Επάγγελμα.... Ανικανοποίητη!

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω θα λεγα να μην προχωρησεις σε τετοια αλλαγη..
Λες οτι αυτη τη δουλεια την αγαπας παρα πολυ, σε γεμιζει, σε εκφραζει, σου βγαζει τις δημιουργικες ικανοτητες/ανησυχιες..ε μα τι αλλο θες απο τη δουλεια σου? Και πως πας να αλλαξεις μια δουλεια που ΑΓΑΠΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (οχι που σε κουραζει, βαριεσαι το αντικειμενο, δε σ'αρεσει το περιβαλλον εργασιας στον χωρο, δε σου αφηνει χρονο για αλλα πραγματα, κι ενα σωρο αρνητικα) για να βρεις στην πορεια κατι αλλο που θα αγαπησεις, θα σε γεμισει κι αυτο και ολα αυτα..απ'την αρχη? Εχεις κατασταλαξει στο τι αλλο θα μπορουσε να ειναι αυτο το αλλο επαγγελμα η εισαι αναμεσα σε διαφορα που σου αρεσουν?
Εγω θα λεγα να εμπλουτισεις την ηδη υπαρχουσα δουλεια και με αλλους τομεις. Λες ας πουμε οτι σου αρεσουν οι βιτρινες. Υποθετω οτι δουλευεις σε εταιρια με στανταρ πελατες..γιατι δεν λες στον προισταμενο σου να σου αναθεσει και δουλειες που να αφορουν βιτρινες?
Σχωρα με αν ακουγομαι απολυτη, αλλα δεν το βρισκω πολυ καλη ιδεα να ξεκινησεις απ'το μηδεν, με βασικο μισθο, με βαρκα την ελπιδα, φευγοντας απο μια δουλεια που σε καλυπτει σε τοσα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ΚΕ μου.. τη δυνατοτητα να μπορεις να κανεις μια εσωτερικη μετακινηση στην εταιρια που εισαι ηδη την εχεις σκεφτει ή συζητησει με τον προισταμενο σου; υπαρχει αυτη η δυνατοτητα; πχ να ασχοληθεις με το αντικειμενο που ειπες νωριτερα οτι ασχοληθηκες για μια ημερα... μ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΚΕ μου.. τη δυνατοτητα να μπορεις να κανεις μια εσωτερικη μετακινηση στην εταιρια που εισαι ηδη την εχεις σκεφτει ή συζητησει με τον προισταμενο σου; υπαρχει αυτη η δυνατοτητα; πχ να ασχοληθεις με το αντικειμενο που ειπες νωριτερα οτι ασχοληθηκες για μια ημερα... μ;

αυτό έχει ουσιαστικά συμβεί....
ακριβώς επειδή είδαν ότι έχω τη δυνατότητα να είμαι multifunction, εκτός απ την αρχική μου ιδιότητα, έχει ήδη γίνει εσωτερική μεταφορά και έχω αλλάξει τμήμα.
Κάνω αυτό που είχα αρχικά προσληφθεί αλλά επιπλέον κάνω κι άλλα....
με τον ίδιο μισθό φυσικά :P αλλά πάνω στο αντικείμενο μου πάντα.... δε με έκαναν δλδ διακοσμήτρια και λογίστρια :P είμαι μεν διακοσμήτρια αλλά έχω στην κατοχή μου 3 διαφορετικές ενότητες ενώ όλοι οι άλλοι εξιδικεύονται σε μόνο μια


@ πελοπίδα....
αφού επιμένεις θα σου πω τι άλλο θα ήθελα να κάνω :P
(όποιος με κοροϊδεψει τον τσάκισα :P μόνιμο ban θα φάει :P )
Η λίστα μου :redface:
- Ηθοποιός :redface: :redface: :redface: (το έχω από πολύ μικρή το μικρόβιο)
- Ψυχολόγος... το καρά άσχετο (Μοναχε και Τράβελ, τρέμετε :P )
- Μασέρ :| και εναλλακτικές μέθοδοι
- Αστρολόγος (οκ αυτο και το προηγούμενο μπορώ να το κάνω και για χόμπυ)
- Διοργανώτρια γάμων :| (noooo comment)
- Δασκάλα (οκ ΑΥΤΟ δεν μπορώ και δεν προλαβαίνω να το κάνω :( )


Οκ... βλέποντας γραμμένη τη λίστα μου, βλέπω ότι πλέον δεν μπορώ να κάθομαι σε ένα γραφείο μπροστά σε ένα υπολογιστή να σχεδιάζω....
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΚΟΣΜΟ! :|


