Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,220 μέλη και 2,423,171 μηνύματα σε 75,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 488 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ασύρματο internet

Aggelos17 (Άγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Aggelos17 έγραψε: στις 19:52, 18-04-09:

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω το wep key απο τα ασύρματα internet των γειτόνων μου; Γιατί θέλω να συνδέσω το laptop με "free" internet.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε: στις 10:11, 19-04-09:

καημένοι γείτονες...!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrusa!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H xrusa! έγραψε: στις 11:14, 19-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lacta144
καημένοι γείτονες...!!!
σιγα... Τι θα πάθουν? Ετσι κι αλλίως αυτοι μπορουν να δουν (Τις περισσότερες φορες) αν τους "κλέβει" κανεις internet, όταν το δουν ας το κλείσουν. Και εγω αυτό κάνω, το κλείνω για 5 λεπτα και μετα όλα ΟΚ!
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 11:17, 19-04-09:

Αν δεν ξέρουν να βάλουν κωδικό, μάλλον δεν ξέρουν κιόλας να δουν πότε έχει συνδεθεί κάποιος άλλος στο δίκτυό τους.
Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε: στις 11:17, 19-04-09:

πώς μπορείς να δεις αν σου κλέβουν ιντερνετ?
Παράθεση

xrusa!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H xrusa! έγραψε: στις 11:25, 19-04-09:

Τα περισσότερα ασύρματα έχουν ένα λαμπάκι που αναμοσβήνει όταν κάποιος παίρνει ιντερνετ, εαν είναι και ο ίδιος μέσα μειώνετε η ταχύτητα του (στο μισό συνήθως) ή τον "πετάει έξω".
Παράθεση

Aggelos17 (Άγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Aggelos17 έγραψε: στις 11:47, 19-04-09:

Ρε παιδιά κάποια άλλη μέθοδος γιατί ψιλομπερδεύτηκα με όλα τα προηγούμενα..
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 11:53, 19-04-09:

Η άλλη μέθοδος είναι να βρεις τον γείτονά σου και να τον ρωτήσεις.
Παράθεση

Aggelos17 (Άγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aggelos17 έγραψε: στις 11:54, 19-04-09:

Είναι και αυτό μια λύση.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 11:57, 19-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από xrusa!
Τα περισσότερα ασύρματα έχουν ένα λαμπάκι που αναμοσβήνει όταν κάποιος παίρνει ιντερνετ, εαν είναι και ο ίδιος μέσα μειώνετε η ταχύτητα του (στο μισό συνήθως) ή τον "πετάει έξω".
Υπάρχει και λιγότερο μπακάλικη λύση, πας στο menu του router σου και βλέπεις ποιοί και πόσοι είναι συνδεδεμένοι στο ασύρματο δίκτυό σου.
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 11:59, 19-04-09:

καημένοι γείτονες...!!!
Ε, δεν παθαίνουν και κάτι να δώσουν λίγο bandwidth..

Αρχική Δημοσίευση από theodora
θα με αποτρελανετε:p
Εγώ στα λεγα ότι είναι πανεύκολο.. Εσύ δεν με πίστευες..

σιγα... Τι θα πάθουν? Ετσι κι αλλίως αυτοι μπορουν να δουν (Τις περισσότερες φορες) αν τους "κλέβει" κανεις internet, όταν το δουν ας το κλείσουν. Και εγω αυτό κάνω, το κλείνω για 5 λεπτα και μετα όλα ΟΚ!
Ναι, αυτό είναι βίτσιο . Αν δεν θες να σου κλέβουν internet γιατί ξέρω γω δεν βάζεις κωδικό και ανοίγεις / κλείνεις το router σου?

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Αν δεν ξέρουν να βάλουν κωδικό, μάλλον δεν ξέρουν κιόλας να δουν πότε έχει συνδεθεί κάποιος άλλος στο δίκτυό τους.
Καλά προφανώς ναι

Αυτό με το λαμπάκι γενικά ισχύει. Από εκεί και πέρα the real way is by having a look a the LOG FILE.

Αρχική Δημοσίευση από Aggelos17
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΓΙΑΤΙ ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ..
Αν είναι ConnΧ βάλε για κωδικό 1234567890123

Αλλιώς πάρε την alfa + κατευθυντική και θα πιάνεις και τελείως ξεκλείδωτα.

Αλλιώς βάλε internet και κόψε το κλέψιμο.
Παράθεση

xrusa!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xrusa! έγραψε: στις 12:02, 19-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Ναι, αυτό είναι βίτσιο . Αν δεν θες να σου κλέβουν internet γιατί ξέρω γω δεν βάζεις κωδικό και ανοίγεις / κλείνεις το router σου?
Είχα βάλει και τον ξέχασα και τώρα αναγκαστηκά το έχω χωρίς κωδικό...
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 12:12, 19-04-09:

Είχα βάλει και τον ξέχασα και τώρα αναγκαστηκά το έχω χωρίς κωδικό...
E, καλό θα ήταν να ξαναβάλεις... Και τα windows τον αποθηκεύουν για να μην χρειαστεί να τον θυμάσαι..

Το χειρότερο δεν είναι το ότι μπορούν να σου κλεβουν b/w ,είναι ότι χωρίς κρυπτογράφηση τα δεδομένα σου είναι η χαρα του man in the middle και επιρεπέστατα σε (Eavesdropping). (τι σου λέω κι εγώ τώρα ε?)

Απλά βάλε κωδικό.
-----------------------------------------
Ε, μιας κι έγινε λόγος για ασφάλεια ασύρματων δικτύων για κάνει κάποιος ότι μπορεί για να έχει ασφαλέστατο δίκτυο πρέπει:

1) Αλλαγή του default username και password του router
2) Αλλαγή του default SSID (για να μην μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τα pre-computed hash tables
3) Απενεργοποιήση remote management (ή αν το χρειάζεστε κάντε έναν κόπο και ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε την 8888 ή την 8080, καταντάει βαρετό )
4) WPA2 με τουλάχιστον 12 ψηφία (Uppercase/lowercase αλφαριθμητικά + σύμβολα)
5) Απενεργοποιηση Dmz
6) Ενεργοποίηση spi firewall (+ απενεργοποιηση ping response κτλ)
7) mac filtering
8) Απενεργοποιηση DHCP
9) Απενεργοποιηση SSID broadcast
10) Μείωση ισχύος εκπομπής
11) Απενεργοποιηση όταν δεν χρησιμοποιείται για πολύ καιρό.

Ά ρε cisco να σαι καλά
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 19:23, 19-04-09:

Εμένα που είναι ανοιχτό το κουμπί του wireless ενώ δεν το θέλω.?????
σημ.: υποτίθεται το έχω κλειδώσει το μηχανηματάκι
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 00:39, 20-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Εμένα που είναι ανοιχτό το κουμπί του wireless ενώ δεν το θέλω.?????
σημ.: υποτίθεται το έχω κλειδώσει το μηχανηματάκι
Δεν πολυκατάλαβα

Θες να απενεργοποιήσεις το wireless στο router σου?
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 00:39, 20-04-09:

Ναι!
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 00:48, 20-04-09:

Μπαίνεις 192.168.1.1 θα σου ζητήσει username και password για να μπεις στο router. Αν δεν ξέρεις ποια είναι δοκίμασε admin admin

Από εκεί και πέρα μετά καλό θα ήταν να μ πεις ποιο router έχεις. Εμένα το έχει στην καρτέλα wireless - Basic Wireless settings - Mode - Disable
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H SoZi έγραψε: στις 01:05, 20-04-09:

Δεν μπαίνει στο 192.168.1.1 .
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 10:37, 20-04-09:

Start run, γράψε cmd και μετά μόλις ανοίξει η κονσόλα γράψε ipconfig /all και θα μου πεις τι λέει στο προεπιλεγμένη πύλη.

Screenshot για να σε βοηθήσει

Αν σε δυσκολεύει αυτό δοκίμασε απλά 192.168.2.1 ή 192.168.1.2 αν δεν είναι κάτι απ αυτά τα 2 πρέπει να καταφέρεις το ipconfig /all
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H SoZi έγραψε: στις 12:06, 20-04-09:

Λέει 192.168.1.254
-----------------------------------------
Πήγα σε αυτό..
Λοιπόν άκου να δεις τώρα
Ζητάει κωδικό.Εγώ το router το είχα κλειδώσει και είχα βάλει έναν έτσι δύσκλο κωδικό.
Μια φορά που πήγα να μπω στο router και τώρα που πήγα στο 192.168.1.254 και ζήταγε κωδικό δεν τον δεχόταν αυτόν που έβαζα.
Και τον έχω σημειώσει κιόλας ,αποκλείεται να τον βάζω λάθος.Εκτός κι αν τότε που κλείδωνα το router πληκτρολόγησα κάτι λάθος και δεν το πήρα χαμπάρι.
Υπάρχει κάποια λύση?Να δω κάπως τον κωδικό?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το internet που μας ενώνει, το internet που μας χωρίζει... - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διαδίκτυο και καθημερινή ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-14 στις 02:26.
    • Ασυρματο Ιnternet - Από Ironboy
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-06-09 στις 09:30.
    • Ασύρματο δίκτυο... - Από kambana
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-09 στις 14:06.
    • Πρόβλημα με ασύρματο τηλέφωνο - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φορητές συσκευές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-03-07 στις 11:00.
    • Πρόβλημα με το ασύρματο πληκτρολόγιο - Από Bill_1992
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-12-06 στις 08:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα