Διάφορες απλές απορίες σε θέματα εργασίας

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Απ'οσο κοιταξα δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα, αλλα αν υπαρχει εξκιούζ μι...

Σκέφτηκα να υπαρχει ένας χωρος οπου να μπορουμε να εκφραζουμε διαφορες αποριες σχετικα με εργασιακα θεματα που δεν τα θεωρουμε τοσο σημαντικα ωστε να ανοιγουμε συνεχεια κουτακια...

Εγώ λοιπον εχω τις εξης δυο αποριες:
α) πόσο πάει η δακτυλογράφηση ανά σελίδα τη σήμερον; και με τι γραμματα-διάστιχα;
β) για γνώση δεύτερης ξενης γλωσσας δίνεται επιδομα απο τον εργοδοτη ή μονο για την πρώτη;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Θα πρότεινα να αλλάξετε τον τίλο σε κάτι που να λέει εργασιακά μέσα.
Επίσης θα πρότεινα σε όλους μια βόλτα ή τηλέφωνο από την επιθέωρηση εργασίας που ανήκετε. Αυτό το βρίσκεται από το υπουργείο εργασίας τηλ Αθήνα που ξέρω 21052595000

Επίσης όσον αφορά το δεύτερο ζήτημα νόμιζω πρέπει να ισχύει ότι και στο πτυχίο μεταπτυχιακό. Αν θέλει και πρέπει να στο αναγνωρίσει. Αλλά δεν ξέρω σίγουρα.

Επίσης πρέπει να ξέρετε ότι κάθε μήνα κυκλοφορεί ένα βιβλιαράκι με όλο το εργατικό δίκαιο που όμως αποστέλεται στους αντίστοιχους δικηγόρους, αλλά όταν είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι μπορώ να πάρω και εγώ. Απλά είναι γεμάτο διατάξεις μέσα. Δικηγορίστικα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Απ'οσο κοιταξα δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα, αλλα αν υπαρχει εξκιούζ μι...

Σκέφτηκα να υπαρχει ένας χωρος οπου να μπορουμε να εκφραζουμε διαφορες αποριες σχετικα με εργασιακα θεματα που δεν τα θεωρουμε τοσο σημαντικα ωστε να ανοιγουμε συνεχεια κουτακια...

Εγώ λοιπον εχω τις εξης δυο αποριες:
α) πόσο πάει η δακτυλογράφηση ανά σελίδα τη σήμερον; και με τι γραμματα-διάστιχα;
β) για γνώση δεύτερης ξενης γλωσσας δίνεται επιδομα απο τον εργοδοτη ή μονο για την πρώτη;

:)

Φαντάζομαι ότι το α ερώτημα αναφέρεται σε κάτι που θες να κάνεις ως ελεύθερο επάγγελμα ή δεύτερη δουλειά.Ξέρω ότι πληρώνονται ανα 16σελιδο και για την τιμή θα σε γελάσω, μπορείς όμως να δεις στις μικρές αγγελίες στην προσφορά για δακτυλογράφηση πόσο χρεώνουν.
Για το β θα σε στεναχωρήσω λέγοντας σου πως επιδομα ξένης γλώσσας παίρνεις μόνο αν χρησιμοποιείς την γλώσσα στην δουλειά.Παράδειγμα μια γραμματέας που της ζητούν να ξέρει αγγλικά αν δεν τα χρησιμοποιεί σε καθημερινή βάση(δλδ σε κάποια εξαγωγική ή εισαγωγική εταιρεία) δεν παίρνει επίδομα.
Και εδώ που τα λέμε δεν έχω ακούσει κανέναν ιδιωτικό υπάλληλο να παίρνει αυτό το επιδόμα.
Πάντως όπως γράφει και ο δεν-τον-λενε καλό θα είναι να τηλεφωνείτε στην επιθεώρηση που είναι υποχρεωμένοι και τηλεφωνικώς να σας λύνουν τις απορίες.Γιατί το εργατικό δίκαιο όπως και το φορολογικό στην Ελλάδα αλλάζει σε χρόνο 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Α

β) για γνώση δεύτερης ξενης γλωσσας δίνεται επιδομα απο τον εργοδοτη ή μονο για την πρώτη;
:)

Λοιπόν ρώτησα το HR της εταιρίας μου (γιατί από το χαρτί που μας δίνουν δεν κατάλαβα). Εμένα μου την πληρώνουν τη 2η γλώσσα γιατί ζητούσαν προαιρετικά γνώση 2ης γλώσσας (προτιμούσαν ιταλικά, αλλά οποιαδήποτε ευρωπαικής ένωσης τους "έκανε") , αλλά θα μπορούσαν να μην το κάνουν για τους λόγους που λέει η kleftra. Την πρώτη, σε μένα ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν μιας και τα αγγλικά είναι η επίσημη γλώσσα της εταιρίας. Βασικά δλδ για τις γλώσσες ισχύει πάνω κάτω ότι σου είπε η kleftra.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Γιατί το εργατικό δίκαιο όπως και το φορολογικό στην Ελλάδα αλλάζει σε χρόνο 0.
Να ήταν αυτό το πρόβλημα καλά θα ήταν. Το πρόβλημα είναι ότι δεν εφαρμόζετε και κάθε καταγγελία διαρρέει που θα έπρεπε να ήταν απόρρητο.

Τις προάλλες σε γνωστή τράπεζα (πρώτη στα πρόστιμα με διαφορά από όλες τις επιχειρησείς) που δουλεύω έπεσε σύρμα να έχουν φύγει όλοι μέχρι τις 4 γιατί θα έρθει η επιθεώρηση εργασίας. Σε άλλα τμήμαμα πήγα ο υπέυθυνος και τους λέει ότι επειδή έχω κέφια να φύγεται όλοι στις 4. Και σε άλλα τμήματα του είπαν να πάνε για καφέ και να ξανάρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
α καλά, αν είναι να πέφτει σύρμα για το ότι έρχεται η επιθεώρηση εργασίας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
α καλά, αν είναι να πέφτει σύρμα για το ότι έρχεται η επιθεώρηση εργασίας.....

Αυτοί φταίνε;Αφου τόσο οι ελεγκτές της επιθεωρησης όσο και του ΙΚΑ δεν έχουν καμμία φαντασία.Παίρνουν τις επιχειρήσεις με την σειρά και πηγαίνουν και έτσι το νέο διαδίδεται σαν ντόμινο.Αν μια φορά αντί για δίπλα πήγαιναν διαγώνια ξέρεις πόσα σπιτια θα είχαν κλείσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Kleftra πέφτει και πολύ καρφί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Kleftra πέφτει και πολύ καρφί.

και πολύ λάδωμα ρε παιδιά, καμία φορά δεν είναι θέμα ότι είναι ηλίθιοι απλά 1-2 μέρες καθυστέριση μπορεί να συνεπάγετε καλό κέρδος για έναν ελενκτή!;)
Welcome to Greece!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
είναι όπως λέμε...

welcome to the club and have a nice day!

λαδάκι είναι το εθνικό προϊόν είτε έτσι είτε αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top