Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,789 μέλη και 2,440,559 μηνύματα σε 76,682 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 284 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 15:27, 06-11-09:

Διάβασε το manual του jDownloader ίσως.
Δεν ξέρω, δεν το χρησιμοποιώ. Παλιά λίγο και μου δούλευε μια χαρά.
Σιγουρέψου οτι αυτό που πας να κατεβάσεις υπάρχει (πχ σε βγάζει σε μια έγκυρη σελίδα rapidshare και όχι "file not found" κτλ)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,000 μηνύματα.

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 10:34, 07-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από manos4
ναι καλό είναι αλλά ιδιαίτερα περίπλοκο..και πρέπει να διαβάζεις 200 πράγματα πριν κάνεις κάτι γιατί πάντα θα έχει να κάνεις μια ενέργεια με την κονσόλα(που να μην υπήρχε).
Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Amarok και το Jdownloader...απο το ένα δεν ακούω καθόλου ήχο και το άλλο δεν ξέρω πως να εγκαταστήσω(το αρχείο jar)..θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;;;
Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ακούγεται ήχος αλλά ότι δεν αναγνωρίζονται τα mp3 από τον amarok. Αν του βάλεις ένα wav αρχείο θα το παίξει.
Για να αναγνωρίσει τα mp3 το amarok άνοιξε ένα τερματικό και γράψε την παρακάτω εντόλη για να εγκατασταθούν τα κατάλληλα codecs. Στη συνέχεια κάνε restart
sudo apt-get install libxine1-ffmpeg
Σε μένα δούλεψε ελπίζω και σε σένα.
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε: στις 12:12, 07-11-09:

οκ ευχαριστώ δα δοκιμάσω και θα δω.
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε: στις 19:13, 07-11-09:

τώρα δουλεύει!ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου akikos
Παράθεση

Aggelos17 (Άγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Aggelos17 έγραψε: στις 16:57, 08-11-09:

Παιδιά καλησπέρα. Μόλις εγκατέστησα τα Linux Ubuntu 9.10 στο laptop μου και έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.. δεν μπορώ να γράψω ελληνικά, ούτε αλλάζει η γλώσσα όπως στα windows με alt + shift.. είμαι καινούργιος στα linux και θέλω την βοήθεια σας σε αυτό το Θέμα.
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 21:11, 08-11-09:

Δεξί κλικ πάνω στην taskbar, μετά ''Add to panel'' και ύστερα επιλέγεις το ''Keyboard Indicator''. Θα σου βγάλει λογικά ένα μικρό USA πάνω στη γραμμή. Πάτα δεξί κλικ πάνω του, μετά ''Keyboard Preferences'', ''Layouts'' και ''Add...''. Επιλέγεις τη γλώσσα που θες και τελείωσες. Σε εμένα αυτός ο τρόπος δούλεψε. Μπορείς να επιλέξεις και τα κουμπιά για να αλλάζεις τις γλώσσες.

Εγώ έβαλα Ubuntu μόλις χθες, κυρίως βλέποντας τον αγώνα του Eruyomo σε όλα τα σχετικά θέματα στο forum . Γενικά, πέρα από τη σταθερότητα και τα κοινά σε όλους χαρακτηριστικά του λειτουργικού, μπορώ να πω πως μου αρέσει η φιλοσοφία του open-source, της ''ανοιχτής γνώσης'' και γενικά της προσπάθειας που γίνεται για να μπορούν όλοι ανεξαιρέτως να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή. Να 'σαι καλά Eruyomo, για όποια βοήθεια ελπίζω να 'σαι διαθέσιμος.
Παράθεση

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O PGeorge4 έγραψε: στις 21:27, 08-11-09:

dual boot ?
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 21:32, 08-11-09:

Ε, δεν αφαιρείς το μηχάνημα εξωσωματικής κυκλοφορίας, ή όπως τέλος πάντων το λένε, πριν να βρεθεί το κατάλληλο μόσχευμα.

Θέλοντας και μη, παραμένω κατά κάποιο τρόπο εξαρτημένος από τα Windows, προσωρινά τουλάχιστον. Όλα είναι θέμα εμπειρίας, ελπίζω.
Παράθεση

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O PGeorge4 έγραψε: στις 21:44, 08-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Ε, δεν αφαιρείς το μηχάνημα εξωσωματικής κυκλοφορίας, ή όπως τέλος πάντων το λένε, πριν να βρεθεί το κατάλληλο μόσχευμα.

