Δεσμευμένος: πειρασμός;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είχα μια συζήτησα με μια φίλη μου γι'αυτό σύμφωνα με εμπειρίες αλλά και πράγματα που είχαμε διαβάσει. Πολλοί λένε ότι όταν κάποιος/α είναι δεσμευμένος γίνεται πιο ελκυστικός στο άλλο φύλο. Από την μία επειδή το να τον/την κατακτήσουν γίνεται πρόκληση, από την άλλη επειδή το "απαγορευμένο" μας τραβάει.

Εσείς τι λέτε γι'αυτό; Στην δική μου περίπτωση πάντως δεν ισχύει καθόλου. Όταν ξέρω ότι κάποιος είναι δεσμευμένος δεν μπαίνω στην διαδικασία να τον δω ερωτικά. Αμέσως μπαίνει "τζιζ". Ακόμα και του στυλ μου να είναι η λέξη "δέσμευση" είναι από τα πράγματα με τα οποία τον συνδέω στο μυαλό μου. Κυρίως αν είναι φίλος δικού μου ατόμου δεν τον βλέπω καν σαν αρσενικό, αλλά σαν ουδέτερο ας πούμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στην δική μου περίπτωση πάντως δεν ισχύει καθόλου. Όταν ξέρω ότι κάποιος είναι δεσμευμένος δεν μπαίνω στην διαδικασία να τον δω ερωτικά. Αμέσως μπαίνει "τζιζ". Ακόμα και του στυλ μου να είναι η λέξη "δέσμευση" είναι από τα πράγματα με τα οποία τον συνδέω στο μυαλό μου. Κυρίως αν είναι φίλος δικού μου ατόμου δεν τον βλέπω καν σαν αρσενικό, αλλά σαν ουδέτερο ας πούμε!:P

δεν θα μπορούσα να γραψω καλύτερα αυτό που με εκφράζει για το συγκεκριμένο θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Στην δική μου περίπτωση πάντως δεν ισχύει καθόλου. Όταν ξέρω ότι κάποιος είναι δεσμευμένος δεν μπαίνω στην διαδικασία να τον δω ερωτικά. Αμέσως μπαίνει "τζιζ". Ακόμα και του στυλ μου να είναι η λέξη "δέσμευση" είναι από τα πράγματα με τα οποία τον συνδέω στο μυαλό μου. Κυρίως αν είναι φίλος δικού μου ατόμου δεν τον βλέπω καν σαν αρσενικό, αλλά σαν ουδέτερο ας πούμε!:P

+1 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Κοίταξε, για κάποιους ένας δεσμευμένος πόθος αμέσως εγείρει το σήμα "ΑΛΤ".

Για παράδειγμα, εσύ λες "Θέλω τον Κώστα αλλά τα έχει με τη Μάγδα, οπότε δεν προχωρώ στην διεκδίκηση". Αυτό συνήθως γίνεται διότι εσύ (και κάθε άλλη στη θέση σου) σέβεσαι τη Μάγδα και τη σχέση που έχουν τα δυό παιδιά και δεν επιθυμείς να τους την καταστρέψεις για ιδίον όφελος.

Σεβαστό κι αν θες να μάθεις, κάποτε νόμιζα το ίδιο όταν έπεφτα επάνω σε δεσμευμένες κοπέλες.
Κάποτε κατάλαβα ότι αυτή η αντιμετώπιση, δεν ήταν του ύφους μου. Δε λέω ότι είναι λάθος, γιατί δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Απλά με βάση τα δικά μου συμπεράσματα και τη δική μου νοοτροπία και θεωρία, δεν μπορώ να δεχτώ το ΑΛΤ πάντα.

Γιατί; Ιδού η απάντηση.

