Τι ευθύνεται κυρίως για την παραβατικότητα των ανηλίκων;

Παραβατικότητα ανηλίκων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Η οικογένεια

    Ψήφοι: 13 56.5%
  • Το σχολείο

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Τα λανθασμένα πρότυπα

    Ψήφοι: 6 26.1%
  • Οι οικονομικές συνθήκες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αλλο (Αναφέρετε ποιό)

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ ή είμαι ο κουμπάκιας.

    Ψήφοι: 1 4.3%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ιδέα του Poll δεν είναι δική μου. Κυκλοφορεί μια αντίστοιχη έρευνα στο In.gr
Σκέφτηκα όμως πως θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τα αποτελέσματα της δικής μας μικρής κοινότητας.

Ποιός φταίει λοιπόν που τα παιδιά μας ακολουθούν τους λάθος δρόμους;
Η οικογένεια
Το σχολείο
Τα λανθασμένα πρότυπα
Οι οικονομικές συνθήκες
Αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η ανθρωπινη φυση.

τα παιδια κανουν τωρα οτι εκαναν πριν απο 30-300-3000-30.000-300.000 χρονια, απλα τωρα οι δημοσιαγραφοι αποφασισαν οτι κανει καλο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Νομίζω ευθύνεται ένας ευρύτερος συνδιασμός όλων των παραγόντων τους οποίους αναφέρει η δημοσκόπηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι, μα γι'αυτό και ρωτάει κυρίως ποιός παράγοντας ευθύνεται.

η ανθρωπινη φυση.

τα παιδια κανουν τωρα οτι εκαναν πριν απο 30-300-3000-30.000-300.000 χρονια, απλα τωρα οι δημοσιαγραφοι αποφασισαν οτι κανει καλο θεμα


Ωραία, πιάσ'το λοιπόν από τη δημιουργία του κόσμου αν θες, τι φταίει όλα αυτά τα χρόνια;
Αυτό που λες για την ανθρώπινη φύση, όσο κι αν έχει κάποια βάση, ωστόσο, θεωρώ πως ο άνθρωπος μπορεί να κατευθύνει τη φύση του, αλλιώς ακόμα θα ζούσαμε στη ζούγκλα και θα ντυνόμασταν με προβιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
η ανθρωπινη φυση.

τα παιδια κανουν τωρα οτι εκαναν πριν απο 30-300-3000-30.000-300.000 χρονια, απλα τωρα οι δημοσιαγραφοι αποφασισαν οτι κανει καλο θεμα

Πάλι οι δημοσιογράφοι φταίνε ?
Ούτε η αδιαφορία των γονιών, καθηγητών κτλ επειδή το προβάλουν οι δημοσιογράφοι γίνετε δηλαδή αυτός ο χαμός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ωραία, πιάσ'το λοιπόν από τη δημιουργία του κόσμου αν θες, τι φταίει όλα αυτά τα χρόνια;
Αυτό που λες για την ανθρώπινη φύση, όσο κι αν έχει κάποια βάση, ωστόσο, θεωρώ πως ο άνθρωπος μπορεί να κατευθύνει τη φύση του, αλλιώς ακόμα θα ζούσαμε στη ζούγκλα και θα ντυνόμασταν με προβιές.

ολα μα ΟΛΑ μεχρι τωρα δειχνουν οτι ο ανθρωπος ΔΕΝ μπορει να κτευθυνει τη φυση του.

30νταετης, 100νταετης, α παγκοσμιος, β παγκοσμιος, εμφυλιος, παιδια με οπλα, παιδια που βιαζουν, παιδια που σκοτωνουν, εννηλικοι δολοφωνοι και τραμπουκοι...and it goes on and on.

ΠΟΤΕ σε ολη την ιστορια της ανθρωποτητας ο ανθρωπος μπορεσε και ελεγξε τις παρορμησεις του? ΕΝΑΣ ανθρωπος μπορει (στις περισοτερες περιπτοσεις) εκ του ασφαλους να ειναι "πολιτισμενος" δοστου λογο η αφαιρεσε τις επιπτωσεις και ολοι γινονται δολοφονοι.

θα ξαναφερω ως επιχειρηματα τις ανεξαρτητες μελετες των zimbardo και milgram.

αυτο που θελω να πω ειναι το εξις:

Ούτε η αδιαφορία των γονιών, καθηγητών κτλ επειδή το προβάλουν οι δημοσιογράφοι γίνετε δηλαδή αυτός ο χαμός?

ολα αυτα ειναι ψυχολογικες ερμηνιες για ενα φαινομενο τοσο συνηφασμενο με την ανθρωποτητα οσο η αναπνοη. ΠΑΝΤΑ υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν αδιαφοροι γονεις, καθηγητες κτλ. Σε καποιες περιπτωσεις βγαινουν βιαστες σε καποιες οχι κατω απο τις ιδιες (η και χειροτερες) συνθηκες. Τα πιτσιρικια δεν κανουν κατι καινουριο, ΠΑΝΤΑ τα εκαναν αυτα και ΠΑΝΤΑ θα τα κανουν. Ειναι εγγενες χαρακτηριστικο του ανθρωπου δεν φταιει "κατι" η φταινει τοσα πολλα πραγματα που τελικα δεν μπροεις να προσδιορισεις ενα. Ετσι ηταν, ετσι ειναι ετσι θα ειναι.

απλα τωρα τα ξερουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
  • Η οικογένεια = 45%
  • Άλλο = η ίδια η προσωπικότητα του ατόμου = 40%
  • Το σχολείο = 15%
total = 100% :P


Λοιπόν... η δική μου γνώμη είναι ότι τον κυρίαρχο ρόλο παίζει η οικογένεια και μετά η ίδια η προσωπικότητα του παιδιού.
Το σχολείο έχει ένα μέρος ευθύνης αλλά, δεν είναι το μεγάλο σχολείο για την κατεύθυνση ενός ανθρώπου....
Η οικονομική κατάσταση (για μένα) δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί αιτία για την παράβαση... δικαιολογία εύκολα ναι, αιτία όχι...
Λανθασμένα πρότυπα δεν υφίστανται αν και εφόσον υπάρχει σωστή κατεύθυνση απ το σπίτι.

Θεωρώ ότι η ΠΑΙΔΕΙΑ ξεκινάει πρώτα μέσα απ το σπίτι και μετά απ το σχολείο. Αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ και έχει τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ θέλω, πιστεύω, χαρακτήρα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η οικογένεια φυσικά ...

Η οικογένεια είναι εκείνη που διαλέγει τι παιδεία θα ακολουθήσει το παιδί, τι πρότυπα θα μιμηθεί, τι ΜΜΕ θα επιλέγει, τι πολιτικές πεποιθήσεις θα έχει κτλ κτλ ...

Αν η οικογένεια όμως δεν κάνει σωστή τοποθέτηση στο παιδί, τότε το παιδί πολύ πιθανών να ακολουθήσει το αντίθετο μονοπάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και η οικογένεια όμως έχει ανατραφεί με τη σειρά της από μια άλλη οικογένεια που προφανώς δεν "έκανε σωστή δουλειά" και μετέφεραν λανθασμένα πρότυπα ανατροφής στα παιδιά τους (τους σημερινούς γονείς δλδ). Είναι δηλαδή ένας φαύλος κύκλος...

Η παραβατικότητα έπειτα έχει πράγματι βιολογικούς παράγοντες. Ορισμένα άτομα είναι πιο επιθετικά και έχουν μεγαλύτερη τάση προς την (αυτο)καταστροφή σε σχέση με τον μέσο πληθυσμό. Οπότε σωστά το έθεσε η ΚΟΥΕ.

Τέλος, φταίει και το κοινωνικό σύστημα με τα πρότυπα βίας που προβάλλει καθημερινά. Ο μάγκας είναι αυτός που μαμαει κ δέρνει και δεν μασάει μία, ενώ ο άλλος είναι ο "σπασίκλας". Τι θες να είσαι; Ο σπασίκλας που όλοι τον έχουν γραμμένο κανονικότατα ή ο γόης του σχολείου; Χμ........ Δεν νομίζω πως τίθεται ιδιαίτερο δίλημμα στα παιδιά.

Αλλά αφού έχω μόνο μία επιλογή θα έλεγα πως φταίνε τα λανθασμένα πρότυπα συμπεριφοράς, συμπεριλαμβανομένων γονιών, δασκάλων, κοινωνικών προτύπων κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η οικογένεια φυσικά ...

Η οικογένεια είναι εκείνη που διαλέγει τι παιδεία θα ακολουθήσει το παιδί, τι πρότυπα θα μιμηθεί, τι ΜΜΕ θα επιλέγει, τι πολιτικές πεποιθήσεις θα έχει κτλ κτλ ...

Αν η οικογένεια όμως δεν κάνει σωστή τοποθέτηση στο παιδί, τότε το παιδί πολύ πιθανών να ακολουθήσει το αντίθετο μονοπάτι.
οκ, ενα παιδι απο οικογενεια συντηριτικων, δεξιων, ομοφυλοφοβων κτλ κτλ γονιων πως θα βγει?

να σου πω πως θα βγει, ειτε καλο, ειτε κακο ειτε μετριο

ξερεις γιατι? Γιατι ειναι η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ. Ναι φυσικα παιζει ρολο η οικογενεια, οπως και ολα τα υπολοιπα πραγματα που αναφερει το πολ. Αλλα τελικα αυτο που ΔΕΝ αλαζει ειναι το αποτελεσμα.

Και η οικογένεια όμως έχει ανατραφεί με τη σειρά της από μια άλλη οικογένεια που προφανώς δεν "έκανε σωστή δουλειά" και μετέφεραν λανθασμένα πρότυπα ανατροφής στα παιδιά τους (τους σημερινούς γονείς δλδ). Είναι δηλαδή ένας φαύλος κύκλος...

αυτο δεν ειναι κυκλος γραμμικη εξελιξη ειναι. Η οποια καταληγει που? Στο κυτταρο που μια μερα αποφασισε να γινει ψαρι και το ψαρι να γινει τετραποδο και το τετραποδο διποδο και το διποδο ανθρωπος. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ.

Αλλά αφού έχω μόνο μία επιλογή θα έλεγα πως φταίνε τα λανθασμένα πρότυπα συμπεριφοράς, συμπεριλαμβανομένων γονιών, δασκάλων, κοινωνικών προτύπων κτλ

ο μιμιτισμος βοηθαει στην υοθετιση ορισμενων πρωιμων συμπεριφορων, απο κει και επειτα ομως you are on your own. Τα παιδια που σκοτωσαν τους συμαθητες τους στο columbine δεν ειχαν γονεις εγγληματιες. Ουτε οσοι βλεπουν σπλατερ τρωνε εντοσθια. Καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστη περιπτοση, δεν μπορουμε να γενικευσουμε και αυτο γιατι οι περιπτωσεις στις οποιες αναφερεστε, δηλαδη των παιδιων που εχουν αντικοινωνικη συμπεριφορα ειναι ελαχιστες.

ηταν 4 τα παιδια που βιασαν τη συμαθιτρια τους απο τα 400 του σχολειου. Τα περισοτερα παιδια ειναι μια χαρουλα και δεν κανουν καφριλες, λιγα τις κανουν, αλλα αυτο ειναι στατιστικα αποδεκτο. Εχεται αποδειξεις για το αντιθετο? I think not
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι η οικογενεια παιζει πολυ μεγαλο ρολο, αλλα οχι με τον τροπο που εννοει ο epote (αν το παιδι δλδ θα βγει ομοφυλοφοβο, δεξιο κλπ κλπ).
Ανεξαρτητα απο τα πιστευω των γονιων, αυτο που πρεπει να φροντισουν να κανουν ειναι να δωσουν το παιδι τους την παιδεια και την αγωγη ωστε να γινει σκεπτομενο ατομο, και να μπορεσει να διαμορφωσει τις δικες του αποψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οκ, ενα παιδι απο οικογενεια συντηριτικων, δεξιων, ομοφυλοφοβων κτλ κτλ γονιων πως θα βγει?

να σου πω πως θα βγει, ειτε καλο, ειτε κακο ειτε μετριο

ξερεις γιατι? Γιατι ειναι η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ. Ναι φυσικα παιζει ρολο η οικογενεια, οπως και ολα τα υπολοιπα πραγματα που αναφερει το πολ. Αλλα τελικα αυτο που ΔΕΝ αλαζει ειναι το αποτελεσμα.


Μα ΦΥΣΙΚΑ και είναι η ανθρώπινη φύση
ΟΛΟΙ οι άνθρωποι έχουν μέσα τους ΟΛΑ τα στοιχεία
Και καλό και κακό κι από ΌΛΑ για ΟΛΟΥΣ ....
ΟΛΟΙ οι άνθρωποι κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις μπορούν να γίνουν ΚΑΙ εγκληματίες αλλά ΚΑΙ μητέρες Τερέζες...
Το θέμα λοιπόν δεν είναι αυτού καθαυτού ΜΟΝΟ η "πάστα" του ατόμου αλλά συνθήκες καθώς και οι επιλογές ώστε να βγουν στην επιφάνεια η μία ή η άλλη πλευρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βρε καλό μου [epote] σε 5 μηνύματα έχεις γράψει σήμερα σε όλα τα έχεις βάλει με τον υπόλοιπο κόσμο! :P

Νομίζω, χωρίς να λέω ότι έχεις 100% άδικο σε αυτό που λες, ότι είναι λίγο άκυρο το παράδειγμά σου. Το παιδί των συντηρητικών θα βγει καλό, κακό ή μέτριο αλλά με περισσότερες πιθανότητες να έχει συντηρητική κουλτούρα. Το παιδί των ομοφολυλόφιλων επίσης θα βγει καλό κακό ή μέτριο αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα έχει κανενός είδους φοβία/απορία/ ρατσισμό απέναντι σε ομοφυλόφιλους.

Το αν το παιδί όμως θα εθιστεί πχ σε σκηνές βίας στην TV ΔΕΝ έχει να κάνει με αυτά! το παιδί που βλέπει, πχ, να επικροτείται ή να μην τιμωρείται μια βιαίη συμπεριφορά εντός σπιτιού "κινδυνεύει" πολύ περισσότερο από μένα, που δεν έχει σηκώσει κανείς χέρι πάνω μου, να ξυλοφορτώνει αύριο την οικογένεια του.

Αυτό νομίζω ότι εννοεί η παράθεση που έβαλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βρε καλό μου [epote] σε 5 μηνύματα έχεις γράψει σήμερα σε όλα τα έχεις βάλει με τον υπόλοιπο κόσμο!

το 90% των ανθρωπων ειναι ανοητα αυταρεσκα πιθικια σε πληρη αγνοια της ματαιοτητας τους

Το αν το παιδί όμως θα εθιστεί πχ σε σκηνές βίας στην TV ΔΕΝ έχει να κάνει με αυτά! το παιδί που βλέπει, πχ, να επικροτείται ή να μην τιμωρείται μια βιαίη συμπεριφορά εντός σπιτιού "κινδυνεύει" πολύ περισσότερο από μένα, που δεν έχει σηκώσει κανείς χέρι πάνω μου, να ξυλοφορτώνει αύριο την οικογένεια του.

ναι, το ζητημα ειναι ομως οτι αυτο δεν ειναι καινουριο ουτε ιδιαιτερα συνηθες. Τα αντικοινωνικα παιδια τωρα ειναι οσα ηταν και παλιοτερα thats my point, δεν εγινε κατι προσφατα που να "σαπισε" την κοινωνια, παντα "σαπια" ηταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενας συνδιασμος ολων αυτον και σε καπιες περιπτωσεις μαζι με καπιες αλλες αιτιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω πιστευω το σχολειο με τον παραγοντα "peer pressure"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ νομίζω πως τον κυρίαρχο ρόλο τον παίζει η οικογένεια. Όχι ότι και οι υπόλοιποι παράγοντες δεν έχουν νόημα, αλλά η οικογένεια οικοδομεί τον χαρακτήρα.

Το έχω διαπιστώσει και από την δουλειά μου ότι τα περισσότερα παιδιά με προβλήματα συμπεριφοράς προέρχονται από οικογενειακά περιβάλλοντα με διάφορες ιδιαιτερότητες. Δεν λέω ακραίες καταστάσεις πάντα, αλλά ακόμα και γονείς που παραχαϊδεύουν, αμφισβητούν, προβάλλουν τα δικά τους στο παιδί είναι ικανοί να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα.
Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο το "υλικό" του παιδιού, όπως και οι συναναστροφές του(κάτι για εμένα πολύ σημαντικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το 90% των ανθρωπων ειναι ανοητα αυταρεσκα πιθικια σε πληρη αγνοια της ματαιοτητας τους

τουλάχιστον το υπόλοιπο 10% ας μην είναι αυτάρεσκο πηθήκι βυθισμένο στην ματαιότητα του! :mad: :whistle:

Α...και να σου πω κι ένα κλισέ... Οι σπουδαίοι άνθρωποι, που έχουν κάτι να πουν δεν πετάνε μπηχτές και δεν πρσβάλλουν κόσμο. γιατί δεν έχουν ανάγκη να επιβεβαιωθούν έτσι.

ναι, το ζητημα ειναι ομως οτι αυτο δεν ειναι καινουριο ουτε ιδιαιτερα συνηθες. Τα αντικοινωνικα παιδια τωρα ειναι οσα ηταν και παλιοτερα thats my point, δεν εγινε κατι προσφατα που να "σαπισε" την κοινωνια, παντα "σαπια" ηταν
συμπάθα με , το φτωχό πιθήκι (ότι δεν σε καταλαβαίνω-σε άλλο thread- ότι δεν είμαι νοημων μου είπες, εμμέσως είπες και εμένα αυτάρεσκο πιθήκι, να δω τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα! :P ) αλλά ΕΓΩ μεγάλωσα με την Καντυ-κάντυ και τα πόνυ και είχα για κούκλα την παταπούφα και τη bibibo με τη ντουλάπα της, και έφτιαχνα κόσμους ολόκληρους με τα Playmobil βλέποντας τη Ροζαλία και τον Τιμολέων σε συγκεκριμένες ώρες
και όχι με τα τύπου πόκεμον, χωρίς κινητά με κάμερες, χωρίς cosmopolitan,pink Και 47.000 ακόμα τίτλους από τα 12 μου, χωρίς playstation και άλλα σχετικά πράγματα.
ναι λοιπόν, θεωρώ, ότι οι ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕς ΜΟΥ να μην συνηθίσω σε συμπερφορές που μας κάνουν να λέμε "ρε παιδία τι γίνεται εδώ???" ήταν σαφώς με το μέρος μου σε σχέση με το σημερινό 5χρονο, 10χρονο, 15χρονο.
συγγνώμη κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
να σου πω πως θα βγει, ειτε καλο, ειτε κακο ειτε μετριο

ξερεις γιατι? Γιατι ειναι η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ. Ναι φυσικα παιζει ρολο η οικογενεια, οπως και ολα τα υπολοιπα πραγματα που αναφερει το πολ. Αλλα τελικα αυτο που ΔΕΝ αλαζει ειναι το αποτελεσμα.

Ειχα γράψει ότι:
Αν η οικογένεια όμως δεν κάνει σωστή τοποθέτηση στο παιδί, τότε το παιδί πολύ πιθανών να ακολουθήσει το αντίθετο μονοπάτι.
Έχεις δει πότε κάποιο παιδί να είναι τελείως διαφορετικό από τους γονείς του;
Ας μην ξεχνάμε ότι για πολλούς η ζωή είναι άσπρο-μαύρο ... άρα ...

Αν κάποιες επιρροές κάνουν το παιδί να αμφισβητήσει τα θεμέλια της κοσμοθεωρίας των γωνιών του τότε παιδί θα ακολουθηθεί πάντα τον αντίθετο δρόμο, από τους γονείς του, επειδή πάντα σε κάθε επιλογή του θα σκέφτεται "η γονείς μου επέλεξαν ή θα επέλεγαν αυτό, αρά εγώ θα επιλέξω το αντίθετο." Απόλυτα λογικό αυτό, άσχετα αν είναι δογματικό. Αν έχεις ένα αρνητικό πρότυπο πάντα μα πάντα θα τρέχεις όσο πιο μακριά θα μπορείς ασχέτως αν σου κοστίζει περισσότερο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ΕΓΩ μεγάλωσα με την Καντυ-κάντυ και τα πόνυ και είχα για κούκλα την παταπούφα και τη bibibo με τη ντουλάπα της, και έφτιαχνα κόσμους ολόκληρους με τα Playmobil βλέποντας τη Ροζαλία και τον Τιμολέων σε συγκεκριμένες ώρες

πιστευω να θυμασαι εκεινα τα παιδακια στην αγγλια που ειχαν σκοτωσει ενα αγνωστο τριχρονο αγορακι κοντα σε κατι σιδιροδρομικες γραμμες.

η μηπος, θυμασαι την ιστορια με τα παιδια που ηταν σατανιστες (εκεινοι οι τρεις δεν θυμαμαι ονοματα)

μαλλον δεν θα εβλεπαν καντυ καντυ...jesus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top