Οι μικρές και μεγάλες εξαρτήσεις μας!

Πιστεύετε πώς όλοι έχουμε μικρές ή μεγάλες εξαρτήσεις;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 97)
  • Ναι

    Ψήφοι: 94 96.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν γνωρίζω δεν απαντώ,κοινώς κουμπάκιας

    Ψήφοι: 3 3.1%

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αρετή γρηγ

Νεοφερμένος

Η αρετή γρηγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
λοιπόν..

1.τσιγάρα (μόνο 9 μήνες θα τα σταματίσω[στο μέλλον]):)
2.μηχανή[δίκικλο]:D
3.ηλεκτρονική εφημερίδα
4.το αρκουδάκι μου (το έχω από μωρό):clapup:
5.φωτογραφική μηχανή:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Άκουσα τυχαία σε μια κουβέντα , μια γνωστή που έλεγε πως θέλει να κόψει το τσιγάρο καθώς δεν θέλει να έχει εξαρτήσεις!
Τελικά τι είναι εξάρτηση?
Θεωρείτε ότι λίγο - πολύ όλοι έχουμε εξαρτήσεις? Και εάν ναι ποιες είναι αυτές??


Σημείωση Συντονιστή:Οι αναρτήσεις #223 έως #246 προήλθαν επειτα απο συγχώνευση με το θέμα "Πιστεύετε πώς όλοι μας έχουμε μικρές ή μεγάλες εξαρτήσεις;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • addiction.jpg
    addiction.jpg
    97.3 KB · Εμφανίσεις: 128
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Άκουσα τυχαία σε μια κουβέντα , μια γνωστή που έλεγε πως θέλει να κόψει το τσιγάρο καθώς δεν θέλει να έχει εξαρτήσεις!
Τελικά τι είναι εξάρτηση?
Θεωρείτε ότι λίγο - πολύ όλοι έχουμε εξαρτήσεις? Και εάν ναι ποιες είναι αυτές??

ναι:(

σοκολατα,πατατακια,φουντουνια:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
χυμός ανανά ,ουλαλά :hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
λοιπον οι δικες μου εξαρτησεις....
καφές
ischool
esteki
facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
σοκολατικα τηλεοραση φως(εννοω δεν μπορω να ζησω στο απολυτο σκοταδι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Φράουλες, παγωτό και σοκολάτα.
Και tumblr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ολοι λίγο πολύ κολλάμε σε κάτι για μικρή ή μια μεγάλη περίοδο της ζωής μας και δε λέμε να ξεκολλήσουμε. Γενικότερα η εξάρτηση σαν έννοια δεν είναι κάτι το θετικό. Αν οι συνήθειες που έχουμε δεν είναι επιβλαβείς για εμάς και τους γύρω μας, τότε δε βρίσκω προσωπικά κάτι το αρνητικό. Αν όμως γίνονται εξαρτήσεις, δεν αντέχουμε δηλ. χωρίς αυτές, καταντούν εμμονές που βλάπτουν κι εμάς και κατ'επέκταση και τους γύρω μας, τότε ίσως χρειάζεται αναθεώρηση αυτών και θέληση για προσπάθεια αποκοπής τους. Ισως κάπως έτσι το βλέπει και η κοπέλα που θέλει να κόψει το κάπνισμα. Κι εγώ έχω αισθανθεί πολλές φορές πως το τσιγάρο με ''κάνει ο,τι θέλει'', παρ'ολ'αυτά ακόμα τουλάχιστον δεν έχω τη θέληση να το αποβάλλω απο τη ζωή μου, ενώ ξέρω πώς κάνει κακό και σε μένα και στους γύρω μου...Είναι δηλαδή μια άσχημη συνήθειά μου, μια αδυναμία μου, όπου αδυναμία και κακή συνήθεια είναι εξάρτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
προφανως και ολοι εχουμε εξαρτησεις, απλα ειναι εξαρτησεις που ακολουθουμε λογω της αγνοιας μας .
Για παραδειγμα το τσιγαρο , καπνιζουμε γιατι δε γνωριζουμε οτι θα νιωθουμε καλυτερα μακροπροθεσμα αν δεν καπνιζουμε , θελουμε περισσοτερο να απολαυσουμε ενα τσιγαρο κερδιζοντας στιγμιαια τερψη.
Θελω να καταληξω οτι οοι εξαρτησεις ειναι -αν και αντιφατικο- συνειδητες επιλογες κατα καποιο τροπο.
Μας λενε ποσο κακο κανει το τσιγαρο και εμεις απλα συνεχιζουμε να καπνιζουμε, καθαρη επιλογη .
Παντως προσωπικα δε θα χρωματιζα εντελως αρνητικα τη λεξη εξαρτηση , ε οπως και να το κανουμε παντα υποστηριζα οτι και η αυτοκαταστροφη εχει τη γοητεια της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Η εξάρτηση είναι σε γενικές γραμμές μια συνήθεια η οποία είναι γνώριμη και μας ευχαριστεί τις περισσότερες φορές. Αλλά ακόμα και όταν δεν μας ευχαριστεί, έχουμε την ιδέα ότι θα το κάνει οπότε πιεζόμαστε και την συνεχίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Σιγουρα ολοι μας εχουμε εξαρτησεις...Προσωπικα ειμαι εξαρτημενη απο τις ταινιες!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγουρα ολοι μας εχουμε εξαρτησεις...Προσωπικα ειμαι εξαρτημενη απο τις ταινιες!:redface:

Tην ίδια εξάρτηση έχω κιεγώ.Μπορεί να κάθομαι ολη μέρα μέσα και να βλέπω ταινίες και να μη καταλάβω πως έχει νυχτώσει έξω.:|Σχεδόν όλες οι ταινίες με μια ιδιαίτερη αδυναμία στα θρίλερς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καφές, τσιγάρο και μουσική...Δεν θέλω να σκεφτώ την ζωή μου χωρίς αυτά...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Tην ίδια εξάρτηση έχω κιεγώ.Μπορεί να κάθομαι ολη μέρα μέσα και να βλέπω ταινίες και να μη καταλάβω πως έχει νυχτώσει έξω.:|Σχεδόν όλες οι ταινίες με μια ιδιαίτερη αδυναμία στα θρίλερς.
Μια απο τα ιδια...εχω καταντησει ταινιοθηκη!!:P Εννοειται,τα θριλερ πανω απο ολα!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Χμμμ..Η δικιά μου εξάρτηση είναι οι.....τσίχλες..!!:redface: Ναι, σωστά διαβάσατε..! Υπάρχει πάντα ένα πακετάκι στην τσάντα μου και ένα στο συρτάρι του γραφείου μου..!! Πρωί,μεσημέρι,βράδυ...δεν έχει σημασία τι ώρα είναι..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ώρες ώρες δυστυχώς ο καφές. -.-
Με την έννοια ότι πλέον μέσα στη μέρα δεν αντέχω να μη πιω.
Κι εύχομαι να ξανά εξαλειφτεί τούτη η ''εξάρτηση''.

Καλέ ναι και οι τσίχλες, συγκεκριμένα καρπούζι.:P
Ε σιγά την εξαρτησούλα...

Σιγουρα ολοι μας εχουμε εξαρτησεις...Προσωπικα ειμαι εξαρτημενη απο τις ταινιες!:redface:

Tην ίδια εξάρτηση έχω κιεγώ.Μπορεί να κάθομαι ολη μέρα μέσα και να βλέπω ταινίες και να μη καταλάβω πως έχει νυχτώσει έξω.:|Σχεδόν όλες οι ταινίες με μια ιδιαίτερη αδυναμία στα θρίλερς.
Ε σιγά την εξαρτησούλα επίσης!
Οι ταινίες είναι ατελείωτος οργασμός.Ποτέ δεν θα αλλάξει αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι.
ΦΑΓΗΤΟ!

Ό,τι ανθυγιεινό και αλμυρό υπάρχει φτιάχτηκε για να κλονίζει την ψυχική μου υγεία.
Πατατάκια,κρέπες,σουβλάκια,τυρόπιτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Εγώ τρελαίνομαι για το ψωμί και τα μακαρόνια! Μπορώ να τα τρώω κάθε μέρα σε τεράστιες ποσότητες!!!!:slourp:
Και τώρα τελευταία ανακαλύπτω μια νέα εξάρτηση μου... στο κινητό! Δεν το είχα καταλάβει μέχρι που διαπίστωσα πως οϋτε μέχρι το περίπτερο δεν μπορώ να πάω χωρίς αυτό!! Νιώθω ότι κάτι λείπει από το χέρι μου!!:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 27 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top