Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ποιος ξέρει, ίσως και να είναι έτσι όπως τα λες. Εγώ έχω κάνει την επιλογή μου και έχω τις πεποιθήσεις μου πια. Αλλά δεν μπορώ να αποδείξω ή να πείσω κάποιον για αυτές. Μάλλον δε θα ήταν καν σωστό να κάνω κάτι τέτοιο. ;) Ο χρόνος κι ο καιρός θα δείξουν. Με τον έναν τρόπο ή με τον άλλο. Σε αυτή τη ζωή ή στην επόμενη. Μπορεί σε τελική ανάλυση να είμαστε όλοι λάθος ή όλοι σωστοί. Το ζητούμενο είναι να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι, όχι μόνο για εμάς, αλλά και για τους άλλους γύρω μας. Αν η θρησκεία μας βοηθά σε αυτή την κατεύθυνση, έχει καλώς. Αν όχι, τότε υπάρχουν και άλλες διαδρομές προς τον ίδιο σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επρεπε να εχετε και μια τριτη επιλογη...εγω το αφηνω ανοιχτο..δεν εχω καταληξει.και ουτε ξερω αν θα καταληξω σε συμπερασμα ποτέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anemoni

Νεοφερμένος

Η anemoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 67 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα δεν πιστευω στην δευτερα παρουσια οπως δεν πιστευω και σε ότι δημιουργηθηκε πριν και μετα απο αυτη την ιδεα. Πιστευω οτι υπάρχει μια ουράνια δυναμη αλλα μπορει να ειναι και μεσα μας σκορπισμενη στην ψυχη του καθενα μας:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
πιστεύω στην δευτέρα παρουσία. δέν είναι της μόδας να πιστεύεις τέτοια πράγματα το 2009, αλλα εγώ πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πιστεύω στην δευτέρα παρουσία

στην τριτη παρουσια πιστευεις?στην τεταρτη?:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να μη χλευάζουμε (ακόμα και καλοπροαίρετα ως μορφή αστείου) τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των άλλων, ειδικά σε ένα μέσο σαν αυτό εδώ, που η διάθεση με την οποία λέγεται κάτι δεν μπορεί να γίνει εύκολα αντιληπτή. Μπορεί να διαφωνούμε, αλλά ας το κάνουμε με έναν τρόπο κόσμιο. Με μία λέξη, λέγεται σεβασμός. Και όλοι μας γνωρίζουμε πόσο εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί κάποιος θίγοντας τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του.

Και όπως είχε πει και ο Βολτέρος αν δεν κάνω λάθος, "μπορεί να μη συμφωνώ ούτε με μία λέξη από όσα λες, αλλά δε θα πάψω να υποστηρίζω το δικαίωμά σου, ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις" ή κάπως έτσι.

Μπορεί η διάφορες θρησκείες να δημιούργησαν και να δημιουργούν ακόμα πολλές αντιπαλότητες, είναι στο χέρι του καθένα μας όμως, να μη τις συμμεριστούμε, και να κοιτάξουμε σαν άνθρωποι όχι αυτό που μας χωρίζει, αλλά αυτό που μας ενώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μία πανέμορφη ιστορία με πάθη,λάθη,αγάπη,πόνο και φυσικά αίσιο τέλος:τη Δευτέρα παρουσία.Και ζήσανε αυτοί καλά και μεις καλύτερα!

Να υποθέσω ότι και εσύ είσαι ένας απο αυτούς?:P(joking)
Γιατί μόνο τον Χριστό αμφισβητούν τόσο πολύ και όχι άλλους? Τόσοι προφήτες υπάρχουν.



Μέγας Βασίλειος υπήρξε αλλά όχι με την μορφή του Αγίου Βασιλείου με έλκηθρο κ.τ.λ



Ευτυχώς!!!Γλίτωσαν απο τα δάνεια.:clapup:



Να υποθέσω ότι δεν πιστεύεις στην Σταύρωση και στην Ανάσταση!



Η σταύρωση προφανώς ήταν η ποινή καταδίκης της εποχής(βλέπε Ρωμαϊκή αυτοκρατορία,που επικρατούσε την εποχή του Χριστού).Όσον αφορά την Ανάσταση μία καλοδουλεμένη ιστορία που εκφράζεται σε κάθε θρησκεία με διαφορετικό τρόπο αλλά παρόμοια αποτελέσματα!