@ κατερίνα μου μη μασας... ούτε εσύ ούτε όποιος άλλος έχει να μου πει κάτι...
Γιαυτο σας ρώτησα, γιατί πραγματικά χρειάζομαι τη γνωμη όλων σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Παντως, παρολο που αντιλαμβανομαι οτι ειναι πολυ δυσκολο να κανεις μια νεα αρχη, δεν εισαι και τοσο μεγαλη ωστε δεν εχεις τον χρονο μπροστα σου!
Κι απο την αλλη.. αν δεν τα καταφερεις, τουλαχιστον θα εχεις δοκιμασει! Ειναι κριμα να μενεις με.. απωθημενα! ;)

- Διοργανώτρια γάμων :| (noooo comment)

Απ' ολα οσα ειπες μονο αυτο μου αρεσε (σορυ :redface:).
Και νομιζω οτι παρολο που απεχει πολυ απο το επαγγελμα σου ειναι "ιδιο". δεν ξερω αν καταλαβαινεις με ποια εννοια το λεω. Αλλα σε σχεση με το "ηθοποιος".. καταλαβαινεις! ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι βρίσκεις ίσως λίγο μοναχική τη δουλειά του διακοσμητή και θα ήθελες κάτι με το οποίο να έρχεσαι σε επαφή, με πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους κάθε φορά. Η λίστα σου εμένα αυτό μου δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πιστεύω ότι σιγά σιγά, με τη βοήθεια σας, αρχίζω και βρίσκω την ρίζα του προβλήματος και την εσωτερική μου αλήθεια....


Τα πράγματα μάλλον είναι πολύ πιο πολύπλοκα απ όσο δείχνουν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μπράβο, καλή μας ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ, προχωρήσαμε κι άλλο βηματάκι.

Ο λόγος που σε ζήτησα να μας πεις τι είναι αυτά που σκέφτεσαι / θέλεις να κάνεις, δεν ήταν βέβαια από περιέργεια, ούτε για να σε κοροϊδέψουμε. Θυμάσαι την παιδική ατάκα "όποιος κοροϊδεύει τον άλλο κοροϊδεύει τα μούτρα του";

Ήταν για να σε βοηθήσω / οργανώσω να βγάλεις από μέσα σου την αλήθεια σου - να φωτίσεις τις ανάγκες της ψυχής σου. Και βγήκε ένα λαυράκι: "ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΚΟΣΜΟ!"

Είναι λίγο αρνητικό κατά τη γνώμη μου ότι δεν έχεις ΜΙΑ και μοναδική συγκεκριμένη επιθυμία για απασχόληση - οπότε θα ταν πιό απλό για σένα να επιδιώξεις την πραγματοποίηση της - αλλά πολλές (5-6 τουλάχιστον). Η ανάγκη σου όμως είναι μόνο ΜΙΑ : να δουλεύεις με κόσμο. Σημαντική ανακάλυψη!

Πάμε τώρα παρακάτω. Στο πρακτικό μέρος της υπόθεσης. Θα σου πω την δική μου άποψη γιά ένα - ένα τα επαγγέλματα που παραθέτεις, για να σε βάλω σε γόνιμη σκέψη.

Ηθοποιός: περίπου ξέχνα το. Χρειάζεσαι τρία χρόνια σπουδές, όπου θα ξεχωρίζεις σαν τη μύγα μέσα στο γάλα ανάμεσα στα 18χρονα, και μετά θα συναντήσεις μεγάλα προβλήματα ανεργίας σε ένα χώρο ιδαίτερα σκληρό και ανταγωνιστικό, όπου δεν μετράει τόσο το ταλέντο αλλά άλλες ...υποκριτικές ικανότητες. Συνηθισμένες εκφράσεις: "ψώνιο", "η επόμενη!", και "μη μας τηλεφωνήσετε εσείς, θα σας τηλεφωνήσουμε εμείς (στον αιώνα τον άπαντα)".

Ψυχολόγος: ζόρικο. Πάλι σπουδές, άχαρο ξεκίνημα, συνεργασία με ψυχιάτρους και ιδρύματα για πελατεία, αρρωστημένες καταστάσεις, θα χρειάζεσαι ψυχανάλυση για να ξεφορτώνεις τα ψυχικά, συναισθηματικά και διανοητικά σκουπίδια που θα φορτώνουν οι άλλοι σε σένα. Θες μίνιμουμ 5-6 χρόνια να έρθεις στα ίσα σου. Μην βλέπεις μόνο την ευχάριστη επιφάνεια.

