Η αλλαγή του Τσίπρα

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
εχω βρει μερικα,οχι πολλα. Το αστειο ειναι οτι απαντας μονο σαυτο και οχι περι οικολογικου πατριωτισμου-μαλλον δεν εχεις τι να πεις-.]
Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να μου τα δείξεις,αγνόησε τα μηνύματα που γράφουν επεξεργασία από κάτω.
Επίσης το θέμα οικολογία και πατριωτισμός δεν με ενδιαφέρει.
Απαντάω σε μηνύματα με θεματικό άξονα σχετικό με αυτά που έχω γράψει εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
εχω βρει μερικα,οχι πολλα. Το αστειο ειναι οτι απαντας μονο σαυτο και οχι περι οικολογικου πατριωτισμου-μαλλον δεν εχεις τι να πεις-.

το αστείο είναι οτι χρησιμοποιείς τα ορθογραφικά ώς επιχείρημα εναντίων μας.

για το κείμενο του Καρκαγιαννη το θέμα δέν είναι ποιός το έγραψε, δέν με ενδιαφέρει. Αυτό που είπα είναι οτι ο τσίπρας χρησιμοποιεί την σημαία της οικολογίας για να επομίσει πολιτικά ωφέλη.

και απο όλα όσα έγραψα πού ακριβώς κατάλαβες οτι:
α) οτι είμαι κατά των μεταναστών
β) οτι είμαι κατά της οικολογίας


και τέλος, όσο πάθος χρησιμοποιώ εγώ για να γράψω κατά του τσίπρα, άλλο τόσο πάθος χρησιμοποιέις εσύ για να τον υπερασπιστείς.
-----------------------------------------
Σου ευχομαι μονο να μη χρειαστει να μεταναστευσεις για βιοποριστικους λογους σε καμια Γερμανια και να βγαινει ο καθε νεοναζι και να σου καιει το μαγαζι επειδη δηθεν αλλοιωνεις τον γερμανικο πληθυσμο.

Το μαγαζί δέν χρειάζεται να πάω γερμανία για να το κάψουν.
υπάρχουν και οι κουκουλοφόροι (με τις ευλογίες του συρηζα) στην αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Εσυ δεν ελεγες "για τις μπαρούφες περι οικολογικού πατριωτισμού".Ε, μολις σου απεδειξα οτι η οικολογια ειναι μια μορφη πατριωτισμου.
Σε τετοιο συκοφαντικο διαλογο δεν προκειται να συμμετασχω "(με τις ευλογίες του συρηζα)".
Αν εχετε επιχειρηματα ευχαριστως να μιλησουμε,αλλα οταν υποβιβαζετε το επιπεδο ετσι και δεν χρησιμποιειτε τον ορθο λογο τοτε δεν κανουμε διαλογο, αλλα χανουμε ολοι την ωρα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Και για ποια γλώσσα μας μιλάς ρε φίλε paganini ;Από τη στιγμή που αριστερός πρωθυπουργός κατήργησε το πολυτονικό σύστημα μια πολιτιστική ιδιομορφία της ελληνικής γλώσσας και αφαίρεσε τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση(η οποία μετά επανήλθε αλλά τέσπα αργά κατάλαβαν το λάθος τους);
Ναι αλλά τότε όποιος είχε αντίθετη άποψη θα κατονομάζονταν φασίστας και οπισθοδρομικός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Σχετικα για τα ορθογραφικα, δεν θα κατσω να διαβασω ολη τη συζητηση μας για να βρω τα ορθογραφικα σας. Τα ειχα παρατηρησει τοτε δεν τα επισημανα. Εχεις δικιο δεν ειναι εκει το θεμα. Απλώς θελω να πω οτι δε θεωρειτε το σεβασμο της γλωσσας ως δειγμα πατριωτισμου αλλα πολλοι ακροδεξιοι ομοιδεατες σας θεωρουν οτι με το να σαπιζουν στο ξυλο τους Πακιστανους δειχνουν τη φιλοπατρια τους. Ε οχι! Τα συμπλεγματα τους φανερωνουν.
-----------------------------------------
Και για ποια γλώσσα μας μιλάς ρε φίλε paganini ;Από τη στιγμή που αριστερός πρωθυπουργός κατήργησε το πολυτονικό σύστημα μια πολιτιστική ιδιομορφία της ελληνικής γλώσσας και αφαίρεσε τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση(η οποία μετά επανήλθε αλλά τέσπα αργά κατάλαβαν το λάθος τους);
Ναι αλλά τότε όποιος είχε αντίθετη άποψη θα κατονομάζονταν φασίστας και οπισθοδρομικός....
Σαυτο σας απαντησε πολυ ευστοχα νομιζω ο miv.Η καταργηση των τονων ηταν λαικη αναγκη και δικαιολογημενη κατα τα γνωμη μου αφου η γλωσσα ειναι ζωντανος οργανισμος και πρεπει να προσαρμοζεται στις απαιτησεις αυτων που την ομιλουν.Τα πνευματα και οι περισπωμενες ηταν περιττες εφοσον δεν ειχαν καμια χρησιμοτητα (σημερα, γιατι στην αρχαια Ελλαδα ειχαν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Σχετικα για τα ορθογραφικα, δεν θα κατσω να διαβασω ολη τη συζητηση μας για να βρω τα ορθογραφικα σας. Τα ειχα παρατηρησει τοτε δεν τα επισημανα. Εχεις δικιο δεν ειναι εκει το θεμα. Απλώς θελω να πω οτι δε θεωρειτε το σεβασμο της γλωσσας ως δειγμα πατριωτισμου αλλα πολλοι ακροδεξιοι ομοιδεατες σας θεωρουν οτι με το να σαπιζουν στο ξυλο τους Πακιστανους δειχνουν τη φιλοπατρια τους. Ε οχι! Τα συμπλεγματα τους φανερωνουν.
-----------------------------------------

Σαυτο σας απαντησε πολυ ευστοχα νομιζω ο miv.Η καταργηση των τονων ηταν λαικη αναγκη και δικαιολογημενη κατα τα γνωμη μου αφου η γλωσσα ειναι ζωντανος οργανισμος και πρεπει να προσαρμοζεται στις απαιτησεις αυτων που την ομιλουν.Τα πνευματα και οι περισπωμενες ηταν περιττες εφοσον δεν ειχαν καμια χρησιμοτητα (σημερα, γιατι στην αρχαια Ελλαδα ειχαν).

όπως απάντησα και σε προηγούμενο ποστ, άλλο η ομιλία, και άλλο ο τρόπος γραφής. Η δημοτική, σωστά καθιερώθηκε ώς επίσημη γλώσσα αφού είχε ήδη καθιερωθεί απο τον λαό. Αλλα τα σημεία στήξης δέν έχουν καμία σχέση. (μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στην δημοτική)
Πολλά απο τα βιβλία που έχω, είναι γραμμένα στην δημοτική, αλλα με πολυτονικό σύστημα στίξης.
η κατάργηση τους ήταν ένα έγκλημα κατά της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Σχετικα για τα ορθογραφικα, δεν θα κατσω να διαβασω ολη τη συζητηση μας για να βρω τα ορθογραφικα σας. Τα ειχα παρατηρησει τοτε δεν τα επισημανα. Εχεις δικιο δεν ειναι εκει το θεμα. Απλώς θελω να πω οτι δε θεωρειτε το σεβασμο της γλωσσας ως δειγμα πατριωτισμου αλλα πολλοι ακροδεξιοι ομοιδεατες σας θεωρουν οτι με το να σαπιζουν στο ξυλο τους Πακιστανους δειχνουν τη φιλοπατρια τους. Ε οχι! Τα συμπλεγματα τους φανερωνουν.
Όταν κατηγορείς κάποιον οφείλεις να αποδείξεις και τις κατηγορίες σου.
Αν δεν το κάνεις τότε απλά συκοφαντείς.
Και ποιος σου πε ότι δεν θεωρώ το σεβασμό της γλώσσας ως δείγμα πολιτισμού;
Η προσπάθεια σου επίσης να με εντάξεις σε μια παράταξη(ακροδεξιά)στην οποία καν δεν ανήκω με μόνο κριτήριο το ότι δεν συμφωνώ με τις απόψεις του Τσίπρα δείχνει ανορθολογισμό και λαικισμό εκ μέρους σου και φανατισμό με την ιδεολογία του ΣΥΡΙΖΑ.
-----------------------------------------
Σαυτο σας απαντησε πολυ ευστοχα νομιζω ο miv.Η καταργηση των τονων ηταν λαικη αναγκη και δικαιολογημενη κατα τα γνωμη μου αφου η γλωσσα ειναι ζωντανος οργανισμος και πρεπει να προσαρμοζεται στις απαιτησεις αυτων που την ομιλουν.Τα πνευματα και οι περισπωμενες ηταν περιττες εφοσον δεν ειχαν καμια χρησιμοτητα (σημερα, γιατι στην αρχαια Ελλαδα ειχαν).
Μόνο η επιβολή της δημοτικής ήταν λαική ανάγκη.
Το πολυτονικό σύστημα φυσικά και είχε χρησιμότητα στη νέα ελληνική αλλά και να μην είχε είναι μια πολιτιστική ιδιομορφία της ελληνικής γλώσσας και οφείλουμε να τη διατηρήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Διαφωνω,αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας.Που κολλαει τωρα το πολυτονικο; Ουτε ο Τσιπρας το καταργησε,ούτε ο Αλαβανος,αρα δεν καταλαβαινω γιατι συζηταμε.
November Rain δεν ειμαστε σε δικαστηριο για να πρεπει να αποδεικνυω τη καθε λεξη μου.Αλλωστε σου ειπα οτι εχεις δικαιο,δεν ειναι στα ορθογραφικα σου το θεμα. Δε σε χαρακτηρισα ακροδεξιο απτην διαφωνια σου με το Τσιπρα -προς θεου!-, αλλα απτις αποψεις σου εν γενει: Τα στοιχεια για τους εγκληματιες μεταναστες κλπ μονο στο Τηλεαστυ τα βλεπουμε και σε ακροδεξια sites. Γιατι εσυ δεν εισαι με την ακρα δεξια; Με μπερδευεις...
Ελπιζω να διδαχτηκαμε ολοι απτο κειμενο του Καρκαγιαννη. Αν πραγματικα αγαπας την χωρα μας στην παγκοσμιοποιημενη κοινωνια μας δειξτο με την αγαπη στο περιβαλλον, μαθαινοντας (ακομα) καλυτερα τη γλωσσα μας, τον πολιτισμο και τις αξιες μας, και μην επιτιθεσαι στους καημενους τους μεταναστες που ηρθαν για ενα καλυτερο αυριο στην Ελλαδα.Αλλωστε ο περισσοτεροι δε θελουν να μεινουν εδω απλώς εχουν εγκλωβιστει,ηθελαν να ταξιδεψουν σε αλλες Ευρωπαικες χωρες.
Και να ενα ζητημη για την ΕΕ: Να μοιρασει τους μεταναστες στις διαφορες χωρες ωστε να μην υπαρχει προβλημα! Να εχουν ολοι χαρτια και να μετακινουνται ελευθερα.
Και κατι ακομα,οσον αφορα την υπογραφη σου (Κισινγκερ) προκειται για τεραστια πλανη και μυθο. Ενα ακομα ψεμα που με τοση ευκολια πιστεψες. https://anorthografies.blogspot.com/2006/01/blog-post.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτε χρειάζεται το πολυτονικό, ούτε χρειάστηκε ποτέ στους μητρικούς ομιλητές των ελληνικών. Η ιστορική αναγκαιότητα που δημιούργησε το πολυτονικο πολύ απλά δεν υπάρχει πλέον. Δεν γνωρίζεις για ποιο λόγο δημιουργήθηκε;
Δεν είναι "παράδοση" η γλώσσα. Είναι χρηστικό εργαλείο και φορέας πολιτισμού. Κι ο πολιτισμός του 2000, που είναι κι αυτός ελληνικός, λέει ότι η περισπωμένη είναι άχρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
το αστείο είναι οτι χρησιμοποιείς τα ορθογραφικά ώς επιχείρημα εναντίων μας.

για το κείμενο του Καρκαγιαννη το θέμα δέν είναι ποιός το έγραψε, δέν με ενδιαφέρει. Αυτό που είπα είναι οτι ο τσίπρας χρησιμοποιεί την σημαία της οικολογίας για να επομίσει πολιτικά ωφέλη.

και απο όλα όσα έγραψα πού ακριβώς κατάλαβες οτι:
α) οτι είμαι κατά των μεταναστών
β) οτι είμαι κατά της οικολογίας


και τέλος, όσο πάθος χρησιμοποιώ εγώ για να γράψω κατά του τσίπρα, άλλο τόσο πάθος χρησιμοποιέις εσύ για να τον υπερασπιστείς.
-----------------------------------------


Το μαγαζί δέν χρειάζεται να πάω γερμανία για να το κάψουν.
υπάρχουν και οι κουκουλοφόροι (με τις ευλογίες του συρηζα) στην αθήνα.
ΠΧ
Για να επομισει πολιτικα ωφελη.
1Τι εννοεις; Μήπως να επωμιστει; Αλλα και παλι ειναι αδοκιμη η εκφραση.
2 Αλλο ωφελεια με Ωμεγα και αλλο όφελος με Ομικρον.
Βεβαια δεν ειμαι και φιλολογος,αλλα σε μια φραση σε συνελαβα να ασελγεις εις βαρος της γλωσσας εις διλπουν.
Επαναλαμβανω δεν ειναι το θεμα στα ορθογραφικα σας,απλώς με προκαλεσαν.Φαντασου εαν ειχαμε και το πολυτονικο τι κακουργηματα θα γινόταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ΠΧ
Για να επομισει πολιτικα ωφελη.
1Τι εννοεις; Μήπως να επωμιστει; Αλλα και παλι ειναι αδοκιμη η εκφραση.
2 Αλλο ωφελεια με Ωμεγα και αλλο όφελος με Ομικρον.
Βεβαια δεν ειμαι και φιλολογος,αλλα σε μια φραση σε συνελαβα να ασελγεις εις βαρος της γλωσσας εις διλπουν.
Επαναλαμβανω δεν ειναι το θεμα στα ορθογραφικα σας,απλώς με προκαλεσαν.Φαντασου εαν ειχαμε και το πολυτονικο τι κακουργηματα θα γινόταν...

το ξέρω οτι κάνω ορθογραφικά λάθη.
κανείς δέν είναι τέλειος (ούτε και εγώ):xixi:

αυτή η διαφωνία δέν βγάζει πουθενά,
lets stop and listen

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=q1moiym6-Nk[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το μαγαζί δέν χρειάζεται να πάω γερμανία για να το κάψουν.
υπάρχουν και οι κουκουλοφόροι (με τις ευλογίες του συρηζα) στην αθήνα.
με συγχωρεις. αλλα εισαι μαλλον φαντασμενος αν νομιζεις οτι ο συριζα ειναι τοσο ριζοσπαστικος ωστε να ευλογει τους κουκουλοφορους. με αυτο ακριβως το ποστ δειχνεις οτι δεν γνωριζεις ουτε τι έγινε στις πορειες, αλλα ουτε τη σταση του συριζα προς αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εντάξει, σοβαρός πολιτικός ΔΕΝ είναι. Σε πολλά σημεία γίνεται και αστείος (με την αρνητική έννοια), μην πω και χαζοχαρούμενος. Και κάτι ακόμα, πρέπει να μάθει επιτέλους ότι είναι "η ψήφος" και όχι "ο ψήφος". Είναι τραγικό αρχηγός κόμματος να κάνει τέτοια λάθη.

Από εκεί και πέρα, όχι δεν πείθει. Ούτε εμένα και απ ότι δείχνουν τα exit polls η "άνοδος" που είχε παλιότερα, ήταν μόνο ως "ψήφος αντίδρασης" και όχι "εμπιστοσύνης" προς εκείνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω προτεινω να τον κρινουμε για το εργο που θα κανει. ειναι νωρις.
ετσι και αλλιως, ενας πολιτικος δεν ειναι μονο το επικοινωνιακο πλαισιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Διαφωνω,αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας.Που κολλαει τωρα το πολυτονικο; Ουτε ο Τσιπρας το καταργησε,ούτε ο Αλαβανος,αρα δεν καταλαβαινω γιατι συζηταμε.
Kολλάει διότι πολλές φορές πατριωτισμός και αριστερά(και ιδίως την αριστερά όπως την εννοεί ο Τσίπρας) δεν συμφωνούν(εδώ να διευκρινήσω ότι όχι όλες τις φορές αλλά τις περισσότερες).
Τα στοιχεια για τους εγκληματιες μεταναστες κλπ μονο στο Τηλεαστυ τα βλεπουμε και σε ακροδεξια sites. Γιατι εσυ δεν εισαι με την ακρα δεξια; Με μπερδευεις...
Όχι εγώ στην ακροδεξιά δεν ανήκω.
Τα στατιστικά στοιχεία της εγκληματικότητας τα παρέθεσα διότι δείχνουν τα προβλήματα που προκαλούν οι μετανάστες όταν μια χώρα δεν έχει τις δυνατότητες να τους στηρίξει οικονομικά.
Ούτε χρειάζεται το πολυτονικό, ούτε χρειάστηκε ποτέ στους μητρικούς ομιλητές των ελληνικών. Η ιστορική αναγκαιότητα που δημιούργησε το πολυτονικο πολύ απλά δεν υπάρχει πλέον. Δεν γνωρίζεις για ποιο λόγο δημιουργήθηκε;
Δεν είναι "παράδοση" η γλώσσα. Είναι χρηστικό εργαλείο και φορέας πολιτισμού. Κι ο πολιτισμός του 2000, που είναι κι αυτός ελληνικός, λέει ότι η περισπωμένη είναι άχρηστη.
Τα αρχαία ελληνικά είναι η ρίζα της νεοελληνικής και καταργώντας το πολυτονικό καταργείς και ουσιαστικά την ρίζα της νεοελληνικής γλώσσας.
Και ο πολιτισμός του 2000 δεν είναι ελληνικός.....
Αλλά για τις επιπτώσεις της κατάργησης του πολυτονικού συστήματος θα παραθέσω τα λόγια επιστήμονα.
''Η καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος ξέκοψε σε σημαντικό βαθμό τους μαθητές από τα αρχαία κείμενα που αποτελούν το πιο σημαντικό κεφάλαιο της πνευματικής κληρονομιάς. Επιπλέον, οι μαθητές αποκόπηκαν από νεότερα κεφάλαια, όπως είναι ο Παπαδιαμάντης. Η απόδοση των κειμένων αυτών στο μονοτονικό παράγει εκτρώματα των πρωτοτύπων.
Η καθιέρωση του μονοτονικού μείωσε σημαντικά τον προβληματισμό στη μαθησιακή διαδικασία. Το πολυτονικό σύστημα ωθούσε τους μαθητές στον προβληματισμό για την επιλογή του σωστού τόνου κατά τη γραφή των λέξεων. Έτσι, ο τρόπος σκέψης των μαθητών είχε τη δυνατότητα να καλλιεργηθεί ενδελεχέστερα, γεγονός που συνέτεινε στην περαιτέρω ανάπτυξη του στοχασμού τους ως επιστήμονες, ή σε άλλους τομείς της κοινωνίας.

Ο ρόλος των τόνων και πνευμάτων
Οι τόνοι και τα πνεύματα έχουν διττό ρόλο στη γλώσσα:
Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στην οδήγηση. Η έλλειψη τους έχει οδηγήσει στο μινιμαλιστικό χαρακτήρα της ομιλίας και της εκφοράς της γλώσσας.
Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα κοσμήματα για την όμορφη γυναίκα. Η απλουστευμένη μορφή του μονοτονικού συστήματος έχει μειώσει σημαντικά τη γοητεία της γραπτής ελληνικής γλώσσας.
«Το φιλί είναι μια περισπωμένη στο ρήμα αγαπώ»
Στη σημερινή εποχή - 25 χρόνια μετά την καθιέρωση του μονοτονικού - αρκετοί εκδοτικοί οίκοι (όπως Gutenberg, Καστανιώτης, Κάκτος) εκδίδουν αρκετά βιβλία στο πολυτονικό.

Μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας
Οι μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας θα έχουν ως κύριο στόχο την απλούστευσή της σε συνάρτηση με τον έντονο ιμπεριαλισμό της αγγλικής γλώσσας και την ευρύτερη χρήση των τεχνολογικών επιτευγμάτων:
Η καθιέρωση ατονικού συστήματος, κατά το οποίο δε θα χρησιμοποιείται ούτε ο ένας τόνος του μονοτονικού
Η καθιέρωση φωνητικού αλφαβήτου κατά το οποίο οι διάφορες γραπτές μορφές θα συγχωνευτούν σε μία. Συγκεκριμένα θα καθιερωθεί μόνον το «ε» αντί των «ε» και «αι», μόνον το «ι» αντί των «ι», «η», «υ», «ει» και «οι» και μόνον το «ο» αντί των «ο» και «ω».''
Πηγή:Kathimerini.gr

""Αν δεν θέλετε, κύριοι τού υπουργείου, να κάνετε φωνητική ορθογραφία, τότε πρέπει ν' αφήσετε τους τόνους και τα πνεύματα, γιατί αυτοί που τούς βάλανε ξέρανε τι κάνανε. Δεν υπήρχαν στα αρχαία ελληνικά, γιατί απλούστατα υπήρχαν μέσα στις ίδιες τις λέξεις. Αυτοί, οι Κριαράς και οι άλλοι, τα κτήνη τα τετράποδα που έκαναν αυτές τις μεταρρυθμίσεις - αυτό παρακαλώ να γραφεί στις εφημερίδες- δεν ξέρουν τι είναι γλώσσα. Δεν ξέρουν αυτό που γνώριζε η κόρη μου στα τρία της χρόνια. Μάθαινε μία λέξη και μετά έψαχνε για τις συγγενείς της. Αυτό είναι μια γλώσσα. Ένα μάγμα, ένα πλέγμα, όπου οι λέξεις παράγονται οι μεν από τις δε, όπου οι σημασίες γλιστράνε από τη μία στην άλλη, είναι μια οργανική ενότητα από την οποία δεν μπορείς να βγάλεις και να κολλήσεις πράγματα, δυνάμει μιας ψευτοκυβέρνησης, καθισμένος σ' ένα γραφείο στο υπουργείο Παιδείας. Η κατάργηση των τόνων και των πνευμάτων είναι η κατάργηση της ορθογραφίας, που είναι τελικά η κατάργηση τής συνέχειας. Ήδη, τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν Καβάφη, Σεφέρη, Ελύτη, γιατί αυτοί είναι γεμάτοι από τον πλούτο των αρχαίων ελληνικών. Δηλαδή, πάμε να καταστρέψουμε ό,τι κτίσαμε. Αυτή είναι η δραματική μοίρα τού σύγχρονου ελληνισμού.""
ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ (antibaro.gr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δραματικα ηλιθιος ειναι οποιος χρησιμοποιει τις περιορισμενες εμπειριες του για ερμηνευσει γιατι οι νεοι αποστρεφονται τους ποιητες σαν τον καβαφη , ο τροπος συλλογισμου του Καστοριαδη ειναι τουλαχιστον γελειος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Kολλάει διότι πολλές φορές πατριωτισμός και αριστερά(και ιδίως την αριστερά όπως την εννοεί ο Τσίπρας) δεν συμφωνούν(εδώ να διευκρινήσω ότι όχι όλες τις φορές αλλά τις περισσότερες).