Συνήθως, απ' ότι έχω δει, οι κοπέλες χωρίζουν και είτε μετά θέλουν να μείνουν ένα διάστημα μόνες, είτε ήδη έχουν βρεί τον επόμενο. Αν κάτσω και περιμένω για μια δεσμευμένη, να χωρίσει, για να της την "πέσω", υπάρχει 99% περίπτωση να την πετύχω είτε στις μοναξιές της που δε θα θέλει να δεί άντρα μέχρι την εποχή του τρύγου, είτε να την πετύχω να λιώνει ήδη για κάποιον άλλο.

Επιπλέον πιστεύω ότι μέσα στα καθήκοντα του άντρα είναι να διεκδικεί. Πρέπει να έχει πυγμή, δραστηριότητα, τσαγανό που λένε και "στο χωριό μου". Άμα δε διεκδικήσεις την ίδια τη γυναίκα που ποθείς, πως θα μπορείς να καταφέρεις να διεκδικήσεις άλλα πράγματα στο μέλλον όταν εκείνη θα είναι δίπλα σου και θα περιμένει υποστήριξη, στην τελική πως θα της το αποδείξεις αυτό αν μασάς να κάνεις το πρώτο βήμα για μια σοβαρή διεκδίκηση;

Όσον αφορά το σεβασμό στο σύντροφο της κοπέλας. Δεν τον ξέρω, δεν με ξέρει, δεν έχω ενοχές. Δεν αρπάζω ποτέ κοπέλα φίλου, αλλά στον άγνωστο γιατί να έχω ενδοιασμούς; Μην ξεχνάτε ότι η επιλογή συντρόφου έχει άμεση σχέση και με τις ορμόνες μας. Όταν δεις την κατάλληλη σύντροφο, βαράει καμπανάκι μέσα σου και σου λέει "Βλαξ ξύπνα, αυτή είναι το άλλο σου μισό". Άρα λοιπόν υπάρχει ακόμα μέσα στον γενετικό μας κώδικα η ανάγκη για επιβίωση και ενστικτωδώς πρέπει να διεκδικήσεις το κομμάτι που σε συμπληρώνει, γιατί αλλιώς δε θα μπορέσεις να επιβιώσεις, όχι τόσο σωματικά στην εποχή μας, όσο ψυχολογικά. Πόσες φορές κάποιοι έχουν σύντροφο και είναι κολλημένοι με άλλον/η από το παρελθόν τους; Οι ανεκπλήρωτοι έρωτες που λέμε καμιά φορά.

Εγώ λοιπόν αν θεωρώ ότι πραγματικά ενδιαφέρομαι για κάποια κοπέλα, μπαίνω στο παιχνίδι της διεκδίκησης. Στο κάτω κάτω κάνει μετά κι εκείνη την επιλογή της. Η μαζί σου ή μαζί μου κύριε σύντροφέ της. Άμα την θες κι εσύ, προσπάθησε και πείσε την ότι δεν υπάρχει καλύτερος από εσένα.

Κάποτε ή και σήμερα οι άνθρωποι πάλευαν/ουν για κρέας, νερό, χρυσάφι, πετρέλαιο. Γιατί να είμαστε τόσο δειλοί σε κάτι τόσο υπέροχο όσο ο έρωτας;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Τότε ούτε και για μένα ισχύει;) Δεν θα μου άρεσε να μου κάνουν "χαλάστρα" και ούτε εγώ θα ήθελα να μπω ανάμεσα σε 2 άτομα με το "έτσι θέλω"...απλώς το ξεχνάω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν αν θεωρώ ότι πραγματικά ενδιαφέρομαι για κάποια κοπέλα, μπαίνω στο παιχνίδι της διεκδίκησης. Στο κάτω κάτω κάνει μετά κι εκείνη την επιλογή της. Η μαζί σου ή μαζί μου κύριε σύντροφέ της. Άμα την θες κι εσύ, προσπάθησε και πείσε την ότι δεν υπάρχει καλύτερος από εσένα.

Ναι, αλλά θα έχεις εμπιστοσύνη στην κοπέλα που άφησε τον φίλο της για σένα; Δεν θα έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου το ότι πιθανώς να σου κάνει κάτι παρόμοιο;

Κι αν η δική σου κοπέλα σε άφηνε για άλλον τι θα έλεγες; "Την καταλαβαίνω, βρήκε το άλλο της μισό" ή "η σκρόφα που με πλήγωσε";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ναι, αλλά θα έχεις εμπιστοσύνη στην κοπέλα που άφησε τον φίλο της για σένα; Δεν θα έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου το ότι πιθανώς να σου κάνει κάτι παρόμοιο;

Κι αν η δική σου κοπέλα σε άφηνε για άλλον τι θα έλεγες; "Την καταλαβαίνω, βρήκε το άλλο της μισό" ή "η σκρόφα που με πλήγωσε";

Κακά τα ψέμματα, σε κάθε μυαλό κάθε ανθρώπου, σε κάθε πίσω μέρος, σε κάθε είδους σχέση, υπάρχει ο φόβος της εγκατάλειψης. Μη γελιόμαστε...;)

Το έχω πάθει. Έτσι είναι η ζωή, επιλογές γίνονται και πληγωνόμαστε, προχωράμε όμως παρακάτω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεσμευμένος και πειρασμός μαζί; Όχι δεν θα πάρω.... Και δεν είναι τόσο από θέμα ηθικής...γιατί να μπω ανάμεσα σε ένα ευτυχισμένο ζευγάρι ( γιατί στην τελική όταν ένα ζευγάρι είναι ευτυχισμένο ε...δεν μπαίνει κανένας) αλλά γιατί δεν μπορώ να μπω σε μια διαδικασία να διεκδικήσω κάποιον που είναι μέχρι ενός σημείου αλλού... Άσε που γιατί να διεκδικώ μπερδεμένα άτομα που δεν ξέρουν τι θέλουν; Γιατί κάποιος δεσμευμένος που ενδίδει ε...κάποια προβλήματα έχει με την σχέση του,με τον εαυτό του, με τον κόσμο όλο :P ε...δεν θα τα λύσω εγώ, ούτε θα γίνω και μέρος τους....

Πάντως αν τύχει και στραβωθώ με δεσμευμένο (γιατί ποτε μην λες ποτέ :hmm:) δεν θα διεκδικήσω υπο την έννοια να τον κυνηγήσω αλλά απλά να του δείξω ότι ενδιαφέρομαι και μετά αποχωρώ...(τώρα γιατί το κόβω ότι δεν θα τρέξει από πίσω μου...δεν ξέρω :P)

Οπότε ούτε πειρασμός για εμένα είναι, ούτε πρόκληση... Μια ωραιότατη πρόκληση μπορείς να έχεις και με έναν ελεύθερο άντρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεσμευμενος=δεσμευμενος. Με τιποτα δε θα διεκδικουσα καποιον που εχει σχεση, ακομα κι αν ημουν τρελαμενη μαζι του. Αυτο το "ειναι πραγματικα το αλλο σου μισο" δεν μπορω να το καταλαβω, και μαλιστα το οτι ειναι με αλλη με κανει να αμφιβαλλω πολυ γι'αυτο το "πραγματικα" :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ο valder κατα την γνωμη μου ειπε πολλες αληθειες.Υποκειμενικο βεβαια το θεμα "αληθεια" αλλα τεσπα...Για εμενα ειπε πολλα σωστα.
Λοιπον...ο πειρασμος ειναι πειρασμος...ειτε σε σχεση,ειτε σε γαμο ειτε με παιδια ειναι πειρασμος.(ολοι ξερουμε τι σημαινει αυτη η λεξη.)
Πειρασμος ενα 16χρονο με αναλογιες μοντελου και αερα μοντελου.
Πειρασμος ειναι και μια κοπελα και ας ειναι σε σχεση.
Πειρασμος και μια θεα παντρεμενη.
Πειρασμος και μια γυναικα με ολα τα γραμματα κεφαλαια και ας εχει και δυο παιδια.

Προσωπικα οταν μου αρεσει μια κοπελα ο μονος λογος που δεν θα κανω κατι εαν εχει σχεση ειναι γιατι ξενερωνω εγω προσωπικα.(Σχεση με καποιον αγνωστο μου ε!Οχι φιλο-γνωστο!)
Δεν ξερω γιατι ξενερωνω...αλλα συνηθως ξενερωνω...Βαριεμαι αυτου του ειδους τα παιχνιδια.
"Και ειμαι με αυτον,αλλα κι εσυ μου αρεσεις...και δεν ξερω ακομα...και θα δω....κτλ κτλ".:|

Στην πιο σοβαρη σχεση της ζωης μου μεχρι τωρα, το πρωτο σταδιο ηταν ακριβως αυτο.Εγω με αλλη και αυτη με αλλον.
Τελειωσα προσωπικα με την αλλη (οχι για χαρη της,για πολλους αλλους λογους.Ετσι κι αλλιως οτι την ειχα ερωτευτει απο την πρωτη ματια μονο εγω το ηξερα.Οι βασικοι λογοι ηταν αλλοι,αυτη απλως με ξακουνησε να το κανω.Εν εγνοια της!) αλλα εκεινη ηταν ακομη με τον αλλο.
Της ειχα δειξει οτι την συμπαθουσα παρα πολυ και ειχα λαβει κατι αντιστοιχο.
Σε μια της ερωτηση αν μου αρεσει φυσικα της απαντησα "ναι".
Τι να κανω;Να πω οχι επειδη τα ειχε με αλλον;Με τιποτα...
Τελικα χωρισε με εκεινον (ναι για χαρη μου ουσιαστικα) και απο τοτε ζησαμε πολλα χρονια σχεσης.Μιας σχεσης και ενος ερωτα που προσωπικα πιστευα πως υπηρχε μονο σε κατι χαζορομαντζα.Τα ομορφοτερα χρονια της ζωη μου ζωρις μαλακιες.(σορυ για την λεξη.)
Αν εγω τις ειχα απαντησει ασχετα στην ερωτηση της και ειχα αποφασισει να απομακρυνθω τελειως γιατι ηταν με καποιον αλλο, τοτε θα ειχα χασει πολλα...παρα πολλα!το ιδι κι εκεινη.(Μου το ειπε η ιδια αργοτερα)
Σε ενα ζευγαρι την σχεση πρεπει να την κρατανε αυτα τα δυο ατομα.
Οχι ο καθε τριτος που μπορει να καψουρευτει ενα απο τα δυο ατομα.Τι σου φταιει στο φιναλε αυτος;Σε ειδε...του αρεσες ειπε να κανει κινηση.
Αν δεν σου αρεσει πες του οτι Δ Ε Ν θα παρεις και δειξτου την εξοδο.Η μαγκια δεν ειναι να εξαλειφτουν οι πειρασμοι απο προσωπου γης, αλλα στον καθε πειρασμο να μπορεις να κρατας χαρακτηρα.Αν οντως σεβεσαι την σχεση σου,τον αλλο και τον εαυτο σου.
Κι εγω αργοτερα ημουν εξωτερικο κι εκεινη Ελλαδα.Ξερετε ποσοι της την επεφταν;
Πολλοι...(Εγω τους ηξερα πριν καν τους μαθει η ιδια κι ας ημουν σε αλλη χωρα!)
Τι να εκανα;Να τους επιανα απο το αυτακι και τιμωρια στην γωνια;
Οσο και αν πολλες φορες ελεγα "Θα τους σκισω!", απο εκεινη εγω περιμενα να κρατησει χαρακτηρα!Και δεν βγηκα χαμενος.(Τωρα αν αυτοι γινονταν πολυ ενοχλητικοι με αποτελεσμα να εχει προβλημα το κοριτσι μου, τοτε εμπαινα στο σκηνικο.)
Αλλα και χαρακτηρα να μην κρατουσε και να με χωριζε για καποιον αλλο, παει να πει οτι η σχεση νοσουσε.Αλλιως δεν θα χαλουσε για τον πρωτο που ηρθε και της τα εριξε.

Μπορει να ακουγομαι οτι θελω να το παιξω "χαλαρος" κι ετσι ,αλλα καθε αλλο.
Απλως πιστευω οτι καθε υγιες ζευγαρι,καθε ερωτευμενο ζευγαρι και καθε ομορφη,σωστη ξεχωριστη σχεση δεν εχει αναγκη να χαθουν οι πειρασμοι για να αντεξει.Μεσα απο αυτους και μεσα απο την απαρνηση τους εδραιωνεται και δειχνει τι αξιζει.
Ο καθενας μας εχει δικαιωμα να ερωτευτει και να καψουρευτι την πρωτη που θα δει στον δρομο απαξ και ειναι ελευθερος.(αν δεν ειναι και του συμβει καλο ειναι να κρατησει χρακτηρα.Χωριζω και παω ή δεν παω καθολου.)

Αυτοματα το μπαλακι παει στον αλλο που ειναι μεσα στην σχεση αν θα παρασυρθει ή οχι.
Κι εγω ειχα τετοιους πειρασμους.Και μαλιστα εδω που ειμαι κανεις δεν θα μαθαινε τιποτα.
Δεν ηθελα ομως και δεν το εκανα.

Και στο τελευταιο ερωτημα.ΝΑΙ οι περισσοτερες κοπελες εκδηλοναν/ουν το ενδιαφερον τους οταν ημουν/ειμαι μεσα σε σχεση.Ισως να ειναι τυχαιο ή ισως εγω να ειμαι τοσο γκαου που να μην το καταλαβαινω τις υπολοιπες φορες.(Μην γελατε παιζει κι αυτο...:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Είχα μια συζήτησα με μια φίλη μου γι'αυτό σύμφωνα με εμπειρίες αλλά και πράγματα που είχαμε διαβάσει. Πολλοί λένε ότι όταν κάποιος/α είναι δεσμευμένος γίνεται πιο ελκυστικός στο άλλο φύλο. Από την μία επειδή το να τον/την κατακτήσουν γίνεται πρόκληση, από την άλλη επειδή το "απαγορευμένο" μας τραβάει.

Εσείς τι λέτε γι'αυτό; Στην δική μου περίπτωση πάντως δεν ισχύει καθόλου. Όταν ξέρω ότι κάποιος είναι δεσμευμένος δεν μπαίνω στην διαδικασία να τον δω ερωτικά. Αμέσως μπαίνει "τζιζ". Ακόμα και του στυλ μου να είναι η λέξη "δέσμευση" είναι από τα πράγματα με τα οποία τον συνδέω στο μυαλό μου. Κυρίως αν είναι φίλος δικού μου ατόμου δεν τον βλέπω καν σαν αρσενικό, αλλά σαν ουδέτερο ας πούμε!:P


:clapup::clapup::clapup:συμφωνω μαζι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Οι δεσμευμένοι έχουν κάτι άκρως μη ελκυστικό: την κοπέλα τους, η οποία δεν με έλκει καθόλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
τι καλα κοριτσια που ειστε ολες εδω μεσα.μπραβο σας συγχαιρω πραγματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Θεωρώ ότι όλοι μπορούν κάποια στιγμή (κι ενώ νομίζουν ότι ζούν ένα μεγάλο έρωτα) να γνωρίσουν κάποιον άλλο και να ερωτευθούν παράφορα:redface: . Σ' αυτή την περίπτωση κατα η γνώμη μου μια είναι η σωστή συμπεριφορά:χωρίζεις και αρχίζεις κάτι νέο. Και όχι:"Ας αρχίσω με τον καινούργιο να δω πως θα πάει, μη μου βγει μούφα και χάσω και τον παλιό".
Δεν θα μπορούσα ποτέ να χαλάσω μια σχέση, δεν είναι το στυλ μου:redface: . (Και ναι έχω βρεθεί τετ-α-τετ με τον πειρασμό:D ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιατι ολοι εχετε την φοβια/ενοχες οτι "εσεις" θα χαλασετε την αλλη σχεση;:confused:
Ο αλλος θα εχει την οποια ευθυνη...
Γιατι αν σκεφτεστε ετσι, ετσι και ο δικος σας παει με καποιον αλλο και σας αφησει, ειναι σαν να μου λετε οτι θα θυμωσετε και θα ριξετε την ευθυνη στο ξενο ατομο.
Ενω ολοι ξερουμε οτι την "ευθυνη" την φερει ο εμπλεκομενος σε μια σχεση.
Με λιγα λογια αν εγω δω την kassie (μην παρεξηγηθεις παραδειγμα φερνω!;) ) και μου αρεσει και της την πεσω και αυτη ανταποκριθει και αποφασισει να συνεχισει μαζι μου...εγω θα φερνω την ευθυνη;
Αnyway τα εχω πει και πιο πριν για το αν η σχεση ειναι δυνατη κτλ κτλ, μην τα ξαναλεω.

Και για να εξηγουμε δεν μιλαω για απατη.
Μιλαω για χωρισμο και μετα συνεχεια με τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
@Μάριο: Δεν θα μιλήσω για τις άλλες κοπέλες αλλά για εμένα...Τι ψώνιο θέε μου :P Είπα ήδη ότι το δικό μου πρόβλημα δεν είναι ηθικό, ούτε αισθάνομαι ότι χωρίζω ένα ευτυχισμένο ζευγάρι κλπ....

Απλά δεν θέλω να μπω σε μια διαδικασία να διεκδικήσω κάποιον που είναι με άλλη γιατί δεν μπορώ να αγχωθώ ώστε να αποδείξω στο δεσμευμένο που γουστάρω ότι είμαι καλύτερη από την κοπέλα του, οτι μπορώ να του δώσω περισσότερα...οτι...οτι...οτι.... Ούτε να ζήσω μπερδεμένες καταστάσεις με τον άλλον να μην ξέρει τι θέλει, αν πρέπει να χωρίσει, αν όντως με θέλει ή είναι απλά ενθουσιασμός....(ή να τον βάλω σε ένα τέτοιο τριπάκι και να φάω και το λούκι...αρκετά ψυχοφθόρο για εμένα)...

Οπότε ως δική μου άμυνα και να είμαι ψυχολογικά ήρεμη έχω βάλει ένα τοίχο όπου δεσμευμένος=μακρία και αγαπημένοι...Απλά δεν μου επιτρέπω να το κάνω για να μην πληγωθώ εγώ ή ζήσω ψυχοφθόρες καταστάσεις....

Επιπλέον έχω σταθεί τυχερή γιατί δεν έχει τύχει να ερωτευθώ κάποιον που ανήκει αλλού... Έχω όμως βρεθεί ως δεσμευμένη να διεκδικούμε, απλά όμως δεν με ενδιέφερε... 'Αλλά έχω βρεθεί και ως δεσμευμένη να μην διεκδικούμε αλλά να νιώθω οτι ερωτεύομαι κάποιον άλλον και χωρίς να ξέρω τι νιώθει ή τι θέλει ο άλλος από εμένα να τινάζω την σχέση στον αέρα....

