Β. Κορέα και παγκόσμιες εξελίξεις

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν νομίζω να γίνει τίποτα. Απ'όσο ξέρω η Κορέα έχει πυράβλους με δινατότητα να χτυπήσουν μόνο την Χαβάι αυτήν την στιγμή όπότε δεν παίζει και πολύ σαν ενδεχόμενο. Και να γίνει κάτι νομίζω πως η ΗΠΑ θα το λείξeι πολύ γρήγορα οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Δεν νομίζω να γίνει τίποτα. Απ'όσο ξέρω η Κορέα έχει πυράβλους με δινατότητα να χτυπήσουν μόνο την Χαβάι αυτήν την στιγμή όπότε δεν παίζει και πολύ σαν ενδεχόμενο. Και να γίνει κάτι νομίζω πως η ΗΠΑ θα το λείξι πολύ γρήγορα οπότε...

Σωστή η παρατήρησή σου. Αυτό που καταλαβαίνουμε μέχρι στιγμής είναι ότι για άλλη μια φορά "σπέρνουν φόβο". Ίσως αυτή τη φορά το παρακάνουν...και σκάσει το τέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σωστή η παρατήρησή σου. Αυτό που καταλαβαίνουμε μέχρι στιγμής είναι ότι για άλλη μια φορά "σπέρνουν φόβο". Ίσως αυτή τη φορά το παρακάνουν...και σκάσει το τέρας.

Για εμένα αυτήν την στιγμή η Κορέα είναι σαν το μικρό παιδάκι που προσπαθεί να τα βάλει με τους μεγάλους, και το θέμα είναι πως αν τα βάλει θα χάσει και αυτό με πάρα πολύ μεγάλες συνέπειες όχι μόνο για αυτήν αλλά και την ευρύτερη περιοχή. Με τις τελευταίες ενεργειές της έχασε την μεγάλη της σύμμαχο Κίνα και ο Kim-Jong-Il μπορεί να είναι φανατισμένος αλλά δεν νομίζω πως είναι χαζός για να προχωρήσει σε κάποια ενέργεια. Αυτήν την στιγμή είναι μόνο λόγια, που δύσκολα γίνονται πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και θα πεθάνεις σκεπτόμενος....:P

Δεν βλέπεις πως το πανηγύρι των ζουρλών είναι καλά στημένο; Κάτι μεγάλο ετοιμάζουν προς το τέλος του μήνα...

Δείτε αυτό.

Όποιος πιστεύει ότι οι "εξωγήινοι" θα καθαρίσουν και πάλι ας θυμηθούν τη Συνωμοσία του Ωρίωνα...
Πεθάναμε με τις βόμβες στην Γιουγκοσλαβία;
Οι γονείς-παππούδες μας πέθαναν με τις βόμβες στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι;
Με τα ατυχήματα σε Τσερνομπίλ και Ιαπωνία;
Εμείς εδώ τίποτα δε θα πάθουμε άμεσα. Αυτοί που θα την πληρώσουν να είναι ΗΠΑ και Κορεάτες (βόρειοι και νότιοι) από τις μετέπειτα επιθέσεις των ΗΠΑ.

Για τα συνωμοσιολογικά:

Δεν νομίζω να γίνει τίποτα. Απ'όσο ξέρω η Κορέα έχει πυράβλους με δινατότητα να χτυπήσουν μόνο την Χαβάι αυτήν την στιγμή όπότε δεν παίζει και πολύ σαν ενδεχόμενο. Και να γίνει κάτι νομίζω πως η ΗΠΑ θα το λείξι πολύ γρήγορα οπότε...
Από όσο ξέρω εγώ, έχουν τη δυνατότητα να χτυπήσουν την ενδοχώρα των ΗΠΑ.

Το θέμα πάντως δεν είναι αν θα καταφέρει κάτι η ΛΔ Κορέας έναντι των ΗΠΑ, αλλά να πάψουν οι δεύτερες (και όχι μόνο αυτές) να χώνουν τη μύτη τους εκεί στα εσωτερικά των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πεθάναμε με τις βόμβες στην Γιουγκοσλαβία;
Οι γονείς-παππούδες μας πέθαναν με τις βόμβες στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι;
Με τα ατυχήματα σε Τσερνομπίλ και Ιαπωνία;
Εμείς εδώ τίποτα δε θα πάθουμε άμεσα. Αυτοί που θα την πληρώσουν να είναι ΗΠΑ και Κορεάτες (βόρειοι και νότιοι) από τις μετέπειτα επιθέσεις των ΗΠΑ.

Από όσο ξέρω εγώ, έχουν τη δυνατότητα να χτυπήσουν την ενδοχώρα των ΗΠΑ.
Το θέμα πάντως δεν είναι αν θα καταφέρει κάτι η ΛΔ Κορέας έναντι των ΗΠΑ, αλλά να πάψουν οι δεύτερες (και όχι μόνο αυτές) να χώνουν τη μύτη τους εκεί στα εσωτερικά των άλλων.

Σχετικά με το Τσερνομπιλ έχω ακούσει ότι αρκετά μεγάλο μέρος της ραδιενέργειας και των βαρέων σωματιδίων έπεσαν στην χώρα, μας δεν ξέρω αν αληθεύει.

Τώρα σχετικά με την ΗΠΑ και τα εσωτερικά της Κορέας, δεν νομίζω πως έχουν ανακατευτεί τουλάχιστον επίσημα απο τότε που έγινε η εκεχειρία. :hmm:
Και πάλι όμως μπορεί να κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σχετικά με το Τσερνομπιλ έχω ακούσει ότι αρκετά μεγάλο μέρος της ραδιενέργειας και των βαρέων σωματιδίων έπεσαν στην χώρα, μας δεν ξέρω αν αληθεύει.

Τώρα σχετικά με την ΗΠΑ και τα εσωτερικά της Κορέας, δεν νομίζω πως έχουν ανακατευτεί τουλάχιστον επίσημα απο τότε που έγινε η εκεχειρία. :hmm:
Και πάλι όμως μπορεί να κάνω λάθος.
Κάνεις λάθος. Το τελευταίο διάστημα γίνονται συνεχώς ασκήσεις σε συνεργασία με τους νοτιοΚορεάτες πολύ κοντά στα σύνορα της Β. Κορέας.
Εκτός αυτού οι ΗΠΑ, η Ρωσία και 5-6 ακόμα χώρες που έχουν πυρηνικά, δεν θέλουν να έχει καμία άλλη χώρα εκτός από αυτές (όπως πχ η ΛΔ Κορέας και το Ιράν). Δεν καταλαβαίνω ποιες είναι αυτές οι χώρες που θα καθορίσουν το τι θα κάνουν οι άλλοι, όταν οι ίδιες το κάνουν...

Για το Τσερνομπίλ... Σίγουρα θα έφτασε ΚΑΙ εδώ, όπως και παντού έστω και λίγο, λόγω της κυκλοφορίας της ατμόσφαιρας. Ζούμε ακόμα, όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Η δική μου υποψία είναι πως η Β. Κορέα είναι αποπαίδι των ΗΠΑ και την χρησιμοποιούν όποτε θέλουν να σπείρουν φόβο. Κάτι αντίστοιχο ήταν και ο Μπιλ Λάντεν...

Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια σε αυτό αλλά βλέπουμε ξεκάθαρα πως επιχειρείται μια "τεχνητή" κλιμάκωση. Αν σκάσει λοιπόν κάτι "μεγάλο" ο κόσμος θα παρασυρθεί απ' το φόβο του και η χειραγώγηση θα γίνει ευκολότερη. Είναι συνταγές που έχουν εφαρμοστεί ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν: Σοκ και Δέος.

Όσο για τα "περί συνομωσιών" του Hawking, μία διαπίστωση κάνει ο άνθρωπος και μάλλον σωστή. Έχουν γίνει εξπέρ στις "υπόγειες" κινήσεις: Στρατοί κατασκόπων, μυστικά κονδύλια, πειράματα, εταιρείες μαιμού και off-shore πυρηνικών, βιολογικά όπλα, απομονωμένα εργαστήρια, και ένα σωρό άλλα, τα οποία τα έχουν ξεκινήσει ήδη από το τέλος του Β' Παγκόσμιου πολέμου.

Η λογική λέει πως όλη αυτή την "τεχνογνωσία" κάποια στιγμή θα την χρησιμοποιήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, ο στρατός των ΗΠΑ έχει αναπτύξει αντιπυραυλικά συστήματα (Χαβάι ή Αλάσκα, δεν είμαι σίγουρος). Επίσης έχουν και το ΝΑΤΟ για να στηριχτούν.
Κι εγώ δεν πιστεύω τελικά να γίνει πόλεμος, ο ψυχρός πόλεμος θα συνεχιστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, ο στρατός των ΗΠΑ έχει αναπτύξει αντιπυραυλικά συστήματα (Χαβάι ή Αλάσκα, δεν είμαι σίγουρος). Επίσης έχουν και το ΝΑΤΟ για να στηριχτούν.
Κι εγώ δεν πιστεύω τελικά να γίνει πόλεμος, ο ψυχρός πόλεμος θα συνεχιστεί...

Αναπτύσσονται στη Γκουάμ αυτές τις μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Το τελευταίο διάστημα γίνονται συνεχώς ασκήσεις σε συνεργασία με τους νοτιοΚορεάτες πολύ κοντά στα σύνορα της Β. Κορέας.
Εκτός αυτού οι ΗΠΑ, η Ρωσία και 5-6 ακόμα χώρες που έχουν πυρηνικά, δεν θέλουν να έχει καμία άλλη χώρα εκτός από αυτές (όπως πχ η ΛΔ Κορέας και το Ιράν). Δεν καταλαβαίνω ποιες είναι αυτές οι χώρες που θα καθορίσουν το τι θα κάνουν οι άλλοι, όταν οι ίδιες το κάνουν...

Για το Τσερνομπίλ... Σίγουρα θα έφτασε ΚΑΙ εδώ, όπως και παντού έστω και λίγο, λόγω της κυκλοφορίας της ατμόσφαιρας. Ζούμε ακόμα, όμως.

Πρώτον, όταν λες την Β. Κορέα ΛΔ Κορέας, ξεφτιλίζεις τους όρους "λαϊκός" και "δημοκρατία", ίσως είναι η πιο απάνθρωπη δικτατορία, πλην των αφρικανικών βεβαίως, των τελευταίων 70 χρόνων.

Δεύτερον, η μη διάδοση πυρηνικών εκτός απο γαιοπολιτικές αιτίες ισορροπίας δυνάμεων, έχει και σημασία επιβίωσης του πλανήτη. Λίγοι παίχτες με πυρηνικά μπορούν να αποφύγουν την αλληλοκαταστροφή, πολλοί παίχτες σημαίνει ότι α) αυξάνονται οι πιθανότητες ατυχημάτων μιας και δεν έχουν την εμπειρία των "μεγάλων", β) αυξάνεται η πιθανότητα σύγκρουσης με τέτοια μέσα.

Όσο για το Τσέρνομπιλ. Εμφανίστηκαν πολλές γενετικές ανωμαλίες σε γεννήσεις μετά το ατύχημα, η έκταση του ατυχήματος δεν συγκρίνεται με την πιθανότητα πολλαπλών πυρηνικών εκρήξεων και το κόστος των ανθρώπινων ζωών σε ατυχήματα τα οποία τέθηκαν υπό έλεγχο σχετικά σύντομα είναι αρκετά σημαντικές.

Αν ισχύει αυτό που υποπτεύομαι, ότι υποστηρίζεις την επέκταση των πυρηνικών και σε άλλες χώρες επειδή παρουσιάζονται σαν κομμουνιστές, και αν ισχύει επίσης και η πεποίθηση που έχω, η οποία λέει ότι αν ένας κομμουνιστής λέει κάτι, το πιστεύουν όλοι οι κομμουνιστές τότε είστε άξιοι της μοίρας σας να σας αποκαλούν ιδεολογικά σκουπίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το θέμα πάντως δεν είναι αν θα καταφέρει κάτι η ΛΔ Κορέας έναντι των ΗΠΑ, αλλά να πάψουν οι δεύτερες (και όχι μόνο αυτές) να χώνουν τη μύτη τους εκεί στα εσωτερικά των άλλων.
Ε, βέβαια αν ιδιαίτερα η πρώτη έχει κομμουνιστικό καθεστώς (ο θεός να το κάνει) ας την στηρίξουμε λίγο, έτσι και αλλιώς μια χαρά ζει ο λαός στην χώρα αυτή..... τι θέλουμε και τους ενοχλούμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αν ισχύει αυτό που υποπτεύομαι, ότι υποστηρίζεις την επέκταση των πυρηνικών και σε άλλες χώρες επειδή παρουσιάζονται σαν κομμουνιστές,
Προσωπικά πιστεύω ότι το κάνει για αυτόν το λόγο:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Στη βορεια κορεα ο κοσμος παιθαινει απο τη πεινα (κυριολεκτικα) και απο την πλυση εγγεφαλου νομιζει οτι η ανθρωπιστικη βοηθεια των υπολοιπων ειναι φορος τιμης λογο φοβου.

Για να μην αναφερθουμε στα στρατοπεδα συγγεντροσης κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η λαική δημοκρατία της κορέας, και ο υπέρτατος ηγέτης μας Kim jong un (ο γιος του προηγουμενου υπερτατου πολυαγαπημενου ηγετη της λαικής δημοκρατίας:D), θα συντρίψουν την καπιταλιστική αμερική! τα πυρινικά μας θα φτάσουν μέχρι το LA.

όλοι ειναι εχθροί μας, γιατι εμεις στην λαικη δημοκρατια ως κομμουνιστές εχουμε τα πάντα, και οι καπιταλιστές μας ζηλευουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πρώτον, όταν λες την Β. Κορέα ΛΔ Κορέας, ξεφτιλίζεις τους όρους "λαϊκός" και "δημοκρατία", ίσως είναι η πιο απάνθρωπη δικτατορία, πλην των αφρικανικών βεβαίως, των τελευταίων 70 χρόνων.

Δεύτερον, η μη διάδοση πυρηνικών εκτός απο γαιοπολιτικές αιτίες ισορροπίας δυνάμεων, έχει και σημασία επιβίωσης του πλανήτη. Λίγοι παίχτες με πυρηνικά μπορούν να αποφύγουν την αλληλοκαταστροφή, πολλοί παίχτες σημαίνει ότι α) αυξάνονται οι πιθανότητες ατυχημάτων μιας και δεν έχουν την εμπειρία των "μεγάλων", β) αυξάνεται η πιθανότητα σύγκρουσης με τέτοια μέσα.

Όσο για το Τσέρνομπιλ. Εμφανίστηκαν πολλές γενετικές ανωμαλίες σε γεννήσεις μετά το ατύχημα, η έκταση του ατυχήματος δεν συγκρίνεται με την πιθανότητα πολλαπλών πυρηνικών εκρήξεων και το κόστος των ανθρώπινων ζωών σε ατυχήματα τα οποία τέθηκαν υπό έλεγχο σχετικά σύντομα είναι αρκετά σημαντικές.

Αν ισχύει αυτό που υποπτεύομαι, ότι υποστηρίζεις την επέκταση των πυρηνικών και σε άλλες χώρες επειδή παρουσιάζονται σαν κομμουνιστές, και αν ισχύει επίσης και η πεποίθηση που έχω, η οποία λέει ότι αν ένας κομμουνιστής λέει κάτι, το πιστεύουν όλοι οι κομμουνιστές τότε είστε άξιοι της μοίρας σας να σας αποκαλούν ιδεολογικά σκουπίδια.
Κάθε χώρα έχει το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού. Αν θέλει να ονομάζεται «ΛΔ Κορέας», τότε, έτσι θα την ονομάζω, αν θέλει να λέγεται «Στρουμφοχώρα», πάλι έτσι για την ονομάζω.

Η λογική μου, μου λέει το εξής: ή δε θα έχει κανείς πυρηνικά όπλα (ούτε οι ΗΠΑ, ούτε η δήθεν Σοσιαλιστική Κίνα, ούτε η δήθεν Σοσιαλιστική ΛΔ Κορέας, ούτε η Σοσιαλιστική Κούβα (που δεν έχει, αλλά λέμε τώρα)) ή θα έχει το δικαίωμα να έχει οποιοσδήποτε θέλει.
Δεν αναγνωρίζω κανένα παραπάνω δικαίωμα σε ΗΠΑ-Ρωσία και λοιπές 5-6 χώρες να είναι οι μοναδικές που έχουν, επειδή είναι «μεγάλες δυνάμεις».

Δεν με ενδιαφέρει αν παρουσιάζονται ως κομμουνιστές ή όχι. Άλλωστε το Ιράν που είπα προηγούμενα, όχι μόνο σοσιαλιστικό καθεστώς δεν έχει, αλλά έχει και τα ΚΚ σε παρανομία.
Να ανακαλέσεις για το «ιδεολογικά σκουπίδια». Το ΚΚΕ είναι ένα Κόμμα που έχει δώσει σκληρούς αγώνες και εναντίον των ναζί και εναντίον των αφεντικών και δε δέχομαι από κανέναν τέτοιου είδους μηδενισμό, ακόμη και αν διαφωνεί εντελώς με τον Σοσιαλισμό-Κομμουνισμό.

ΥΓ: Για το Τσερνομπίλ τα ξέρω. Πίστεψέ με ξέρω πολύ καλύτερα από εσένα τις επιδράσεις της ραδιενέργειας. Αυτό που είπα ήταν απάντηση στον Parafernalia που είπε εν ολίγοις το τι με νοιάζει ποιος ευθύνεται για μία πυρηνική επίθεση, αφού μετά θα πεθάνουμε όλοι (!). Και μιλάμε πάντα για την δεδομένη απόσταση που μας χωρίζει από την περιοχή εκείνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
ΥΓ: Για το Τσερνομπίλ τα ξέρω. Πίστεψέ με ξέρω πολύ καλύτερα από εσένα τις επιδράσεις της ραδιενέργειας. Αυτό που είπα ήταν απάντηση στον Parafernalia που είπε εν ολίγοις το τι με νοιάζει ποιος ευθύνεται για μία πυρηνική επίθεση, αφού μετά θα πεθάνουμε όλοι (!). Και μιλάμε πάντα για την δεδομένη απόσταση που μας χωρίζει από την περιοχή εκείνη.

Αυτό που είπα είναι πως το παιχνίδι είναι στημένο. Και όσο εσύ θα ψάχνεις να βρεις ποιος έφταιξε, ο κόσμος γύρω σου θα καρκινιάζει.

Τα ερωτήματά σου μπορούμε να τα λύσουμε ευκολότατα: Καμία χώρα δεν έχει δικαίωμα στα πυρηνικά και στον όλεθρο. Όποιος τα χρησιμοποιήσει, είτε πρώτος, είτε δεύτερος, το ίδιο παρανοϊκός θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα ερωτήματά σου μπορούμε να τα λύσουμε ευκολότατα: Καμία χώρα δεν έχει δικαίωμα στα πυρηνικά και στον όλεθρο.
Εδώ συμφωνώ απόλυτα. Να μην έχει κανείς πυρηνικά όπλα.
Ας δώσουν το καλό παράδειγμα οι «μεγάλες δυνάμεις».
Δεν θα το κάνουν, όμως και το ξέρεις. Απλά θέλουν να μην έχει κανένας άλλος εκτός από αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κάθε χώρα έχει το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού. Αν θέλει να ονομάζεται «ΛΔ Κορέας», τότε, έτσι θα την ονομάζω, αν θέλει να λέγεται «Στρουμφοχώρα», πάλι έτσι για την ονομάζω.

Η λογική μου, μου λέει το εξής: ή δε θα έχει κανείς πυρηνικά όπλα (ούτε οι ΗΠΑ, ούτε η δήθεν Σοσιαλιστική Κίνα, ούτε η δήθεν Σοσιαλιστική ΛΔ Κορέας, ούτε η Σοσιαλιστική Κούβα (που δεν έχει, αλλά λέμε τώρα)) ή θα έχει το δικαίωμα να έχει οποιοσδήποτε θέλει.
Δεν αναγνωρίζω κανένα παραπάνω δικαίωμα σε ΗΠΑ-Ρωσία και λοιπές 5-6 χώρες να είναι οι μοναδικές που έχουν, επειδή είναι «μεγάλες δυνάμεις».

Δεν με ενδιαφέρει αν παρουσιάζονται ως κομμουνιστές ή όχι. Άλλωστε το Ιράν που είπα προηγούμενα, όχι μόνο σοσιαλιστικό καθεστώς δεν έχει, αλλά έχει και τα ΚΚ σε παρανομία.
Να ανακαλέσεις για το «ιδεολογικά σκουπίδια». Το ΚΚΕ είναι ένα Κόμμα που έχει δώσει σκληρούς αγώνες και εναντίον των ναζί και εναντίον των αφεντικών και δε δέχομαι από κανέναν τέτοιου είδους μηδενισμό, ακόμη και αν διαφωνεί εντελώς με τον Σοσιαλισμό-Κομμουνισμό.

ΥΓ: Για το Τσερνομπίλ τα ξέρω. Πίστεψέ με ξέρω πολύ καλύτερα από εσένα τις επιδράσεις της ραδιενέργειας. Αυτό που είπα ήταν απάντηση στον Parafernalia που είπε εν ολίγοις το τι με νοιάζει ποιος ευθύνεται για μία πυρηνική επίθεση, αφού μετά θα πεθάνουμε όλοι (!). Και μιλάμε πάντα για την δεδομένη απόσταση που μας χωρίζει από την περιοχή εκείνη.

Εσύ μπορεί να μην αναγνωρίζεις το δικαίωμα των μεγάλων δυνάμεων να έχουν πυρηνικά, αλλά αυτές έχουν, είτε το θέλεις είτε όχι και επειδή κακώς έχουν αυτές, θα ήταν καλύτερο να μην αποκτήσουν και άλλοι.

Όπως δεν είμαι περήφανος για έναν λαό που δεν γνωρίζει την ιστορία του, είναι μισαλλόδοξος και κουτοπόνηρος και επαναπαύεται στην ημιμαθή γνώση που έχει για την αρχαιότητα και την επανάσταση του 1821, έτσι δεν θα σέβομαι τους σημερινούς κομμουνιστές επειδή οι κομμουνιστές του 40' αντιστάθηκαν στο φασισμό. Μην ανησυχείς τους ηλίθιους και τους δογματικούς τους αντιπαθώ όλους με τον ίδιο τρόπο, ανεξαρτήτως ιδεολογικών καταβολών. Δεν πρέπει να αισθάνεσαι προσβεβλημένος. Οπότε δεν ανακαλώ τίποτα... :P

Τέλος, το κοντά και το μακριά είναι σχετικό. Κοντά μπορεί να είναι και η τουαλέτα, αλλά ίσως πολύ μακριά σε στομαχικές διαταραχές εν καιρώ ίωσης.-----> Το ατύχημα στην Ιαπωνία έδειξε ακριβώς το αντίθετο σε σχέση με την απόσταση.

Άσε που μετά το Βερντέν φύτρωσαν τουλίπες, ενώ στην Β. Κορέα δεν θα φυτρώνει ούτε κάκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εσύ μπορεί να μην αναγνωρίζεις το δικαίωμα των μεγάλων δυνάμεων να έχουν πυρηνικά, αλλά αυτές έχουν, είτε το θέλεις είτε όχι και επειδή κακώς έχουν αυτές, θα ήταν καλύτερο να μην αποκτήσουν και άλλοι.
Ok, διαφωνούμε, εξηγήσαμε, τέλος.
Μην ανησυχείς τους ηλίθιος και τους δογματικούς τους αντιπαθώ όλους με τον ίδιο τρόπο, ανεξαρτήτως ιδεολογικών καταβολών. Δεν πρέπει να αισθάνεσαι προσβεβλημένος. Οπότε δεν ανακαλώ τίποτα... :P
Και εγώ αντιπαθώ τους αντικομμουνιστές και τους μαλάκες.
Και τώρα που το σκέφτομαι, αυτό που είπα, είναι πλεονασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν αναγνωρίζω κανένα παραπάνω δικαίωμα σε ΗΠΑ-Ρωσία και λοιπές 5-6 χώρες να είναι οι μοναδικές που έχουν, επειδή είναι «μεγάλες δυνάμεις».

αδερφε μου απο οσα εχω διαβασει σε εκτιμω, αλλα με ολη την εκτιμηση τι ματσο ιδεολογικες παπαριες ειναι αυτα?

ναι οκ, δεν τους το αναγνωρισεις, χεστικε η φοραδα στο αλλωνι, η αμερικη εχει πυρινικα γιατι μπορει και κανενας δεν μπορει να κανει τιποτα για αυτο.

be that as it may πρωτιμω να εχουν πυρηνικα οι αμερικανοι απο οτι οι βορειοκορεατες η - ακομα χειροτερα - οι φονταμενταλιστες καφροι του ιραν. Και δεδομενου οτι ο πυρινικος εξοπλυσμος ειναι μια πραγματικοτητα ειτε σου αρεσει ειτε οχι, καλυτερα ΚΑΠΟΙΟΣ να τρωει τα σκατα απο εσενα και εμενα που γκρινιαζουμε αλλα να κανουν την κινηση να ΜΗΝ αφηνουν τους ιρανους να εχουν πυρηνικα. Γιατι στα δικα τους χερια ειναι επικυνδηνα - πολυ πιο επικυνδηνα απο οτι στα αμερικανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top