Διαλογισμός και θετική διάθεση

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πιστευετε οτι η θετικη σκεψη μπορει να κανει θαυματα?οπως λενε μερικοι?απο το να σου φτιαξει απλα η διαθεση μεχρι πχ αργοτερα να πετυχεις κατι που θελεις πολυ?συμφωνα με τις δικες σας εμπειριες ,τι εχετε να πειτε?και κατι αλλο .δεν εχω δοκιμασει αλλα ολο και περισσοτερα ατομα κανουν διαλογισμο .γιογκα και τα λοιπα..ποιοι απο δω το υποστηριζουν αυτο και ας πουνε πως ειναι...:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιστεύω πως η θετική σκέψη γενικά, αλλά και η θετική αντιμετώπιση των καταστάσεων μπορούν να λειτουργήσουν θετικά σε κάθε περίπτωση.

Δεν πρέπει να υποτιμάμε τη δύναμη του μυαλού! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτής της άποψης. Δεν θεωρώ βέβαια ότι με θετική σκέψη μπορείς να αντιμετωπίσεις τα πάντα, αλλά σίγουρα βοηθάει. Αν δεν βλέπεις τα πράγματα από την θετική τους πλευρά δεν μπορείς και να χαρείς. Τι νόημα έχει να πετύχω πράγματα αν δεν αισθανθώ η ίδια ωραία με αυτά!

Πέρα από αυτό, στην Ψυχολογία υπάρχει η άποψη της "αυτοεκπληρούμενης προφητείας". Όταν δηλαδή τείνουμε να πιστέψουμε κάτι πάρα πολύ βάζουμε τον εαυτό μας χωρίς να το καταλαβαίνουμε σε μια διαδικασία να το εκπληρώσει. Αν ας πούμε μας αρέσει κάποιος και λέμε "θα φάω χυλόπιτα, θα φάω χυλόπιτα" το πιο πιθανό είναι όντως να φάμε, επειδή εκπέμπουμε κάτι αρνητικό, φοβισμένο και συμπλεγματικό.

Αντίθετα αν έχουμε καλή άποψη για τον εαυτό μας και αυτά που μπορεί να πετύχει το βγάζουμε και προς τα έξω. Όταν αισθανόμαστε ας πούμε πολύ όμορφοι και βγαίνουμε, έχουμε και το αντίστοιχο σουξέ.;)

Εγώ το έχω δει πολύ στην πράξη αυτό, η θετική μου διάθεση να με οδηγεί σε θετικούς δρόμους. Φυσικά δεν είμαι στην κοσμάρα μου, όταν βλέπω τόσα άσχημα που γίνονται, τόσες αρρώστιες, δεν μπορώ να μένω στην τρελοχαρά. Αλλά το έχω σαν οδηγό μου.

Κι αφού έκανα την ανάλυσή μου να δω αν θα τα βγάλω πέρα στην παρουσίαση που έχω το απόγευμα. Από θετική διάθεση καλά πάω πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω απίστευτα στη δύναμη του μυαλού΄.
Θετική ενέργεια, θετική αύρα, καλό κάρμα... πες το όπως θες...
Γι' αυτό αντιδρώ όταν βλέπω πολλή γκρίνια κι εδώ μέσα...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το μυαλό μπορεί να κάνει τα πάντα. Να χτίσει, να γκρεμίσει, να σου δημιουργήσει θετική διάθεση, να σε διαλύσει ψυχολογικά κλπ. Το μυαλό είναι αυτό που δίνει τροφή στη συμπεριφορά μας. Μπορεί το ίδιο πράγμα που σε κάνει σήμερα να κλαίς σκεπτόμενος/η "γιατί μου το είπε αυτό; Κλαψ! Κλούψ! Κλίψ!" ή να σου βγάζει τη σκοτεινή σου πλευρά "Μακάρι να σου σαπίσει η ψυχή στην Κόλαση" , την επόμενη μέρα να μη σου κάνει αίσθηση, να πείς ένα "άντε και γαργαλήσου ρε γελοίε/α", να βάλεις το χαμόγελο και να πας για χορό.:)

Ακόμα και στα αισθηματικά εφαρμόζεται η θετική σκέψη με πολύ καλά αποτελέσματα. Από εκεί που πας με τον δισταγμό και σε βλέπει η άλλη ότι έχεις ένα "άρρωστο χρώμα" στη συμπεριφορά σου, μια αδυναμία, κολακεύεται μεν από το συναίσθημά σου, σου χαμογελάει αλλά δεν την συναρπάζεις. Η πλειοψηφία των ανδρών φοβάται, η πλειοψηφία των ανδρών δειλιάζει, η πλειοψηφία των ανδρών τρέμει, όταν πλησιάζει μια γυναίκα. Σίγουρα αρκετές κοιτούν τσέπες, μαλλί, κλπ. ενώ άλλες κοιτούν πολλά περισσότερα. Είναι βέβαιο για όλες όμως ότι με μια θετική συμπεριφορά, μια θετική σκέψη, ένα χαμόγελο, την άλλη την πιάνεις απροετοίμαστη, την συναρπάζεις, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι θα σου πει και το μεγάλο "ναι". Έχεις όμως κάνει το πρώτο βήμα για να σου εμπιστευτεί τον εαυτό της, αν στην πορεία της αρέσουν και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά σου. Το πρώτο βήμα είναι η δύναμή σου και πρέπει να έχει θετικό πρόσημο, όχι αρνητικό!:)

Πάμε γερά!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
1ον: Οι απαντήσεις σχετικά με το μπέρδεμα που έγινε με την απάντηση του Γιδακίου :P μεταφέρθηκαν στο off-topic :)

Στο θέμα μας τώρα:
Ναι. Νομίζω πως η θετική ενέργεια παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή μας. Επηρεάζει τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τα πράγματα γύρω μας (άσπρα κ όχι μαύρα) και αυτό έχει αντίκτυπο και στις αποφάσεις μας και επομένως στην ίδια μας την ευτυχία. Νομίζω πως είναι δυσκολότερο να προσεγγίσεις αυτό που λέμε ευτυχία αν όλα γύρω σου είναι μια μαυρίλα (ή αν νομίζεις οτι είναι - πράγματα ισοδύναμα στην περίπτωσή μας).

Πολύ καλό παράδειγμα για το πόσο μπορεί να μας επηρεάσει το αν βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο έφερε η underwater με την αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Δεν μπορούμε να περιμένουμε ότι όλοι θα είναι χαμογελαστοί και καλοσυνάτοι μαζί μας αν έχουμε μονίμως συννεφιασμένο πρόσωπο και πάνω από όλα συννεφιασμένες σκέψεις! Ας μην ξεχνάμε ότι τα συναισθήματα και η διάθεση είναι μεταδοτικά. Με το να είμαστε κατσουφιασμένοι, κάνουμε και τους άλλους να είναι κατσουφιασμένοι και έτσι ευννούμε τη δημιουργία κακής ατμόσφαιρας η οποία μας ανατροφοδοτεί την κατσουφιά και κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Γι'αυτό όχι :( αλλά :)

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vita

Νεοφερμένος

Η vita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απάντηση: Θετική διάθεση, διαλογισμός κλπ.
:hmm:
Σκέφτεστε θετικά, έχετε θετικά αποτελέσματα.
Σκέφτεστε αρνητικά, έχετε αρνητικά αποτελέσματα.
Η επιτυχία ακολουθεί όσους κινητοποιούν τον εαυτό τους και τους άλλους για τα υψηλότερα επιτεύγματα. Το πρώτο βήμα είναι το πιο σημαντικό. Ένα ταξίδι χιλιομέτρων ξεκινάει με το πρώτο βήμα.Εάν γνωρίζετε τί ακριβώς θέλετε, παίρνετε αυτό που θέλετε. Πιστέψτε στον εαυτό σας! Έχετε πίστη στις ικανότητές σας! Με αυτοπεποίθηση μπορείτε να πετύχετε τα πάντα. Όλα είναι δυνατά επειδή η ζωή είναι πολύ απλή. "Ότι δίνεις, παίρνεις".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Σκέφτομαι θετικά -> δρω αποτελεσματικά -> πετυχαίνω το στόχο μου. Είναι πολύ απλό και πολύ λογικό και μπορεί να εξηγηθεί με βάση τη λογική :)
Με γιόγκα κλπ δεν ασχολούμαι, αλλά έχει ένα ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Κ εγω το πιστευω!!Πιστευω οτι τα παντα ειναι μεσα στο κεφαλι μας κ στο μυαλο μας....Ειναι πολυ σημαντικο να ειμαστε αισιοδοξοι κ ετσι σχεδον παντα στη ζωη μας θα ειμαστε καλα!!Δειτε το ποτηρι ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ κ πιειτε το!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Και εγώ το πιστέυω αυτο!!!
Δείτε το ποτήρι ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ και πιείτε το!:P

Καλά crazy lover ''έγραψες''' πάλι!!!:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JK_Input

Νεοφερμένος

Ο JK_Input αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μια διαδικτυακή πλατφόρμα μεταφοράς θετικής ενέργειας δημιουργήθηκε εδώ πάντως :
www.WishMeFortune.com .
Νομίζω ότι ο καθένας θα ένιωθε καλύτερα αν έβλεπε δεκάδες άτομα να του στέλνουν τις θετικές τους σκέψεις και ευχές σε κάθε εγχείρημα του.
Εσείς τι νομίζετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πιστεύω ότι γενικά ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε και είμαστε προδιατεθειμένοι για τα πράγματα έχει μεγάλη σημάσια. Γενικά, όταν ΄κάνω θετικές σκέψεις αλλάζει η διάθεση μου αρκετά προς το καλύτερο.

Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ ότι η θετική σκέψη και προδιάθεση μπορεί να επιφέρει τεράστιες αλλάγες. Απλά, κατά την άποψη μου, σε βοηθάει να αντιμετωπίσεις καλύτερα κάποια πράγματα, όχι να τα αλλάξεις.

Όσο για τον διαλογισμό κλπ. δεν μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Δεν θεωρώ ότι θα βοηθιόμουν ιδιαίτερα μιας και δεν είμαι πολύ υπομονετική ή πάντα ανοιχτόμυαλη. Αλλά αν κάποιος μπορεί να αντλήσει δύναμη, ηρεμία η οτιδήποτε από τον διαλογισμό ή την γιόγκα εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Νομίζω οτι με τον διαλογισμό μπορούμε να διώξουμε την αρνητική ενέργεια απο μεσα μας η οποία είναι υπεύθυνη για το στρες, που έχουμε κάποιες φορές, νεύρα κ.τ.λ
Αν κλείσουμε τα μάτια αποβάλλουμε κάθε σκεψη και συγκεντρωθούμε μόνο στην αναπνοή μας έστω και για λίγα λεπτά ξεφεύγουμε απο την πραγματικότητα και αποκτούμε καλύτερη διάθεση,αφού διώξαμε την αρνητική ενέργεια.Με σωστή αναπνοή και καμία σκέψη αντλούμε θετική ενέργεια απο το σύμπαν.

Το ζήτημα είναι μέχρι που μπορούμε να το τραβήξουμε στον διαλόγισμο. Δηλαδή αν κάποιος κάνει διαλογισμό καιρό και με καθοδήγηση κάποιου δασκάλου μπορεί να φτάσει σε πολύ ανώτερα επίπεδα τα οποία όμως ίσως είναι και πολύ επικίνδυνα, διότι βιώνοντας αυτές τις καταστάσεις μπορεί κάποιος να μην μπορεί να γυρίσει στην πραγματικότητα. Προφανώς όμως για να φτάσεις σε τέτοια επίπεδα δεν είναι τόσο εύκολο και φαντάζομαι οτι θα απαιτείται και μεγαλό χρονικό διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Τι ειναι ο διαλογισμος? ειναι προσευχη των βουδιστων ή απλα νοητικη πραξη? ειναι ανεξαρτητο με τη θρησκεια και γενικα με τη μεταφυσικη?:/:

Αλλες φορες το βρησκω να αναφερεται σαν προσπαθεια ενωσης με το θεο και αλλες φορες ως ασκηση του νου στην αυτογνωσια και καθαρση απο σκεψεις. ειναι τελικα ινιδκο φιλοσοφικο συστημα ή εχει να κανει με θεοτητες??:worry:

εχω δοκιμασει τον διαλογισμο και πραγματικα ειναι σαν να κοιμασαι με ανοιχτα ματια...οκ προσφερει ηρεμια, εγω θελω να δω αν εχει καποια σχεση με το νου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πραγματικά ένα πολύ ωραίο θέμα .
Πιστεύω ακράδαντα στην δύναμη του διαλογισμού είτε κινείται σε ερασιτεχνική κλίμακα είτε έχει προχωρήσει σε μεγαλύτερα στάδια . Εγώ κινούμαι ακόμη στην πρώτη κλίμακα σαν ερασιτέχνης και αρχάριος , λόγω σοβαρης έλλειψης ελεύθερου χρόνου .

Τα αποτελέσματα μιας διαλογιστικής προσπάθειας με τον εαυτό μας σαν μέσο και την δύναμη του νου σαν αρχή και κατάληξη όλων των ενεργειών μας μπορεί να κυμανθούν απο μιά βελτίωση της ψυχικής μας διάθεσης προς το καλύτερο , πράγμα που πολλοί άνθρωποι αναζητούν στις μέρες μας , έως ακόμη και σε θεραπευτική ενέργεια που θα συμβάλλει στην κατάλυση ψυχικών ασθενειών πάντα βέβαια με την βοήθεια ειδικών πάνω στο θέμα .

Η φράση του Παστέρ ...<< ότι οι ιοί υπάρχουν και δημιουργούν την ασθένεια , αλλά η δύναμη τους είναι αμελητέα μπρός στην ψυχολογία που τους επιτρέπει την είσοδο και παραμονή μέσα στο ανθρώπινο σώμα >> ..δεν νομίζω ότι πρέπει να αγνοηθεί σαν ένα ιατρικό μήνυμα που αν και έρχεται απο το παρελθόν έχει διαχρονική σημασία και προσλαμβάνει ειδικά στις μέρες μας ένα επίκαιρο μήνυμα , μιάς και το φαινόμενο του "στρές" τείνει να γίνει η Νο 1 ασθένεια των ημερών μας , με τις πιέσεις των ανθρώπων να γίνονται μεγαλύτερες σε καθημερινή βάση .Όταν η ψυχική μας διάθεση λοιπόν είναι πεσμένη τότε τα "οχυρά" της άμυνας του οργανισμού πέφτουν πιό εύκολα .

Η γιόγκα( σανσκριτικά - υπό ενός ζυγού ) ως μέθοδος διαλογισμού μαρτυρείται σύμφωνα με αρχαιολογικές ανασκαφές απο το 5.000 π.Χ. και αποτελεί μιά απο τις πιό διαδεδομένες μεθόδους διαλογισμού στο πλανήτη .Άλλοι μέθοδοι διαλογισμού με εκατομμύρια οπαδούς είναι το τάι-τσι ( κίνηση σώματος και πνεύματος ) και το τσί γκόνγκ ( άσκηση αναπνοής ) ,τα οποία και τα δύο έχουν ανατολικές ρίζες .

Σημασία πλέον έχει η ολοένα και περισσότερο διαδεδομένη αντίληψη ότι με τον διαλογισμό και την "προβολή" θετικών εικόνων διαμέσου του μυαλού μας μπορούμε να έχουμε οχι μόνο μιά θετική διάθεση αλλά να πετύχουμε και πολλά άλλα καλά αποτελέσματα για τον εαυτό μας . Το παραπάνω συμπέρασμα τοποθετείται σε μιά νέα και εξ ολοκλήρου διαφορετική αντιμετώπιση του ανθρώπου όχι πλέον σαν "κενό δοχείο" αλλά ένα δοχείο γεμάτο από ενεργειακά εγκεφαλικά ρεύματα τα οποία αναλόγως με την αντιμετώπιση τους παράγουν αποτελέσματα στον "όλο" άνθρωπο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top