Υπάρχει μάλλον πρόβλημα διαλεκτικής σε αυτο το forum.
1)Είπα δεν γνωρίζω για την διάρκεια των χρόνων και πιστεύω απλά ότι τα διανύουμε.Δεν αναφέρω εδώ πίστη ή γνώση στον θεό.
2)Όπως γράφω ο καλός άνθρωπος βοηθάει τον πλησίον του κλπ.Βεβαίως ο καθένας μπορεί να έχει την δική του ηθική από την στιγμή που είναι καθαρά υποκειμενική αν εξαιρέσουμε την κοινωνική ηθική που δομήθηκε μέσα από την ιστορία των κοινωνιών των ανθρώπων.
3) Εντάξει δεν είναι bonus είναι ανταμοιβή.Και γιατί όχι?Δεν είναι δίκαιο? Δεν σου λέω να παρακινηθείς από την μελλοντική αμοιβή.Όλες οι πράξεις πρέπει να έχουν κίνητρο την αγάπη και την ανιδιοτελή προσφορά προς τον πλησίον τότε μόνο επιτελείς θεάρεστο έργο.

Πήγαινε καμία βόλτα από το Άγιο Όρος έχεις να μάθεις αρκετά (και για να σε προλάβω έκτος των σκανδάλων:)).

Αγαπητέ φίλε τι ακριβώς μαθαίνεις στο Άγιο Όρος?Το γεγονός ότι αυτοί εκεί ζούνε μέσα στη χλιδή και εγώ όπως και πολλοί άλλοι νέοι γύρω μου ανήκουμε στη γενιά των 700 ευρώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μηπως εχει ερθει και δεν το χουμε παρει γραμμη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
τι ενοάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Η μόνη Δευτέρα Παρουσία που ξέρω εγώ να έχει έρθει ήδη, είναι αυτή στο παιχνίδι Sonic & Knuckles και αποτελεί την τελευταία πίστα του παιχνιδιού όπου ο διαβολικός Dr Robotnik προσπαθεί να ξεφύγει στο διάστημα με το μυθικής δύναμης Chaos Emerald (φημολογείται ότι η δημιουργία του οφείλεται στη θεάρεστη πνοή του γνωστού μας Great Chaos).

Φυσικά ο Sonic ο σκαντζόχοιρος σώζει τη μέρα αφού συλλέγει όλα τα μικρά chaos emeralds, γίνεται Super Sonic και πάει για το μεγάλο αντιμετωπίζοντας τον Δόκτωρα στη Doomsday Zone (Δευτέρα παρουσία = Doomsday). Απολαύστε:




ΥΓ: Σόρρυ, απλά το χιούμορ εδώ πήγε γάντι!:redface::D

ΥΓ2: ΝΑΙ έχω φτάσει στη Doomsday όταν το παιζα μικρούλης. Πρέπει να σαι γερό τσαμπιόνι για να τα καταφέρεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
όπως κάθε άνθρωπος και εγώ δεν πιστεύω στα παραμύθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εφοσον πιστευω στον Ιησου Χριστο,πιστευω κ στην Δευτερα Παρουσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πόσοι πίστεψαν στην Πρώτη, για να πιστέψουν κι υπόλοιποι στη Δεύτερη;:hmm:


ΥΓ: Προσωπικά ξέρω (και δεν πιστεύω! ), ότι ήδη συντελείται!:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Από τη στιγμή που κυριάρχησε το παραμυθάκι του Χριστιανισμού, κάτι μου λέει ότι ήταν τελείως αναπόφευκτο να γεννηθεί και η ιδέα της δευτέρας παρουσίας. Ασφαλώς και δεν πιστεύω στις θεωρίες μερικών ψυχωτικών που για διάφορους λόγους και τρόπους καταφέρθηκε να διαδοθούν τόσο οι ιδέες τους αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Από τη στιγμή που κυριάρχησε το παραμυθάκι του Χριστιανισμού, κάτι μου λέει ότι ήταν τελείως αναπόφευκτο να γεννηθεί και η ιδέα της δευτέρας παρουσίας. Ασφαλώς και δεν πιστεύω στις θεωρίες μερικών ψυχωτικών που για διάφορους λόγους και τρόπους καταφέρθηκε να διαδοθούν τόσο οι ιδέες τους αυτές.
OK, you don't like Jesus.Save the bitching for e-student.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
OK, you don't like Jesus.Save the bitching for e-student.

I don't see him bitching, ούτε και να λέει ότι "δεν του αρέσει ο Ιησούς" , just saying... :P

Στο θέμα μας, όχι, δεν πιστεύω στην δευτέρα παρουσία, ούτε στην πρώτη ούτε στον θεό...

Είμαι άθεη και μόλις τελείωσα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
I don't see him bitching, ούτε και να λέει ότι "δεν του αρέσει ο Ιησούς" , just saying... :P

Στο θέμα μας, όχι, δεν πιστεύω στην δευτέρα παρουσία, ούτε στην πρώτη ούτε στον θεό...

