φίλες απο τις οποιες σου αρεσει η μια. ε εκει που μιλατε συχρονως δεν θα την θαυμαζεις για την ομορφια της; Ε αυτο εννοω εγω αθωο φλερτ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω παντως, αν και προσπαθω να ειμαι σχετικα ανετη στη σχεση μου και δεν μου αρεσει να καταπιεζω τον αλλο, πιστευω οτι δεν πρεπει ποτε να κανουμε αυτο που δεν μας αρεσει να μας κανουν. Και ετσι, οσο καλα και λογικα και αν μου ακουγονται τα επιχειρηματα υπερ του αθωου φλερτ, μονο που σκεφτομαι οτι μπορει να το κανει ο δικος μου τρελαινομαι! Οποτε θεωρω οτι ουτε και εγω εχω το δικαιωμα να το κανω! Και οχι γιατι μου το απαγορευει κανεις, αλλα επειδη μου το "απαγορευει" ο εαυτος μου! (Ασε που εχω ξεχασει και πως γινεται, δεν ημουν ποτε και ιδιατερως καλη!:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ώρες ώρες νιώθω να έχω κατέβει από άλλο πλανήτη :redface:
τι να σας πω ρε παιδιά... εγώ για να φλερτάρω θα πρέπει να "ψάχνομαι" άρα κάτι να μην πηγαίνει καλά στη σχέση μου και να μην το έχω πάρει γραμμή....

όσες μα όσες φορές φλερταρα ουδέποτε ήταν.... "αθώο" :redface: ήταν πάντα επί σκοπού :P
Και πριν προλάβετε να με ρωτήσετε για μακροχρόνια σχέση... το μεγαλύτερο διάστημα που ήμουν με κάποιον ήταν 11 χρόνια.... δε νομίζω να με περνάει κανείς σας ε? :P
Αρχισα να φλερτάρω λοιπόν... μετά απο κάτι μήνες που έφυγε απ το σπίτι :|

Τελικώς για να καταλήξω κάπου...
Δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση όποιον το κάνει... απλά για τα δικά μου δεδομένα, δεν υπάρχει "αθώο" φλέρτ.... κι αν τσακώσω τον δικό μου να .... "φλερτάρει αθώα....." μαύρο φίδι που τον έφαγε :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ώρες ώρες νιώθω να έχω κατέβει από άλλο πλανήτη :redface:
τι να σας πω ρε παιδιά... εγώ για να φλερτάρω θα πρέπει να "ψάχνομαι" άρα κάτι να μην πηγαίνει καλά στη σχέση μου και να μην το έχω πάρει γραμμή....

όσες μα όσες φορές φλερταρα ουδέποτε ήταν.... "αθώο" :redface: ήταν πάντα επί σκοπού :P
Και πριν προλάβετε να με ρωτήσετε για μακροχρόνια σχέση... το μεγαλύτερο διάστημα που ήμουν με κάποιον ήταν 11 χρόνια.... δε νομίζω να με περνάει κανείς σας ε? :P
Αρχισα να φλερτάρω λοιπόν... μετά απο κάτι μήνες που έφυγε απ το σπίτι :|

Τελικώς για να καταλήξω κάπου...
Δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση όποιον το κάνει... απλά για τα δικά μου δεδομένα, δεν υπάρχει "αθώο" φλέρτ.... κι αν τσακώσω τον δικό μου να .... "φλερτάρει αθώα....." μαύρο φίδι που τον έφαγε :mad:

χαχχα χαχα

Ισως τελικα και εγω οταν φλεταρω ενω εχω σχεση* να αλλαξω αποψη επειδη ισως φταιει που ακομη πιστευω στην υπαρξη του αθωου φλερτ

*Χμ οταν βγαινω εξω μόνος σκεφτομαι την συντροφο μου οποτε δεν προσεχω καμια αλλη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αθώο φλερτ;;; Υπάρχει άραγε;;;

Νομίζω ότι τουλάχιστον εγώ, για να φλερτάρω κάποιον, θα πρέπει να μου αρέσει. Βέβαια, αν με φλερτάρει κάποιος (ωραίος), και δεν το έχω επιδιώξει αυτό, πάλι θα μου αρέσει και θα με κολακέψει.

Θα συμφωνήσω με το Exposed για το "αθώο φλερτ".

Ίσως λέγοντας αθώωο φλερτ εννοώ και αυτό που μου είπε πριν από κάποιο καιρό μια συνάδελφος, στην οποία είχε πετάξει μια ψιλομπηχτή ο προϊστάμενός μας... και μετά από λίγο "έπαιξε" και αυτή μαζί του, όχι κάνοντας κάτι το ιδιαίτερο, απλώς "τσιγκλίζοντας" τον (u know what i mean?) λιγάκι και της είχα πει "τα θέλει κι εσένα ο κ@λος σου"... τέσπα... μου είχε πει ότι "τέτοια θέλουν οι άντρες".

Ίσως για εμάς τις γυναίκες το αθώο φλερτ είναι να κεντρίζεις το ενδιαφέρον του άλλου (ο οποίος δεν είναι όμως άσχημος για τα γούστα σου), αλλά μέχρι εκεί... δηλ. να τον "παίζεις".

