Tips οικοκυρικών!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα τι χαζό που είσαι :P




λέγεται έτσι λόγω του λαιμού του που προσαρμόζεται εύκολα και πιάνει τα δύσκολα σημεία στο πάνω μέρος της λεκάνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και να έχουν ξεχάσει τα ρούχα στο πλυντήριο 1 εβδομάδα.

extra hint για όσους μπορεί να το πάθαν (όχι εγώ προς Θεού πώς σας πέρασε από το μυαλό?!:P)

ΑΝ κάποια από τα ρούχα έχουν μουχλιάσει (οι φήμες λένε ότι άμα τα αφήσεις και πάς στο πατρικό σου 2 εβδομάδες μετά ποθ γυρνάς ενδέχεται να βρεις τα ρουχαλάκια σου πουά από τη μούχλα:redface:) ΜΗΝ επιχειρήσετε να τα πλύνετε και να τα φορέσετε. Μουτζωθείτε και πετάχτε τα άφοβα.

Και κάντε και μια πλύση με λίγη χλωρίνη και άδειο κάδο (όλα τα πλυντήρια έχουν κάποιο μικρό πρόγραμμα) πριν το ξαναχρησιμοποιήσετε ε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ένας φίλος μου το είχε πάθει πάντως. :lol: Ευτυχώς που είχε μόνο πετσέτες και λίγα εσώρουχα στο πλυντήριο τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ρε συ Αθηνα, μη μου πεις οτι το εχεις παθει?!:P
Εαν ναι, εισαι ιλεος, το ξερς?!:D

ήμουν μικρή και τριανταφυλλένια τότε ντάξ? :pfff:

δεν δικαιούται δλδ ένα πιτσιρίκι που μόλις έχει ξεμπερδέψει με την πρώτη του εαρινή εξεταστική εν μέσω καύσωνα στην Αθήνα να ... παρασυρθεί λιγουλάκι και να ξεχάσει μερικές μπλουζίτσες και μερικά εσώρουχα στο πλυντήριο και να φύγει για Κέρκυρα? :whistle::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν αφήνω ποτέ ρούχα μέσα στο πληντύριο....
Οχι ότι το έπαθε κάποιος και το ξέρω!!!
Από απλή σκέψη ότι με την υγρασία θα μουχλιάσουν!!!!
Είναι απλό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

αφιερωμένο σε όσους /ες διατηρούν φυτά στο μπαλκόνι τους


1. Μελίγκρες (του γένους σιχαμένες-σιχαμένες) : διαλύω σ ένα λίτρο νερό μια κουταλιά της σούπας
υγρό σαπούνι για τα πιάτα και μια κουταλιά της σούπας λευκό οινόπνευμα, κουνάω το μπουκαλάκι για να
διαλυθούν στο νερό και ψεκάζω άφθονη ποσότητα στο φυτό που έχει πρόβλημα (κατά προτίμηση το σούρουπο)

δεν ξεβγάζω


2-3 φορές την εβδομάδα και μελίγκρες πάπαλα (και το φυτό δεν παθαίνει απολύτως τίποτα) :D :D




2. Μυρμηγκάκια, σκουλικάκια και λοιπά ζωύφια που την βρίσκουν με το να κάνουν φωλιές στο χώμα της
γλάστρας και να την κάνουν ταράτσα με τις ρίζες των καϋμένων των φυτών μου

ή ποτίζω τις γλάστρες με σκορδόνερο (ένα κεφάλι σκόρδο στουμπηγμένο και αφημένο σ ένα μεσαίο κουβά
από βραδύς )
ή φυτεύω στις γλάστρες μερικές σκελίδες (tip: έχω φρέσκα σκορδάκια όποτε τα χρειαστώ για τη μαγειρική
μου)


όπως και ο δράκουλας έτσι και τα ζωύφια φεύγουν με χίλια μόλις μυρίσουν σκόρδο στο χώμα "τους"!! :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Χαιρετω! Εχω την εξης ερωτηση για εσας: υπαρχει καποιος τροπος να διατηρω την αισθηση φρεσκαδας στα ρουχα μου? Βαζω μαλακτικο στο πλυντηριο, οχι παραπανω απο το επιτρεπτο οριο, δηλ. ενα καπακι σε καθε πλυση... αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν τα απλωνω στο μπαλκονι, απορροφουν και μια μυρωδια της ατμοσφαιρας:hmm: (που αλλοι μπορει να μην τη μυριζουν καν η να μην τους ενοχλει αλλα εγω ειμαι λιγο "κατακουζηνος" στο θεμα καθαριοτητας:P)

Βαζω αρωματικα στην ντουλαπα μου και σαπουνακια:redface: αλλα θελω να παρατεινω την ομορφη μυρωδια και να ειναι και πιο εντονη.. κανενα meritto στο σιδερωμα μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Meritto όχι γιατί έχει φυσικό άμυλο και είναι πιο πολύ για κολαριστά ρούχα και έντονα σιδερώματα. Εγώ χρησιμοποιώ στο σίδερο ένα υγρό γνωστού μαλακτικού :) Το βάζω στη θέση που μπαίνει το απιονισμένο νερό και ψεκάζω τα ρουχαλάκια πριν τα σιδερώσω. Έχει πολύ απαλή μυρωδιά λουλουδιών , δεν τα "κολλάει" ούτε τα επιβαρύνει με οποιονδήποτε τρόπο και η φρεσκάδα διαρκεί (σαν διαφήμιση ακούστηκε αυτό :look:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεσμώτη δεν σε πιάνω.
Madrugada είχα τον ίδιο πόθο. Μέχρι που με κάποιο απορρυπαντικό μου δώσανε δώρο ένα μαλακτικό συμπυκνωμένο. Δεν ξέρω τι έχει μέσα, αλλά τα σεντόνια μυρίζουν τέλεια, ακόμα και δύο μέρες μετά το στρώσιμο τους στο κρεβάτι (και μετά μυρίζουν, αλλά ξεθυμαίνει, στις 2 μέρες μυρίζει και από πιο μακριά!). Είναι το Lenor Concentrate το μπλε (δεν ξέρω αν έχει άλλα) - είναι ένα μικρό μπουκάλι που όμως διαρκεί σαν κανονικό μαλακτικό διότι ένα καπάκι αρκεί για μυρίζουν όλα τα ρούχα τέλεια για μέρες! (κι άλλη διαφήμιση εδώ :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Χαιρετω! Εχω την εξης ερωτηση για εσας: υπαρχει καποιος τροπος να διατηρω την αισθηση φρεσκαδας στα ρουχα μου? Βαζω μαλακτικο στο πλυντηριο, οχι παραπανω απο το επιτρεπτο οριο, δηλ. ενα καπακι σε καθε πλυση... αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν τα απλωνω στο μπαλκονι, απορροφουν και μια μυρωδια της ατμοσφαιρας:hmm: (που αλλοι μπορει να μην τη μυριζουν καν η να μην τους ενοχλει αλλα εγω ειμαι λιγο "κατακουζηνος" στο θεμα καθαριοτητας:P)

Βαζω αρωματικα στην ντουλαπα μου και σαπουνακια:redface: αλλα θελω να παρατεινω την ομορφη μυρωδια και να ειναι και πιο εντονη.. κανενα meritto στο σιδερωμα μηπως?

έχω την εντύπωση ότι βάζεις λίγο
δοκίμασε να βάλεις δύο καπάκια απ το μαλακτικό σου
εγώ δεν μετράω καν καπάκια.... βάζω στη θήκη του πλυντηρίου μέχρι εκεί που λέει max




tips μπουγάδας
για να είναι οι πετσέτες και γενικώς αφράτα τα ρούχα που πλένετε, πρέπει να :
1. μην απλωθούν στον ήλιο και γίνουν σαν ξεραμένα χταπόδια (ιδανικά τώρα το καλοκαίρι απλώνετε τη νύχτα και μαζεύετε το πρωί)
2. βάζετε στη θήκη της πλύσης μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Meritto όχι γιατί έχει φυσικό άμυλο και είναι πιο πολύ για κολαριστά ρούχα και έντονα σιδερώματα. Εγώ χρησιμοποιώ στο σίδερο ένα υγρό γνωστού μαλακτικού :) Το βάζω στη θέση που μπαίνει το απιονισμένο νερό και ψεκάζω τα ρουχαλάκια πριν τα σιδερώσω. Έχει πολύ απαλή μυρωδιά λουλουδιών , δεν τα "κολλάει" ούτε τα επιβαρύνει με οποιονδήποτε τρόπο και η φρεσκάδα διαρκεί (σαν διαφήμιση ακούστηκε αυτό :look:)




χμ!!

τα ψεκάζεις ε??

:hmm: :hmm: ίσως αυτό να είναι ποιο οικονομικό από αυτό που κάνω εγώ (το βάζω στη θήκη του νερού και
μετά σιδερώνω με ατμό)

και όντως η μυρωδιά "κρατάει" όχι μόνο στα ρούχα αλλά και στο σπίτι!!!
(έχει τύχει να έχω επισκέψεις την επομένη σιδερωσιάδας και να με ρωτούν τι χρησιμοποιώ και μυρίζει έτσι
όμορφα το σπίτι)


ααα.. και ναι!! το Lenor είναι σούπερ!! :clapup: :clapup: (εγώ χρησιμοποιώ το κόκκινο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
το βάζω στη θήκη του νερού και
μετά σιδερώνω με ατμό)

να ρωτησω κατι που το χω ετσι απορια. ημουν εως τωρα με την ιδεα οτι στο ατμοσιδερο δεν βαζεις τιποτα μεσα στο νερο. μονο νερο της βρυσης. οτι δηλ. δεν κανει να βαζεις καποιο αλλο υγρο μεσα... ισχυει??:confused:
εγω εχω σιδεροπρεσα...

γιατι θελω να βαζω αυτα με τις μυρωδιες γιατι με τρελλενει η μυρωδια του μαλακτικου αλλα νομιζω μου εχει πει η κοπελα εκει οτι δεν κανει... εκτος και αν δεν θυμαμαι καλα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Νερο της βρυσης????????? Οχι βεβαια:worry: μονο απιονισμενο νερο πρεπει να βαζουμε.
Oσο για τα υπολοιπα.. ας μας πουν τα κοριτσια! Προφανως για να τα βαζουν λογικα δεν υπαρχει προβλημα.. δεν ειχα χρονο να παω να αγορασω αλλα θα ακολουθησω τις συμβουλες σας! Τhanx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Νερο της βρυσης????????? Οχι βεβαια:worry: μονο απιονισμενο νερο πρεπει να βαζουμε.
Oσο για τα υπολοιπα.. ας μας πουν τα κοριτσια! Προφανως για να τα βαζουν λογικα δεν υπαρχει προβλημα.. δεν ειχα χρονο να παω να αγορασω αλλα θα ακολουθησω τις συμβουλες σας! Τhanx!


ναι και γω οταν μου ειπαν οτι μονο νερο της βρυσης να βαζω λεω τι λετε?? και μου εξηγησε εκει η υπευθυνη οτι η συγκεκριμεμη πρεσα περνει νερο βρυσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κανένας τρόπος για να φύγουν εύκολα οι σιχαμένες κουτσουλιές από το μπαλκόνι; Καταραμένα πτηνά. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Κανένας τρόπος για να φύγουν εύκολα οι σιχαμένες κουτσουλιές από το μπαλκόνι; Καταραμένα πτηνά. :mad:

Όχι αλλά σου'χω ένα τρόπο να μειωθούν. Βρες ναφθαλίνη σε θηκούλα και κρεμασε σε 2-3 σημεία. Δεν τους αρέσει η μυρωδιά και φεύγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όχι αλλά σου'χω ένα τρόπο να μειωθούν. Βρες ναφθαλίνη σε θηκούλα και κρεμασε σε 2-3 σημεία. Δεν τους αρέσει η μυρωδιά και φεύγουν.

Τόσο απλά;! Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
καλημέρα σας,

έχω μια πολυθρόνα μπαμπου η οποία έχει ξεφτυσει.

πως μπορώ να τη φτιάξω εγώ; τι υλικά χρειάζεται και από που τα αγοράζω. γενικά θέλει βάψιμο.

ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω απο μπαμπου, αλλα φανταζομαι θα ειναι σαν ολα τα αλλα ξυλα... Οποτε μια μπογια για ξυλο θα σε καλυβει φανταζομαι... Ρωτα και σε ενα χρωματοπωλειο για σιγουρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κανένα δοκιμασμένο οικολογικό τρόπο για το καθάρισμα του φούρνου;

Είχα κάνα μήνα να πλύνω το φούρνο μου (όχι ότι μαγειρεύω και πολύ συχνά φαγητά φούρνου) και με παίδεψε τόσο πολύ!
Το καθάρισα με απορρυπαντικό για τα πιάτα κι ενώ έτριβα και ξαναέτριβα, το αποτέλεσμα δε με ικανοποίησε και τόσο, αφού σημάδια ειδικά στη σχάρα και στους πλαϊνούς μεταλλικούς υποδοχείς για τα ταψιά δεν έφευγαν με τίποτα!

Τον λυπάμαι γιατί είναι και σχετικά καινούργιος..
Θέλω να τον δω να λάμπει ξανά (:P). Tι κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top