Όχι εγώ στην ακροδεξιά δεν ανήκω.
Τα στατιστικά στοιχεία της εγκληματικότητας τα παρέθεσα διότι δείχνουν τα προβλήματα που προκαλούν οι μετανάστες όταν μια χώρα δεν έχει τις δυνατότητες να τους στηρίξει οικονομικά.

Τα αρχαία ελληνικά είναι η ρίζα της νεοελληνικής και καταργώντας το πολυτονικό καταργείς και ουσιαστικά την ρίζα της νεοελληνικής γλώσσας.
Και ο πολιτισμός του 2000 δεν είναι ελληνικός.....
Αλλά για τις επιπτώσεις της κατάργησης του πολυτονικού συστήματος θα παραθέσω τα λόγια επιστήμονα.
''Η καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος ξέκοψε σε σημαντικό βαθμό τους μαθητές από τα αρχαία κείμενα που αποτελούν το πιο σημαντικό κεφάλαιο της πνευματικής κληρονομιάς. Επιπλέον, οι μαθητές αποκόπηκαν από νεότερα κεφάλαια, όπως είναι ο Παπαδιαμάντης. Η απόδοση των κειμένων αυτών στο μονοτονικό παράγει εκτρώματα των πρωτοτύπων.
Η καθιέρωση του μονοτονικού μείωσε σημαντικά τον προβληματισμό στη μαθησιακή διαδικασία. Το πολυτονικό σύστημα ωθούσε τους μαθητές στον προβληματισμό για την επιλογή του σωστού τόνου κατά τη γραφή των λέξεων. Έτσι, ο τρόπος σκέψης των μαθητών είχε τη δυνατότητα να καλλιεργηθεί ενδελεχέστερα, γεγονός που συνέτεινε στην περαιτέρω ανάπτυξη του στοχασμού τους ως επιστήμονες, ή σε άλλους τομείς της κοινωνίας.

Ο ρόλος των τόνων και πνευμάτων
Οι τόνοι και τα πνεύματα έχουν διττό ρόλο στη γλώσσα:
Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στην οδήγηση. Η έλλειψη τους έχει οδηγήσει στο μινιμαλιστικό χαρακτήρα της ομιλίας και της εκφοράς της γλώσσας.
Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα κοσμήματα για την όμορφη γυναίκα. Η απλουστευμένη μορφή του μονοτονικού συστήματος έχει μειώσει σημαντικά τη γοητεία της γραπτής ελληνικής γλώσσας.
«Το φιλί είναι μια περισπωμένη στο ρήμα αγαπώ»
Στη σημερινή εποχή - 25 χρόνια μετά την καθιέρωση του μονοτονικού - αρκετοί εκδοτικοί οίκοι (όπως Gutenberg, Καστανιώτης, Κάκτος) εκδίδουν αρκετά βιβλία στο πολυτονικό.

Μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας
Οι μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας θα έχουν ως κύριο στόχο την απλούστευσή της σε συνάρτηση με τον έντονο ιμπεριαλισμό της αγγλικής γλώσσας και την ευρύτερη χρήση των τεχνολογικών επιτευγμάτων:
Η καθιέρωση ατονικού συστήματος, κατά το οποίο δε θα χρησιμοποιείται ούτε ο ένας τόνος του μονοτονικού
Η καθιέρωση φωνητικού αλφαβήτου κατά το οποίο οι διάφορες γραπτές μορφές θα συγχωνευτούν σε μία. Συγκεκριμένα θα καθιερωθεί μόνον το «ε» αντί των «ε» και «αι», μόνον το «ι» αντί των «ι», «η», «υ», «ει» και «οι» και μόνον το «ο» αντί των «ο» και «ω».''
Πηγή:Kathimerini.gr

