Συνέντευξη ενός παιδεραστή

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μα και να έχουν μπει στην εφηβεία δεν νομίζω ότι μπορούν να κρίνουν το ίδιο με έναν 25άρη ξερω γω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο μια κοπέλα 16 χρονών να διαλέξει σε ποιον θα κάτσει, εκτός κι αν είναι ηλίθια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο μια κοπέλα 16 χρονών να διαλέξει σε ποιον θα κάτσει, εκτός κι αν είναι ηλίθια...
Δεν γίνεται αυτό...Ξέρουμε πολύ καλά και οι 2 ότι σε αυτή την ηλικία η επιπολαιότητα κατέχει κυρίαρχη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν υπάρχει παγκόσμιο όριο. Αυτά καθορίζονται απ'την τοπική ηθική τάξη, δεν είναι παιδεραστία ένας 25αρης γύφτος αν τα φτιάξει με μια 12χρονη. Αφού έτσι το λέει η κουλτούρα τους, έτσι είναι.

Η 25άρης τσιγγάνος έχει ενηλικιωθεί και έχει την ευκαιρία να αναπτύξει κριτική ικανότητα, αν και παραμένει δέσμιος της κουλτούρας του. Η 12χρονη είναι δέσμια τόσο της μικρής της ηλικίας, η οποία κατά μέσο όρο απλούστατα δε της επιτρέπει να κρίνει τα πράγματα όπως θα τα έκρινε ένας μεγάλος, και πολύ περισσότερο της κουλτούρας αυτής - έχει διπλό βάρος. Οι παραδόσεις δεν είναι για να υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή είναι παραδόσεις και είναι μέρος της ταυτότητάς μας, είναι για να κρίνονται, να απορρίπτονται, να αλλάζουν ή να συμπληρώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επίσης μια αγγλίδα, μια ολλανδή, μια γερμανίδα, μια σουηδέζα 15-17 ετών που πηδιέται το καλοκαίρι στη Σέριφο με το σερβιτόρο απ'το Captain Hook Club δεν έχει και τρελή κριτική ικανότητα νομίζω...
Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχεις κανένας δικαίωμα να επιβάλλει το δικό σου ιδεολόγημα σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Ο κάθε πολιτισμός θα αναπτυχθεί σύμφωνα με τη φυσιολογική εξέλιξη και τις επιθυμίες του. Κριτική ικανότητα και που....μπλε.....Αυτός είναι ο πολιτισμός τους, δε μ'ενδιαφέρει να τον αλλάξω, εγώ δεν έχω σκοπό ζωής να εξάγω, με ειρήνη ή πόλεμο, το δυτικό τρόπο σκέψης μου. Ούτε Μπους με λένε, ούτε Μπλαιρ, ούτε Μπαρόζο. Μήπως πρέπει να αποκεφαλίζουμε κι όποιον τολμάει να μιλάει την ιθαγενή γλώσσα του όπως συνήθιζαν να κάνουν οι αποικιοκράτες; Δε μπορείς να μπεις εσύ στην ψυχολογία του τσιγγάνου για να του πεις αν αυτό που κάνει είναι σωστό ή λάθος, πολύ απλά γιατί είσαι, εκ γενετής, εξωτερικό στοιχείο της κουλτούρας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν έχει, αλλά τουλάχιστον το κάνει οικειοθελώς.

Δηλαδή εσύ λες να τους αφήσουμε στη μοίρα τους; Εσένα πώς θα σου φαινόταν αν από τα 12 σου χρόνια σε βάζανε να παντρευτείς μια 30άρα; Η οποία σαφώς, ως μεγαλύτερη (και στην περίπτωση των τσιγγάνων, για τους οποίους βασικά δεν έχω ακούσει τίποτα για τέτοιους γάμους, αλλά για να το λες κάτι θα ξέρεις, ως ισχυρότερο σε φυσική δύναμη και κοινωνική θέση φύλο), σου κάνει κουμάντο; Αν γεννιόσουν κορίτσι σε κάποια χώρα όπως το Ιράκ, τη Σαουδική Αραβία, το Αφγανιστάν, πολύ πιθανόν να έμενες στο σπίτι με έναν καλό άντρα, δε θα πήγαινες σχολείο κ.λπ.. Δε θα γνώριζες ΚΑΝ τί σημαίνει να μπορείς να βγεις έξω στο δρόμο μόνος σου, να μορφωθείς, να κάτσεις εδώ να συζητάς μαζί μου ή με όποιον άλλο θέλεις από το φόρουμ, διότι πολύ απλά δε θα ήξερες να διαβάζεις και να γράφεις. Θα σου άρεσε αυτό;

Να αφήσουμε στη μοίρα τους τα εκατομμύρια των γυναικών που ζουν σε συνθήκες εξαθλίωσης και κακομεταχείρισης σε πολλές μουσουλμανικές χώρες (όχι δεν υπερβάλλω); Έχεις ακούσει μήπως τελευταία την κατάσταση που απολαμβάνουν οι ομοφυλόφιλοι στο Ιράν (θα μου πεις, προπαγάνδα των Δυτικών ΜΜΕ, ε, δεν ξέρω και κανένα που θα με ενημερώσει αντικειμενικά, γι' αυτό προσπαθώ και να κρίνω το άρθρο και να διασταυρώνω, αν είναι δυνατό, τις πηγές μου); Το θεωρείς θεμιτό να αντιμετωπίζεται κάποιος με κοινωνικό αποκλεισμό, ειδικά στις προαναφερθείσες χώρες αλλά και εδώ και σε ορισμένες καθολικές χώρες, επειδή δεν τηρεί τις παραδόσεις που επιτάσσει η θρησκεία (ξαναλέω, κυρίως για ορισμένες ισλαμικές χώρες μιλάω); Θες δε θες, η δυτική κουλτούρα επεκτείνεται στο Ισλάμ, είτε μεσολαβήσει ο Blair, ο Bush, ο Baroso, και ο ξερωγωποιοςάλλος, είτε όχι, διότι είναι πιο ανθρώπινη από τον mainstream ισλαμικό τρόπο ζωής, και μπορεί κάποιος να κάθεται ήσυχος όταν δεν ξέρει ότι ο γείτονάς του έχει κότες που γεννούν χρυσά αυγά, μόλις το μάθει, όμως, θα θέλει να έχει κι αυτός.