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, όταν ήμουν στην προηγούμενή μου σχέση και κάποιοι συνάδελφοι (ωραίοι) έδειχναν το ενδιαφέρον τους και εγώ δεν καθόμουν και σαν αγγούρι (αλλά δεν έκανα και τπτ) δεν αισθανόμουν ενοχές... (και όχι, δεν τον είχα - τον πρώην - φτυσμένο)...

tbc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Flirting

In other situations, it may be done simply for immediate entertainment, with no intention of developing any further relationship. This type of flirting sometimes faces disapproval from others, either because it can be misinterpreted as more serious, or it may be viewed as "cheating" if the person is already in a romantic relationship with someone else.

^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
... πιστευω οτι δεν πρεπει ποτε να κανουμε αυτο που δεν μας αρεσει να μας κανουν. Και ετσι, οσο καλα και λογικα και αν μου ακουγονται τα επιχειρηματα υπερ του αθωου φλερτ, μονο που σκεφτομαι οτι μπορει να το κανει ο δικος μου τρελαινομαι!
Δεν γίνεται να σκέφτονται όλοι έτσι; Αν κάτι δεν θέλεις να σου το κάνουν, μην το κάνεις. Αν νομίζει κάποιος ότι η σχέση του, σηκώνει flirt με τρίτους, ας το κάνει. Απλά τότε θεωρώ ότι δεν είναι απόλυτα καλυμμένος απο αυτήν οπότε αναζητά συμπληρώματα. Άλλωστε, για μένα, flirt μπορείς να κάνεις και με τον σύντροφο σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
"οι ναρκισσοι παντα φλερταρουν", μου χε πει καποιος καποτε, και μαλλον ειχε απολυτο δικιο, καλη του ωρα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoulis

Νεοφερμένος

Ο Giannoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η έλειψη αθώου φλέρτ βλάπει σοβαρά τη μονογαμία ;)
Αυτή είναι η άποψη μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela

Νεοφερμένος

Η angela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι στο φλερτ στα ορια της προσωπικης επιβεβαιωσης, ναι και στη ζηλεια που επεται...
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ώρες ώρες νιώθω να έχω κατέβει από άλλο πλανήτη :redface:
τι να σας πω ρε παιδιά... εγώ για να φλερτάρω θα πρέπει να "ψάχνομαι" άρα κάτι να μην πηγαίνει καλά στη σχέση μου και να μην το έχω πάρει γραμμή....

όσες μα όσες φορές φλερταρα ουδέποτε ήταν.... "αθώο" :redface: ήταν πάντα επί σκοπού :P

Τελικώς για να καταλήξω κάπου...
Δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση όποιον το κάνει... απλά για τα δικά μου δεδομένα, δεν υπάρχει "αθώο" φλέρτ.... κι αν τσακώσω τον δικό μου να .... "φλερτάρει αθώα....." μαύρο φίδι που τον έφαγε :mad:


+1 :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το φλερτ με τρίτους (αθώο ή όχι) εξαρτάται από το είδος της σχέσης που έχεις. Πάντως σε παροτρύνω να εξασκήσεις το σπορ αν ενδιαφέρεσαι να εμπλουτίσεις τη συλλογή σου από πρώην.

Προσωπικά έχω συγχωρέσει γυναίκα που ήμουν μαζί της και πήγε κάποια στιγμή με άλλον - κάναμε συζήτηση και φτάσαμε σε συμπέρασμα. Η σχέση μας έγινε πιό δυνατή. Να συγχωρέσω όμως γυναίκα που αρέσκεται να φλερτάρει άλλον μπροστά μου (γιατί πίσω από την πλάτη μας πολλά γίνονται); Τότε τι κάνουμε δηλαδή;

Θα ένιωθα πολύ ... βλάκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι καλό είναι κάπου κάπου να φλερτάρετε, αν και έχετε ήδη σχέση (καλή π.χ.);

Το θεωρείτε αναζωογονητικό και ότι είναι καλό γιατί σας "ανεβάζει" ή επικίνδυνο;

Το βλέπετε σαν "απιστία" ή σαν κάτι που σε κάνει νοιώθεις καλά με το εαυτό σου (με την έννοια, π.χ., όταν είσαι σε μια σχέση καλή για πολύ καιρό όμως, ίσως αρκετές φορές να "αφήνεσαι", να μη ντύνεσαι τόσο ωραία κλπ);

(όταν λέω "φλερτ" δεν εννοώ κάτι παραπάνω από αυτό ;))

Το να κάνεις φλέρτ ενώ υπάρχει σχέση το θεωρώ κακό, ρισκάρεις αυτό που έχεις, για μένα δεν είναι σωστό και δεν θέλω ούτε να το κάνω ούτε να μου κάνουν, άν και πιστέυω ότι όταν κάποιος μέσα σε σχέση νοιώσει καλά φλερτάροντας κάτι δεν πάει καλά, όταν είναι καλή η σχέση πρέπει απο μόνη της να σε κάνει να νοιώθεις καλά χωρίς να περιμένεις απο ξένα σώματα της σχέσης.

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Για να φλερτάρω πρέπει να με προσεγγίσει ο άλλος αλλιώς δεν μπαίνω καν στον κόπο :P

Προσπαθώ να θυμηθώ αν φλερτάρω όταν είμαι σε σχέση και είμαι καλά... :hmm:
Μπααααααααααααααα....όχι γιατί νιώθω τύψεις, ούτε γιατί το θεωρώ κακό - μην πω ότι είναι αναζωογονητικό! - απλά φροντίζω την αυτοπεποίθηση και τον θαυμασμό να το παίρνω από το έτερον ήμισυ :) (αν δεν το παίρνω όμως :devil: :P )

Ε...κανα κέρασμα με γυναικοπαρέα πάντα δέχομαι...αλλά αυτό δεν είναι φλερτ...είναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top