Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
depi το οτι ο άνθρωπος όταν νιώθει αδύναμος στρέφεται στα θεία δεν αποδεικνύει οτι αυτά υφίστανται. Απλά είναι ανθρώπινη ανάγκη να πιστεύουμε οτι υπάρχει θεός, χριστός κλπ και μας "προσέχουν". Κι εγώ παρ'οτι η λογική μου μου λέει οτι δεν υπάρχει Θεός δεν θέλω να το πιστέψω. Μην μπερδέυεις τις επιθυμίες με την πραγματικότητα.
Πάντως είμαστε εκτός θέματος αμφότεροι. Και εσείς Sketftomile & Valder περι αρχαίων ελλήνων και εμείς depi περι του αν όντως υπάρχει θεός, αν είναι αλήθεια όσα ισχυρίζεται ο χριστιανισμός κλπ. Για το πρώτο μάλλον χρειάζεται ένα split. Για το δευτερο, depi υπάρχουν τόσα threads ήδη σε αυτό το subforum :)

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Καλά δεν είμαστε δα και εντελώς-εντελώς εκτός, αλλά ούτε και εντός φυσικά! :D Όμως δεν είναι εύκολο να σταματήσει κανείς από μόνος του μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, γι αυτό υπάρχουν και οι mods έτσι δεν είναι; :P

Ακριβώς, δεν το είπα για να σταματήσω τη συζήτηση σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
@DarK_HumOuR:
Δηλώνεις άθρησκος. Είμαι μαζί σου και επαυξάνω - αν υπάρχει περιθώριο για επαύξηση! Όμως το θέμα είναι: τώρα τι κάνουμε. Γκρεμίζουμε τις εκκλησίες ή τις κάνουμε Μουσεία; Ωραία ... τις κάναμε Μουσεία, βάλαμε και εισιτήριο, στήσαμε και κέρινα ομοιώματα των παπάδων για να βλέπουν οι επισκέπτες του Μουσείου πώς γινόταν η λειτουργία εκείνη τη σκοτεινή και δεισιδαίμονα περίοδο του 20ου αιώνα. Τι νομίζεις ότι θα κάνουν οι πρώην πιστοί μόλις στερηθούν τη μεταφυσική τους βεβαιότητα; Θα σπεύσουν να βρουν κάθε λογής υποκατάστατο! Το τι μαντείες, αριθμοπροφητείες, πνευματικές αναζητήσεις, τρίτα μάτια, και εξωγήινες επαφές θα δουν τα μάτια μας, δε σου λέω τίποτα. Το ερώτημα που τίθεται λοιπόν είναι, τι είναι αυτό που κάνει τις θρησκείες διαχρονικά τόσο ακαταμάχητες; Ποια ήταν η δύναμη που προκάλεσε την ταχύτατη εξάπλωση του Χριστιανισμού, και του κάθε Χριστιανισμού; Τι ανάγκες εξυπηρετεί τελικά;
Ξαναγυρνω στο θεμα μας, αν και η μεταξυ σας κουβεντα μου ειναι πολυ ενδιαφερουσα.

προσεξε.
αν και το αρχικο θεμα ηταν η επιρροη του χριστιανισμου κτλ.
θα σου απαντησω σ αυτο που ρωτησες. και το εχω πει και αλλου. η λυση ειναι ο απολυτος χωρισμος της εκκλησιας απ το κρατος. να εχουν δηλαδη ιδίους πορους πλεον, και να μην μας επιβαρυνουν ως κρατος με τους μισθους και τις λοιπες χαζομαρες τους. αν βρισκουν πιστους να τους κανουν δωρεες -και εχει πολλους τετοιους- θα εχουν και εσοδα. οπως επισης εσοδα θα εχουν αν εκμεταλλευτουν την εκκλησιαστικη τους περιουσια.
σε καμια - μα καμια- περιπτωση δεν θα συμφωνουσα σε οποιονδηποτε "διωγμο" των χριστιανων, οχι για τιποτ' αλλο, αλλα γιατι πολυ απλα μια τετοια πραξη θα τους ισχυροποιουσε!
προσωπικα δεν νοιαζομαι καθολου αν υπαρχουν και αν οχι. δεν μ ενοχλουν. μ ενοχλουν μονο οταν βαζουν το χερι τους στην τσεπη μου. και αυτο το κανουν με την οικονομικη σχεση που εχουν με το ελληνικο κρατος. θα τους αφηνα στην μοιρα τους λοιπον, και σαν κρατος δεν θα τους ξαναεδινα φραγκο. και ουτε φοροαπαλλαγες φυσικα.

αυτο που κανει ακαταμαχητες ολες τις θρησκειες φιλε μου, το γνωριζουμε ολοι. ειναι η ατελης φυση του ανθρωπου, που θελει παντα να νιωθει ασφαλεια και σιγουρια "γερμενος πανω σ ενα δεκανικι" που λεει κι ο σαββοπουλος. ειναι και η ματαιοδοξια του, που δεν θελει να παραδεχτει οτι, σαν υλικο πλασμα που ειναι, ειναι πεπερασμενος. εχει αρχη και τελος. αυτο του το λυνει η μετα θανατον ζωη, που απλοχερα ολες οι θρησκειες προσφερουν.

ντεπυ
αν μπορουσα θα τον ειχα βγαλει τον σταυρο απ την σημαια μας. να σαι σιγουρη.
και να ξερεις οτι, αυτη η σημαια ειναι πολυ "νεαρη" για να αντιπροσωπευει
το μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου, το οποιο ειναι πολυ μα πολυ παλαιοτερο αυτης.
και κατι ακομα. ακουω πολλους χριστιανους να παινευονται για τον ελληνικο πολιτισμο, ξεχνοντας πως ο πολιτισμος για τον οποιο ειναι υπερηφανοι και παινευονται δεν ειχε καμια απολυτως σχεση με την θρησκεια τους. ας τον αφησουν καλυτερα ησυχο, και ας παινευτουν για πραγματα που καταφερε η ελλαδα μας, μετα την ελευση του χριστιανισμου - και αν βρουν κατι, ας μου σφυριξουν να το δω.. :P
δεν εχετε το δικαιομα κυριοι εκει που φτυνετε να γλυφετε.
καταστρεψατε καθε τι αρχαιοελληνικο οταν γινατε επισημη θρησκεια, και τωρα μας εκθειαζετε τον Αριστοτελη και τον Πλατωνα?? ( 4:18 και αρχιζω και νευριαζω! ειμαι απιστευτος! :D )
by the way το αβαταρ μου σημαινει πολλα.. η επιλογη του ΑΡΗ ηταν εμφυτη θα ελεγα, και παραλληλη με τις αποψεις μου για τα θεματα που εξεταζουμε εδω.;) μην με κατηγορησετε για δωδεκαθειστη. θα ειναι το μεγαλυτερο λαθος που θα κανετε. ειμαι Αθρησκος και θαυμαζω τον αρχαιο Ελληνικο πολιτισμο απλα..
απαντωντας σε σενα ντεπυ, καπως ετσι θα την ηθελα την ελληνικη μας σημαια. σαν το αβαταρ μου.
σε ολα τα αλλα που εγραψες δεν θελω να απαντησω. απεχουν ετη φωτος οι συλλογιστικες μας, και θα στεναχωρηθεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
προσεξε.
αν και το αρχικο θεμα ηταν η επιρροη του χριστιανισμου κτλ.
θα σου απαντησω σ αυτο που ρωτησες. και το εχω πει και αλλου. η λυση ειναι ο απολυτος χωρισμος της εκκλησιας απ το κρατος. να εχουν δηλαδη ιδίους πορους πλεον, και να μην μας επιβαρυνουν ως κρατος με τους μισθους και τις λοιπες χαζομαρες τους. αν βρισκουν πιστους να τους κανουν δωρεες -και εχει πολλους τετοιους- θα εχουν και εσοδα. οπως επισης εσοδα θα εχουν αν εκμεταλλευτουν την εκκλησιαστικη τους περιουσια.
σε καμια - μα καμια- περιπτωση δεν θα συμφωνουσα σε οποιονδηποτε "διωγμο" των χριστιανων, οχι για τιποτ' αλλο, αλλα γιατι πολυ απλα μια τετοια πραξη θα τους ισχυροποιουσε!
προσωπικα δεν νοιαζομαι καθολου αν υπαρχουν και αν οχι. δεν μ ενοχλουν. μ ενοχλουν μονο οταν βαζουν το χερι τους στην τσεπη μου. και αυτο το κανουν με την οικονομικη σχεση που εχουν με το ελληνικο κρατος. θα τους αφηνα στην μοιρα τους λοιπον, και σαν κρατος δεν θα τους ξαναεδινα φραγκο. και ουτε φοροαπαλλαγες φυσικα.
Nομίζεις κάτι τέτοιο δεν θα τους ισχυροποιούσε; Για την ακρίβεια δεν θα επέτρεπαν να βρεθείς στην θέση να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο...Εδώ που μένω κάποτε, μια θρησκόλυπτη έπαιζε μεγάλο ρόλο για το ποιοί διορίζονταν σε δημόσιες υπηρεσίες...Οπως επισης και στον βαθμό μαθητών... Λες να υπάρχουν τέτοια άτομα που ελένχουν πιο εσωτερικά θέματα του κράτους;
Εγώ ήδη υποψιάζομαι κάποιον....:whistle:
ντεπυ
αν μπορουσα θα τον ειχα βγαλει τον σταυρο απ την σημαια μας. να σαι σιγουρη.
και να ξερεις οτι, αυτη η σημαια ειναι πολυ "νεαρη" για να αντιπροσωπευει
το μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου, το οποιο ειναι πολυ μα πολυ παλαιοτερο αυτης.
χαχαχααχαχα Κάλο... γέλασα... Ο Σταυρός απο την σημαία δεν πρόκειτε να βγεί πότε... Ακόμη και η σκέψη να γίνει απο κάποιον πιο ισχυρό απο εμάς, οι αντιδράσεις θα είναι τέτοιες που σίγουρα θα το ξανα σκεφτεί ....
και κατι ακομα. ακουω πολλους χριστιανους να παινευονται για τον ελληνικο πολιτισμο, ξεχνοντας πως ο πολιτισμος για τον οποιο ειναι υπερηφανοι και παινευονται δεν ειχε καμια απολυτως σχεση με την θρησκεια τους. ας τον αφησουν καλυτερα ησυχο, και ας παινευτουν για πραγματα που καταφερε η ελλαδα μας, μετα την ελευση του χριστιανισμου - και αν βρουν κατι, ας μου σφυριξουν να το δω.. :P
δεν εχετε το δικαιομα κυριοι εκει που φτυνετε να γλυφετε.
καταστρεψατε καθε τι αρχαιοελληνικο οταν γινατε επισημη θρησκεια, και τωρα μας εκθειαζετε τον Αριστοτελη και τον Πλατωνα?? ( 4:18 και αρχιζω και νευριαζω! ειμαι απιστευτος! :D )
Το ότι καταστρέψαν το αρχαιοελληνικό πολιτισμό δεν το δέχετε η πλειοψηφία. Με βάση το προηγούμενο δεν νομίζω κάτι να τους αφαιρεί το δικαίωμα να θαυμάζει το αρχ. ελληνικό πολιτισμό....

ειμαι Αθρησκος και θαυμαζω τον αρχαιο Ελληνικο πολιτισμο απλα..
Σορρύ, αλλά κάποιος Ελλήνας δυστυχώς δεν έχει και τίποτα άλλο να θαυμάσει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εξπο σου απαντω..
  • να τους ισχυροποιησει?! χα! χωρις την κρατικη βοηθεια θα καταρευσουν φιλε μου. το μοντελο αναπτυξης τους ηταν παντα συνυφασμενο με τις κρατικες παροχες..
  • το ξερω οτι ο σταυρος δεν θα βγει ποτέ απο την σημαια. απλα αναφερω την αποψη μου..
  • δεν το δεχεται!:mad: χα! ας γελασω! ας παρουν να διαβασουν ιστορια τοτε, για την δημιουργια του βυζαντιου, την καταστροφη της βιβλιοθηκης της αλεξανδριας, και τους διωγμους σε καθε τι αρχαιοελληνικο κατα την βυζαντινη περιοδο.. τι να μας πουνε τωρα.. μπορω αν θελεις να σου γραψω βιβλιο για αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
εξπο σου απαντω..
  • να τους ισχυροποιησει?! χα! χωρις την κρατικη βοηθεια θα καταρευσουν φιλε μου. το μοντελο αναπτυξης τους ηταν παντα συνυφασμενο με τις κρατικες παροχες..
  • το ξερω οτι ο σταυρος δεν θα βγει ποτέ απο την σημαια. απλα αναφερω την αποψη μου..
  • δεν το δεχεται!:mad: χα! ας γελασω! ας παρουν να διαβασουν ιστορια τοτε, για την δημιουργια του βυζαντιου, την καταστροφη της βιβλιοθηκης της αλεξανδριας, και τους διωγμους σε καθε τι αρχαιοελληνικο κατα την βυζαντινη περιοδο.. τι να μας πουνε τωρα.. μπορω αν θελεις να σου γραψω βιβλιο για αυτο..
  • Κάτι τέτοιο θα ξεσήκωνε τέτοιες αντιδράσεις που σίγουρα αυτός που πήρε με τέτοια απόφαση δεν θα βρισκόνταν στην ιδία θέση. Π.χ. δες την έγινε με τις ταυτότητες, φαντάσου σε κάτι πιο σημαντικό....
  • ----
  • Καλά ούτε και εγώ δεν δέχομαι ότι η χρηστιανοί δεν έχουν καταστρέψει το αρχ. ελληνικό πολιτισμό ΑΛΛΑ αναφέρε την άποψη που επικρατει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έγινε ένα split.... Η συνέχεια του offtopic θέματος εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
Η λυση ειναι ο απολυτος χωρισμος της εκκλησιας απ το κρατος.

Συμφωνώ απολύτως, όπως και με όλα τα υπόλοιπα που λες. :)

Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
Αυτο που κανει ακαταμαχητες ολες τις θρησκειες φιλε μου, το γνωριζουμε ολοι. ειναι η ατελης φυση του ανθρωπου.

Με αυτό όμως δε μπορώ να συμφωνήσω, αλλά η απάντηση θα ήταν εκτός θέματος. Λογικά αργά ή γρήγορα θα ανοίξει κάποιο topic για τη φύση της θρησκείας ως φαινόμενο, οπότε επιφυλάσσομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πιστεύτε οτι η επιρροή που ασκείται στο Ελληνικό κράτος είναι θετική ή αρνητική? Κάτα την γνώμη μου είναι αρνήτικη. Το Ελληνίκο κράτος έχει αναγκάστει πόλλες φόρες να ακολουθήσει και να εφαρμόσει αυτό που ήθελε η εκκλησία ή άκομη χειρότερα όταν χρειάστηκε να δώσει τον λόγο πρώτα στην εκκλησία για κάποια απόφαση της​
Απο αυτή την ερώτηση το φτάσατε τελικά στο αν πρέπει να διδάσκονται θρησκεύτικα στα σχολεία ή αν είστε θρήσκοι η άθεοι. Η κάθε θρησκεία κατα τη γνώμη μου όταν ανακατεύεται με θέματα που δεν την αφορούν τείνει να τα κάνει μαντάρα ιστορικά. Κανένα κρατος είτε χριστιανικό είτε μουσουλμανικό δε πρέπει να ακολουθεί τις επιταγές της θρησκείας στην οικονομική/πολιτική/δημόσια ζωη άλλοστε. Ετσι δεν ειναι? Ακόμα κι ο Χριστος είπε τα του καισαρος τω Καισαρι και τα του Θεου στο Θεο. Ο αγαπητος μας αρχιεπίσκοπος βέβαια καπου έχει παραβλέψει αυτή τη ρυση και προσπαθεί να περάσει πολιτική γραμμή στους πολιτικούς με τον ένα η τον άλλο τροπο. Κατι που δέν θα μας βγεί σε καλο σίγουρα. Οπως και να έχει το πράγμα η εκκλησία είναι φορέας επιροης και φροντίζει να το εκμεταλεύεται καλά αυτο προς οφελός της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage:
Κατι που δέν θα μας βγεί σε καλο σίγουρα.
Το ερώτημα μου είναι πως οι πολιτικοι επιτρέπουν στους παπάδες να ανακατεύονται.... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το ερώτημα μου είναι πως οι πολιτικοι επιτρέπουν στους παπάδες να ανακατεύονται.... :confused:

Οταν το μεγαλυτερο κοινο ειναι "κολημένοι" χριστιανοι οι καλοι μας οι πολιτικοι (λολ) προκείμενου να αλιευσουν ψήφους δίνουν αυτό το δικαίωμα στην εκκλήσια. Ο Σταθόπουλος πχ (Πρωην υπουργος Δικαιοσύνης επι ΠΑΣΟΚ) ειχε φάει το κράξιμο οταν εξέφρασε δημόσια τις αντιεκκλησιαστικές του αποψεις πέρα απο τις ταύτοτητες... Η ΝΔ αυτες τις εκλογές είχε μαζι της μεγάλο μέρος της επισημης εκκλησίας λόγω της θέσης που είχε κρατήσει στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Αυτο δε συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα... Για ρίξε μια ματια και στο...America πχ. Μόνο και μόνο για να δείς πως έχει εξεληχθεί και η προπαγάνδα των "λογικών Δημοκρατικών", τη βάση που δινουν τώρα στη Θρησκεια και τις αξιες που πριν δεν έδιναν για να προσέλκυσουν μια σημαντική μερίδα του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γιατί το ερώτημά σου δεν είναι πως οι παπάδες επιτρέπουν στους πολιτικούς να ανακατεύονται ?
Οι πολιτικοί όποτε θέλουν ψήφους ανακατεύονται
Η εκκλησία δεν κινδύνεψε από Νέρωνες θα κινδυνέψει από ένα πολιτικάκο του 2005 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Γιατί το ερώτημά σου δεν είναι πως οι παπάδες επιτρέπουν στους πολιτικούς να ανακατεύονται ?
Οι πολιτικοί όποτε θέλουν ψήφους ανακατεύονται
Η εκκλησία δεν κινδύνεψε από Νέρωνες θα κινδυνέψει από ένα πολιτικάκο του 2005 ?
Που ακριβώς ανακατεύονται οι πολιτικοί; Δεν φτάνει που τους πληρώνουν, βγαίνουν και απο πάνω; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Σάμπως τους πολιτικούς δεν τους πληρώνουμε και με το παραπάνω ? lol
χαχαχαχαχα Ελα ρε παιδιά χαλαρώστε τι σας πείραξε η εκκλησία ?
Οποιος έχει πρόβλημα ας μη πάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Σάμπως τους πολιτικούς δεν τους πληρώνουμε και με το παραπάνω ? lol
χαχαχαχαχα Ελα ρε παιδιά χαλαρώστε τι σας πείραξε η εκκλησία ?
Οποιος έχει πρόβλημα ας μη πάει
Δεν κατάλαβες ... Αυτό που είπα ήταν τι πρόβλημα έχουν οι παπάδες απο τους πολιτικούς; Μην ξεχνάμε ότι απο το κράτος πληρώνονται...

Οσο για το τελευταίο συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φύγει ο "πλούτος" από τα χέρια της Εκκλησίας και με αυτό τον πλούτο να ταϊστούν οι φτωχοί σε όλον τον πλανήτη.

Αν οι εκκλησίες δεν είχαν τα χρήματα που έχουν...
1ον) θα μάθαιναν οι παπάδες τι σημαίνει πραγματικά ταπεινότητα και θα έκαναν το έργο τους καλύτερα και
2ον) δεν θα υπήρχε φτώχια στον πλανήτη... δεν θα υπήρχαν παιδιά που πεθαίνουν απ την πείνα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φύγει ο "πλούτος" από τα χέρια της Εκκλησίας και με αυτό τον πλούτο να ταϊστούν οι φτωχοί σε όλον τον πλανήτη.

!!!

Ε καλά κι εσύ θες και σε όλο το πλανήτη
Προς το παρών υπάρχει ο σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού υπάρχει ο σύλλογος αποφυλακισμένων και γενικά υπάρχουν παντού σωματεία που βοηθιούνται από την εκκλησία και πολλά άλλα που δεν τα ξέρουμε
Επίσης καλή ιδέα να πληρώσει το κράτος όσα χρωστάει στην εκκλησία από τα κτίρια που τους έχει παραχωρήσει η εκκλησία και γενικά καλό θα είναι να άρει ο Μπους το χρέος προς τις τρίτες χώρες που πεινάνε
Δεν διαφωνώ στο ότι μου τη σπάει άγρια να βλέπω χλιδή σε υψηλά ιστάμενους ιερείς κτλπ αλλά από την άλλη ότι και να κάνουν οι όποιοι ιερείς αυτό δεν μπορεί να στέκετε άλλοθι για τη δική μου απιστία πχ.
Εγώ πχ μπορεί να πάω εκκλησία και να μην ανάψω κεράκι και να ανάβω σπίτι μου στο δωμάτιό μου το καντήλι
Ναι ναι το ανάβω .Λιθοβολείστε με :p :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Ε καλά κι εσύ θες και σε όλο το πλανήτη
Προς το παρών υπάρχει ο σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού υπάρχει ο σύλλογος αποφυλακισμένων και γενικά υπάρχουν παντού σωματεία που βοηθιούνται από την εκκλησία και πολλά άλλα που δεν τα ξέρουμε
Επίσης καλή ιδέα να πληρώσει το κράτος όσα χρωστάει στην εκκλησία από τα κτίρια που τους έχει παραχωρήσει η εκκλησία και γενικά καλό θα είναι να άρει ο Μπους το χρέος προς τις τρίτες χώρες που πεινάνε
Δεν διαφωνώ στο ότι μου τη σπάει άγρια να βλέπω χλιδή σε υψηλά ιστάμενους ιερείς κτλπ αλλά από την άλλη ότι και να κάνουν οι όποιοι ιερείς αυτό δεν μπορεί να στέκετε άλλοθι για τη δική μου απιστία πχ.
Εγώ πχ μπορεί να πάω εκκλησία και να μην ανάψω κεράκι και να ανάβω σπίτι μου στο δωμάτιό μου το καντήλι
Ναι ναι το ανάβω .Λιθοβολείστε με :p :)


έχεις ιδέα τον πλούτο που κατέχει το Βατικανό πόσες ΧΩΡΕΣ θα μπορούσε να θρέφει?
Και ναι καλή ιδέα αυτό που λές για το κράτος σε σχέση με την Εκκλησία αλλά .... η Εκκλησία ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ όλα αυτά τα χρήματα? όλα αυτά τα οικήματα? Δεν είναι αυτά "παροχές" των πιστών της για να βοηθήσουν τους αδυνάμους?
Γιατί η εκκλησία "ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΙ" χώρους στο κράτος και δεν τα παραχωρεί μόνη της ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ στους αστέγους?
Γιατί η Εκκλησία ΑΠΑΙΤΕΙ 100 ευρώ για να σου ανάψει τον πολυέλαιο στον γάμο σου?
Γιατί η Εκκλησία έχει τόσα χρήματα όταν ο Χριστός είχε όλο κι όλο ένα χιτώνιο?
Γιατί η Εκκλησία έχει κάνει την πίστη του ανθρώπου ΕΜΠΟΡΙΟ?
Απάντησε μου σε όλα αυτά και ύστερα πες μου και για το σύλλογο προστασίας αγέννητου παιδιού και τον σύλλογο αποφυλακισμένων που βάση νόμου οι δωραιές ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ απ τη ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ του φορολογούμενου!!!!!

Ο έχων δύο χιτώνια θα έπρεπε να χαρίζει τον έναν! Και όχι να τον νοικιάζει!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Ο έχων δύο χιτώνια θα έπρεπε να χαρίζει τον έναν! Και όχι να τον νοικιάζει!!!!!!

Εγώ όμως ξέρω άνθρωπο αρχιμανδρίτη που γύρισε από επίσκεψη σε φυλακές ξυπόλητος επειδή έδωσε τα παπούτσια του
Θα μου πεις "εξαίρεση"
Ε όλα στη ζωή μας εξαίρεση είναι
Εγώ σου είπα δεν ανάβω κερί στην εκκλησία που τα κοστολογεί αλλά αν δω εκκλησάκι ερημικό με κεράκια χωρίς τιμή που λιώνουν και σβύνουν μόνα τους μέσα σε νερό εκεί αφήνω και παραπάνω
Ξεφύγαμε όμως από το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Εγώ όμως ξέρω άνθρωπο αρχιμανδρίτη που γύρισε από επίσκεψη σε φυλακές ξυπόλητος επειδή έδωσε τα παπούτσια του
Θα μου πεις "εξαίρεση"
Ε όλα στη ζωή μας εξαίρεση είναι
Εγώ σου είπα δεν ανάβω κερί στην εκκλησία που τα κοστολογεί αλλά αν δω εκκλησάκι ερημικό με κεράκια χωρίς τιμή που λιώνουν και σβύνουν μόνα τους μέσα σε νερό εκεί αφήνω και παραπάνω
Ξεφύγαμε όμως από το θέμα

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει ο άγιος άνθρωπος που αναφέρεις αλλά πρόσεξε μια λεπτομέρεια....
Τον αποκαλούμε εξαίρεση όταν όλοι οι ιερείς θα έπρεπε να είναι έτσι (Αυτό είναι το χρέος τους, η δουλειά τους, η πίστη τους, το καθήκον του) και λέμε εξαίρεση ιερείς που δεν είναι τέτοιοι!
Και γω έχω γυρίσει σπίτι μου χωρίς μπουφάν γιατί το χάρισα σε κάποιον φτωχό.... και δεν είμαι αρχιμανδρίτης!!!!!! και εγω ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.... και είμαι μια απλή γυναίκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Και γω έχω γυρίσει σπίτι μου χωρίς μπουφάν γιατί το χάρισα σε κάποιον φτωχό.... και δεν είμαι αρχιμανδρίτης!!!!!! και εγω ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.... και είμαι μια απλή γυναίκα....

Καλή μου Κ.Ε., πόσο δίκιο έχεις:redface:! Όταν η επίκληση του ονόματός Του γίνεται βακτηρία του Καίσαρα, ε, τότε, πρόκειται απλά για τον ...Αντίχριστο!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top