Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλημερα!!
Προκειται να αγορασουμε αυτοκινητο μεσα στο μηνα και ειμαστε αναμεσα σε 4: mazda 6 1.8-opel vectra 1.8-scoda octavia 5 1.6-vw passat 1.6
Επειδη ειμαι μπερδεμενη, πιο μου προτεινετε?Ταξιδευουμε πολυ και θελουμε κατι οικονομικο και αξιοπιστο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
απο της επιλογες που βαζεις θα διαλεγα η το Skoda η το Mazda
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Mazda με χίλια. Το Passat είναι για κλάματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εγω παλι θα ελεγα το οπελ.. δεν ξερω γενικα ειμαι πολυ υπερ της οπελ, και απο το δικο μου αυτοκινητο αλλα και απο οσους γνωστους εχουν δεν εχω ακουσει κανενα παραπονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Skoda πιστεύω ότι είναι πολύ καλά αμάξια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
ενας συνδυασμος των αποπανω ή τη Vectra ή την Octavia.... (μαλλον προς Vectra- νομιζω ειναι πιο αξιοπιστη η Opel και σαφως εχει καλυτερη εσωτερικη σχεδιαση..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
κ εγω το opel σου προτεινω.....ειναι απο τις κορυφαιες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Mazda! Ιαπωνικη αξιοπιστια, ενα απο τα πιο sport σε εμφανιση "μεγαλα", καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα απο τα υπολοιπα της δημοσκοπισης και νομιζω τωρα με τις προσφορες της Mazda ειναι καλη ευκαιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
.........και νομιζω τωρα με τις προσφορες της Mazda ειναι καλη ευκαιρια.


χμμμ you 've got a point here....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
οσοι λετε για το vectra, δειτε και αυτο https://youtube.com/watch?v=1bZmLxDb5RM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
οσοι λετε για το vectra, δειτε και αυτο https://youtube.com/watch?v=1bZmLxDb5RM

Ουχαχαχχαχα ουχαχαχχαα "Ποσο κανει το τυρι?" ΑχΑΧΧΑΧχΧΑΧΧΑχ:D

Και φυσικα μιλαμε γαι top εκδοσεις των συγκεκριμενων μοντελων ετσι? Που βαζουν τα καλυτερα πανω...Και Στο τελος δειχνει που ειναι το Mazda:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Το mazda μου αρεσε και εχει καλη χρηματοδοτηση .... βεβαια η opel εχει καλυτερες εγγυησεις .... δεν ξερω μπερδευτικα πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
to mazda mou arese kai exei kalh xrhmatodothsh...........vevaia h opel exei kalyteres eggyhseis...........den xero mperdeytika pali


Άλλαξε το κείμενο σου απο greeklish σε Ελληνικούς χαρακτήρες, καθώς δεν επιτρέπεται σε κανένα σημείο του forum χρήση greeklish.


8Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση greeklish (γραφή ελληνικών με λατινικούς χαρακτήρες) σε οποιαδήποτε σημείο του site. Η γραφή αγγλικών με ελληνικούς χαρακτήρες επιτρέπεται αλλά καλύτερα να αποφεύγεται. Επίσης απαγορεύεται οποιαδήποτε άλλη γλώσσα πέραν των ελληνικών, εκτός αν συνίστα ελάχιστο τμήμα του post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με εχει καλυψει ο songless bird hunter.
Τα εχω οδηγησει ολα και μπορω να σου πω οτι απο ολα αυτα τα μονα που με συγκινησαν ειναι το Octavia5 (eχουμε της πρωτης γενιας το 1.8Τ και ειναι αρκετα καλο.Για 150.000 δεν εχει παρουσιασει τιποτα σπουδαιο).
Ποσο μαλον που σε αυτο ορισμενα ηλεκτρικα προβληματα δειχνωουν να τα εχουν φτιαξει) και μετα το Mazda 6.Το δε MAZDA φυσικα να ξερεις οτι εχει και μηχανη σκυλι.Δεν θα βγαλει προβληματρα ευκολα δηλαδη.Aσε που ειναι κατα την γνωμη μου κουκλι εξωτερικα.Πολυ σπορ κι ετσι!
Απο εκει και περα το Passat απλως ειναι το πιο χλιδατο απο ολα οσο αφορα το εσωτερικο.Ειναι limo το αμαξι ειναι γεγονος.Αλλα τα 1600 για το μεγεθος-βαρος του ειναι "λιγα".
To Vectra απλως δεν με ενθουσιασε γενικα σαν αμαξι.(Κι ας εχουμε παρει προσφατα στην οικογενεια το Astra.Ασχετα απλως για να μην φανει οτι δεν παω καπποια εταιρεια.)

Αnyway οι ψηφοι μου πανε με σειρα στα: Mazda,Octavia,Passat,Vectra.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να επισημάνω ότι το Μazda καθώς και το Opel που έχεις βάλει είναι 1,8 οπότε δεν μπορεί να συγκριθεί με τα 1,6 κι ας ανήκουν και καλά στην ίδια κατηγορία....
Τα άλογα είναι πάντα άλογα....

Απ την άλλη, αν ήταν για τη δική μου τσέπη, θα σκεφτόμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ τα τέλη κυκλοφορίας που έχει το 1,8 την βενζίνη που θα καίει μέσα στην κίνηση σε σύγκριση με το 1,6.
Με ένα 1,6 πας και ταξίδι... με 1,8 όμως δεν το παίρνεις για την πόλη....

Αρα... για μένα με βάση ΟΛΑ τα δεδομένα, scoda octavia....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πιο κατω θα δειτε τις καταναλωσεις του καθε αυτοκινητου,την τελικη τιμη και τα τελη κυκλοφοριας.

Scoda octavia 5 1.6 Ambiente:
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (λίτρα/100 χλμ)
Εκτός πόλης / Μικτή / Αστική
5,7 / 7,2 / 9

Τιμή 18.190,00 ?
Τέλη Κυκλοφορίας 168


VW Passat 1.6
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (λίτρα/100 χλμ)
Εκτός πόλης / Μικτή / Αστική
6,1 / 7,5 / 10,0

Τιμή 22.140,00 ?
Τέλη Κυκλοφορίας 168

Mazda 6 1.8 Touring clima
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (λίτρα/100 χλμ)
Εκτός πόλης / Μικτή / Αστική
5.9 / 7.7 /11 (ΤΗΑΝKS SONGLESS!!!;) )

Τιμή 21.490,00 ?
Τέλη Κυκλοφορίας 168

Opel Vectra Elegance 1.8
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (λίτρα/100 χλμ)
Εκτός πόλης / Μικτή / Αστική
5,6 / 7,2 /9,9

Τιμή 22.900,00 ?
Τέλη Κυκλοφορίας 168
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ.... :hmm:
οκ, έχουν ίδια τέλη κυκλοφορίας αλλά η κατανάλωση...
αν συγκρίνεις Mazda με Octavia όπως είπα....η διαφορά είναι μεγάλη!

(πάντως δεν κατάλαβα πως γίνεται και το Mazda ενώ είναι αρκετά υψηλοτερη η κατανάλωση του απ το octavia και στην Αστική και στο εκτός πόλης, να έχει χαμηλότερη στην Μικτή.... κάτι κάπου δεν έχουν γράψει καλά :P)


Και να συμπληρωσω....
ΆΛΛΑ τα ασφάλιστρα για 1,6 κι άλλα για 1,8 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τα στοιχεια τα πηρα απο τους 4τροχους οποτε να εχουν κανει λαθος...παει στο καλο.Ειδικοι ειναι!:P
Το θεμα ειναι για που το θελει;Μεσα στην, πολη;Κανα ταξιδι κτλ κτλ.
Οσο λιγοτερο και να καιει το αμαξι (οντως το octavia ειναι γενικα το πιο οικονομικο) σημαντικο ειναι οταν θα χρειαστει να κανει καμια προσπεραση να μην αγκομαχησει το κινητο.Να εχεις μια σχετικη ανεση.
ΑNyway, εγω οπως ειπα ειμαι αναμεσα στο Μazda και το Octavia.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νταξ.. για να κάνουμε σύγκριση για προσπέραση πρέπει να δουμε το βάρος του κάθε αυτοκινήτου καθώς και την επιτάχυνση και ρεπρίζ του :P
Αν η τρίτη και η δευτέρα του είναι "κοντές" ή όχι κλπ κλπ κλπ
μάλλον πάει μακρυα η έρευνα αγοράς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
σορρυ..Αλλα σε αυτην την κατηγορια τα 1.6 ειναι ανεκτα..Τα 1.8 τα ιδανικα. Τα αμαξωματα ειναι βαρια για 1.6. Τα 1.6 πλεον εχουν γινει must για την μικροτερη κατηγορια αυτοκινητων.

Υ.Γ. στις τιμες καταναλωσης του mazda απλως αλλαξε θεσεις στο εκτος πολης με το μικτο. Τα βαλανε σε λαθος θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top