Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
δυο μερουλες που εχω τα 9,10 εχω παθει την πλακα μου..εχουνε κανει τρομερη δουλεια τα παιδια....ειναι γρηγορα,σταθερα και ο φαιερφοχ παει σφαιρα...πςςς ολα τα λεφτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ναι καλό είναι αλλά ιδιαίτερα περίπλοκο..και πρέπει να διαβάζεις 200 πράγματα πριν κάνεις κάτι γιατί πάντα θα έχει να κάνεις μια ενέργεια με την κονσόλα(που να μην υπήρχε).
Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Amarok και το Jdownloader...απο το ένα δεν ακούω καθόλου ήχο και το άλλο δεν ξέρω πως να εγκαταστήσω(το αρχείο jar)..θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ γενικά δεν ξέρω πως να κάνω εγκατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Amarok και το Jdownloader...απο το ένα δεν ακούω καθόλου ήχο και το άλλο δεν ξέρω πως να εγκαταστήσω(το αρχείο jar)..θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;;;:(

Για το Amarok δεν ξέρω, δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου.
Για τον jdownloader, θα πας Applications -> Ubuntu Software Center
Γράψε στο search "sun" και εγκατέστησε το Sun Java 6 Runtime

Έπειτα, πήγαινε στο φάκελο που έχεις αποσυμπιέσει τον jDownloader, θα βρείς το .jar αρχείο (jDownloader.jar κάτι τέτοιο) μετά δεξί κλικ και Open with Sun Java 6 Runtime.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ αφού το μεσημέρι τα εγκατέστησα στο λάπτοπ τώρα είναι η σειρά του πανάρχαιου σταθερού.....
-----------------------------------------
Ρε παιδιά κάνω εγκατάσταση και μου έχει βγάλει μια μαύρη οθόνη και λέει "no input signa"l
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τι κάρτα γραφικών έχεις (ακριβώς) και πως έκανες την εγκατάσταση; Έκανες και τίποτα άλλο μετά; Έβαλες restricted driver ή κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Το λύσαμε το θέμα Eruyomo!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Eruyomo προσπάθησα να το τρέξω με τον τρόπο που είπες αλά δεν γίνεται τίποτα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Τα ubuntu δεν είναι ένα είδος Linux;;Σαν τα windows?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Eruyomo προσπάθησα να το τρέξω με τον τρόπο που είπες αλά δεν γίνεται τίποτα:(
Δοκίμασε να διαβάσεις το παρακάτω:
https://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=435532

Τα ubuntu δεν είναι ένα είδος Linux;;Σαν τα windows?

Το linux είναι λειτουργικό σύστημα. Το ubuntu είναι μια διανομή linux (κάτι σαν «εκδόσεις» σκέψου το). Τα windows είναι διαφορετικό λειτουργικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλά έβαλα τα 9.10 και τρέχουν σαν τρελά.... ιιιιιιιιιιιιιιχα!!!
Μόνο πρόβλημα ότι το open office δεν γράφει ελληνικά, αλλά που θα πάει, θα το λύσω...

Νομίζω ότι μια καλύτερη παρομοίωση είναι τα φρούτα. Σκέψου ότι linux είναι το σύνολο των φρούτων, και κάθε διανομή είναι ένα μια διαφορετική ποικιλία. Αλλά όλα βασίζονται στο ίδιο σύστημα αναπαραγωγής των φυτών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μόνο πρόβλημα ότι το open office δεν γράφει ελληνικά, αλλά που θα πάει, θα το λύσω...

Πως;

Σίγουρος είσαι; Εμένα μια χαρά μου γραφει Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα ubuntu δεν είναι ένα είδος Linux;;Σαν τα windows?

Ναι, μια διανομή. Στην ουσία όλες οι διανομές linux (ubuntu, debian, fedora κλπ.) βασίζονται πάνω στην ίδια "βάση", τον πυρήνα linux δηλαδή και διαφέρουν κυρίως σε επίπεδο εφαρμογών, δυνατοτήτων, λειτουργιών, που λέγεται κέλυφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι σιγουρότατος... ναααχ θα το φτιάξω, απλά βαριέμαι τώρα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με προκαλείς να το δοκιμάσω τώρα, αλλά ειμαι σε windows και βαριέμαι να κάνω reboot. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Eruyomo τελικά κατέβασα το wget γιατί με το jdownloader δεν γινόταν τίποτα...το πρόβλημα εδώ είναι ότι όταν π.χ του βάζω links του rapishare αυτό μου κατεβάσει την σελίδα όχι το αρχείο!τι μπορώ να κάνω;;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Το nerolinux ειναι το γνωστο απο ολους προγραμμα εγγραφης CD'S / DvD's ,nero που γνωρισαμε στα windows...ειναι πολυ καλο προγραμμα...και αρκετα χρησιμο...το μονο κακο ειναι οτι ειναι με αγορα..αλλα.. υπαρχουν και αλλοι τροποι ;)




https://www.nero.com/enu/linux4.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ffs, διαφημίζετε πειρατικά ακόμα και στο linux; Λίγο έλεος :P

Υπάρχουν πολύ καλύτερα προγράμματα απο το nerolinux, όπως το k3b και το brasero. Και είναι και ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
εε δεν εχω μπει ακομα στο κλιμα του ανοιχτου λογισμικου :lol::fss:
θα τα δοκιμασω τα προγραμματα που εγραψες..ειμαι λιγο new στα linux :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top