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με παράδοση και κουλτούρα και γλώσσα απλά, έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινα δικαιώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ στα 12 μου έχω άλλη μοίρα εδώ που είμαι, στο Ριάντ θα είχα άλλη, δεν θέλω να κάνω τόσο φτωχό τον πλανήτη που σε όλα τα μήκη και πλάτη του να μπορώ να κάνω τα ίδια ακριβώς πράγματα.
Το χρυσό αυγό των δυτικών ιδεολογημάτων δε με αφορά, αν τύχει ποτέ κι επισκεφτείς τις πρώην κομμουνιστικές χώρες της Ανατολικής Ευρώπης θα καταλάβεις και μόνος σου τι ακριβώς πουλάει η Δύση και τι ακριβώς περιέχει το επίχρυσο, κλούβιο αυγό της. Το συγκεκριμένο θέμα με απασχολεί πολλά χρόνια και το έχω μελετήσει. 100% αγνός, παρθένος ελαιόλ...ωπ....φασισμός είναι η προσπάθεια να μου πεις ότι εσύ έχεις καλύτερη κουλτούρα από τους άλλους και γι'αυτό οι άλλοι πρέπει να βγάλουν το φερετζέ και να βάλουν στρινγκ. Και κόμπλεξ κατωτερότητας επίσης, ο άλλος θα σε δεχτεί επειδή σε γουστάρει, δεν θα σε δεχτεί επειδή του πυροβολείς 100 χρόνια το μυαλουδάκι με ψέμματα και προπαγάνδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Να αφήσουμε στη μοίρα τους τα εκατομμύρια των γυναικών που ζουν σε συνθήκες εξαθλίωσης και κακομεταχείρισης σε πολλές μουσουλμανικές χώρες (όχι δεν υπερβάλλω); Έχεις ακούσει μήπως τελευταία την κατάσταση που απολαμβάνουν οι ομοφυλόφιλοι στο Ιράν (θα μου πεις, προπαγάνδα των Δυτικών ΜΜΕ, ε, δεν ξέρω και κανένα που θα με ενημερώσει αντικειμενικά, γι' αυτό προσπαθώ και να κρίνω το άρθρο και να διασταυρώνω, αν είναι δυνατό, τις πηγές μου); Το θεωρείς θεμιτό να αντιμετωπίζεται κάποιος με κοινωνικό αποκλεισμό, ειδικά στις προαναφερθείσες χώρες αλλά και εδώ και σε ορισμένες καθολικές χώρες, επειδή δεν τηρεί τις παραδόσεις που επιτάσσει η θρησκεία (ξαναλέω, κυρίως για ορισμένες ισλαμικές χώρες μιλάω); Θες δε θες, η δυτική κουλτούρα επεκτείνεται στο Ισλάμ, είτε μεσολαβήσει ο Blair, ο Bush, ο Baroso, και ο ξερωγωποιοςάλλος, είτε όχι, διότι είναι πιο ανθρώπινη από τον mainstream ισλαμικό τρόπο ζωής, και μπορεί κάποιος να κάθεται ήσυχος όταν δεν ξέρει ότι ο γείτονάς του έχει κότες που γεννούν χρυσά αυγά, μόλις το μάθει, όμως, θα θέλει να έχει κι αυτός.

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με παράδοση και κουλτούρα και γλώσσα απλά, έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινα δικαιώματα...

Και το τι ειναι ανθρωπινο ή οχι παλι απο τα εκαστοτε κοινωνικα και πολιτιστικα πλαισια καθοριζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα δεν κάνεις εσύ ακριβώς τα ίδια πράγματα σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη... Και είναι εύκολο να λες, από την πλεονεκτική -σχετικά με το Ριάντ- θέση που βρίσκεσαι, ότι θες να διατηρήσεις αυτή τη "διαφορετικότητα"... Έχεις σκεφτεί κατά πόσο ο πολιτισμός πολλών άλλων χωρών ανέχεται τη διαφορετικότητα;

Το χρυσό αυγό ήταν μια παρομοίωση, έτσι, σαφώς και δεν είναι όλα στη Δύση χρυσά, αλλά πάντως και εγώ και εσύ νομίζω (διάψευσέ με, αν δεν είναι έτσι) προτιμώ να ζω εδώ παρά σε μια μουσουλμανική χώρα. Όχι ότι έχω τίποτα με τους μουσουλμάνους, για να μην παρεξηγηθώ, με το φανατισμό και με την παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων έχω πρόβλημα.
Δεν είμαστε όλοι πολυταξιδεμένοι. Πολύ θα ήθελα να πάω, πάντως, στην Τσεχία/Ουγγαρία:D.

Δε μιλάω για όλη την κουλτούρα, μη γενικολογείς, μιλάω για συγκεκριμένες πτυχές της, οι οποίες αντίκεινται στη σύγχρονη ηθική (θα μου πεις, άλλη ηθική αυτοί, άλλοι εμείς, αλλά υποτίθεται ότι έχουν υπογράψει την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, ε, σκατά κάνουμε κι εμείς, και ακόμη περισσότερα αυτοί). Ηθική που έχει να κάνει με το να έχουν όλοι ίσα δικαιώματα, και αυτά να γίνονται σεβαστά. Τώρα, αν θεωρείς ότι αυτή η ηθική (από μόνη της, δε λέω για το πώς την έχουν καταντήσει ορισμένοι, στα χέρια του κόσμου είναι να την εφαρμόσει) είναι μια δυτική καραμέλα, μπορείς να προτείνεις την ηθική του να αφήσουμε τους άλλους στη μοίρα τους, και να υπάρχει εκμετάλλευση στον κόσμο.
Πώς ακριβώς οι μουσουλμάνοι (και κυρίως σε χώρες με ακραίες εκφράσεις του Ισλάμ) βομβαρδίζονται με ψέματα και προπαγάνδες; Αν εσύ όλη σου τη ζωή βλέπεις τους αρρένες αδελφούς σου να απολαμβάνουν περισσότερα, να πηγαίνουν να σπουδάζουν, να φτιάχνουν τη ζωή τους, κι εσύ να κάθεσαι να μαγειρεύεις και να συγυρίζεις και να μιλάς πού και πού με τη γειτόνισσα, και ξάφνου δεις ότι μπορείς να πας κι εσύ να μορφωθείς, να απαιτήσεις από τον άντρα σου να σε σέβεται, θα πεις "όχι, ευχαριστώ, δε θα πάρω, είναι δυτική προπαγάνδα";
-----------------------------------------
Και το τι ειναι ανθρωπινο ή οχι παλι απο τα εκαστοτε κοινωνικα και πολιτιστικα πλαισια καθοριζεται.

Εσύ τα παραπάνω που περιέγραψα τα θεωρείς ανθρώπινα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν πιστεύω τίποτα μέχρι να το δω με τα μάτια μου. Κι αυτούς που τους παίρνουν οι δουλέμποροι για να τους φέρουν εδώ τους υπόσχονται κάτι παραπάνω από παράδεισο (έχω διαβάσει αμέτρητες προσωπικές διηγήσεις λαθρομεταναστών) και τελικά τους τρώει η μαύρη θάλασσα στη Μάλτα, στην Πούντα ντε Ταρίφα, στη Σάμο ή διαμελίζονται σε κάποιο ναρκοπέδιο στον Έβρο. Η μοίρα όσων επιβιώνουν κι έρχονται στην "ανθρώπινη, ηθική, καλύτερη, με λιγότερη εκμετάλλευση" Δύση δεν απέχει και πολύ από αυτό, απλά στην πρώτη περίπτωση ψοφάς επί τόπου, στη δεύτερη περνάνε χρόνια. Όταν, λοιπόν, δω την κατάσταση με τα μάτια μου θα σου πω. Οι πίπες οργανώσεων όπως η Διεθνής Αμνηστία, το Human Right Watch και η Unicef που έχουν κατηγορηθεί χιλιάδες φορές για φιλοδυτική προπαγάνδα, δε με απασχολούν ούτε και με συγκινούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εσύ τα παραπάνω που περιέγραψα τα θεωρείς ανθρώπινα;

Φυσικα και όχι.
Αλλα η αποψη μου δεν εχει σημασια.
Δεν εχω το δικαιωμα να επεμβω στο πως πραττουν, πραγμα που τους υπαγορευει η κουλτουρα τους - κουλτουρα διαφορετικη απο τη δικη μου.

Δεν ειναι "σωστο" να πιστευεις πως ο δικος σου πολιτισμος και νοοτροπια ειναι σωστη και η δικια τους οχι, ουτε οτι η δικη σου επεμβαση θα τους βγαλει απ το σκοταδι και θα τους σωσεις.
Ειναι απλα διαφορετικη.
Σιγουρα η καθημερινοτητα τους αποκλινει κατα πολυ απο τη δυτικη ηθικη και κουλτουρα, αλλα δεν ειμαστε σε θεση να την κρινουμε η να την επηρεασουμε.
Η μερικη εισχωριση της δυτικης κουλτουρας στη ζωη τους περισσοτερο κακο θα τους κανει παρα καλο, αφου δε θα μπορεσουν να την εστερνιστουν οπως εμεις, πραγμα που δεν εχει κανενα λογο να γινει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν ξέρω, με βάση αυτά που βλέπω, είναι έτοιμες για τα KFC. Εκτός κι αν αλλάζουν τόσο πολύ μεγαλώνοντας.

KFC? αλλησίδα fast food με τηγανητά κοτόπουλα δεν είναι?

Τότε το ίδιο παράλογο είναι να παντρετεί μια 30άρα έναν 60άρη, αλλά γίνεται.
η 30άρα είναι ενήλικας.

Δε νομίζω ότι καμία κορούλα 16 χρονών (και όχι σε μικρές ηλικίες, που δεν ξέρουν τί θέλουν) θα θέλει να τα φτιάξει με έναν ξεκούτη

Μην το λες είναι σε φάση που δεν πολυξέρει τι θέλει.

Αν μπορούν δύο 15ηδες να έρθουν σε σεξουαλικοί επαφή, γιατί να μη μπορεί ένας 15ρης με έναν 50 ή και όσο ν-άρη;

Γιατί οι 15άρηδες είναι συνομήλικοι και κανένας από τους δύο δεν είναι ανώμαλος λιγούρης.


Όλοι εσείς που καλείται την κοινωνία να αφουγραστεί και να αγκαλίασει όλα τα μέλη της κλείνοντας τα μάτια στις ιδιαιτερότητές τους και προσαρμόζοντας την δομή της στα πλαίσια αυτών των ιδιαιτεροτήτων καταλαβαίνεται το ανέφικτο και άσκοπο της επιθυμίας σας? Είναι δυνατόν να περιμένουμε από την κοινωνία να συμβιβαστεί με τον κάθε ανώμαλο? Δεν είναι πιο λογικό να ανέβει ο ανώμαλος στο επίπεδο της κοινωνίας? Γιατί να υποβιβάσουμε τις αξίες μας ?

Να αφουγκραστεί ναι, να αγκαλιάσει ναι, αλλά με σκοπό όχι να δεχτεί τον άλλο όπως και να είναι (δε μπορούμε να δεχτούμε ένα δολοφόνο), αλλά να τον κάνει να συμβιβαστεί στο να σέβεται τα δικαιώματα των άλλων (εφόσον και η κοινωνία σέβεται τα δικαιώματα τα δικά του).

Το ίδιο δεν λέμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν πιστεύω τίποτα μέχρι να το δω με τα μάτια μου. Κι αυτούς που τους παίρνουν οι δουλέμποροι για να τους φέρουν εδώ τους υπόσχονται κάτι παραπάνω από παράδεισο (έχω διαβάσει αμέτρητες προσωπικές διηγήσεις λαθρομεταναστών) και τελικά τους τρώει η μαύρη θάλασσα στη Μάλτα, στην Πούντα ντε Ταρίφα, στη Σάμο ή διαμελίζονται σε κάποιο ναρκοπέδιο στον Έβρο. Η μοίρα όσων επιβιώνουν κι έρχονται στην "ανθρώπινη, ηθική, καλύτερη, με λιγότερη εκμετάλλευση" Δύση δεν απέχει και πολύ από αυτό, απλά στην πρώτη περίπτωση ψοφάς επί τόπου, στη δεύτερη περνάνε χρόνια. Όταν, λοιπόν, δω την κατάσταση με τα μάτια μου θα σου πω. Οι πίπες οργανώσεων όπως η Διεθνής Αμνηστία, το Human Right Watch και η Unicef που έχουν κατηγορηθεί χιλιάδες φορές για φιλοδυτική προπαγάνδα, δε με απασχολούν ούτε και με συγκινούν.

Κανείς από μας δε θα έπρεπε να πιστεύει ούτε τα μισά από όσα πιστεύει τώρα, αν ήταν να θέλει να είναι αυτόπτης μάρτυρας όλων. Το θέμα είναι να μάθουμε και να κρίνουμε όσα ακούμε και να διασταυρώνουμε τις πηγές μας.

Δε φταίνε οι υπόλοιποι για τις αδικίες που συνεπάγονται οι εκμεταλλευτές και οι λοιπές κιλήδες που υπάρχουν στη Δύση. Παντού υπάρχουν τέτοιοι, κανείς δεν είναι τέλειος. Δεν ισχυρίστηκα ότι η Δύση αυτή καθαυτή, ως πραγματικότητα, είναι "ανθρώπινη, ηθική, καλύτερη", αλλά αν τα επίθετα αυτά τα μετατρέψεις στο συγκριτικό βαθμό, δε νομίζω ότι θα διαφωνήσεις.

Το θέμα είναι πως και θεωρητικά και πρακτικά, η δυτική ηθική (για να εγκαταλείψω τον όρο "δυτική κουλτούρα", μιας και μπορεί να είναι αμφίσημος), και συγκεκριμένα ο σεβασμός προς τα ανθρώπινα δικαιώματα, είναι πολύ πιο ανθρώπινη από την ηθική του ισλάμ, διαφόρων αφρικανικών χωρών και κάποιων άλλων υποανάπτυκτων χωρών, διότι τα δικαιώματα των ανθρώπων είναι, τουλάχιστον θεωρητικά, ίσα. Αν εσύ αυτά τα θεωρείς, όπως λες, "πίπες", πρόβλημά σου (πάντως δε σε τιμά ο τρόπος που μιλάς).
Όσον αφορά τη Διεθνή Αμνηστία, κατακρίνει παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε όλο τον κόσμο, και σε Β. Αμερική, και σε Ευρώπη, και σε Ασία, και σε Αυστραλία, Αφρική, Μ. Ανατολή, παντού. Δεν ξέρω από ποιους έχει κατηγορηθεί για φιλοδυτική προπαγάνδα, και θα ήθελα να τους γνωρίσω για να δω πού βασίζουν αυτή τους την κριτική.

Φυσικα και όχι.
Αλλα η αποψη μου δεν εχει σημασια.
Δεν εχω το δικαιωμα να επεμβω στο πως πραττουν, πραγμα που τους υπαγορευει η κουλτουρα τους - κουλτουρα διαφορετικη απο τη δικη μου.

Δεν ειναι "σωστο" να πιστευεις πως ο δικος σου πολιτισμος και νοοτροπια ειναι σωστη και η δικια τους οχι, ουτε οτι η δικη σου επεμβαση θα τους βγαλει απ το σκοταδι και θα τους σωσεις.
Ειναι απλα διαφορετικη.
Σιγουρα η καθημερινοτητα τους αποκλινει κατα πολυ απο τη δυτικη ηθικη και κουλτουρα, αλλα δεν ειμαστε σε θεση να την κρινουμε η να την επηρεασουμε.
Η μερικη εισχωριση της δυτικης κουλτουρας στη ζωη τους περισσοτερο κακο θα τους κανει παρα καλο, αφου δε θα μπορεσουν να την εστερνιστουν οπως εμεις, πραγμα που δεν εχει κανενα λογο να γινει κιολας.

Μα δε θέλω να σώσω κανένα, ούτε θέλω να τους επιβάλω τίποτα. Θέλω να τους δώσω το δικαίωμα και τη δυνατότητα να επιλέξουν.

KFC? αλλησίδα fast food με τηγανητά κοτόπουλα δεν είναι?

Ναι, είναι:P. Εννοώ ότι είναι κότες:P.

η 30άρα είναι ενήλικας.

Ε, τότε να απαγορεύσουμε και το σεξ πριν από τα 18.

Μην το λες είναι σε φάση που δεν πολυξέρει τι θέλει.

Δηλαδή εσύ στα 16 σου (συγγνώμη που δε θυμάμαι την ηλικία σου, έχω πάντως την εντύπωση ότι είσαι μεγαλύτερος:P) θα πήγαινες με μια 40;

Γιατί οι 15άρηδες είναι συνομήλικοι και κανένας από τους δύο δεν είναι ανώμαλος λιγούρης.

Πού το ξέρεις; Μπορεί και να είναι.

Το τί κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του δε με απασχολεί, εκτός κι αν παραβιάζεται κάποιο δικαίωμα. Θεωρητικά, δε με ενοχλεί καθόλου αν ο/η Α που είναι 15/16 (ανάλογα πάντα με την ηλικία στην οποία αρχίζει να ωριμάζει σεξουαλικά -και δεν εννοώ μόνο στον βιολογικό τομέα-, μπορεί να είναι και αργότερα) πάει με τον/την Β που είναι 50. Πρακτικά, δεν μπορώ να καταλάβω ποιος θα πάει να το κάνει αυτό:P.

Το ίδιο δεν λέμε :P

Perhaps... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ε, τότε να απαγορεύσουμε και το σεξ πριν από τα 18.

Δεν με πίανεις. Ένας ανήλικος με έναν ανήλικο είναι οκ. Όπως κ 2 ενήλικοι (30- 60 που είπες)

Δηλαδή εσύ στα 16 σου (συγγνώμη που δε θυμάμαι την ηλικία σου, έχω πάντως την εντύπωση ότι είσαι μεγαλύτερος:P) θα πήγαινες με μια 40;
16 είμαι σωστά θυμάσε:)
Ίσως.. παίζουν πολλοί παράγοντες.. εμφάνιση, καθαρότητα μυαλού, ψυχολογική κατάσταση .........

Πού το ξέρεις; Μπορεί και να είναι.

Με την φράση "ανώμαλος λιγούρης"εννοώ τους ηλικιωμένους που φτίαχνονται με αγοράκια κοριτσάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ένας ανήλικος με έναν 20 όμως; Είναι κάτι σχετικά κοινώς αποδεκτό.

Και γιατί ένας ανήλικος να μην είναι ανώμαλος λιγούρης και να φτιάχνεται με γέρους;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Και γιατί ένας ανήλικος να μην είναι ανώμαλος λιγούρης και να φτιάχνεται με γέρους;:P

γιατί είναι ανήλικος δεν είναι λάθος να νιώθει έτσι όταν μεγαλώσει θα του περάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν οι συνθήκες είναι ώριμες θα ακολουθήσουν ό,τι γουστάρουν οι ίδιοι. Δε μ'ενδιαφέρουν οι σωτήρες και οι Ρωμαίοι εμένα κι αν δεν τιμά μια φορά εμένα ο τρόπος που μιλάω, δεν τιμά 10 φορές εσένα ο τρόπος που παρουσιάζεις το φασιστικό δυτικό παρεμβατισμό σε όλα τα κράτη του κόσμου, νομιμοποιώντας στην ουσία την αποικιοκρατία. Λυπάμαι...
Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το ζήτημα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οι συνθήκες δεν ωριμάζουν από μόνες τους.

Δε μιλάω για τον παρεμβατισμό (τουλάχιστον όχι στην οικονομική και στρατιωτική του μορφή), αλλά για την αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων.

γιατί είναι ανήλικος δεν είναι λάθος να νιώθει έτσι όταν μεγαλώσει θα του περάσει

Πού το ξέρεις; Πού ξέρεις ότι και ο λιγούρης σαραντάρης δεν κάνει λάθος και με τον καιρό θα το διαπιστώσει και θα του περάσει κι αυτού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Πού το ξέρεις; Πού ξέρεις ότι και ο λιγούρης σαραντάρης δεν κάνει λάθος και με τον καιρό θα το διαπιστώσει και θα του περάσει κι αυτού;

Γιατί στα 40 έχει 'ηδη διαμορφώσει κατά 98 % την προσωπικότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Αρρωστημένα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top