Θα συνεχίσω σε άλλο post γιατί αυτό γίνεται πολύ μακρύ. Μην ανησυχείς. Γίνεται καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Συνεχίζω με ένα - ένα τα πιθανά επαγγέλματα σου:

Δασκάλα: κι αυτό θέλει αρκετά χρόνια σπουδές - ίσως παράλληλα μπορείς να εργάζεσαι βέβαια. Στην πράξη είναι πιό εύκολο να το ασκήσεις, στρωμένη δουλειά, εργασία με παιδιά, τρεις μήνες διακοπές συν πόσες εβδομάδες απεργία το χρόνο θα κάνεις, βγαίνοντας στους δρόμους για να διεκδικήσεις ανθρώπινες αποδοχές. Στα συν: κοίτα μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πτυχίο που ενδεχομένως έχεις για καθηγήτρια τεχνικών. Στα πλην: Μπορεί να περιμένεις κάποια χρόνια ώσπου να πετύχεις μονιμοποίηση.

Μασέζ κλπ. εναλλακτικές μέθοδοι: δεν τον ξέρω τον χώρο. Υπάρχει δουλειά; Αμείβεται καλά; Πόσα χρόνια θα σπουδάσεις; Συνεργασίες με ινστιτούτα κλπ. Πόσο σου αρέσει; Μήπως θα 'χεις να τρίβεις μόνο γριές; Λέμε τώρα !

Αστρολόγος: Μέσα είσαι! Σαν απόλυτος θαυμαστής του Χορταρέα σου το συνιστώ: σύντομες σπουδές, προσοδοφόρο επάγγελμα, επιλέγεις εσύ τα ωράρια σου, επαφή με κόσμο (όχι πολύ ίσως όμως, αν δουλεύεις και με τηλέφωνο), αν και κάπως μεγάλος ο ανταγωνισμός. Πόσο το γουστάρεις είναι το ζήτημα.

Διοργανώτρια γάμων: κι αυτό μου αρέσει πολύ για σένα. Έχει σχέση και με τη δημιουργικότητα σου σαν διακοσμήτρια. Κόσμος πολύς, ευχάριστες καταστάσεις. Για τα χρήματα και τον ανταγωνισμό δεν ξέρω. Μπορείς να συνεργαστείς με κάποιο γραφείο (και με τι αμοιβή;), ή θα πρέπει να βρίσκεις μόνη σου τους πελάτες. Ψάξε το.

Να προσθέσω κι άλλο ένα επάγγελμα: αυτό που ήδη κάνεις, αλλά με άλλη μορφή. Να πάρεις εσύ τους πελάτες στα χέρια σου. Αλλά είπες ότι δεν σε τραβάει για ελεύθερος επαγγελματίας, δεν πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις, οπότε ας μην το κουράζουμε. Μη ρισκάρεις να κάνεις αντίπαλους τους τωρινούς εργοδότες σου.

Σου μίλησα σοβαρά για όλα τα παραπάνω, δεν σου έκανα πλάκα ούτε στιγμή, για να μην μπερδεύεσαι. Σκέψου, διάβασε και τις γνώμες των άλλων, ζύγισε τα, και τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πελοπίδα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις (κάνει μπαμ ότι ήταν αρκετός! :P )

όλα αυτα που μου λες μέσες άκρες τα έχω σκεφτεί κι εγώ....
Δεν είμαι σίγουρη αν το ζητούμενο μου είναι ότι αν είναι να τα παρατήσω όλα αν θα το κάνω επειδη αυτό που θα ακολουθήσω θα είναι κερδοφόρο ή μη επίπονο κλπ....

Η ουσία βρίσκεται αλλού....
Στο αν τελικώς θα αποφασίσω να κάνω ένα τέτοιο βήμα στη ζωή μου, ανεξάρτητα απ το τι ακριβώς θα είναι αυτό το νέο αντικείμενο που θα κάνω.


Νωρίτερα μου ήρθε ένα πμ από ένα φίλο εδώ μέσα, που δεν ήθελε να αναλύσει στο δημόσιο κάποια πράγματα, σεβόμενος απεριόριστα (και τον ευχαριστώ) την κατάσταση που βρέθηκα πριν λίγο καιρό....

Το πμ του με έβαλε σε κάποιες επιπλέον σκέψεις, που το εναρκτήριο λάκτισμα είχε δώσει χτες ο Νικόλας.

Πριν λιγο καιρό λοιπόν που περίμενα απλά ότι θα γίνω μαμά, δε με ένοιαζε καθόλου μα καθόλου το θέμα της δουλειάς μου....
Είχε μείνει πάρα πολύ πίσω και το μόνο που με ένοιαζε ήταν να κάνω αυτό που κάνω σωστά και τίποτα περισσότερο...
Οι προτεραιότητα μου ήταν μία και μόνη... θα γίνω μητέρα!
Όταν αυτό το δεδομένο - ξαφνικά - βγήκε απ τη ζωή μου κι ήρθαν τα πάνω κάτω, δημιουργήθηκε ένα μεγάλο κενό...
Το κενο που νωρίτερα γέμιζε η σκέψη του ότι θα γίνω μητέρα.

Δεν ξέρω αν το θέμα που είχε ανοίξει στο παρελθόν ο φίλος kynofilos αφορούσε εμένα αλλά τώρα πλέον είμαι σε θέση να μιλήσω για την απώλεια μου.
Σήμερα, μπορώ να ψυχολογίσω με ηρεμία τον εαυτό μου και να πω ότι προσπαθώ να καλύψω το συναισθηματικό κενό της απώλειας μου, με κάποιο τροπο.
Εκεί που θα ξεσπάσω είναι η δουλεια μου, γιατί η δουλειά μου δεν με εχει απογοητεύσει ποτε, γιατί νιώθω πολύ σίγουρη ότι με ότι καταπιαστώ θα τα καταφέρω, γιατί είναι ουσιαστικά αυτό το οποίο δε με φοβίζει.

Η ανάγκη για αλλαγη στη ζωή μου, πηγάζει σε μεγάλο βαθμό απ την ρουτίνα των 15 χρόνων αλλά.... σε συνδιασμό με την απώλεια και τον πόνο που βίωσα, υπάρχει πραγματικά η αναγκαιότητα για κάτι το συνταρακτικά διαφορετικο εκτος απ το κούρεμα μου :P

Μπορεί και να το τολμήσω... απλά και μόνο επειδή το έχω ανάγκη... ή μπορεί και όχι... γιατί απλά μέρα με τη μέρα αποδεχομαι και καλυτερα και περισσοτερο το γεγονός ....

Συνεχίζω να προσπαθώ να αναλύσω τα αισθηματα μου, τις σκέψεις μου και τις ανάγκες μου, στηριζόμενη κατά πολύ στη δική σας βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
- Ηθοποιός :redface: :redface: :redface: (το έχω από πολύ μικρή το μικρόβιο)

Πολύ δύσκολη αγορά εργασίας και ΕΙΔΙΚΑ στη ηλικία σου! Μακρόχρονες σπουδές και πρέπει να έχεις και "ταλέντο" για να σε επιλέξουν... Επίσης, δεν διευκρίνισες τι είδους ηθοποιός θέλεις να γίνεις! Ηθοποιός σε κάποια τηλεοπτική σειρά, ηθοποιός σε θέατρο ή τι άλλο...
- Ψυχολόγος... το καρά άσχετο (Μοναχε και Τράβελ, τρέμετε :P )

Ξύνεις πληγές τώρα:P[και εγώ το σκέφτομαι για ψυχολόγος:D]
Νομίζω οτι ανάλογα και με τις περιπτώσεις που θα αναλαμβάνεις είναι ένα αρκετά βαρύ επάγγελμα ψυχικά. Εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να είναι χοντρόπετσος και αναίσθητος για να ασχοληθεί γιατί θα τον συνεπάρουν τα ψυχικά προβλήματα των ατόμων με τα οποία έρχεται σε επαφή... [μοναχέ + travel_lover εμβαθύνετε εδώ πλζ:P]

- Αστρολόγος (οκ αυτο και το προηγούμενο μπορώ να το κάνω και για χόμπυ)

Αν κατάλαβα καλά λέει αστρολόγος και όχι αστρονόμος:redface:
Προσωπικά δεν θα σου το πρότεινα καθώς είναι αρκετά "υποθετικό" και επίσης νομίζω μπορείς να δουλέψεις μόνο εώς ελεύθερος επαγγελματίας...πράγμα που είπες ότι δεν θέλεις...

- Διοργανώτρια γάμων :| (noooo comment)

Αρκετά δημιουργικό επάγγελμα που είναι νομίζω αρκετά ενδιαφέρων! Συγκεκριμένα εμένα θα μου άρεσε γιατί με έναν επιτυχημένο γάμο κάνεις του νεόνυμφους πολύυυυ ευτυχισμένους;) Επίσης έχει μεγάλη σχέση με την καλλίτεχνική πλευρά [στολίσματα κτλ]

- Δασκάλα (οκ ΑΥΤΟ δεν μπορώ και δεν προλαβαίνω να το κάνω]

...παραδίδεσαι?? Θέλεις να σου δώσω παράδειγμα ατόμου ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ της ηλικίας σου που το έχει επιτύχει αυτό?

Μπορείς ακόμα να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις για δασκάλα!!!
Και επίσης δεν χρειάζεται να σταματήσεις την δουλειά σου! Δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στο πανεπιστήμιο εκτός απο το για να δίνεις εξετάσεις;)

Ελπίζω να σε βοήθησα αγάπη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πολύ δύσκολη αγορά εργασίας και ΕΙΔΙΚΑ στη ηλικία σου! Μακρόχρονες σπουδές και πρέπει να έχεις και "ταλέντο" για να σε επιλέξουν... Επίσης, δεν διευκρίνισες τι είδους ηθοποιός θέλεις να γίνεις! Ηθοποιός σε κάποια τηλεοπτική σειρά, ηθοποιός σε θέατρο ή τι άλλο...


παντως εντελώς ενημερωτικά και για την κουβεντα, να πω οτι η ΜΕΓΑΛΗ Ρένα Βλαχοπούλου, έγινε ηθοποιός στα 40 της! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πριν λιγο καιρό λοιπόν που περίμενα απλά ότι θα γίνω μαμά, δε με ένοιαζε καθόλου μα καθόλου το θέμα της δουλειάς μου....
Είχε μείνει πάρα πολύ πίσω και το μόνο που με ένοιαζε ήταν να κάνω αυτό που κάνω σωστά και τίποτα περισσότερο...
Οι προτεραιότητα μου ήταν μία και μόνη... θα γίνω μητέρα!
Όταν αυτό το δεδομένο - ξαφνικά - βγήκε απ τη ζωή μου κι ήρθαν τα πάνω κάτω, δημιουργήθηκε ένα μεγάλο κενό...
Το κενο που νωρίτερα γέμιζε η σκέψη του ότι θα γίνω μητέρα.

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μου μάλλον προσπαθείς να καλύψεις αυτό το κενό με αυτόν τον τρόπο...

ΠΡΟΣΕΧΕ όμως μήπως προσπαθώντας να γεμίσεις αυτό το κενό του βάλεις ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο όσο χωράει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ, το ότι ίσως προσπαθείς να γεμίσεις το κενό της μεγάλης σου απώλειας με τις επαγγελματικές ανησυχίες σου το είχα σκεφτεί από την αρχή. Δεν ήθελα όμως να σου το πω. Έπρεπε να το βρεις και να το πεις μόνη σου. Να το βγάλεις έξω από το σύστημα σου με την "μαιευτική" μέθοδο (το λογοπαίγνιο είναι ακούσιο). Η ουσία της ψυχοθεραπείας.

Είναι πολύ σημαντικό ότι έφτασες στο σημείο που μπόρεσες να το μοιραστείς μαζί μας. Σημάδι ότι το τραύμα έχει αρχίσει να επουλώνεται. Βλέπεις πόσοι άνθρωποι εδώ σε αγαπάνε, και προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

Ο πανδαμάτωρ χρόνος θα σε παρηγορήσει γλυκά, και σου εύχομαι όταν έρθει η ώρα να αξιωθείς να αποκτήσεις και ένα και δύο και τρία και τέσσερα παιδιά (πήρα φόρα, ε;)

Όσο για τη Βλαχοπούλου, άστην αυτήν. Άλλοι καιροί, άλλα μεγέθη... Εσύ είσαι Βλαχοπούλου; Γιατί εγώ για κάθε μία Βλαχοπούλου μπορώ να σου πω δέκα που δυστύχησαν, πείνασαν, αυτοκτόνησαν. Τον ξέρω καλά τον χώρο.(Δεν σ' αφήνω να γίνεις ηθοποιός, τέρμα!)

Η αναζήτηση συνεχίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είναι πολύ σημαντικό ότι έφτασες στο σημείο που μπόρεσες να το μοιραστείς μαζί μας. Σημάδι ότι το τραύμα έχει αρχίσει να επουλώνεται.
Αυτό είναι γεγονός...
Μεθαύριο κλείνει μήνας απ το γεγονός και ομολογώ... οτι σήμερα μόνο ένιωσα πραγματικά σε θέση να το κουβεντιάσω εδώ, παρόλο που οι περισσότεροι ήξεραν ακριβώς τι παίζει.

Βλέπεις πόσοι άνθρωποι εδώ σε αγαπάνε, και προσπαθούν να σε βοηθήσουν.
Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο.... πάρα πολύ μεγάλο και πολύ συγκινητικό... δεν μπορώ και δεν έχω τρόπο να το εκφράσω με λόγια....



Ο πανδαμάτωρ χρόνος θα σε παρηγορήσει γλυκά, και σου εύχομαι όταν έρθει η ώρα να αξιωθείς να αποκτήσεις και ένα και δύο και τρία και τέσσερα παιδιά (πήρα φόρα, ε;)
Ας έρθει πρώτα με το καλό το πρώτο και βλέπουμε για τα υπόλοιπα :P

Όσο για τη Βλαχοπούλου, άστην αυτήν. Άλλοι καιροί, άλλα μεγέθη... Εσύ είσαι Βλαχοπούλου; Γιατί εγώ για κάθε μία Βλαχοπούλου μπορώ να σου πω δέκα που δυστύχησαν, πείνασαν, αυτοκτόνησαν. Τον ξέρω καλά τον χώρο.(Δεν σ' αφήνω να γίνεις ηθοποιός, τέρμα!)

Η αναζήτηση συνεχίζεται...

Δεν ξέρω αν είμαι η Βλαχοπούλου αλλά ξέρω ότι κάποτε που είχαν δει επί σκηνής δύο πολύ γνωστά ονόματα του χώρου, είχαν πει ότι "το έχω" και καλά θα κάνω να κάνω τις ανάλογες σπουδές...
Πάντως, πλέον στην ηλικία που είμαι, αν αποφασίσω να ακολουθήσω αυτές τις σπουδές, δεν θα το κάνω για να γίνω φίρμα...(είμαι ήδη φίρμα :P)
Θα το κάνω γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι μέσα απ τα μαθήματα αυτά μπορείς να μάθεις ποιός πραγματικά είσαι

Η αναζήτηση πάντως συνεχίζεται και θα συνεχίζεται ώσπου εγώ να τα τινάξω...
ΕΓΩ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σε σχεση με το μικροβιο του ηθοποιου, θα σου προτεινα να ξεκινησεις μαθηματα σε καποια θεατρικη ομαδα. Οι περισσοτερες ομαδες ανεβαζουν καθε χρονο τουλαχιστον μια παρασταση, τα μαθηματα ειναι εβδομαδιαια και κατα τη γνωμη μου αρκετα ψυχαναλυτικα, θα το κανεις για τη μαυλα σου αλλα θα το δεις και με αλλη προοπτικη γιατι συνδυαζει μαθηματα με παραστασεις, και κατα τη γνωμη μου ειναι ωραιοτατο ως χομπυ που και σε καλλιεργει, και ξεδινεις καργα, και βγαζεις το ψωνιο σου. Παντως σαν επαγγελματικος χωρος φανταζομαι ξερεις οτι θελει ποοοοοολυ γερο στομαχι.
(Κι εμενα αυτο με το διοργανωτρια γαμου μου αρεσε περισσοτερο παντως σαν προοπτικη αλλαγης, μου φερνει αρκετα στο διακοσμητρια, θα χεις και γουστο προφανως, οποτε μοιαζει ιδανικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πριν λιγο καιρό λοιπόν που περίμενα απλά ότι θα γίνω μαμά, δε με ένοιαζε καθόλου μα καθόλου το θέμα της δουλειάς μου....
Είχε μείνει πάρα πολύ πίσω και το μόνο που με ένοιαζε ήταν να κάνω αυτό που κάνω σωστά και τίποτα περισσότερο...
Οι προτεραιότητα μου ήταν μία και μόνη... θα γίνω μητέρα!
Όταν αυτό το δεδομένο - ξαφνικά - βγήκε απ τη ζωή μου κι ήρθαν τα πάνω κάτω, δημιουργήθηκε ένα μεγάλο κενό...
Το κενο που νωρίτερα γέμιζε η σκέψη του ότι θα γίνω μητέρα.

Εκεί που θα ξεσπάσω είναι η δουλεια μου, γιατί η δουλειά μου δεν με εχει απογοητεύσει ποτε, γιατί νιώθω πολύ σίγουρη ότι με ότι καταπιαστώ θα τα καταφέρω, γιατί είναι ουσιαστικά αυτό το οποίο δε με φοβίζει.

Το είχα υποψιαστεί κι εγώ αυτό, γι αυτό σου έκανα την ερώτηση στο πρώτο μου μήνυμα.
Να σου πω, εγώ είμαι γενικά συντηρητικός άνθρωπος, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω να αφήσεις την δουλειά σου και να γίνεις ηθοποιός ή μασέρ. Η ιδέα για τις διοργανώσεις γάμων μου φαίνεται πιο καλή, γιατί είναι και πιο σχετική με την δουλειά σου.
ΑΛΛΑ
(ακολουθεί πληθώρα αδιάκριτων ερωτήσεων, αν θέλεις απάντησε με πμ)
με βάση αυτό που έχω κάνει παράθεση, σκέψου τα εξής:
Σκοπεύεις να ξανακάνεις προσπάθεια για μωρό? (υποθέτω ναι)
Όταν ξαναμείνεις έγκυος και κάνεις με το καλό το παιδάκι σου, μήπως το κενό σου καλυφτεί και δεν χρειάζεσαι πλέον νέα δουλειά?
Αν έχεις προλάβει να βρεις νέα δουλειά, δεν θα αγχώνεσαι πολύ με τον συνδυασμό μωρό-αβεβαιότητα της νέας δουλειάς? Η οποία πιθανόν να έχει και χειρότερο ωραριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το είχα υποψιαστεί κι εγώ αυτό, γι αυτό σου έκανα την ερώτηση στο πρώτο μου μήνυμα.
Να σου πω, εγώ είμαι γενικά συντηρητικός άνθρωπος, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω να αφήσεις την δουλειά σου και να γίνεις ηθοποιός ή μασέρ. Η ιδέα για τις διοργανώσεις γάμων μου φαίνεται πιο καλή, γιατί είναι και πιο σχετική με την δουλειά σου.
ΑΛΛΑ
(ακολουθεί πληθώρα αδιάκριτων ερωτήσεων, αν θέλεις απάντησε με πμ)
με βάση αυτό που έχω κάνει παράθεση, σκέψου τα εξής:
Σκοπεύεις να ξανακάνεις προσπάθεια για μωρό? (υποθέτω ναι)
Όταν ξαναμείνεις έγκυος και κάνεις με το καλό το παιδάκι σου, μήπως το κενό σου καλυφτεί και δεν χρειάζεσαι πλέον νέα δουλειά?
Αν έχεις προλάβει να βρεις νέα δουλειά, δεν θα αγχώνεσαι πολύ με τον συνδυασμό μωρό-αβεβαιότητα της νέας δουλειάς? Η οποία πιθανόν να έχει και χειρότερο ωραριο?

είσαστε όλοι τοσο γλυκοί και διακρητικοί :)
:kissing:
Σχετικά με τις ερωτήσεις σου... οι απαντήσεις μου είναι..
1) ΦΥΣΙΚΑ!!!!!
2) ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ!!!!!
3) ΦΥΣΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

:D Άστα να πάνε.... αφού έλεγα ότι δε θα βάλω μπροστα αμέσως αν και ο γιατρός μου το επιτρέπει αλλά τελικώς... με βλέπω βουρ στον πατσα :P
Δεν ξέρω ρε γμτ...
Τωρα βεβαια αν ήξερα κι όλας, δεν θα βασανιζόμουν τόσο πολύ και δεν θα σας βασάνιζα και σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε, αυτά που είπες οτι σε ενδιαφέρουν, μπορείς να τα ιεραρχήσεις, απο αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο σε αυτό που σε ενδιαφέρει λιγότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
κουεδίνι μου!!!!
προβληματισμένο κουεδινάκι, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα κάνεις να φαίνονται. έχοντας διαβάσει αυτά που σε ενδιαφέρουν όπως επίσης το πολύ λογικό "θέλω να δουλέψω με κόσμο" (όπως κ γω) θα σου συνιστούσα τα εξής:
ηθοποιός: όπως ήδη ειπώθηκε... το να το κάνεις επάγγελμα είναι μεγάλο ζόρι, άρα μπορείς άνετα να ξεδώσεις με το να μπεις σε ερασιτεχνική ομάδα, (κάνεις κ τρελές παρέες, κ αυτό που σου αρέσει χωρίς να δεσμεύεσαι με λεφτά) και ο μόνος πραγματικά εξτρα χρόνος που θα χρειαστείς είναι ενας μήνας πριν την παράσταση που μπορείς πιθανόν να το κανον'ίσεις. α! και για να μην ξεχνιόμαστε: ψάχνω εθελοντές και θεατρόφιλους για ενα θεατρικό που έχει 19 ρόλους!!!

ψυχολόγος: πολύ διάβασμα! (ετσι ετσι να σε ξενερώσουμε για να μην μας φας την δουλεια!) σοβαρά τώρα. αν σαρεσει η ιδέα να βοηθάς τους συνανθρώπους σου, κάνε αίτηση στους γιατρούς του κόσμου που κ να μην είσαι επαγγελματίας σε παίρνουν εθελοντικά σε μετανάστες, αρρώστους κ.ο.κ. αλλωστε all u need είναι ταλέντο νακους τους άλλους και να τους μιλάς σαν να μιλάς σε οικογενιακό μέλος. έτσι αν ψυχοπλακωθείς μπορείς να φύγεις οποιαδήποτε στιγμή, και αν όχι όποτε μπορείς, βοηθάς άλλους.

διοργανώτρια γάμων: δεν χρειάζεσαι πτυχίο, μόνο τελειομανία κ ταλέντο. μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμή, ειδικά που κοβει το μάτι σου κ στις διακοσμήσεις. δοκιμασε το αρχικά κ μετά διάλεξε!

δασκάλα: για αρχή, για να ξεφύγεις από το λούκι σπουδές, μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδάκια που χρειάζονται καθημερινό διάβασμα (καλά λεφτά)! αν πάλι θες ναχεις τάξη ολόκληρη, αν ξέρεις αγγλικά και έχεις proficience, βγάζεις άδεια και διδάσκεις άνετα σε φροντιστήριο.

αστρολόγος και μασέρ, ιδέα δεν έχω, να μην σε πάρψ στον λαιμό μου.
ελπίζω να μην ξέχασα τπτ, κ να σε φώτισα, έστω κ λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
KOYE μου αν νομίζεις ότι είσαι μόνη σου στον κόσμο(ή σε αυτό το φόρουμ:P ) που σκέφτεσαι έτσι κάνεις μέγα λάθος.
Γύρω στον Αύγουστο έγραφα πως θα φύγω απο την δουλειά κι η αλήθεια είναι πως έχω υποβάλλει την παραίτηση μου με προθεσμία (αρχικά) τα τέλη Αυγούστου, για να μεταβληθεί σε τέλη Σεπτεμβρίου, τα οποία έγιναν μέσα Οκτωβρίου και τέσπα γύρω στον Νοέμβρη με βλέπω να ξεμπερδεύω(αυτή η απλή τυπική διαδικασία όταν έχεις διάφορα να τελειώσεις προτού φύγεις και να δείξεις, να ξαναδείξεις :P κλπ.)
Και το άσχημο δεν είναι ότι σε καθυστερεί αλλά σε βάζει σε σκέψεις, χάνεις την αρχική αποφαστιστηκότητα που είχες όταν το ανακοίνωνες......:/:
Τεσπά ένα σύντομο μπαγκράουντ της επαγγελματικής μου πορείας:
Ξεκίνησα ως έμπορος πολύ μικρή για να τα παρατήσω και να δουλέψω σαν β.λογιστή σε μια εταιρεία η οποία με οδήγησε και σε μια άλλη εταιρεία πολύ μακριά απο τον τόπο καταγωγής μου.
Στο ενδιάμεσο είχα μια κρίση(ευτυχώς πέρασε γρήγορα) να γίνω καλή νοικοκυρά δούλα και κυρά και τίποτε παραπάνω και μετά ήρθε μια ακαδημαική κρίση να πάρω επιτέλους κι ένα πτυχίο.
Και βρίσκομαι τώρα στα 27 μου σε ένα ξένο τόπο, ωσονούπω χωρίς δουλειά και σε μια σχολή που δεν ξέρω πλέον αν θα ακολουθήσω την ειδικότητα της.
Και το περίεργο ξέρεις ποιο είναι;Όλα αυτά δεν μου φαίνονται ούτε απογοητευτικά ούτε πρωτόγνωρα, I ve been there before.
Η μαμά μου βέβαια( έχω και μια τέτοια) δεν χάνει καιρό να μου εκφράζει την βαθιά θλίψη και απογοήτευση της που τα έχω κάνει σκ*τα στην ζωή μου και που δεν ξέρω τι θέλω.
Και βασικά ξέρω τι θέλω,θέλω κάτι που να με γεμίζει επαγγελματικά και να με συναρπάζει και δεν θέλω να συμβιβάζομαι με ημίμετρα.
Άκουσα πρόσφατα πως τα παιδιά δείχνουν την κλίση τους στην ηλικία γύρω στα 4-7 κι αν οι γονείς δώσουν προσοχή θα αναδείξουν το ταλέντο τους.
Εμένα λοιπόν πάντα μου άρεσε να γράφω, όχι να γίνω απαραίτητα συγγραφέας περισσότερο με τραβουσε η ιδέα του κειμενογράφου(διαφημίσεις,σποτάκια).
Βασικά έχω σκοπό να καθίσω δυο τρεις μήνες ψάχνοντας μια άκρη προς τα εκεί.
Φυσικά αυτές τις αποφάσεις μου δεν τις ανακοινώνω πριν υλοποιηθούν στα πρόσωπα που με ξέρουν πρώτον γιατί το θεωρώ γρουσουζιά δευτερον γιατί με θεωρούν ευκολομπούχτιστη(copyright η μαμά μου).:)
Οπότε ΚΟΥΕ μου ελπίζω να σε κάλυψα στις ανησυχίες σου μήπως σε πήραν τα χρόνια ή δεν στέκεις ψυχολογικά καλά:D
Τώρα για το πως θα κάνεις ένα άνοιγμα στον χώρο που σε ενδιαφέρει αυτό επαφίεται στην δική σου υπομονή και επιμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top