Desktop ή laptop για φοιτητή;

Λάπτοπ Ή μεγάλο Η/Υ?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Λαπτοπ

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Η/Υ (πύργος, οθόνη, ηχεία)

    Ψήφοι: 3 60.0%
  • Τίποτα από τα δύο

    Ψήφοι: 0 0.0%

bano

Νεοφερμένος

Ο bano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αναρωτιεμαι με ποια λογικη προτεινετε στον φιλο μας λαπτοπ με 1000 εσεις που το προτεινετε.
Να φανταστω ισως για να το παιρνει στην σχολη μαζι του αν χρειαστει?
Γιατι μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει ατομα τουλαχιστον απο τον δικο μου περιγυρο που να χρησιμοποιουνε λαπτοπ στην σχολη τους(εννοω να το παιρνουνε μαζι τους στην σχολη) για καποια εργασια εκτος απο αυτους που το περνουνε μαζι τους για να χρησιμοποιησουνε την πανεπιστημιακη για p2p.:P

Εγω προτεινω ενα desktop με δυνατοτητες αναβαθμισεις και για να σου παει για ολη την φοιτιτικη σου ζωη γιατι οπως και να το κανουμε τα λαπτοπ ειναι πιο ευαισθητα και χαλανε ευκολα.
Επισης ενα netbook σε περιπτωση που χρειαστεις κατι να κανεις στην σχολη η να εχεις πχ mobile internet ενω ταξιδευεις(αν σε ενδιαφερει κλπ)

Προσωπικα εχω καταληξει στην παραπανω λυση...desktop+netbook
Αποφασιζεις και πραττεις....

Φιλε Κωστα μπορω να πω οτι μου αρεσει αυτη η αποψη ή ισως απλα ειναι αυτο που ηθελα να ακουσω:PΝαι ο συνδυασμος netbook+desktop φαινεται αρκετα καλος και οχι φυσικα δεν θα χαραμιστω στην πανεπιστημιακη για p2p.Η αληθεια ειναι πως με την πρωτη σκεψη ενα laptop δεν θα μου προσφερει κατι παραπανω(μαλλον λιγοτερο)απο ενα καλο desktop που μενει στο σπιτι για τις εργασιες και οτιδηποτε αλλο παρολο που κυκλοφορει πια η αντιληψη οτι φορητος και φοιτητης πανε μαζι.Ασε που θα γλιτωσω και ποσα χρηματα.

Ειμαι περιεργος να μαθω απο τα προηγουμενα παιδια που προτειναν laptop για τα οικονομικα κλπ με ποιο σκεπτικο το προτειναν.Τι ειναι αυτο που μπορει να μου προσφερει ενα laptop στα πρωτα φοιτητικα χρονια(να μην πουμε ολα) και στην σχολη απο ενα desktop.Συγνωμη αν ζαλισα κανεναν αλλα τα φοιτητικα μου χρονια δεν εχουν αρχισει ακομα για να ξερω την ουσιαστικη χρησιμοτητα ενος laptop:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Φιλε Κωστα μπορω να πω οτι μου αρεσει αυτη η αποψη ή ισως απλα ειναι αυτο που ηθελα να ακουσω:PΝαι ο συνδυασμος netbook+desktop φαινεται αρκετα καλος και οχι φυσικα δεν θα χαραμιστω στην πανεπιστημιακη για p2p.Η αληθεια ειναι πως με την πρωτη σκεψη ενα laptop δεν θα μου προσφερει κατι παραπανω(μαλλον λιγοτερο)απο ενα καλο desktop που μενει στο σπιτι για τις εργασιες και οτιδηποτε αλλο παρολο που κυκλοφορει πια η αντιληψη οτι φορητος και φοιτητης πανε μαζι.Ασε που θα γλιτωσω και ποσα χρηματα.

Ειμαι περιεργος να μαθω απο τα προηγουμενα παιδια που προτειναν laptop για τα οικονομικα κλπ με ποιο σκεπτικο το προτειναν.Τι ειναι αυτο που μπορει να μου προσφερει ενα laptop στα πρωτα φοιτητικα χρονια(να μην πουμε ολα) και στην σχολη απο ενα desktop.Συγνωμη αν ζαλισα κανεναν αλλα τα φοιτητικα μου χρονια δεν εχουν αρχισει ακομα για να ξερω την ουσιαστικη χρησιμοτητα ενος laptop:)
Δεν έχω καταλάβει γιατί κυκλοφορεί αυτή η αντίληψη.Συμφωνώ μαζί σου.Οι περισσότεροι παίρνουν λάπτοπ που συνήθως εύκολα καταλήγουν να σέρνονται(μην το παίρνετε προσωπικά:P).
Εγώ έχω στήσει ένα pc ισχυορότατο με core2 quad q 9400 που σπέρνει με σκληρούς χωρητικότητας πάνω απο 1 tb(που σύντομα θα αναβαθμιστούν),4gb ram,μητρική asus maximus formula(επίσης φοβερή) και κάρτα γραφικών asus en8800gt(λίγο παλιά αλλά δεν ασχολούμαι με τα παιχνίδια).Ά και που είστε σκέφτομαι να τσιμπήσω και μια 24άρα eizo ή samsung για να μην βγάζω τα μάτια μου στις 13άρες και 15άρες οθόνες.
Α και αν μου χρειαστεί τόσο πολύ(που μάλλον θα μου χρειαστεί:D) λάπτοπ θα πάρω αργότερα ένα macbook pro,μιας και ασχολούμαι με την μουσική παραγγή ενίοτε και με το djing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει γιατί κυκλοφορεί αυτή η αντίληψη.Συμφωνώ μαζί σου.Οι περισσότεροι παίρνουν λάπτοπ που συνήθως εύκολα καταλήγουν να σέρνονται(μην το παίρνετε προσωπικά:P).
Εγώ έχω στήσει ένα pc ισχυορότατο με core2 quad q 9400 που σπέρνει με σκληρούς χωρητικότητας πάνω απο 1 tb(που σύντομα θα αναβαθμιστούν),4gb ram,μητρική asus maximus formula(επίσης φοβερή) και κάρτα γραφικών asus en8800gt(λίγο παλιά αλλά δεν ασχολούμαι με τα παιχνίδια).Ά και που είστε σκέφτομαι να τσιμπήσω και μια 24άρα eizo ή samsung για να μην βγάζω τα μάτια μου στις 13άρες και 15άρες οθόνες.
Α και αν μου χρειαστεί τόσο πολύ(που μάλλον θα μου χρειαστεί:D) λάπτοπ θα πάρω αργότερα ένα macbook pro,μιας και ασχολούμαι με την μουσική παραγγή ενίοτε και με το djing.
Έχεις τέτοιο υπ. και δεν παίζεις παιχνίδια;:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tunerakos

Νεοφερμένος

Ο Tunerakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ με την απόκτηση ενός δυνατού σταθερού... Έστησα εναν ωραιότατο σταθερό που θα φυσάει με 660 ευρώ και σκέφτομαι ότι με αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις ένα λαπτοπ πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων και δεν αξίζει καθόλου τετοια επενδυση... Αλλά μηπως θα χρειάζεται ο φορητός?? Στο μαθηματικό για παράδειγμα χρειάζεσαι φορητό ή όλα μπορούν να γίνουν απο το σπίτι με ένα πολύ καλό σταθερό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους υπόλοιπους που λένε για desktop γιατί κατά τη γνώμη μου έχει περισσότερες δυνατότητες και χαμηλότερη τιμή συγκριτικά με ένα laptop. Εγώ, πάντως, επειδή έχω περάσει σε άλλη πόλη από αυτή που μένω θα πάρω τον υπολογιστή, που έχω ήδη, μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Έχεις τέτοιο υπ. και δεν παίζεις παιχνίδια;:jumpy::jumpy::jumpy:
Ασχολούμαι πιο πολύ με τα προγράμματα μουσικής και γενικά με την μουσική οπότε δεν μου μένει και ιδαίτερος χρόνος για να παίξω.Όποτε μένει παίζω κανα flashgame στο fb.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φίλε Οικονομικές Επιστήμες σπουδάζω στο Ο.Π.Α (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών). Εγώ προσωπικά έχω και τα δύο, αλλά αν είναι να επιλέξεις θα σου πρότεινα laptop.
Μπορείς να το παίρνεις μαζί σου για εργασίες όπου κι αν βρίσκεσαι. Αν πηγαίνεις συχνά στην βιβλιοθήκη, είναι δέκα φορές πιο πρακτικό, διότι μπορείς να το πάρεις μαζί σου και να σημειώνεις εκεί και όχι σε χαρτιά που θα χρειάζεται μετά να αντιγράφεις στο PC.
Έχω πολλούς φίλους που πήραν laptop αμέσως μόλις κατάλαβαν πόσο πολύ συμφέρει.
Πάντως εγώ έχω αυτό -> https://www.plaisio.gr/product.aspx?...2901BDB4EC6C45A3FE480FA316C9F993601C26212AA7E το laptop και πραγματικά είναι μια χαρά (φυσικά το έχω αναβαθμίσει λίγο αλλά τεσπα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι πιστεύω οτι καλύπτει τις βασικές ανάγκες ενός φοιτητή ένα mac των 2.500 ευρώ. Οριακά λίγο βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Άποψη μου είναι οτι laptop με τιμή >1500ευρω απλά δεν εχει νοημα. Τωρα βεβαια αν εισαι πυρηνικός φυσικός και πρέπει να τρέχεις πολύ απαιτητικά προγράμματα, πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν είσαι πυρηνικός φυσικός και πρέπει να τρέχεις πολύ απαιτητικά προγράμματα, δε θα τα τρέχεις σε laptop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω σου προτεινω λαπτοπ γιατι:
1. μπορεις να το παιρνεις μαζι σου οπου θες (σχολη, σε σπιτι φιλου, σε καφετεριες που εχει και δωρεαν ιντερνετ και θα μπορεις να πινεις το καφε σου ενω κανεις διαφορες εργασιες κ.λ.π)
2. θα κουβαλας οτι σημαντικο θες στο λαπτοπ χωρις να χρειαζεσε καποιον εξωτερικο σκληρο (για παραδειγμα σε καποιο ταξιδι)
3. δεν πιανει σχεδον καθολου χωρο στο σπιτι
4. αν ψαξεις θα βρεις και ενα καλο φθηνο λαπτοπ και θα σου βγει πιο οικονομικο απο το να αγορασεις σταθερο και νετμπουκ
5. ευκολη προσβαση στο ιντερνετ αν εχει καποιος γειτονας :P
6. θα ειναι και σαν <<φορητος δι βι ντι πλειρ>> να βλεπεις ταινια οπου θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί στον κανονικό δεν μπορείς να μπεις μέσω γείτονα στον net?Aκόμα τα λάπτοπ είναι πιο εύθραυστα από ότι οι κανονικοί υπολογιστές:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αμα εισαι ατσουμπαλος και ριξεις το λαπτοπ απο κανα τραπεζι λογικο ειναι να χαλασει ;) παντος φιλοι μου που εχουν χρονια λαπτοπ δεν τους εχει παρουσιαστει ποτε καποιο προβλημα με τν ευθραστοτητα τους... απλα αν ειναι καποιος αδεξιος να αποφυγει να αγορασει λαπτοπ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KON-99-

Νεοφερμένος

Ο Kώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά βρίσκομαι και εγώ στο ίδιο δίλλημα...Πέρασα πληροφορική.Υπάρχει περίπτωση να μου χρειαστεί στη σχόλη? Τείνω πάντως στη λύση desktop+netbook...Και από κόστος πλησιάζει την τιμή ενός καλού laptop...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivadiego

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα σου χρειαστει για εργασιες, αυτο ειναι σιγουρο... αν εχεις την ευκαιρια να παρεις καλο σταθερο, προτιμησε το... κυριως για θεματα ταχυτητας και σταθεροτητας με οτι αυτο συνεπαγεται, σε πανεπιστημιακα προγραμματα, λοιπες εφαρμογες, παιχνιδια κτλ...αν εχεις περασει μακρια απο την πολη σου ωστοσο, πιθανο να εχεις προβλημα σε πρακτικα ζητηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
παιδιά πέρασα φέτος στο παν/μιο και δε δικαιούμαι επιδότηση...θέλω να πάρω lap top με τιμή μέχρι 500 ευρώ..δεν έχω τρελές απαιτήσεις απο τον Η/Υ μου!Δε σκοπεύω να παίζω παιχνίδια!Το θέλω απλά για τις εργασίες μου...το μόνο πράγμα που κάνω στον Η/Υ είναι να μπαίνω στο internet να κατεβάζω τραγούδια και γενικά να ασχολουμαι με μουσική!Εσείς τι μου προτείνετε να πάρω έχοντας αυτές τις λίγες απαιτήσεις και διαθέτοντας αυτό το χρηματικό ποσό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
βρισκεις με τοσα χρηματα και για το σκοπο που θελεις εσυ ... παιρνεις και ενα εξωτερικο και εισαι κομπλε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
βρισκεις με τοσα χρηματα και για το σκοπο που θελεις εσυ ... παιρνεις και ενα εξωτερικο και εισαι κομπλε :P


για δείξε μου κάτι καλό που μπορώ να βρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisdim

Νεοφερμένος

Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
παρε αυτο: LENOVO IDEAPAD G550G 29582DU
δεν πιστευω να χρειαστεις συντομα extra αποθηκευτικο χωρο οποτε μαζεψε κανα 50? ακομα και παρε εναν εξωτερικο αν θες αμεσα παρε εναν καονικο + μια θηκη και εχεις εξωτερικο
WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB SATA2 + SANSUN MONSTER 3.5'' BOX HARD DISK ENCLOSURE SATA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chaoscrum

Νεοφερμένος

Ο chaoscrum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top