Θέλοντας και μη, παραμένω κατά κάποιο τρόπο εξαρτημένος από τα Windows, προσωρινά τουλάχιστον. Όλα είναι θέμα εμπειρίας, ελπίζω.
Κοψτα τελειως
Δεν ειναι τιποτα πολυ δυσκολο τα ubuntu σιγα.
Ειδικα για εναν απλο χρηστη .
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 23:17, 08-11-09:

Δεξί κλικ πάνω στην taskbar, μετά ''Add to panel'' και ύστερα επιλέγεις το ''Keyboard Indicator''. Θα σου βγάλει λογικά ένα μικρό USA πάνω στη γραμμή. Πάτα δεξί κλικ πάνω του, μετά ''Keyboard Preferences'', ''Layouts'' και ''Add...''. Επιλέγεις τη γλώσσα που θες και τελείωσες. Σε εμένα αυτός ο τρόπος δούλεψε. Μπορείς να επιλέξεις και τα κουμπιά για να αλλάζεις τις γλώσσες.
Αυτό δεν χρειάζεται τελικά. Μπορείς και απο System->Preferences->Keyboard

Α και καλωσήλθες στον κόσμο των σκοτεινών πλασμάτων και των κομμουνιστών.
Παράθεση

m3ik0 (Αλέξανδρος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O m3ik0 . έγραψε: στις 23:36, 08-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo
Αυτό δεν χρειάζεται τελικά. Μπορείς και απο System->Preferences->Keyboard

Α και καλωσήλθες στον κόσμο των σκοτεινών πλασμάτων και των κομμουνιστών.
οι κομμουνιστες που κολλανε ?
Παράθεση

Aggelos17 (Άγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Aggelos17 έγραψε: στις 14:48, 09-11-09:

Εγώ έβαλα Ubuntu μόλις χθες, κυρίως βλέποντας τον αγώνα του Eruyomo σε όλα τα σχετικά θέματα στο forum . Γενικά, πέρα από τη σταθερότητα και τα κοινά σε όλους χαρακτηριστικά του λειτουργικού, μπορώ να πω πως μου αρέσει η φιλοσοφία του open-source, της ''ανοιχτής γνώσης'' και γενικά της προσπάθειας που γίνεται για να μπορούν όλοι ανεξαιρέτως να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή. Να 'σαι καλά Eruyomo, για όποια βοήθεια ελπίζω να 'σαι διαθέσιμος.
Ευχαριστώ πολύ όλα οκ!:thanks:
Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O randy1989 έγραψε: στις 14:22, 14-11-09:

Αμα τα κατεβάσω θα μπορώ να χρησιμοποιώ και τα Windows ή όχι?
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

O manos4 έγραψε: στις 17:48, 14-11-09:

φυσικά..άμα κάνεις dual boot μπορείς να χρησιμοποιείς και τα δύο λειτουργικά.
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 13:27, 15-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από manos4
φυσικά..άμα κάνεις dual boot μπορείς να χρησιμοποιείς και τα δύο λειτουργικά.
Προσοχή: Αυτό προϋποθέτει οτι θα εγκαταστήσεις το ubuntu μετά τα windows. Το ubuntu τα αναγνωρίζει και σου επιτρέπει να «μπουτάρεις» απο τα windows, ενώ το αντίθετο δεν γίνεται. Αν πας να κάνεις εγκατάσταση windows μετά την εγκατάσταση του ubuntu θα χαθεί η επιλογή για το ubuntu ( το οποίο φτιάχνεται βέβαια αλλα προϋποθέτει μια διαδικάσία και φυσικά το live cd του)
Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O randy1989 έγραψε: στις 20:13, 15-11-09:

ΈΒαλα ubuntu παιδιά και δεν παιζουν ούτε βίντεο ούτε μουσική ούτε τίποτα. Μου λέει να εγκαταστήσω το ένα το άλλο κλπ. Τι να κάνω?
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

O manos4 έγραψε: στις 20:20, 15-11-09:

δεν παίζει τίποτα επειδή χρειάζεται codecs.όταν ανοίγεις ένα προγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων κανονικά πρέπει να σου λέει δεν μπορεί να αναπαραχθεί η τάδε ταινία/mp3 επειδή δεν έχει codecs και σε ρωτάει αν θες να κατεβάσεις.έτσι δεν είναι;
---------------------------------------------------------------------------------
Επίσης ξέρει κανείς αν είναι προβληματικοί οι drivers της Ati για το Linux;
Το λέω αυτό γιατί ενώ στον υπολογιστή που έχω τώρα,και είναι αρκετά καλός,έχω αντιμετωπίσει δεκάδες προβλήματα,ενώ στον παλιό μου με ένα celeron έτρεχε σφαίρα και δεν είχα προβλήματα,και να φανταστείτε ήταν παλαιότερες εκδόσεις των Ubuntu.
Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O randy1989 έγραψε: στις 21:03, 15-11-09:

ε ναιαλλα πως τους κατεβάζεις?
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Διάσημο Μέλος

O manos4 έγραψε: στις 21:09, 15-11-09:

πατάς ναι εμφανίζεται μετά κάποιο παράθυρο και ακολουθείς τις οδηγίες.Έτσι τουλάχιστον έγινε σε εμένα.
Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O randy1989 έγραψε: στις 23:40, 15-11-09:

Μου ζητάει αυτό Adaptive Multi Rate (AMR) decoder . Ας μου δώσει κάποιος ´ενα λινκ να το κατεβάσω παρακαλώ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια