Τι σας "τη δίνει" σε έναν άνθρωπο;

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εκτός των βασικών που έχουν πολυαναφερθεί με εκνευρίζει όταν έχω να κάνω με πολύ ρεαλιστικά άτομα τα οποία δεν αφήνουν περιθώρια για (δημιουργική) σκέψη, όνειρο, και φαντασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα περισσότερα που μου τη δίνουν σ΄έναν άνθρωπο μάλλον οι περισσότεροι τα ξέρετε από τις κατά καιρούς αναρτήσεις μου.
Θα πω λοιπόν ότι μου τη δίνει όταν κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης ή διαφωνίας, κάποιος που έχει κόλλημα να έχει πάντα τον έλεγχο της κουβέντας, όταν έχει εξαντλήσει αυτά που είχε να πει ή αδυνατεί ν΄αντικρούσει τα επιχειρήματα των άλλων, σταματά να μένει στην ουσία και προσπαθεί να μπερδεύει άσχετα πράγματα ή ανούσιες υποπεριπτώσεις του θέματος προκειμένου ν΄ αποπροσανατολίσει την κουβέντα και να φανεί ότι αυτός έχει τον τελευταίο λόγο.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όταν αποκαλύπτεται πως έχει πει ψέματα και το αρνείται παρά τις αποδείξεις. Δεν είχες την εντιμότητα να πεις την αλήθεια εξαρχής, τουλάχιστον έχε την αξιοπρέπεια να αντιμετωπίσεις τις συνέπειες...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα ψεματάκια δεν μπορώ κι εγώ, γιατί μετά μπερδεύεται πολύ η κατάσταση.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
- Μ εκνευρίζουν τα άτομα που καθυστερούν μονίμως (όχι σε φάση δεκάλεπτο αλλά τό εικοσαλεπτο ναι μου την δίνει άπειρα). Πόσο μάλλον όταν πχ μένουν κοντά στο κέντρο κι εγώ κάνω δέκα ώρες για να πάω στο σημείο συνάντησης .
- Όπως επίσης τα άτομα που το χουν συνήθειο να ακυρώνουν τελευταία στιγμή.
- Στα προγράμματα ανταλλαγών όταν γκρινιάζουν συνεχώς για το φαγητό όχι επειδή είναι κακομαγειρεμενο αλλά επειδή δεν είναι αυτό που έχουν συνηθίσει να τρώνε(ειδικά όταν πρόκειται για σούπες).
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Μου τη δίνει όταν κάποιος λέει ψέματα για να εντυπωσιάσει άλλους.
Όταν μου ζητάνε να του δανείσω λίγα χρήματα για να πάρει ένα νερό ή εισητηριο λεωφορείο με πρόσχημα ότι θα μου τα επιστρέψει αύριο και τελικά κάνει πολύ καιρό να μου τα επιστρέψει. Έχει συμβεί πολλές φορές με ένα φίλο μου που δεν κάνει καλή διαχείριση στα χρήματα του και τελικά του είπα ότι δεν του δανείσω τίποτα μέχρι να μου τα επιστρέψει αυτά που μου χρωσταγε (8€) και μου τα επέστρεψε τελικά τη επόμενη μέρα. Αν είμαι στα κέφια μου τον κερνάω μερικές φορές.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όταν αποκαλύπτεται πως έχει πει ψέματα και το αρνείται παρά τις αποδείξεις. Δεν είχες την εντιμότητα να πεις την αλήθεια εξαρχής, τουλάχιστον έχε την αξιοπρέπεια να αντιμετωπίσεις τις συνέπειες...
Α ξέχασα, να προσθέσω και τους ανθρώπους που παραβιάζουν τον προσωπικό μου χώρο/γίνονται κολλητσίδες και νιώθω ότι "κρέμονται" πάνω μου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με εκνευρίζουν οι συμβατικοί άνθρωποι. Αυτοί που ακολουθούν όλες τις συμβάσεις που τους επέβαλλε οι κοινωνία κατά γράμμα. Τους μιλάς και αισθάνεσαι ότι κάποιος έχει αφαιρέσει από μέσα τους κάθε είδος αυθεντικότητας, μοναδικότητας και ζωντάνιας. Περιφέρονται στον κόσμο δίχως σκοπό και νόημα και πασχίζουν νυχθημερόν να εκπληρώσουν το script του προγραμματιστή τους. Άμορφοι,άσχημοι, αδαείς,ανόητοι. Αντιμετωπίζουν τα πάντα με μια επιφανειακή χαλαρότητα και ασοβαρότητα. Δεν έχουν καμία πνευματική ανάγκη που πυροδοτεί κάποια αναζήτηση. Εγκλωβισμένοι στη μιζέρια τους αποστρέφονται και χλευάζουν οποιαδήποτε ευγενική φύση. Η αυτοκαταστροφή και η συνύπαρξη με άλλους του είδους τους είναι το μόνο που τους κάνει χαρούμενους. Άνθρωποι χωρίς ψυχή.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η λιστα ειναι μεγαλη:
  • Αυτοι που καθυστερουν συνεχως
  • Οι απαισιοδοξοι/αρνητικοι
  • Οι ξερολες
  • Οι καχυποπτοι
  • Οι δε βαριεσαι
  • Οι αμορφωτοι/ακαλλιεργητοι
  • Αυτοι που αντι να βαλουν πρωτα το μυαλο τους να δουλεψει περιμενουν να τους βοηθησεις
  • Οι ηλιθιοι
  • Οι ναρκισσοι που δεν σταματουν να μιλανε για τον εαυτο τους
  • Οι κουτσομποληδες και αυτοι που χωνονται στην προσωπικη σου ζωη και ασκουν κριτικη σε καθε σου βημα
  • Οι χαζογκομενες (που φερνουν την καταστροφη οταν σπασει το νυχι τους)
  • Αυτοι που δεν σε αφηνουν να μιλησεις

Μακραν οι χειροτεροι για εμενα ειναι οι απαισιοδοξοι/αρνητικοι. Με εκνευριζουν τοσο πολυ σε σημειο να εχω κοψει επαφες με αρκετα τετοια ατομα.
 

giannist_

Νεοφερμένος

Ο giannist_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είμαι της άποψης ότι το κάθε άτομο έχει το δικαίωμα να υιοθετεί τη δική του προσωπική συμπεριφορά, πάντα, βέβαια, υπό την προϋπόθεση πως δεν υφίσταται παραβίαση του νόμου ή προσβολή κάποιου άλλου.
Παρόλα αυτά, ''μου τη δίνουν'':
1. Κάθε μορφής ανάρμοστης συμπεριφοράς.
2. Οι ξεροκέφαλοι (με την αρνητική έννοια) άνθρωποι. Όταν λέω ξεροκέφαλοι, δεν αναφέρω σε καμία περίπτωση ως κάτι αρνητικό την έντονη υποστήριξη μιας προσωπικής άποψης, αλλά η έμμεση ή άμεση υποτίμηση και ο μη σεβασμός ενός αντιθέτου πιστεύω.
Μαθητής Γ' Γυμν.-Α' Λυκείου
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Α ξέχασα, να προσθέσω και τους ανθρώπους που παραβιάζουν τον προσωπικό μου χώρο/γίνονται κολλητσίδες και νιώθω ότι "κρέμονται" πάνω μου.

Πόσο ταυτίζομαι!! Είναι τρομερά κουραστικό και δε θέλω καθόλου να συναναστρέφομαι με τέτοιους ανθρώπους. Εκτός από αδιάκριτοι, γίνονται και παρεμβατικοί χωρίς απαραίτητα να τους έχεις δώσει το θάρρος.

Προσθέτω τους ανθρώπους που νιώθω ότι θα με χρησιμοποιήσουν για να κάνουν τη δουλειά τους. Πόρτα και αυτοί :heat:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Μου τη δίνουν πολλά.
1)Αρχικά να προσπαθεί ο άλλος να το παίξει έξυπνος ενώ είναι τέρμα αφελής και συμπεριφέρεται σαν πίθηκος.
2)Όποιος αντιλαμβάνεται πως νιώθεις ο άλλος και το εκμεταλλεύεται προς όφελός του
3)Οι φαντασιόπληκτοι.Όχι αυτοί που έχουν όνειρα και παλεύουν για αυτά,αλλά αυτοί που νομίζουν ότι διάφορες καταστάσεις και σκηνικά μπορούν να συμβούν χωρίς να κουνήσουν το παραμικρό τους δαχτυλάκι
4)Οι κλαψιάρηδες.Όχι αυτοί που είναι ευαίσθητοι.Αυτοί που κλαίγονται για όλα λες και δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα στο κόσμο
5)Οι αγενείς και ξινοί άνθρωποι.Νομίζω δε τους μπορώ καθόλου μα καθόλου,με νευριάζουν αφάνταστα και μου έρχεται ειλικρινά τους μπινελικώσω.Μα κι εσύ ρε φίλε μια ζωή την έχεις,μπορείς να μην είσαι σαν το λεμόνι;
6)Αυτοί που προφασίζονται συνέχεια δικαιολογίες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.Άστο ρε φίλε,αφού δεεεεν,μη το πιλατεύεις.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα αλλά αυτή τη στιγμή δε μου έρχονται.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μου τη δίνουν πολλά.
1)Αρχικά να προσπαθεί ο άλλος να το παίξει έξυπνος ενώ είναι τέρμα αφελής και συμπεριφέρεται σαν πίθηκος.
2)Όποιος αντιλαμβάνεται πως νιώθεις ο άλλος και το εκμεταλλεύεται προς όφελός του
3)Οι φαντασιόπληκτοι.Όχι αυτοί που έχουν όνειρα και παλεύουν για αυτά,αλλά αυτοί που νομίζουν ότι διάφορες καταστάσεις και σκηνικά μπορούν να συμβούν χωρίς να κουνήσουν το παραμικρό τους δαχτυλάκι
4)Οι κλαψιάρηδες.Όχι αυτοί που είναι ευαίσθητοι.Αυτοί που κλαίγονται για όλα λες και δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα στο κόσμο
5)Οι αγενείς και ξινοί άνθρωποι.Νομίζω δε τους μπορώ καθόλου μα καθόλου,με νευριάζουν αφάνταστα και μου έρχεται ειλικρινά τους μπινελικώσω.Μα κι εσύ ρε φίλε μια ζωή την έχεις,μπορείς να μην είσαι σαν το λεμόνι;
6)Αυτοί που προφασίζονται συνέχεια δικαιολογίες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.Άστο ρε φίλε,αφού δεεεεν,μη το πιλατεύεις.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα αλλά αυτή τη στιγμή δε μου έρχονται.

Οι ξυνοί είμαστε οι καλύτεροι, α σε παρακαλώ!

Ενοχος και για το 3ο αρκετές φορές. Στρουθοκαμηλισμός λέγεται.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Α) Νάρκισσοι
Β)Οι επικριτικοί
Γ)Οι φωστήρες -Δοκησίσοφοι
Δ)Ο εφετζής
Αν κάποιος διαθέτει έστω ένα από τα παραπάνω χαρακτηριστικά, κόκκινη κάρτα και κατευθείαν εντάχθηκε στη "black list"
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
με εκνευριζουν αυτοι που πουλανε μουρη για το ποσο τελειοι ειναι.ναι δεν κανω πλακα.:pardon:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Οι ξυνοί είμαστε οι καλύτεροι, α σε παρακαλώ!

Ενοχος και για το 3ο αρκετές φορές. Στρουθοκαμηλισμός λέγεται.
βρε ναι τα καλύτερα παιδιά είστε.λίγη αμμωνία χρειάζεστε για να εξουδετερώσουμε την ξινίλα σας :D και μετά όλα καλα!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
ξινοί άνθρωποι.Νομίζω δε τους μπορώ καθόλου μα καθόλου,με νευριάζουν αφάνταστα και μου έρχεται ειλικρινά τους μπινελικώσω.Μα κι εσύ ρε φίλε μια ζωή την έχεις,μπορείς να μην είσαι σαν το λεμόνι;
Ακριβώς επειδή μια ζωή την έχουμε, γιατί να ξοδεύουμε τη γλυκύτητά μας για αγνώστους; :hmm:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή μια ζωή την έχουμε, γιατί να ξοδεύουμε τη γλυκύτητά μας για αγνώστους; :hmm:
Α ούτε υπερ της γλυκύτητας είμαι.Είμαι υπερ του να είσαι επικοινωνιακός και ευγενικός,και να μην είσαι απότομος.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς επειδή μια ζωή την έχουμε, γιατί να ξοδεύουμε τη γλυκύτητά μας για αγνώστους; :hmm:

Αν ξοδεύεις κάτι σημαίνει ότι το έχεις περιορισμένο.



Εμένα αυτό που με εκνευρίζει είναι οι τύποι που έρχονται και σου πιάνουν την κουβέντα στο ξεκάρφωτο και δεν καταλαβαίνουν τα σημάδια ότι δεν έχεις όρεξη να μιλήσεις.

Τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει σε μεγάλα ταξίδια με πλοίο η αεροπλάνο π.χ με το αεροπλάνο να είναι μακράν χειρότερο γιατί δεν μπορείς να ξεφύγεις. Γενικά δεν είμαι καθόλου κατά του να μιλάς με αγνώστους, απλά οποίος το έχει σαν άθλημα θα πρέπει να ξέρει λίγο τα βασικά. Όταν πας να μιλήσεις σε έναν άγνωστο έχεις την υποχρέωση να κουβαλήσεις την κουβέντα για ένα με ενάμιση λεπτό περίπου, έτσι ώστε να συνηθίσει ο άλλος στον τονο και το ύφος της φωνής σου, στο τι λες, να του φύγει το αρχικό ξαφνιασμα κτλ. Μετά από αυτό το ενάμισι λεπτό όταν λαμβάνεις ακόμα μονολεκτικες απαντήσεις είναι ξεκάθαρο σημάδι ότι ο άλλος δεν ενδιαφέρεται και πρέπει να την κάνεις γιατί μετά αρχίζεις να τον παρενοχλείς.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όσοι δεν καταλαβαίνουν αυτά τα πράγματα είναι συνήθως κάτι τύποι που δεν ενδιαφέρονται να κάνουν κουβέντα αλλά απλά να πουν τις μαλακιες τους σε κάποιον και συνήθως αυτά που λένε δεν έχουν και κανένα ενδιαφέρων. Το κακό επίσης με εμένα είναι πως δεν μιλάω πολύ και είμαι ακουστικός τύπος και τέτοια άτομα την βρίσκουν μαζί μου γιατί τους αφήνω όλο τον χώρο που χρειάζονται για να παρλαρουν αβίαστα.

Αν τύχει να είστε και από το ίδιο χωριό τα πράγματα γίνονται 20 φορές χειρότερα γιατί πλέον στην παρόλα προστίθεται η χωριατοσυνη, η αδιακρισια και η κριτική. Μερικές φορές αν έχω όρεξη και θέλω να γελάσω με τους συντοπιτες μου του πηγαίνω με το καλημέρα 11-0-0 και γίνομαι ο μεγαλύτερος αδιάκριτος χωριάτης, σε βαθμό που δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα και με αφήνουν ήσυχο. Απλά δεν έχω όρεξη συχνά οπότε τις περισσότερες φορές τους ανέχομαι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή μια ζωή την έχουμε, γιατί να ξοδεύουμε τη γλυκύτητά μας για αγνώστους; :hmm:

Δηλαδή τώρα εσυ έχεις γλυκύτητα, αλλά τη φυλάς για λίγους και εκλεκτούς, για περιορισμένες παραστάσεις, αυτό λες;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top