Είμαι άθεη και μόλις τελείωσα! :clapup:
Για να πιστέψεις στην Δευτέρα παρουσία, θα πρέπει πρώτ’ απ’ όλα να πιστέψεις στον Θεό.
Σήμερα γνωρίζοντας την ύλη, λεπτομεριακώς, έχεις ερεθίσματα ουσίας, απτά. Η έννοια του Θεού, αναφέρεται σαφώς σε ότι υπάρχει. Η αντίληψη μας και πρώτα η δική μου, είναι καχεκτική να συλλάβει αυτό που υπάρχει. Αλλά, πριν βιαστείς να δηλώσεις άθεη, προσπάθησε να αναπτύξεις την αντίληψη σου. Τεχνικές υπάρχουν πάρα πολλές. Όμως, τις μοναδικές θα βρεις στον Χριστιανισμό. Και ανάλογη με την δική σου προσπάθεια θα είναι η πορεία σου.
Το ότι είναι στην δική σου ευχέρεια να επιλέξεις, αυτό σημαίνει ότι δεν δέχεσαι καμιά αντιπαλότητα. Δηλαδή, αν θες, λέγε ότι είσαι άθεη. Κανείς δεν σου λέει, γιατί τα κάνεις αυτά; Γιατί δεν πιστεύεις;
Όλα είναι δικό σου θέμα.

Πρώτα ψάξε!
Υστερα μίλησε για τις εντυπώσεις σου.
Αν βαριέσαι και γι’αυτό κανένας δεν πρόκειται να σου πει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasza

Νεοφερμένος

Ο kostasza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Απ'όσα ξέρω για τη Δευτέρα Παρουσία, τη στιγμή εκείνη θα έρθει ο Θεός στη Γη και θα κρίνει ζώντες και νεκρούς. Μετά τι θα γίνει; Θα πάμε στον παράδεισο ή στην κόλαση, ανάλογα με τη συμπεριφορά μας; Η γη θα συνεχίσει να υπάρχει; Ο κόσμος; Τι είναι αυτό που θα αλλάξει μετά;

Θέλω να πω πως για να πιστέψω σε κάτι, πρέπει πρώτα να ξέρω περί τίνος πρόκειται. Πώς ορίζεται λοιπόν η Δευτέρα Παρουσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Απ'όσα ξέρω για τη Δευτέρα Παρουσία, τη στιγμή εκείνη θα έρθει ο Θεός στη Γη και θα κρίνει ζώντες και νεκρούς. Μετά τι θα γίνει; Θα πάμε στον παράδεισο ή στην κόλαση, ανάλογα με τη συμπεριφορά μας; Η γη θα συνεχίσει να υπάρχει; Ο κόσμος; Τι είναι αυτό που θα αλλάξει μετά;

Θέλω να πω πως για να πιστέψω σε κάτι, πρέπει πρώτα να ξέρω περί τίνος πρόκειται. Πώς ορίζεται λοιπόν η Δευτέρα Παρουσία;
Οστις λοιπόν ήθελε λαλήσει περι της Μακαρίας Αγάπης, οφείλει πρότερον εν αισθήσει να γευθή τον καρπόν της Αγάπης, και κατόπιν, εάν επιτρέπη η πηγή της Αγάπης, ο Γλυκής Ιησούς, να μεταδώση εκ των καρπών, εξ ών έλαβε, και τώτε ασφαλώς τον πλησίον θα ωφελήση. Καθ’ ότι κίνδυνος επίκειται ημίν ψυχικός του «λαλείν εσφαλμένως και φρονείν αγνώστως και οίεσθαι του ιδείν όπερ ούκ είδομεν.»
Τούτο λοιπόν, αγαπητέ αναγνώστα, με ακρίβειαν γίγνωσκε, ότι άλλη εστίν η εντολή της Αγάπης, δια έργων αγαθών πληρουμένη προς την αλληλοφιλαδελφίαν, και άλλο η ενέργεια της Θείας αγάπης.
Γέροντας Ιωσήφ ο ησυχαστής.
1898 – 15 Αυγούστου κατά πληροφορία από την Παναγία, ότι θα τον πάρει την ημέρα της εορτής της, πολλές ημέρες πριν, 1959.

Υ.Γ. μπροστά στα ποιο πάνω, η δική μου αναξιότητα έγκειται στο να μην είμαι ικανός να προσθέσω ούτε μία τελεία. Πόσο μάλλον να μιλήσω για την Δευτέρα Παρουσία. Πόσο μάλλον να μιλήσω «κατά πληροφορία». Ανωθεν εννοώ…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top