Βοηθούν τους μαθητές τα βοηθήματα;

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Αυτην την απορια θελω να μου τη λυσετε..Βοηθουν τα βοηθηματα τους μαθητες;Απαντηστε λοιπον..Για να δουμε...τι θα δουμε...
-----------------------------------------
Συμφωνα με τη γνωμη μου τα βοηθηματα δεν μας βοηθουν...απλα μας καθηλωνουν και μας επηρεαζουν με το να λεμε *Σιγα το πραγμα!ας ειναι δυσκολη η ασκηση αυτη..εχω το βοηθημα και απο εκει θα την αντιγραψω*Δυστυχως σημερα ομως οι γονεις αλλα και οι μαθητες θεωρουν απαραιτητα τα βοηθηματα ή αλλιως λυσσαρια διοτι λενε πως, πως θα εξασκιθεί το παιδι μου με το νεο μαθημα; και αλλα πολλα αλλα δεν σας τα αναφερω γιατι κουραστηκα πλεον να γραφω...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα παει αναλογα με το πως ο μαθητης θα χρησιμοποιησει το βοηθημα.

Πχ,αν το χρησιμοποιησει με σωστο τροπο και το διαβαζει παρα πολυ συχνα,τοτε τον βοηθαει.
Αν οχι και αντιγραφει τις απαντησεις απο αυτο,τοτε δεν τον βοηθαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα παει αναλογα με το πως ο μαθητης θα χρησιμοποιησει το βοηθημα.

Πχ,αν το χρησιμοποιησει με σωστο τροπο και το διαβαζει παρα πολυ συχνα,τοτε τον βοηθαει.
Αν οχι και αντιγραφει τις απαντησεις απο αυτο,τοτε δεν τον βοηθαει.

+1. Το αυτονόητο νομίζω.
Τα βοηθήματα ή αλλιώς λυσσάρια έχουν πολλά είδη ασκήσεων αν πάρεις ένα σωστό,και ξέρεις τι κάνεις, και βοηθούν. Τώρα αν το παίρνει κάποιος για αντιγραφή ασκήσεων απλά κακό δικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά.Αν ο μαθητής χρησιμοποιεί το βοήθημα για περισσότερες ασκήσεις,για να κατανοήσει κάτι που ίσως δε έχει καταλάβει,τότε μπορεί να βοηθηθεί και μάλιστα πολύ.Αν όμως,το χρησιμοποιεί για να αντιγράφει τις ασκήσεις,τότε δεν τον βοηθάει.Όπως είπε και η Δέσποινα,είναι αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Υπάρχει παρόμοιο θέμα
sorry αλλα δεν το εχω διαβασει και για αυτο το δημιουργησα...
-----------------------------------------
Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά.Αν ο μαθητής χρησιμοποιεί το βοήθημα για περισσότερες ασκήσεις,για να κατανοήσει κάτι που ίσως δε έχει καταλάβει,τότε μπορεί να βοηθηθεί και μάλιστα πολύ.Αν όμως,το χρησιμοποιεί για να αντιγράφει τις ασκήσεις,τότε δεν τον βοηθάει.Όπως είπε και η Δέσποινα,είναι αυτονόητο.
και εγω συμφωνω απολυτα..εχετε δικιο..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα παει αναλογα με το πως ο μαθητης θα χρησιμοποιησει το βοηθημα.

Πχ,αν το χρησιμοποιησει με σωστο τροπο και το διαβαζει παρα πολυ συχνα,τοτε τον βοηθαει.
Αν οχι και αντιγραφει τις απαντησεις απο αυτο,τοτε δεν τον βοηθαει.
+00:P
εξαρταται και απο τι φιλοδοξιες του μαθητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα παει αναλογα με το πως ο μαθητης θα χρησιμοποιησει το βοηθημα.

Πχ,αν το χρησιμοποιησει με σωστο τροπο και το διαβαζει παρα πολυ συχνα,τοτε τον βοηθαει.
Αν οχι και αντιγραφει τις απαντησεις απο αυτο,τοτε δεν τον βοηθαει.

με καλυψες :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αν απλώς αντιγράφει ασκήσεις δε λέγεται βοήθημα αλλα λυσσάρι:P

Προσωπικά με έχουν βοηθήσεις πολύ, ειδικά από Α Λυκείου και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αν εννοείς βοήθεια το "είμαι μουσκάρι και βαρεμένο θέλω να παίξω ντότα και παίρνω ένα βοήθημα για να λυνω τις ασκησεις και να μου λεει ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ μπράβο :crazy: :crazy: :crazy:" τότε ναι, σίγουρα βοηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν βοηθουν μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αν κάποιος διαλέξει το κατάλληλο γι'αυτόν βιβλίο και το χρησιμοποιήσει καλά, τότε σίγουρα βοηθάει. ΒΟΗΘΗΜΑ λέμε, όχι λυσάρι, λυσάρι δίνει και το Υπουργείο, δεν έχει νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στα αρχαία δε δίνει:P, μόνο στα θετικοτεχνολογικής φύσεως της Γενικής παιδείας και σαφώς και της Θετικοτεχνολογικής:P.

To 90% των μαθητών δε τα χρησιμοποιεί "καλά", με την έννοια που δόθηκε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά.Αν ο μαθητής χρησιμοποιεί το βοήθημα για περισσότερες ασκήσεις,για να κατανοήσει κάτι που ίσως δε έχει καταλάβει,τότε μπορεί να βοηθηθεί και μάλιστα πολύ.Αν όμως,το χρησιμοποιεί για να αντιγράφει τις ασκήσεις,τότε δεν τον βοηθάει.Όπως είπε και η Δέσποινα,είναι αυτονόητο.

+100 Συμφωνώ.Προσωπικά έχω ωφεληθεί απίστευτα απο τη χρήση βοηθήματος.Τα βοηθήματα όπως και το κάθετι δεν είναι ''καλά'' ή ''κακά'' απο μόνα τους.Αναλόγως τον τρόπο που τα χρησιμοποιεί ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Από τα 12 αγόρια συμμαθητές μου οι 11 έχουνε βοηθήματα, εξαιρούμαι εγώ κι άλλος ένας. ΌΛΟΙ το χρησιμοποιούν για να λύνουν τις ασκήσεις και έχουν μαύρα μεσάνυχτα στη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
περσι ειχα παρει για τα μαθηματικα για εξασκηση.φετος ουτε που πηρα βοηθημα γιατι δεν δυσκολευομουν αλλα το μετανιωσα γιατι ελω ασκησεις μαθηματικων με αποτελεσμα να κυνηγαω ατομα στο σπιτι να μου βαλουν καμια ασκηση για εξασκηση και εμπεδωση καλυτερη.θ απροτισουσα σε τετοια μαθηματα να εχειασκηεις που μπορει ο καθηγητης να μας δωσει για σπιτι και προεραιτικες για να κανει ο μαθητης που ενδιαφερεται πρακτικη των οσων εχουμε μαθει.αλλα οι καθηγητες το εχουν αυτονοητο να εχουμε και μας ρωταει ο μαθηματικος αν εχει ενα λυσαρι οχι βοηθημα να το δωσουμε:lol: .εντομεταξυ μια μερα ειχαμε ασκηση στην γλωσσα και ειχε γραψει μια μαθητρια του ΄20 το ιδιο με μια αλλη του 13 και καταλαβα οτι οτι σεδον εχει κανεις ειναι βουηθηματος και μετα εφαγε κκυρηγμα απο την καθηγητρια και τους λεει να μην αντιγραφουν απο αλλου αλλα αυτα που γραφουν δικες τους δημιουργιες:D:jumpy::P:lol:αυτη τα φερνει και στο σχολειο μεχρι ακι στα θρησκευτικα εχειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ελεος.λες και οι καθηγητες δεν εχουν και καταλαβαινει οτι ειναι αλλου η δουλεια τοσο αφελες και απερησκεπτο ατομο δεν εχω δει.παρολα αυταειανι πολυ βοηθητικα αν αν γινεται ησ ωστη τους χρηση δδιαφορετικα δεν σου κανει τιποτα απολυτως και αν το κανουν γφια βαθμους τιποτα δενθα οφελεηθουν καθολου απο αυτη την ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Από τα 12 αγόρια συμμαθητές μου οι 11 έχουνε βοηθήματα, εξαιρούμαι εγώ κι άλλος ένας. ΌΛΟΙ το χρησιμοποιούν για να λύνουν τις ασκήσεις και έχουν μαύρα μεσάνυχτα στη θεωρία.
12 στο συνολο...11 εχουν και 2 δεν εχουν...:what::p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
12 συμμαθητές του...άρα είναι αυτός και άλλοι 12:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Χαίρομαι που το ζήτημα διευθετήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αχα οκ!
δεν το καταλαβα,με συγχωρεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σύμφωνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top