Το οτι μπορεί κάποτε να το κάνω δεν το αμφισβητώ έτσι κι αλλιώς... Απλά δεν είμαι και από τα άτομα που διεκδικούν, από την άποψη να κυνηγήσουν τον άλλον... Είμαι πάντα διακριτική στον τρόπο προσέγγισης όταν με ενδιαφέρει κάποιος ελεύθερος ή μη.... Βέβαια έχει τύχει να γνωρίσω κάποιον και να νιώθω οτι τον θέλω τόσο που σκεφτόμουν ότι αν έχει σχέση ( που δεν ήξερα αν είχε και ευτυχώς δεν είχε) θα προσπαθούσα να το διεκδικήσω... Αυτή η σκέψη έγινε για ένα μόνο συγκεκριμένο άτομο...Αλλά και πάλι ήμουν τυχερή... Ήταν ήδη ελεύθερος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
VKEY μου η απαντηση σου προσωπικα με καλυψε.;)
Και στην αρχη αυτο που περιγραφεις (διαδικασια αποδειξης κτ λκτλ...) ειναι ενας απο τους λογους που κι εγω ξενερωνω σε τετοιες περιπτωσεις οπως εγραψα στο πρωτο ποστ μου.;)
Κι εγω εχω ζησει να διεκδικουμε και το ιδιο και η κοπελα μου.Και οπως ειπα απο εκεινη περιμενα να μου αποδειξει αν και κατα ποσο με αγαπα και θεωρει συνατη αυτην την σχεση.
Οχι απο τον καθε αγνωστο-υποψηφιο.
Και το ιδιο και αυτη απο εμενα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Απλά... :D (ξέρω -ξέρω off-topic :whistle: :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω πραγματικα για ποιο λόγο να θέλει κάποιος σώνει και ντε να μπει στη διαδικασία να διεκδικήσει κάτι το οποίο είναι αλλού.


Σαφως και δεν μπορεί κανενας να μπει αναμεσα σε ενα ευτυχισμένο ζευγάρι, κοινώς δεν θα ειμαι εγω που θα τους χωρίσω αν δηλώσω το ενδιαφέρον μου για τον δεσμευμένο κύριο αλλά εγω προσωπικα δεν γουστάρω ρε παιδί μου να το κάνω....
Δεν εχει σχεση με το αν ειμαι καλο η κακο κορίτσι....
εχει να κανει με τα δικά μου θέλω....
ε και τι να κάνω που ποτέ μου δεν θέλησα κάτι που σκέφτηκα αρχής εξ αρχής....

...έναν άντρα ο οποίος αντί να χωρίσει την προβληματική σχέση του, πάει και μπλέκει ΚΑΙ με άλλη και μετά χωρίζει....

δεν μου έτυχε ποτε... πως να το κάνουμε... μπορεί στο μέλλον να μου τύχει (αν τρακαρω με νταλίκα και χασω το μυαλό μου όλα μπορουν να συμβουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ δεν το βλέπω από θέμα ηθικής, εκτός κι αν μιλάμε για περιπτώσεις που το ζευγάρι είναι έξω και κάποιος άσχετος την πέφτει στα ίσια στον έναν από τους δύο. Αυτό για εμένα είναι θράσος και γαϊδουριά!:mad:

Πέρα από αυτό, όπως είπε και η VKey, δεν θα ήθελα να μπω σε μια ψυχοφθόρα κατάσταση. Να πρέπει να δείξω όλο τον γοητευτικό μου εαυτό, να αισθάνομαι ότι συγκρίνομαι, να μην ξέρω (σε περίπτωση που ο άλλος υποκύψει) αν το κάνει από ενθουσιασμό ή έρωτα ή ακόμα αν αντιμετωπίζει τις σχέσεις στο χαλαρό. Επίσης σαν άνθρωπος έχω έντονο φόβο απόρριψης, οπότε το 90% των φορών δεν κάνω κανένα βήμα αν δεν με προσεγγίσει ερωτικά ο άλλος. Και μιλάμε για αδέσμευτους!:P Σιγά μην έβαζα σε δοκιμασία την πολύτιμη αυτοπεποίθησή μου για έναν δεσμευμένο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top