Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να έχεις σχέση για να το ξέρεις αυτό, κρίνεις από αυτά που βλέπεις γύρω σου.
Πάντως αν όντως συμβαίνει αυτό, σίγουρα θα είναι τουλάχιστον μειοψηφεία.
Και είναι πιο έγκυρο να κρίνεις απο όσα βλέπεις γύρω σου (που είσαι και απέξω στην τελική) απο το να κρίνεις βάσει της ίδιας σου της σχέσης που τη ζείς κάθε μέρα; ;)
Δεν είπα ποτέ οτι είναι πλειοψηφία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είναι το ίδιο έγκυρο.
Αν έρθει ο κολητός μου π.χ. και μου πει οτι πρότεινε στην σχέση του να πάει με μια άλλη γυναίκα, και αυτή του έφερε την παντόφλα στο κεφάλι, τι άκυρο βλέπεις;
Αφού λοιπόν είναι μειοψηφεία, πολύ λίγοι θα έχουν αυτή τη δυνατότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι το ίδιο έγκυρο.
Αν έρθει ο κολητός μου π.χ. και μου πει οτι πρότεινε στην σχέση του να πάει με μια άλλη γυναίκα, και αυτή του έφερε την παντόφλα στο κεφάλι, τι άκυρο βλέπεις;
Αφού λοιπόν είναι μειοψηφεία, πολύ λίγοι θα έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Έστω οτι είναι το ίδιο έγκυρο (δεν εξετάζω καν αν είναι ή όχι, μου αρκεί που δεν το θεωρείς λιγότερο έγκυρο). Άρα καταλαβαίνεις οτι η δική μου κρίση έχει τουλάχιστον την ίδια βαρύτητα με τη δική σου, αν όχι μεγαλύτερη. Άρα μήπως τα όσα μου απάντησες παραπάνω όταν διατύπωσα την άποψη μου θα έπρεπε να τα απευθύνεις και σε σένα; ;)
Όσο για το οτι είναι μειοψηφία, δεν το είπα για να γενικεύσω, ούτε με ενδιαφέρει να γενικεύσω. Το είπα πρώτον διότι είναι η άποψη μου επι του θέματος και δεύτερον διότι ήθελα να δείξω οτι υπάρχει κι αυτό (έστω κι αν είναι μειοψηφία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Lorien: Εννοώ για καταστάσεις που έρχονται όταν έρχονται και είναι αναπόφευκτες. Επαναλαμβάνω ότι συνήθως δεν έχουμε τη διαγνωστική μέθοδο να καταλάβουμε τα σκόρπια συναισθήματα που μας προειδοποιούν, λέμε "εντάξει, σήμερα νιώθω έτσι, θα μου περάσει, είμαι ντάουν και δεν ξέρω γιατί", μετά ψάχνουμε κάτι να ξεχαστούμε, μια καλή μέρα, λίγο ωραίο σεξ με τη σχέση μας, μια ωραία ταινία στην τηλεόραση, ένα χαμόγελο του παιδιού, και για λίγο μας φεύγει. Ακριβώς όπως το παράδειγμα αυτού που πέφτει από τον 100ο όροφο. Συνήθως αρνούμαστε πεισματικά να δούμε την πτώση, μέχρι που η σύγκρουση να είναι αναπόφευκτη...
Μιλαμε για το ιδιο πραγμα ; :P Εγω αναφερθηκα, σε σχεσεις που δεν εχουν καποιο σοβαρο προβλημα, και το ατομο θελει να ειναι πιστο.

