Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,441,049 μηνύματα σε 76,701 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 329 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Όψεως vs. Ταμιευτηρίου

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:06, 20-09-06:

Μπορει καποιος να μου εξηγισει τις διαφορες;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,216 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 13:13, 20-09-06:

Αν δεν κανω λαθος, οψεως ειναι ο λογαριασμος στον οποιο μεταφερεις χρηματα για να καλυψεις επιταγες. Εγω δηλαδη αυτο κανω. Εχω τα χρηματα στον λογαριασμο του ταμιευτηριου κι οταν εχω στον αερα επιταγες μεταφερω το ποσο που θελω στον οψεως.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:17, 20-09-06:

Δλδ ο οψεως λογαρισμος ειναι για αυτους που εχουν επιταγες?
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,216 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 13:29, 20-09-06:

Δεν ειμαι σιγουρη για το αν δεν εχει αλλη χρηση. Εμενα η τραπεζα μου, μονο εκει μου ζηταει/αναφερει τον οψεως. Ισως ομως να χρησιμευει και αλλου/διαφορετικα, δεν το γνωριζω ομως!
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 590 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε: στις 20:40, 20-09-06:

Ο λογαριασμός ταμιευτηρίου είναι ο πιο συνηθισμένος και με το χαμηλότερο επιτόκιο αλλά σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις ανάληψη όποτε θες.
Ο λογαριασμός όψεως είναι αυτός που έχει νομίζω το πιο υψηλό επιτόκιο αλλά μπορείς να κάνεις ανάληψη μετά από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (δλδ δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη όποτε σου γουστάρει, σε αντίθεση με τον ταμιευτηρίου)...

Νομίζω έτσι έλεγε το βιβλίο οικονομίας της Α' Λυκείου, τώρα πάνε και 3 μήνες από τότε που τα διάβασα οπότε δεν θυμάμαι στα σίγουρα... είναι 100% γραμμένα εκεί πάντως! Πες κάποιον που πάει Α' Λυκείου να τα δει λωλ.
1
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 21:48, 20-09-06:

Εγω αν θυμάμαι καλά, χρησιμοποιώ στη Λογιστική το λογαριασμό καταθέσεις όψεως όταν είναι για μη μεταχρονολογημένες επιταγές.

Ο Ταμιευτηρίου για τις καταθέσεις δεν είναι ρε παιδιά; Μη μου πείτε ότι άρχισα να ξεχνάω...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 23:03, 20-09-06:

Χμμμ καλα εκανα και ακουσα τον υπαλληλο και ανοιξα ταμιευτηριου

Thanks QsLv , valder & misslittledevil για τις πληροφοριες
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 12:05, 21-09-06:

Ηελλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο.Ρε παιδιά τι λέτε. Σε τέτοια ζητήματα μην λέτε πράγματα που δεν ξέρετε.

Πρακτικά για τον καταναλωτή είναι το ίδιο. Η βασική διαφοροποιήση είναι για την τράπεζα που θεωρεί τα λεφτά στους όψεως μέσα ώς προσωρινά και με μεγαλύτερη διακίνηση. Δλδ πχ είναι λογαριασμός μιας εταιρείας ή ενός μαγαζιού. Οι λογαριασμοί κατάθεσεις έχουν την έννοια της πιο long term αποθήκευσης λεφτών μέσα κάτι που επιτρέπει στην τράπεζα να έχει μεγαλύτετο επενδυτικό κεφάλαιο. Και γιαυτό οι καταθέσεως έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο από τους όψεως. Και γιαυτό οι πιστωτικές κάρτες συνδέονται απευθείας σε λογαριασμούς όψεω και συνήθως δεν έχουν βιβλιάριο καταθέσεων καθώς οι συναλλαγές είναι άπειρες.

Με την λογική ότι λεφτά δεν παίζουν και οι καταθέσεις λιγοστεύουν οι όψεως έχουν αρχίσει και δίνονται και στον κοσμάκη, πόσο μάλλον που "βοηθούν" και την διαχείριση της πιστωτικής κάρτας.

Συνεπώς exposed ο καταθέσεως ή ταμιευτηριου είναι η σωστή επιλογή πιστεύω για την ηλικία σου.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:29, 21-09-06:

Demelene thanks για την ολοκληρωτικη απαντηση.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 17:05, 21-09-06:

Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος αν ο ταμιευτηρίου μπορεί να συνδεθεί με μπλοκ επιταγών. Αλλά πιστεύω δεν σε απασχολεί. Εκτός και αν εχεις βλέψεις να γίνεις ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος