Σχετικά με την Αιμοδοσία

Δίνετε αίμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι

    Ψήφοι: 20 31.3%
  • Όχι, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα

    Ψήφοι: 5 7.8%
  • Όχι επειδή δεν έχω χρόνο

    Ψήφοι: 2 3.1%
  • Όχι επειδή φοβάμαι

    Ψήφοι: 6 9.4%
  • Όχι επειδή δεν θέλω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θέλω αλλά δεν μπορώ

    Ψήφοι: 31 48.4%

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και σε εμάς θα γίνει, λέω να πάω !
Πρώτη φορά θα είναι, αν κάνουν σωστά την δουλειά τους δίχως να με πονέσουν(δεν είναι δα και δύσκολο), λέω να το καθιερώσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Και σε εμάς θα γίνει, λέω να πάω !
Πρώτη φορά θα είναι, αν κάνουν σωστά την δουλειά τους δίχως να με πονέσουν(δεν είναι δα και δύσκολο), λέω να το καθιερώσω :)

Λέω και'γω να το καθιερώσω,είναι αρκετά σημαντικό να βοηθάμε όσο μπορούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Να πάτε να δώσετε παιδιά και μετά από ένα εξάμηνο πάλι εκεί. Είμαι τακτικός αιμοδότης κ τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων οπότε έχω ιδιαίτερη αδυναμία προς το θέμα (ακόμα κ η πτυχιακή μου ήταν πάνω στην αιμοδοσία!). Να ξέρετε ό,τι έχουμε αρκετές ανάγκες σε αίμα λόγω έλλειψης εθελοντών και γι' αυτό εισάγουμε (και προφανώς πληρώνουμε) αίμα από άλλες χώρες π.χ Ελβετία. Ενημερωτικά, κανένας ασκός αίματος δε παραμένει στο κέντρο παραπάνω από μία ήμερα, τόση κατανάλωση κάνουμε! Το μεγαλύτερο ποσοστό καλύπτεται από τις ένοπλες δυνάμεις (μιας κ έχουν ισχυρά κίνητρα) και τους συγγενείς των ασθενών γι' αυτό πάντα θέλουμε εθελοντές. Μπορείτε να δείτε το θέμα και εγωιστικά, για κάθε φιάλη που δίνεται ουσιαστικά κάνετε κατάθεση στο όνομά σας, οπότε όταν τη χρειαστείτε μπορείτε να την "εξαργυρώσετε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Πήγα λοιπόν,πήραν 400gr.Μια ζάλη την ένιωσα αλλά κομπλέ μετά.Αρκετά προσεκτικοί,ούτε που ένιωσα τσίμπημα κτλ.Αν μάθετε ότι στη περιοχή σας γίνεται εθελοντική αιμοδοσία,απλά πηγαίνετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εγώ πάντως το μόνο που ένοιωσα ήταν το "τσίμπημα" της δεύτερης βελόνας αλλά ήταν πολύ στιγμιαίο και αδύναμο. Κατ' τ' άλλα όλα καλά.
Πρέπει όμως να ομολογήσω πως όταν μπήκα στο δωμάτιο και ιδιαίτερα όσο περίμενα για το τρύπημα με έπιασε ένα έντονο τρέμουλο :P
Εν τέλη, αναρωτιέμαι κατά πόσο άξιζε η αναμονή, έως το τέλος, των τριών ωρών. Μάλιστα μπήκα τελευταίος, λίγο έλειψε να μην με δεχτούν. Λέω να το καθιερώσω πάντως.

Πάντως, όσο περίμενα, διαπίστωσα κάποια γεγονότα τα οποία δεν ξέρω τι και κατά πόσο ασφαλείς συμπεράσματα μπορούν να βγάλουν.

1) Η ουρά ήταν γεμάτη, κάποιοι φάγανε άκυρο καθώς υπάρχουν και breaks.
2) Οι μεγάλοι ηλικιακά άνθρωποι ήταν ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάκτυλα των δύο χεριών αν όχι του ενός.
3) Η παρουσία θηλυκού γένους εθελοντών-αιμοδοτών ήταν κάτι πολύ περισσότερο από απλά αισθητή.
4) Οι περισσότεροι εθελοντές/αιμοδότες σπουδάζουν στο βιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, άμα είναι θέμα αναμονής, αίμα μπορείς να δώσεις και στην αιμοδοσία του νοσοκομείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλά, άμα είναι θέμα αναμονής, αίμα μπορείς να δώσεις και στην αιμοδοσία του νοσοκομείου.

Εκεί πήγα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκεί πήγα.....
Γίνεται τόσος χαμός στις αιμοδοσίες στα νοσοκομεία; Όσες φορές έχω περάσει, οποιαδήποτε ώρα, δεν υπάρχει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που επιθυμούν να δώσουν αλλά δε μπορούν για λόγους υγείας.
Πρέπει να τονίσουμε ότι αυτό δεν είναι μόνο για την ασφάλεια του δότη αλλά και του λήπτη.
Και δεν είναι μόνο οι σοβαρές ασθένειες τύπου AIDS κλπ.
Πολλές ασθένειες, χρόνιες ή μη, μπορεί να επιρρεάζουν σε πολύ μικρό βαθμό τη καθημερινή ζωή του ασθενή και ο ίδιος να νοιώθει σε καλή φυσική κατάσταση και να επιθυμεί να δώσει αίμα. Μπορεί όμως αυτό το αίμα να είναι επικίνδυνο αν ο λήπτης είναι άτομο με εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα.
πχ κάπου πιο πάνω αναφέρθηκε ο θυρεοειδής. Αν είναι αυτοάνοσης μορφής (Hashimoto) κάποιοι γιατροί ισχυρίζονται ότι τα αυτοαντισώματα που υπάρχουν στο αίμα μπορεί να είναι επικίνδυνα για το λήπτη (δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αν όντως ισχύει).
Συνεπώς όσο σημαντικό είναι οι μη αιμοδότες να πειστούν για την ανάγκη να συνεισφαίρουν κι αυτοί, εξίσου σημαντικό είναι οι αιμοδότες να είναι ειλικρινείς στις απαντήσεις που δίνουν στους γιατρούς της αιμοδοσίας και να μη δίνουν αίμα μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους ότι εκαναν μια καλή πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως οι γιατροί μένουν μόνο στα λόγια των αιμοδοτών... Μιλάμε για ανθρώπινες ζωές. Απλά αποκλείεται.
Φαντάζομαι πως πάνω στο αίμα που μας παίρνουν για το τυπικό τσεκάρισμα ελέγχουν το οτιδήποτε είναι δυνατό να ελεγχθεί.
Εξάλλου πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να νομίζεις ότι δεν πάσχεις από κάτι αλλά εν τέλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως πάνω στο αίμα που μας παίρνουν για το τυπικό τσεκάρισμα ελέγχουν το οτιδήποτε είναι δυνατό να ελεγχθεί.

Εντάξει δε κάνουνε και ετήσιο checkup. Πέρα από τη γενική αίματος (αιματοκρίτης, αιμοσφαιρίνη κτλ) που μπορεί να σου κάνουνε αν δε τους αρέσει η φάτσα σου, επειδή φαίνεσαι χλωμός πχ, ο κάθε ασκός ελέγχετε μόνο για HCV, HCV, HΙV, HTLV και σύφιλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει με βεβαιότητα... Υπάρχει κάποιο όριο βάρους στις γυναίκες? π.χ. κάποια κοπέλα 50 κ. θα μπορούσε να δώσει αίμα με την πρoϋπόθεση ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας? Επίσης, κάπου προαναφέρθηκε πως αν δεν έχεις σταθερό κύκλο δεν μπορείς να δώσεις, αληθεύει? Και ισχύει πως σου παίρνουν ανάλογη ποσότητα αίματος με τα 'κυβικά' σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει με βεβαιότητα... Υπάρχει κάποιο όριο βάρους στις γυναίκες? π.χ. κάποια κοπέλα 50 κ. θα μπορούσε να δώσει αίμα με την πρoϋπόθεση ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας? Επίσης, κάπου προαναφέρθηκε πως αν δεν έχεις σταθερό κύκλο δεν μπορείς να δώσεις, αληθεύει? Και ισχύει πως σου παίρνουν ανάλογη ποσότητα αίματος με τα 'κυβικά' σου?
Υπάρχει όριο, ~50 κιλά, αλλά πρακτικά δεν εφαρμόζεται αν η γενική αίματος είναι καλή. Μπορείς να δώσεις (όχι πάνω στις επίμαχες μέρες προφανώς), είναι στη κρίση του γιατρού με βάση τη γενική. Το τελευταίο ισχύει για κάποιες χώρες, αλλά όχι για Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
https://www.hsbt.gr/epilogi_aimodoton.pdf

Ο ιατρός που είναι στην αιμοδοσία δεν είναι απαραίτητα αιματολόγος αλλά μπορεί να είναι και παθολόγος ή γενικός ιατρός. Μπορεί να είναι ένας δημόσιος υπάλληλος που βαριέται την ζωή του.... Μη ξεχνάτε ότι στον Ευαγγελισμό βρέθηκαν παλαιότερα ιατροί με πλαστό πτυχίο αλλά και αυτοί που δουλεύουν μη νομίζετε οτι είναι επιστήμονες πολλοί ειναι τεμπέλιδες

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είστε μέσα στο πληθυσμό που δίνει αίμα σύμφωνα με τις οδηγίες που αναφέρονται στο λινκ στην αρχή της ανάρτησης μου παραπάνω που έγινε με βάση τα πρωτόκολλα που εφαρμοζονται τότε μη δίνετε αίμα ότι και να σας πει ο ιατρός και ο κάθε ειδικός.