Γιατί θεωρείτε οτι το να θελήσεις κάποτε να πας με αλλον είναι ένδειξη προβλήματος στη σχέση; Μιλάμε για μακροχρόνιες σχέσεις. Ε δεν είναι δυνατόν να είσαι 10+ χρόνια με κάποιον και να μην ποθήσεις κανέναν άλλον αρκετά ώστε να μην μπορείς να του αντισταθείς, χωρίς να τον θέλεις για σχέση, χωρίς καν να σε καλύπτει γενικώς, απλά για να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό, ενώ σε καλύπτει απόλυτα η σχέση σου σε όλα τα επίπεδα. Δεν λέω να γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι, αλλά δεν μπορεί, κάποια στιγμή στα τόσα χρόνια θα συμβεί και αυτό.
Σωστο ειναι αυτο που λες στο τελος του ποστ σου, αλλα το παραπανω, δεν ειναι κανονας. Πολλα ατομα υπαρχουν που δεν ενιψσαν την αναγκη να δοκιμασουν κατι αλλο. Ισως το ειχαν δοκιμασει πριν την σχεση την μακροχρονια. Εξαρταται τι θελεις και τι ψαχνεις. Απαξ και αποφασισεις οτι θες μακροχρονια, be a man (figure of speech, pardon the pun) and stick with it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι ακριβώς να απευθύνω σε μένα;
Απλά λέω οτι για να σχολιάσεις αυτό, δεν χρειάζεται να έχεις σχέση, κρίνεις από αυτά που βλέπεις γύρω σου.
Το οτι είναι μειοψηφία, είναι αρκετό.
Θα μπορούσες μάλιστα να ανοίξεις και ένα νέο θέμα με τίτλο " Ποια θα ήταν η στάση του συντρόφου σας, αν του ζητούσατε να πάτε με κάποιον άλλον, και αντίστοιχα ποια θα ήταν η δική σας στάση αν σας ζητούσε το ίδιο;"
Βάλε και μια δημοσκόπηση έτσι για να έχουμε να λέμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απαξ και αποφασισεις οτι θες μακροχρονια, be a man (figure of speech, pardon the pun) and stick with it.

Το πως ορίζω εγώ τη μακροχρόνια σχέση μπορεί να διαφέρει απο το πως την ορίζεις εσύ. Αν οι δύο σύντροφοι έχουν καταλήξει σε κάτι, ποιός είσαι εσύ (εσύ = figure of speech) να τους κρίνεις και να τους πεις τι θα κάνουν; Αν εγώ με το σύντροφο μου έχουμε αποφασίσει οτι αν κάποια στιγμή θελήσουμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο δεν θα χωρίσουμε γιάυτό (αρκεί να το πει ο ένας στον άλλο), ποιός είσαι εσύ (again, figure of speech το εσύ) να μας πεις τι θα κάνουμε και να μας επιβάλλεις τον δικό σου ορισμό για την μακροχρόνια σχέση;
Μήπως απλά κάτι τέτοιο σε ρίχνει απο το ροζ συννεφάκι και σου παραβιάζει τη βαθιά ριζωμένη αστική ηθική; (figure of speech αυτή τη φορά ο δεύτερος ενικός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι ακριβώς να απευθύνω σε μένα;
Απλά λέω οτι για να σχολιάσεις αυτό, δεν χρειάζεται να έχεις σχέση, κρίνεις από αυτά που βλέπεις γύρω σου.
Το οτι είναι μειοψηφία, είναι αρκετό.
Θα μπορούσες μάλιστα να ανοίξεις και ένα νέο θέμα με τίτλο " Ποια θα ήταν η στάση του συντρόφου σας, αν του ζητούσατε να πάτε με κάποιον άλλον, και αντίστοιχα ποια θα ήταν η δική σας στάση αν σας ζητούσε το ίδιο;"
Βάλε και μια δημοσκόπηση έτσι για να έχουμε να λέμε....

Μα το ξέρω οτι είναι μειοψηφία, δεν χρειάζεται δημοσκόπηση για να το καταλάβω. Στον ίδιο κόσμο ζούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η μανία σου να μου δείξεις οτι δεν αποτελεί αυτό πλειοψηφία, ειδικά απο τη στιγμή που δεν λέω κάτι διαφορετικό! Είναι απλά η άποψη μου, η δική μου θεωρία, το πως αντιλαμβάνομαι ΕΓΩ την ΤΩΡΙΝΗ μου σχέση! Μπορεί σε άλλη σχέση, πιο πρόχειρη, με λιγότερη κατανόηση, με λιγότερη φιλία, με μικρότερη "προιστορία" να είχα ακόμα κι εγώ η ίδια διαφορετική άποψη!
Αυτό που ήθελα να πω, είναι οτι σχολιάζεις αρνητικά (ή έστω με σκεπτικισμό) τα δικά μου λεγόμενα, τα οποία προέκυψαν με εξίσου έγκυρο τρόπο (αν όχι με πιο έγκυρο) με τα δικά σου λεγόμενα!

Α και για να γίνω κατανοητή, δεν λέω οτι δεν θα με πείραζε φυσικά να μου πει οτι θα πάει με άλλη, όπως και ξέρω οτι θα πείραζε και αυτόν να πάω με άλλον. Γι'αυτό άλλωστε δεν έχουμε απατήσει ο ένας τον άλλον μέχρι τώρα, παρ'ότι πειρασμοί πάντα υπάρχουν. Αλλά όταν θα υπάρξει γι'αυτόν ο ultimate πειρασμός, στον οποίο δεν θα μπορεί να αντισταθεί, θα προτιμήσω (με βαριά καρδιά) να το ζήσει, παρά να τον καταπιέσω για να μην με χάσει. Και το ίδιο θα ήθελα να κάνει κι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μιλαμε για το ιδιο πραγμα ; :P Εγω αναφερθηκα, σε σχεσεις που δεν εχουν καποιο σοβαρο προβλημα, και το ατομο θελει να ειναι πιστο.

Σε τέτοιες σχέσεις, θεωρητικά δεν τίθεται θέμα απιστίας. Εκτός αν κάποιος κατά τ' άλλα πολυγαμικός αποφασίσει να κάνει τον "τσάμπα μάγκα" που λέει κι ο Καπετάνιος. Πάντως εδώ που τα λέμε το έχω κάνει, από μια ή δυο φορές σε κάθε σχέση, επειδή ένιωθα ότι είχα λόγο γι' αυτό. Τελικά οι φιλενάδες μου δεν έπαθαν και τίποτε τρομερό όταν το έμαθαν. Υπάρχουν καταστάσεις κι εμπειρίες που δεν θες να τις χάσεις για κανέναν λούστη, απλά γιατί δεν ξέρεις αν θα τις ξαναβρείς. Στις παλιές μου σχέσεις έλεγα: Ο σκοπός μου είναι να μαζέψω τις απαιτούμενες εμπειρίες ώστε να μπορώ ν' ανταποκριθώ όταν με το καλό θα παντρευτώ. Ούτε εσύ θα ήθελες να παντρευτείς έναν λιγούρη. Άλλωστε δεν πρόκειται να παντρευτούμε...:P,είχες καμία τέτοια ιδέα;;;
Στην τωρινή; Το ζητούμενο είναι η σχέση να λειτουργεί, δεν θα παντρευτώ τον παπά της ενορίας μου. Δεν μ' ενδιαφέρει η ηθικολογία μ' ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Αν το αποτέλεσμα είναι καλό, δεν πα να χτυπιούνται όλοι για το πώς το κατάφερα; Αν είναι κακό δεν θα με παρηγορήσει το ότι διατήρησα τας ηθικάς αρχάς και αξίας...Αν πάλι το κάνω με το δικό μου τρόπο και αποτύχει, ε καλά να πάθω, ας πρόσεχα, εγώ θα είμαι υπεύθυνος, να μου στείλετε το λογαριασμό παρακαλώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φυσικά και τα σχολιάζω με σκεπτικισμό ( αυτό ταιριάζει περισσότερο στην προκειμένη περίπτωση), αφού πρόκειται για δύο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Εσύ κρίνεις από τον εαυτό σου και ίσως (μπορεί κα όχι) από κάποιους φίλους σου, εγώ κρίνω από όλες όσες περιπτώσεις γνωρίζω.


Μετά την εξήγηση που δίνεις στην τελευταία παράγραφο, θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις αν πιστεύεις οτι έπειτα από ένα τέτοιο περιστατικό, η σχέση θα παραμείνει ως είχε.
Επειτα από δεύτερο και τρίτο περιστατικό;
...........................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στην τωρινή; Το ζητούμενο είναι η σχέση να λειτουργεί, δεν θα παντρευτώ τον παπά της ενορίας μου. Δεν μ' ενδιαφέρει η ηθικολογία μ' ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Αν το αποτέλεσμα είναι καλό, δεν πα να χτυπιούνται όλοι για το πώς το κατάφερα; Αν είναι κακό δεν θα με παρηγορήσει το ότι διατήρησα τας ηθικάς αρχάς και αξίας...Αν πάλι το κάνω με το δικό μου τρόπο και αποτύχει, ε καλά να πάθω, ας πρόσεχα, εγώ θα είμαι υπεύθυνος, να μου στείλετε το λογαριασμό παρακαλώ...

Well said. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πες διεύθυνση, να έρθουν οι λογαριασμοί.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν οι δύο σύντροφοι έχουν καταλήξει σε κάτι, ποιός είσαι εσύ (εσύ = figure of speech) να τους κρίνεις και να τους πεις τι θα κάνουν; Αν εγώ με το σύντροφο μου έχουμε αποφασίσει οτι αν κάποια στιγμή θελήσουμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο δεν θα χωρίσουμε γιάυτό (αρκεί να το πει ο ένας στον άλλο), ποιός είσαι εσύ (again, figure of speech το εσύ) να μας πεις τι θα κάνουμε και να μας επιβάλλεις τον δικό σου ορισμό για την μακροχρόνια σχέση;
Αν...αν...αν.
Γιατι απαντας με υποθετικη και συγκεκριμενη περιπτωση ;
ΑΝ εσυ και ο συντροφος σου εχετε συζητησει και εχετε δεχτει να ξενοπηδησετε, τοτε αυτο ειναι ΑΛΛΗ περιπτωση. Τωρα μιλαμε για απιστια. Οχι για συμφωνημενα σχεδια...Φυσικα και αμα το χετε συμφωνησει δεν πεφτει λογος σε κανεναν αλλον. Αλλα νομιζω οτι καλα λεει ο πειρατης, τα θελουμε ολα δικα μας. Και την καβατζα να περιμενει και να δοκιμαζουμε και αλλα πραματα με αλλους. Αυτο δεν ειναι μακροχρονια σχεση, αυτο ειναι "ειμαι ζωον και ντυνομαι ανθρωπος" (figure of speech).

Αστικη ηθικη δε ξερω τι σημαινει, μεταφραση πλιζ.
----------

Άλλωστε δεν πρόκειται να παντρευτούμε...:P,είχες καμία τέτοια ιδέα;;;
Aυτο πες μου καλυτερα ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και τα σχολιάζω με σκεπτικισμό ( αυτό ταιριάζει περισσότερο στην προκειμένη περίπτωση), αφού πρόκειται για δύο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Εσύ κρίνεις από τον εαυτό σου και ίσως (μπορεί κα όχι) από κάποιους φίλους σου, εγώ κρίνω από όλες όσες περιπτώσεις γνωρίζω.


Μετά την εξήγηση που δίνεις στην τελευταία παράγραφο, θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις αν πιστεύεις οτι έπειτα από ένα τέτοιο περιστατικό, η σχέση θα παραμείνει ως είχε.
Επειτα από δεύτερο και τρίτο περιστατικό;
...........................................................

Αν ο ultimate πειρασμός εμφανιζόταν κάθε τρεις και λίγο τότε θα υπήρχε πρόβλημα στη σχέση. Οπότε θεωρώντας οτι για να συμβεί κάτι τέτοιο δύο και τρείς φορές μιλάμε για πολλά χρόνια, τότε ναι, πιστευω οτι θα παρέμενε ως είχε η σχέση. Ίσως να γινόταν και καλύτερη, μιας και θα συνειδητοποιούσαμε οτι ο άλλος δεν είναι δεδομένος. Εκτός αν ο άλλος/η μας έκανε να τον/την ερωτευτούμε σφόδρα και να θέλουμε να διαλύσουμε τη σχέση. Είναι ένα ρίσκο, αλλά το προτιμώ απο τα καταπιεσμένα απωθημένα. Ένα περιστατικό πάντως παρεμφερές, αν και τελικά δεν έφτασε σε απιστία, έκανε όντως τη σχέση καλύτερη. Δεν μιλάω τόοοοοοοσο θεωρητικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εξαρτάται πως βλέπει κανείς τον υπέρτατο πειρασμό.
Για μένα υπέρτατος πειρασμός είναι το 90% των γυναικών που βλέπω ανά πάσα στιγμή στο δρόμο.
Αν για κάποιον είναι 2 ή 3 περιπτώσεις σε μερικά χρόνια, τότε θα υπέθετα οτι κάτι δεν πάει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι ένα ρίσκο, αλλά το προτιμώ απο τα καταπιεσμένα απωθημένα
Δηλαδη αν δε πας με αλλον ενω εχεις σοβαρη σχεση, θα αποκτησεις ψυχολογικα απωθημενα ;

Και για δε παμε συνεχεια με διαφορετικους μεχρι να βαρεθουμε, και οταν ηρεμησουμε, ψαχνουμε το μονιμο ;

Cause we're greedy !
========================

Για μένα υπέρτατος πειρασμός είναι το 90% των γυναικών που βλέπω ανά πάσα στιγμή στο δρόμο.
!!! lol Καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι όταν είμαστε μικροί σε ηλικία η απιστία μας φαίνεται κάτι τραγικό, είναι προφανώς λόγος χωρισμού, ενώ όταν μεγαλώνουμε τα βλέπουμε πιο ψύχραιμα να το πω? πιο αδιάφορα? το έχουμε πάρει απόφαση ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει? Δεν ξέρω, την έχετε αυτή την εντύπωση κι εσείς?:hmm:


Βασικά με την απιστία έχω μια αναίσθητη στάση... Πλέον δεν είναι το τραγικότερο όλων, ούτε ο λόγος που θα τα τινάξω όλα...
Δεν λέω ότι δεν θα με πειράξει αν το μάθω...
Δεν λέω ότι δεν θα με πληγώσει αλλά πλέον πιστεύω ότι είναι λογικό, ανθρώπινο, δικαιολογημένο σε κάποια φάση κάποιος να απιστήσει;
Αν και προτιμώ να μην το μάθω ποτέ πλέον... Το θεωρώ από τις αλήθειες που δεν χρειάζομαι να τις μοιράζομαι με τον άλλον :P

Έχω μπει στην λογική ότι ακόμα και αν ο άλλος ξεν@πήδηξε, ακόμα και αν είδε κάτι το διαφορετικό τελικά η σύγκριση με έβγαλε εμένα πρώτη; :hmm:
Ίσως έχω αυτή την θεωρία ως αυτοάμυνα... Ως δικαιολογία για τον ίδιο μου τον εαυτό μην τυχόν κάνει σε κάποια φάση το ίδιο;
Πάλι δεν ξέρω...
Απλά ούτε θα μου έρθει κεραμίδα έτσι και μάθω ότι ο σύντροφός μου με κεράτωσε, ούτε θα περάσω σε υστερική στάση " Πως μου το έκανες εμένα αυτόοοοοοοοοοο!"
Γιατί κανένας δεν είναι στην τελική κανενός... και νιώθω καλύτερα όταν ο σύντροφός μου είναι ελεύθερος να διαλέξει και διαλέγει στην τελική να είναι μαζί μου.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν...αν...αν.
Γιατι απαντας με υποθετικη και συγκεκριμενη περιπτωση ;
ΑΝ εσυ και ο συντροφος σου εχετε συζητησει και εχετε δεχτει να ξενοπηδησετε, τοτε αυτο ειναι ΑΛΛΗ περιπτωση. Τωρα μιλαμε για απιστια. Οχι για συμφωνημενα σχεδια...Φυσικα και αμα το χετε συμφωνησει δεν πεφτει λογος σε κανεναν αλλον. Αλλα νομιζω οτι καλα λεει ο πειρατης, τα θελουμε ολα δικα μας. Και την καβατζα να περιμενει και να δοκιμαζουμε και αλλα πραματα με αλλους. Αυτο δεν ειναι μακροχρονια σχεση, αυτο ειναι "ειμαι ζωον και ντυνομαι ανθρωπος" (figure of speech).

Αστικη ηθικη δε ξερω τι σημαινει, μεταφραση πλιζ.

Λες να λογαριάζω χωρίς τον ξενοδόχο; Φυσικά και το έχουμε συζητήσει.

Να διευκρινίσω κάτι: Δεν μιλάω για πολυγαμία. Δεν μιλάω για σχέση "μπάτε σκύλοι αλέστε". Αυτό που λέω είναι οτι σε μια σχέση που κρατάει πολλά χρόνια, είναι πολύ πιθανό κάποια στιγμή να είναι τόσο έντονος ο πειρασμός που να μην μπορείς και να μην θες στην τελική να αντισταθείς. Και αυτό το θεωρώ ανθρώπινο και δεν θα χωρίσω για κάτι τέτοιο (αρκεί να μην μου το κρύψει). Και αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές.

Αστική ηθική = κοινή ηθική. Η ηθική της πλειοψηφίας. Τουλάχιστον εγώ με αυτή την έννοια το χρησιμοποιώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Vkey : Αν διαλέξει να είναι μαζί σου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εξαρτάται πως βλέπει κανείς τον υπέρτατο πειρασμό.
Για μένα υπέρτατος πειρασμός είναι το 90% των γυναικών που βλέπω ανά πάσα στιγμή στο δρόμο.
Αν για κάποιον είναι 2 ή 3 περιπτώσεις σε μερικά χρόνια, τότε θα υπέθετα οτι κάτι δεν πάει καλά.

Ε με σένα δεν θα έκανα σχέση (κι ας είσαι ξανθός γαλανομάτης :P)
Εννοείται οτι σε μια σχέση προσπαθείς να αντισταθείς στους πειρασμούς.
Οι πειρασμοί όμως έχουν διαβαθμίσεις. Και δεν δέχομαι οτι το 90% των γυναικών που βλέπεις τις ποθείς εξίσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπαρχουν ατομα που παιρνουν το θεμα της απιστιας "ε νταξει δε βαριεσαι".,

Εχετε σκεφτει για ποιο λογο το βλεπουν ετσι ; Εχει πολυ ζουμι το ερωτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top