""Αν δεν θέλετε, κύριοι τού υπουργείου, να κάνετε φωνητική ορθογραφία, τότε πρέπει ν' αφήσετε τους τόνους και τα πνεύματα, γιατί αυτοί που τούς βάλανε ξέρανε τι κάνανε. Δεν υπήρχαν στα αρχαία ελληνικά, γιατί απλούστατα υπήρχαν μέσα στις ίδιες τις λέξεις. Αυτοί, οι Κριαράς και οι άλλοι, τα κτήνη τα τετράποδα που έκαναν αυτές τις μεταρρυθμίσεις - αυτό παρακαλώ να γραφεί στις εφημερίδες- δεν ξέρουν τι είναι γλώσσα. Δεν ξέρουν αυτό που γνώριζε η κόρη μου στα τρία της χρόνια. Μάθαινε μία λέξη και μετά έψαχνε για τις συγγενείς της. Αυτό είναι μια γλώσσα. Ένα μάγμα, ένα πλέγμα, όπου οι λέξεις παράγονται οι μεν από τις δε, όπου οι σημασίες γλιστράνε από τη μία στην άλλη, είναι μια οργανική ενότητα από την οποία δεν μπορείς να βγάλεις και να κολλήσεις πράγματα, δυνάμει μιας ψευτοκυβέρνησης, καθισμένος σ' ένα γραφείο στο υπουργείο Παιδείας. Η κατάργηση των τόνων και των πνευμάτων είναι η κατάργηση της ορθογραφίας, που είναι τελικά η κατάργηση τής συνέχειας. Ήδη, τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν Καβάφη, Σεφέρη, Ελύτη, γιατί αυτοί είναι γεμάτοι από τον πλούτο των αρχαίων ελληνικών. Δηλαδή, πάμε να καταστρέψουμε ό,τι κτίσαμε. Αυτή είναι η δραματική μοίρα τού σύγχρονου ελληνισμού.""
ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ (antibaro.gr)
Μα δε θελω να αντιπαρατεθω μαζι σου για το πολυτονικο.Ειναι παρελθον πια. Και δεν αλλαξες ακομα την υπογραφη; Εσκεμμενα λοιπον διαδιδεις ψευδη και μυθευματα;
-----------------------------------------
Νάνος Βαλαωρίτης: "Στηρίζω τον ΣΥΡΙΖΑ"

Ο γνωστος ποιητης,ο λόγιος με τη διεθνή αναγνώριση-απογονος του μεγαλου Α.Βαλαωριτη- που ηταν προσφατα υποψηφιος με τους ΟΙκ. Πρασ. στηριζει ΣΥΡΙΖΑ.
Ειναι τιμη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Kολλάει διότι πολλές φορές πατριωτισμός και αριστερά(και ιδίως την αριστερά όπως την εννοεί ο Τσίπρας) δεν συμφωνούν(εδώ να διευκρινήσω ότι όχι όλες τις φορές αλλά τις περισσότερες).

Όχι εγώ στην ακροδεξιά δεν ανήκω.
Τα στατιστικά στοιχεία της εγκληματικότητας τα παρέθεσα διότι δείχνουν τα προβλήματα που προκαλούν οι μετανάστες όταν μια χώρα δεν έχει τις δυνατότητες να τους στηρίξει οικονομικά.

Τα αρχαία ελληνικά είναι η ρίζα της νεοελληνικής και καταργώντας το πολυτονικό καταργείς και ουσιαστικά την ρίζα της νεοελληνικής γλώσσας.
Και ο πολιτισμός του 2000 δεν είναι ελληνικός.....
Αλλά για τις επιπτώσεις της κατάργησης του πολυτονικού συστήματος θα παραθέσω τα λόγια επιστήμονα.
''Η καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος ξέκοψε σε σημαντικό βαθμό τους μαθητές από τα αρχαία κείμενα που αποτελούν το πιο σημαντικό κεφάλαιο της πνευματικής κληρονομιάς. Επιπλέον, οι μαθητές αποκόπηκαν από νεότερα κεφάλαια, όπως είναι ο Παπαδιαμάντης. Η απόδοση των κειμένων αυτών στο μονοτονικό παράγει εκτρώματα των πρωτοτύπων.
Η καθιέρωση του μονοτονικού μείωσε σημαντικά τον προβληματισμό στη μαθησιακή διαδικασία. Το πολυτονικό σύστημα ωθούσε τους μαθητές στον προβληματισμό για την επιλογή του σωστού τόνου κατά τη γραφή των λέξεων. Έτσι, ο τρόπος σκέψης των μαθητών είχε τη δυνατότητα να καλλιεργηθεί ενδελεχέστερα, γεγονός που συνέτεινε στην περαιτέρω ανάπτυξη του στοχασμού τους ως επιστήμονες, ή σε άλλους τομείς της κοινωνίας.

Ο ρόλος των τόνων και πνευμάτων
Οι τόνοι και τα πνεύματα έχουν διττό ρόλο στη γλώσσα:
Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στην οδήγηση. Η έλλειψη τους έχει οδηγήσει στο μινιμαλιστικό χαρακτήρα της ομιλίας και της εκφοράς της γλώσσας.
Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα κοσμήματα για την όμορφη γυναίκα. Η απλουστευμένη μορφή του μονοτονικού συστήματος έχει μειώσει σημαντικά τη γοητεία της γραπτής ελληνικής γλώσσας.
«Το φιλί είναι μια περισπωμένη στο ρήμα αγαπώ»
Στη σημερινή εποχή - 25 χρόνια μετά την καθιέρωση του μονοτονικού - αρκετοί εκδοτικοί οίκοι (όπως Gutenberg, Καστανιώτης, Κάκτος) εκδίδουν αρκετά βιβλία στο πολυτονικό.

Μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας
Οι μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας θα έχουν ως κύριο στόχο την απλούστευσή της σε συνάρτηση με τον έντονο ιμπεριαλισμό της αγγλικής γλώσσας και την ευρύτερη χρήση των τεχνολογικών επιτευγμάτων:
Η καθιέρωση ατονικού συστήματος, κατά το οποίο δε θα χρησιμοποιείται ούτε ο ένας τόνος του μονοτονικού
Η καθιέρωση φωνητικού αλφαβήτου κατά το οποίο οι διάφορες γραπτές μορφές θα συγχωνευτούν σε μία. Συγκεκριμένα θα καθιερωθεί μόνον το «ε» αντί των «ε» και «αι», μόνον το «ι» αντί των «ι», «η», «υ», «ει» και «οι» και μόνον το «ο» αντί των «ο» και «ω».''
Πηγή:Kathimerini.gr

""Αν δεν θέλετε, κύριοι τού υπουργείου, να κάνετε φωνητική ορθογραφία, τότε πρέπει ν' αφήσετε τους τόνους και τα πνεύματα, γιατί αυτοί που τούς βάλανε ξέρανε τι κάνανε. Δεν υπήρχαν στα αρχαία ελληνικά, γιατί απλούστατα υπήρχαν μέσα στις ίδιες τις λέξεις. Αυτοί, οι Κριαράς και οι άλλοι, τα κτήνη τα τετράποδα που έκαναν αυτές τις μεταρρυθμίσεις - αυτό παρακαλώ να γραφεί στις εφημερίδες- δεν ξέρουν τι είναι γλώσσα. Δεν ξέρουν αυτό που γνώριζε η κόρη μου στα τρία της χρόνια. Μάθαινε μία λέξη και μετά έψαχνε για τις συγγενείς της. Αυτό είναι μια γλώσσα. Ένα μάγμα, ένα πλέγμα, όπου οι λέξεις παράγονται οι μεν από τις δε, όπου οι σημασίες γλιστράνε από τη μία στην άλλη, είναι μια οργανική ενότητα από την οποία δεν μπορείς να βγάλεις και να κολλήσεις πράγματα, δυνάμει μιας ψευτοκυβέρνησης, καθισμένος σ' ένα γραφείο στο υπουργείο Παιδείας. Η κατάργηση των τόνων και των πνευμάτων είναι η κατάργηση της ορθογραφίας, που είναι τελικά η κατάργηση τής συνέχειας. Ήδη, τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν Καβάφη, Σεφέρη, Ελύτη, γιατί αυτοί είναι γεμάτοι από τον πλούτο των αρχαίων ελληνικών. Δηλαδή, πάμε να καταστρέψουμε ό,τι κτίσαμε. Αυτή είναι η δραματική μοίρα τού σύγχρονου ελληνισμού.""
ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ (antibaro.gr)


Ανακρίβειες, δεν περίμενα τέτοιες αηδίες απ'τον Καστοριάδη. Οι Αρχαίοι δεν είχαν τόνους, είχαν προφορά με διαφοροποίηση ύψους φωνής, καμία σχέση με την τονική προφορά της σημερινής γλώσσας. Η ετυμολογία σαφώς είναι βασική γλωσσική δεξιοτητα αλλά προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου δεξιοτέχνη της κι ας μην έμαθα ποτέ να βάζω τόνους στο πολυτονικό. Δογματικός και αβάσιμος ο λόγος, εγώ μπορώ να καταλάβω Σεφέρη, ο πλούτος των Ελληνικών είναι ένας, οι τόνοι δημιουργήθηκαν για ομιλητές της ελληνικής ως ξένης γλώσσας και όσο υπάρχουν Έλληνες θα υπάρχει ο πολιτισμός που δημιουργούν. Δεν σταμάτησε στο 500 μ.Χ. αυτό που λέγεται "ελληνικός πολιτισμός". Μπορείς να αποδείξεις ότι το πολυτονικό δημιουργούσε περισσότερους προβληματισμούς; Τι βλακείες είναι αυτές, πανθομολογουμένως και πιο μορφωμένοι είναι οι μαθητές σήμερα και καλύτερα ελληνικά μιλάνε, σύμφωνα με τις απαιτήσεις τις εποχής τους, όχι σύμφωνα με αυτό που αρέσει στον 70χρονο φιλόλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ρε παιδια ποιος σας ειπε οτι ο Τσιπρας αλλαξε πολιτικη σταση ? Αυτος που βλεπετε δεν ειναι ο Τσιπρας αλλα ενας σωσιας του ...τον παλιο πρεπει να τον εχουν απαγαγει..(χιουμορ κανω φυσικα:pleasantry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλός ηγέτης,άψογη ρητορική και θεωρώ ότι πετυχαίνει βασικά πράγματα.Δεν θα πω ότι πέτυχε αρκετά ή δεν πέτυχε καθόλου,γιατί είναι λίγα χρόνια στην πρωθυπουργία οπότε είναι ακόμα νωρίς να βγάλουμε συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top