Εγώ ήμουν αιμοδότης μέχρι που βάλανε οδηγία πως αποκλείονται οι φορείς G6PD. (το 2011νομίζω έγινε αυτό). Έψαξα στο pupmed και είδα αν δώσω πρακτικά αίμα δε θα παθει ο μεταγγιζόμενος τιποτα με εξαίρεση αν είναι νεογνό που σύμφωνα με έρευνες έχουν βρεθεί κάποιες παρενέργειες μπορούσαν ουσιαστικά να πάρουν το αίμα μου και να βάλουν οδηγία να μη το δίνουν σε βρέφη.

Και τωρα focko δεν είσαι αιμοδότης;
Όχι δεν είμαι γιατί η οδηγία το απαγορεύει (δεν είναι αρμοδιότητα μου να κρινω εγώ αν είναι σωστή η οδηγία ή όχι)
Ομως είμαι αιμοπεταλιοδότης γιατί στα αιμοπετάλια δεν υπάρχει η συγκεκριμένη οδηγία αν υπήρχε δε θα έδινα.

Παίρνω και εκεί χυμό και φριγανίτσα με τρίγωνο τυράκι οπότε για μένα το ίδιο είναι :P

Αν ήσουν focko κάτω από 50 κιλά θα έδινες αίμα
Ανεξάρτητα το τι λέει η γενική αίματος μου δε θα έδινα αίμα γιατί θα ήμουν στην κατηγορία που απαγορεύεται. Όμως θα έβρισκα συγγενή μου πρώτου βαθμού που πληρεί τα κριτήρια ώστε να δώσει αυτός αίμα αντί για μένα.

Θα χανα το χυμό και το τυράκι όμως έτσι :(


Ο ιατρός στην αιμοδοσία σας παιρνει το ιστορικό και σας μετράει την πίεση (πολλές φορές όχι όπως πρέπει γιατι βαριέται).

Αν όμως ανοίκετε σε μια κατηγορία που αποκλείονται οι αιμοδότες (π.χ. τα κιλά) τότε μη δώσετε αίμα ότι και να σας λέει ο ιατρός της αιμοδοσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αιμοδοσία στο Ηράκλειο Κρήτης 28 & 29 Μαρτίου
Όσοι πιστοί προσέλθετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πόσο αίμα παίρνουν περίπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πόσο αίμα παίρνουν περίπου?
Παίρνουν 450 mL. Ένας ενήλικος έχει 4,5 με 5,5 L αίματος. Η ποσότητα που δίνουμε αναπληρώνεται με τα υγρά που θα πιούμε σε λίγες ώρες, ενώ τα συστατικά του αίματος θα αναπληρωθούν από λίγες ημέρες ως κάποιες εβδομάδες. Μπορούμε να δίνουμε αίμα 2 - 4 φορές το χρόνο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Παίρνουν 450 mL. Ένας ενήλικος έχει 4,5 με 5,5 L αίματος. Η ποσότητα που δίνουμε αναπληρώνεται με τα υγρά που θα πιούμε σε λίγες ώρες, ενώ τα συστατικά του αίματος θα αναπληρωθούν από λίγες ημέρες ως κάποιες εβδομάδες. Μπορούμε να δίνουμε αίμα 2 - 4 φορές το χρόνο.


Thank you!Σκέφτομαι να δώσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BabaloO3

Νεοφερμένος

Η BabaloO3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
να δώσεις! να δώσεις!! Πήγα και εγώ πρόσφατα με τον μπαμπά μου για πρώτη φορά. Χαίρονται να βλέπουν νέα παιδιά. Μόνο που δεν με φίλησαν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οχι,επειδη δεν μπορώ,ακομα.
Δυστυχώς οι ελληνες δεν θέλουν να βοηθησουν τους συμπατριωτες τους ούτε με αυτό το πολύ απλό τρόπο και έτσι δεν δίνουν αίμα και αναγκαζόμαστε ακόμα και αυτο να το εισάγουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top