Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,804 μέλη και 2,441,205 μηνύματα σε 76,711 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 327 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλινικά νεκρός ο Ευγένιος Σπαθάρης

Ηλίας

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 23:17, 07-05-09:

Ο μεγάλος καραγκιοζοπαίκτης, Ευγένιος Σπαθάρης, είναι
κλινικά νεκρός, σύμφωνα με τα λεγόμενα των ιατρών του
ΚΑΤ. Ο 85χρονος καλλιτέχνης βρέθηκε την Τρίτη το βράδυ
σε μία εκδήλωση του γερμανικού ινστιτούτου «Γκέτε», για
να τιμηθεί για την πολιτιστική και όχι μόνο προσφορά
του. Όμως, έπεσε από τις σκάλες και τραυματίστηκε σοβαρά
στο κεφάλι. Αμέσως μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου οι
γιατροί καταβάλουν κάθε προσπάθεια για να τον
επαναφέρουν, κάτι που μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

vickaki-4 (BIKY)

Δραστήριο Μέλος

H BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H vickaki-4 έγραψε: στις 23:28, 07-05-09:

κριμα τον καημενο!μακαρι να πανε ολα καλα!
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 23:46, 07-05-09:

Έκανα λογκ μόνο και μόνο για να πω ότι παραλίγο να δακρύσω. Μεγάλωσα βλέποντας παραστάσεις αυτηνού του ανθρώπου. Η μεγαλύτερη καλλιτεχνική απώλεια των τελευταίων 4-5 ετών τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Κρίμα, πολύ κρίμα.
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,027 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε: στις 23:49, 07-05-09:

Κι εγώ όπως ο qwerty δεν ξέρω. Στεναχωρίθηκα. Τον είχα γνωρίσει όταν ήμουν πιτσιρίκι σε κάποια παράσταση κι έχω γλυκές αναμνήσεις. Αυτό.
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 23:52, 07-05-09:

Μέχρι να απωθάνω θα θυμάμαι το "Θα φάμε, θα πιούμε και νηστικοί θα κοιμηθούμε".

Εγώ τον είχα γνωρίσει σε παράσταση, ετών 5 ήμουν, και μάλιστα μου φίλησε και το χεράκι.

Τα ξαναλέμε κάποτε.
Παράθεση

napstor

Διάσημο Μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Αντιεξουσιαστης . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε: στις 00:43, 08-05-09:

κριμα,κριμα.και εγω 2 φορες τον εχω δει απο κοντα σε παιδικες παραστασεις που πηγαμε με το σχολειο οταν πηγαινα δημοτικο
Παράθεση

kostas tifkitsis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O kostas tifkitsis έγραψε: στις 00:48, 08-05-09:

ε οχι ρε παιδια κριμα......δεν ξερετε ποσο τον αγαπουσα ......μεγαλωσα με καραγκιοζη......κριμα κριμα κριμα.....πια δεν υπαρχουν αυτου του ειδουςς οι ψυχαγωγοι να το πω....δηλαδη να ειναι παρα πολυ καλος να ειναι ομως και ανθρωπος.......
Παράθεση

internet_robber

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O internet_robber έγραψε: στις 15:12, 08-05-09:

Θέλουν και οι αγγέλοι να ψυχαγωγηθούν μάλλον .
Παράθεση

~Valentina~

Δραστήριο Μέλος

H ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H ~Valentina~ έγραψε: στις 15:24, 08-05-09:

κριμα...δε το ξερα.....υπαρχει καμια εξελιξη???
Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Διάσημο Μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε: στις 15:30, 08-05-09:

Κρίμα ειλικρινά.Είναι ( ήταν ; ) από τους ανθρώπους που κατάφεραν και έβαλαν και αυτοί το λιθαράκι τους στον ελληνικό πολιτισμό
Παράθεση

~Λένα~

Περιβόητο Μέλος

H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε: στις 16:14, 08-05-09:

Πωω, τρομερος ανθρωπος...Ελπιζω ολα να πανε καλα
Παράθεση

Ηλίας

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε: στις 16:16, 08-05-09:

Όπως ξέρετε σε αυτήν την ηλικία τέτοια ατυχήματα κατά 90% είναι μοιραία. Μακάρι όμως να γίνει το θαύμα. Και εγώ τον έβλεπα κάθε μέρα στην ERT1. Και μία φορά από κοντά.
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 23:31, 08-05-09:

Άντε μπας και ξεφύγουμε από την κουλτούρα του 1800, 85 χρόνια ζωής και δημιουργηκότητας ήταν αρκετά...
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,467 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 23:57, 08-05-09:

μιχάλη ντροπή
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε: στις 04:07, 10-05-09:

Τελικά ο Ευγένιος Σπαθάρης έχασε τη μάχη με τη ζωή χτες το βράδυ (9/5). Ενδεικτικά παραθέτω σύντομο βιογραφικό για να δουν και αυτοί που δεν ξέρουν την προσφορά του στις τέχνες και τον πολιτισμό:

9/5/2009
Εφυγε ο Ευγένιος Σπαθάρης
Πλήρης ημερών έφυγε από τη ζωή απόψε ο άνθρωπος που δίδαξε στους Έλληνες την παράδοση του Καραγκιόζη, ο Ευγένιος Σπαθάρης. Ο λαικός καραγκιοζοπαίκτης νοσηλευόταν τις τελευταίες ημέρες σε ιδιαίτερα κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο ΚΑΤ, μετά από μία μοιραία πτώση κατά τη διάρκεια εκδήλωσης.

Ο Ευγένιος Σπαθάρης του Σωτηρίου, ψυχή του Καραγκιόζη και γενικώτερα του θεάτρου Σκιών γεννήθηκε στην Κηφισιά τον Ιανουάριο του 1924.

Μετά τις σπουδές του άρχισε να ασχολείται με τη ζωγραφική και ιδιαίτερα με τους ήρωες του θεάτρου σκιών, από τους πρωτοπόρους του οποίου, ήταν ο πατέρας του. Ξεκίνησε την πορεία του δίνοντας ο ίδιος παραστάσεις αρχικά στη διάρκεια της κατοχής, σε θέατρα της Αθήνας, σε Πρεσβείες, στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη κ.α. Από τότε έχει δώσει πληθώρα παραστάσεων τόσο στην Ελλάδα όσο και σε χώρες του εξωτερικού, συμμετέχοντας σε διεθνή φεστιβάλ και συνέδρια ειδικά για το θέατρο σκιών.

Παρουσίασε πολλά έργα με ήρωα τον Καραγκιόζη , και με ηθοποιούς, στο Κρατικό Θέατρο Β. Ελλάδος, στο "Ελληνικό Χορόδραμα", στο Θέατρο Χατζώκου, (Θεσσαλονίκη), στο Θέτρο Συντεχνίας κ.α. με τις παραστάσεις "Το ταξίδι", "Το καταραμένο φίδι", "Ο δικτάτωρας", "Ο Αλέκος με τα κυδώνια" κ.α. Κυκλοφόρησε περίπου 15 έργα σε δίσκους και το 1980 άρχιζε να παίζει στη τηλεόραση.

Ο Ευγένιος Σπαθάρης είναι μέλος του Καλλιτεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, του Ινστιτούτου Παγκοσμίου Θεάτρου (της ΟΥΝΕΣΚΟ ενώ έχει κάνει περιοδείες σε πολλές χώρες. Αλλά και ως ζωγράφος έλαβε μέρος σε πολλές εκθέσεις ατομικές και ομαδικές στην Αθήνα, Ζυρίχη, Παρίσι και Νέα Υόρκη.

Έχει τιμηθεί με Βραβείο Ρώμης (1962), με το Α' Μετάλλιο του Πρίγκιπα του Μοντ, Α' Βραβείο Πολωνίας (1978), Α' Μετάλλιο Τοσκανίνι (Ιταλία) το 1978 κ.ά. Τέλος το 2007 τιμήθηκε ιδιαίτερα από το ελληνικό υπουργείο Πολιτισμού για την μεγάλη του προσφορά στο καλλιτεχνικό αυτό είδος για το οποίο του αναγνωρίστηκε ο τίτλος του μεγάλου δασκάλου.

Το 1991 ιδρύθηκε το Σπαθάρειο Μουσείο Θεάτρου Σκιών Δήμου Αμαρουσίου, το οποίο λειτουργεί συστηματικά από το 1996, με στόχο την προβολή του θεάτρου σκιών και του καραγκιόζη.
Παράθεση

who

Περιβόητο Μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,365 μηνύματα.

O who έγραψε: στις 04:09, 10-05-09:

Κρίμα πραγματικά.
Παράθεση

BE16

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H BE16 kai tha xathw tha xathw tha xathwwwwwww έγραψε: στις 12:29, 10-05-09:

κριμα για τον ανθρωπο γιατι εχασε την ζωη του για την ανευθηνοτητα καποιων που δεν τον βοηθησαν κ τον αφησαν μονο του στην σκαλα....κριμα .... ομως δεν θα πεθανει ποτε θα ζει μεσα απτο εργο του που τοσο βαθια εχει μεινει χαραγμενο στις ψυχες των Ελληνων...
Παράθεση

p@g (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 169 μηνύματα.

O p@g SOUTH 13 BLOCK έγραψε: στις 13:06, 10-05-09:

πολυ κριμα.τουλαχιστον ο ανθρωπος εφυγε ανώδυνα και ευτυχισμένος κατα τη διαρκεια εκδηλωσης που τον τιμουσαν..
Παράθεση

Inferno29278

Δραστήριο Μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O Inferno29278 έγραψε: στις 13:49, 10-05-09:

Ήταν από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες (με όλη την έννοια του όρου) που ανέδειξε η Ελλάδα. Ας μην ξεχνάμε πως κάναμε όλοι όταν ερχόταν ο καραγκιόζης στη πόλη/γειτονιά μας. Στο δημοτικό μάλιστα μας είχαν βάλει να γράψουμε μια δική μας περιπέτεια του καραγκιόζη. Εγώ τον είχα κάνει πλανητάρχη Πραγματικά λυπήθηκα όταν αρχικά έμαθα για τον τραυματισμό και έπειτα για το θάνατό του
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 14:16, 10-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Άντε μπας και ξεφύγουμε από την κουλτούρα του 1800, 85 χρόνια ζωής και δημιουργηκότητας ήταν αρκετά...
Χμμ, μάλιστα. Να υποθέσω πως το πιστεύεις αυτό που λες. Και γιατί να μην το πιστεύεις άλλωστε; Αφού κι εσύ καταξιωμένος καλλιτέχνης είσαι, άσχετα αν ακόμα δεν έχεις ξεφύγει από τα στενά πλαίσια του deviantart και του iSchool. Πάλι καλά δηλαδή που αναγνωρίζεις την δημιουργικότητα του συναδέλφου σου.

Όπως και να 'χει, σε είχα για πιο ώριμο και καλλιεργημένο άτομο. Τί να τα κάνω τα animations όταν κουβαλάς τέτοια στο κεφάλι. Παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι η άποψή σου οπότε θα την σεβαστώ όσο μπορώ.

Όσο για εμάς τους υπόλοιπους που αγαπούσαμε αυτό το παλιό πράγμα, νομίζω πως θα τον θυμόμαστε καλά. Κυρίως για το έργο του φυσικά, δεν ξέρω τι έκανε ως άνθρωπος. Όπως είπε και κάποιος άλλος, το έργο του θα παραμείνει για καιρό ακόμα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια