Οι ανθρώπινες σχέσεις στην κοινωνία μας

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Με αφορμή κάποιες σκέψεις τις οποίες κάνω τελευταία και με συζητήσεις με φίλους, έχω προβληματιστεί αρκετά σχετικά με τις ανθρώπινες σχέσεις. Είτε αυτές είναι φιλικές, είτε ερωτικές...
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι όλες οι σχέσεις με τους φίλους και τον/την σύντροφο του καθενός βασίζονται στο γεγονός οτι και οι δύο "παίρνουν" από αυτή τη σχέση. Από τη στιγμή δηλαδή που παύει ο ένας από τους δύο να παίρνει τότε η σχέση συνήθως διακόπτεται. Μου φαίνεται όμως πολύ εγωιστικό αυτό. Δηλαδή αν σταματήσει ο άλλος να σου δίνει πράγματα εσύ θα τον παρατήσεις ακόμη κι αν σε έχει ανάγκη? Από την άλλη θα βοηθάς και θα συμπαραστέκεσαι σε κάποιον νιώθοντας ελλειπής από μια σχέση? Κάπου εκεί "κολλάω" και δεν μπορώ να βρω τελικά τι είναι σωστό και τι όχι. Κάπου εκεί βέβαια μπαίνει και η έννοια της αγάπης σε μια σχέση και κατά πόσο μας επηρεάζει και πώς βιώνουμε εμείς οι ίδιοι την αγάπη.

Όσον αφορά τώρα το ποιόν επιλέγει κάποιος για να έχει μια φιλική/ερωτική σχέση, συζητούσα σήμερα με ένα φίλο και μου έλεγε οτι αν δεν βρει το 100% αυτών που ψάχνει σε μια σχέση δεν θα είναι ευτυχισμένος. Από την άλλη βέβαια, το να βρεις ακριβώς αυτό που ψάχνεις είναι αδύνατο. Τελικά τι κάνεις? Συμβιβάζεσαι με αυτό που έχεις? Ψάχνεις αγωνιωδώς να βρεις κάτι καλύτερο? Μένεις μόνος?
Ούτε και σε αυτό έχω καταλήξει κάπου.

Για εσάς τι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις? Είναι σχέσεις χωρίς βάθος? Είναι σχέσεις δούναι και λαβείν? Βασίζονται μήπως στην αγάπη? Και τι νόημα έχει η αγάπη για εσάς τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μμμμμ μαρεσει το θέμα :)


για μενα, ναι είναι δουναι και λαβείν
όχι όμως με την ακραία εγωιστική μορφή της
δε μου δίνεις τη σοκολάτα δε σου δίνω την γκοφρετα - χωρίζουμε!

το δούναι και λαβείν για μένα δεν σημαίνει απαραίτητα αυτό που φαίνεται... το ορατό...ακομα κι αν μιλάμε για αισθήματα, ακόμα κι αν μιλάμε για αγάπη....
όχι, δεν είναι το ζητούμενο να παιρνω αγαπη όπως τη θέλω...

το ζητουμενο για μένα είναι το εξής...
Μεσα απ την κάθε σχέση, είτε ερωτική είτε φιλική εξελισόμαστε...
Γεμίζουμε με εμπειριες και γινομαστε αυτο που θέλουμε...
Ποναμε γελάμε αγαπαμε ...μαθαινουμε εξελισομαστε.. αρα... παιρνουμε!

Δε θα μπορουσα λοιπον να ειμαι σε μια σχεση που παρεμποδιζει την εξελιξη μου ως προσωπικοτητα, ως χαρακτηρα, ως ανθρωπο!
Τελικώς, μετά και απο πολλές προσπάθειες η καταληξη θα ήταν ίδια... ο χωρισμός, η αποκοπή απ το άτομο.

όσο για το δευτερο σκελος... του αν ψαχνεις να βρεις το 100% ή αν συμβιβάζεσαι....
Κάποια στιγμή σκέφτηκα και καταλαβα για πάρτη μου ότι και να βρουμε το 100% σε ένα άτομο, υπάρχει πάντα η πιθανότητα εμείς να είμαστε το... 50% των δικών του θέλω και να το χάσουμε....τότε θα καταλαβουμε ότι δεν είναι συμβιβασμός να χτίζεις τη σχεση σου και τον χάρακτηρα σου μέρα με τη μέρα...
Κι ο άλλος αλλάζει, κι εσυ αλλάζεις... κι αν σήμερα εισαι το 50% αυριο μπορεί να εισαι το 60% ή το 40% γιατί έτσι εξελίχθηκες μέσα στην ίδια τη σχέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ναι, όσον αφορά την πρώτη παράγραφο έχεις δίκιο, το έχω σκεφτεί κι εγώ. Και αυτός είναι ένας λόγος που κάνουμε παρέα αξιόλογα πράγματα. Γιατί ακόμη κι αν αυτός ο άνθρωπος δεν μας δίνει αγάπη ή κάτι υλικό, μας δίνει εμπειρίες και ποιοτικές συζητήσεις.
Τώρα για το αν ψάχνουμε τελικά το 100% ή αν θα πρέπει να το ψάχνουμε δεν ξέρω, προβληματίζομαι ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συυυμφωνω με κουε, το δουναι και λαβειν δεν ειναι παντα οσο εγωιστικο φαινεται..Αλλωστε στην πραξη, κανεις δεν ειναι διαθεσιμος μονο για να δινει τον εαυτο του, χωρις να παιρνει κατι. Ειναι δεδομενη συμπεριφορα..καμια φορα μαλιστα σου δειχνει τοσο εντονα ο αλλος οτι δεν εχει διαθεση να δωσει τιποτα, που δε σου αφηνει και περιθωρια παρα να το ξεκοψεις. Αυτο δεν το βρισκω εγωιστικο, μονο αξιοπρεπες.

Τωρα για το 100%, κατα τη γνωμη μου το ..ποσοστο τοις εκατο που δε διαθετει ο αλλος, αν θες να το παραβλεψεις το παραβλεπεις, και δεν το νιωθεις καν σαν υποχωρηση. Οταν εισαι σε μια σχεση που σε καλυπτει, η εισαι ακομη στη φαση του φλερτ, δε σε ενδιαφερει τοσο νομιζω να ακουσεις ΟΛΑ αυτα που θες να ακουσεις, ισα ισα, πανω στον τρελο ερωτα η ενθουσιασμο παραβλεπεις και πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι όλες οι σχέσεις με τους φίλους και τον/την σύντροφο του καθενός βασίζονται στο γεγονός οτι και οι δύο "παίρνουν" από αυτή τη σχέση. Από τη στιγμή δηλαδή που παύει ο ένας από τους δύο να παίρνει τότε η σχέση συνήθως διακόπτεται. Μου φαίνεται όμως πολύ εγωιστικό αυτό.
«δουναι και λαβείν» σημαίνει ισορροπία.
Αν δίνεις μόνο, και δεν παίρνεις σε μια σχέση, πονάς. Αν δέχεσαι να πονάς, πρέπει να είναι πολύ ξεκάθαροι οι λόγοι. Δέχομαι να πονάω επειδή έχω παιδιά και τα προστατεύω? Δέχομαι να πονάω γιατί αλλιώς θα υποφέρουν άνθρωποι γύρο μου? ʽΗ δέχομαι να πονάω μόνο και μόνο επειδή δεν έχω κουράγιο να αλλάξω τα πράγματα?

Συμβιβάζεσαι με αυτό που έχεις?
Η μεταμόρφωση του ίδιου μας το χαρακτήρα μέσα από τα βιώματα μας, θα μας κάνει αλλιώς να βλέπουμε το «100%» στα 20, αλλιώς στα 40, κτλ… άρα κάποια στιγμή θα κάνουμε και συμβιβασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θετεις πολλά δύσκολα ερωτήματα σε ένα μόνο θέμα.
Ανθρώπινες σχέσεις υπάρχουν διαφόρων μορφών και δεν μπορούμε να καθορίσουμε ένα γενικό κανόνα που θα της διέπει όλες.

Είναι όμως γεγονός πως όλες βασίζονται σε ένα αλισβερίσι(υλικό,συναισθηματικο δεν έχει σημασία) αυτό ακριβώς τις ορίζει ως "σχέση" αλλιώς θα ήταν μια μονόπλευρη κατάσταση όπου ο ένας μόνο δίνει χωρίς να παίρνει ή παίρνει χωρίς να δίνει.
Όταν φτανουμε σε μονοπλευρη κατάσταση η σχέση αυτοαναιρείται.
Βέβαια μπορεί να υπάρξει διαφορα στην χρονική στιγμή που η σχέση θα αυτοαναιρεθεί, με την στιγμή που θα το συνηδειτοποίησουμε και θα την λήξουμε επίσημα(το διαστημα αυτό είναι η περίοδος με τα γνωστά παράπονα,δεν μου δίνεις σημασία κλπ και η προσπάθεια να επαναφέρουμε την σχέση).
Αυτό δεν σημαινει πως επειδή δεν υπαρχει "ανιδιοτέλεια" οι σχέσεις δεν έχουν βάθος, το αντίθετο μάλιστα.

Για το παράδειγμα που λες αν πχ μάθω πως μια πρώην φίλη, με την οποία η σχέση μας διακόπηκε γιατί εκείνη σταμάτησε να "δίνει", έχει την ανάγκη κι εγώ δεν τρέξω.Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι η σχέση μας δεν υφίσταται πια αλλά με δικά μου καθαρά συναισθήματα όπως πιθανό θυμό,απογοήτευση.Συναισθήματα που μου είχε διμιουργήσει η διακοπή του αλισβερισιού(δλδ της σχέσης μας) και τα οποία δεν έχω ξεπεράσει ακόμη.
Το πότε και πως τα ξεπερνάει κανείς είναι θέμα ψυχοσύνθεσης.


Τέλος γραφεις πως πολλές φορές δεν βρίσκουμε το 100% αυτού που θέλουμε.
Αυτό είναι αλήθεια.Πολλές φορές δεν φταίει μόνο ο άλλος που δεν μας το προσφέρει αλλά και εμείς οι ίδιοι που δεν ξέρουμε τι ακριβώς ζητάμε.
Γιατί ναι βέβαια όλοι ψάχνουμε ένα καλο παιδί/κοπέλα (απο ότι καταλαβαίνω ο φίλος σου μιλάω κυρίως για ερωτική σχέση για αυτό και το παράδειγμα) κυρίως, όμως στην πραγματικότητα αυτό δεν μας αρκεί θέλουμε να συνοδεύεται και απο ένα σωρό χαρακτηριστικά που πολλές φορές είναι αντιφατικά μεταξύ τους.
Νομίζω πως στις ερωτικές μας σχέσεις υπάρχουν δυο κατηγορίες αναζήτησης:
Κάποιοι ψάχνουμε κάποιον/α να μας μοιάζει και άλλοι κάποιον/α να είναι διαφορετικος και να μας συμπληρώνει.
Το σιγουρο είναι πως ουτε εμείς ξέρουμε 100% τι θέλουμε οπότε πως να το διεκδικήσουμε;
Ευτυχώς που η φύση έχει προνοήσει με τον έρωτα για να κανει τον άλλον ιδανικό στα μάτια μας και εμάς να ξεχνάμε τα "κριτήρια μας"(βέβαια όταν ο ερωτας στερέψει υπάρχει ο κίνδυνος να αντιληφθούμε πως τελικά ο άλλος δεν ήταν και τόσο ιδανικος).

Βγαίνουν κι άλλα ερωτήματα απο το ποστ σου αλλά θέλουν πολύυυυυυυυυ κουβέντα και μάλλον θα σας κουράσω αν γράψω κι άλλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν άνθρωπο να δίνει και να μην παίρνει. Μα ποια σχέση δεν είναι αμφίδρομη ; Υπάρχει κάποιος άνθρωπος που να μην δίνει ; Μόνο η μάνα στα παιδιά της έχει τέτοια είδους σχέση. Γι' αυτό και λένε ότι ότι και να κάνει το παιδί στη μάνα του εκείνη θα το συγχωρέσει. Είναι κάτι παράλογο για πολλούς αλλά πολλές μάνες μου το έχουν επιβεβαιώσει. Όλες οι άλλες σχέσεις γύρω μου τις βλέπω απλά, δίνω - παίρνω. Και δεν μιλάω ότι το κάνουμε συνειδητά. Υποσυνείδητα γίνεται αυτό. Δουλεύω, άρα προσφέρω, άρα πληρώνομαι γι' αυτό που κάνω (επαγγελματική σχέση), έχω μία παρέα, περνάω καλά, συμπαραστέκομαι, είναι δίπλα μου, μου συμπαραστέκονται (φιλική σχέση). Ταιριάζω, είμαι ερωτευμένη, περνάω καλά (άρα μου προσφέρει ποιοτικό και όχι μόνο χρόνο), με κάνει και γελάω, επικοινωνώ (άρα υπάρχει από κοινού θέληση) (ερωτική σχέση). Μην το πάμε μακριά. Δεν είναι καθόλου εγωιστικό. Και αν καμιά φορά λέμε πχ αυτός δεν δίνει τίποτα και εκείνη του δίνει τόοοσα δεν είναι επειδή ο ένας είναι γαι*ουρι και η άλλη τρελλαίνεται απλά ο ένας έχει λιγότερες απαιτήσεις γενικότερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο ένας δεν δίνει. Απλά αυτά που δίνει, για τον άλλο είναι υπέρ αρκετά.
Ελπίζω να μην ξέφυγα και να έγινα λίγο καταννοητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και οι μανάδες παίρνουν πιστεύω
παίρνουν απίστευτη ικανοποίηση....
όταν βλέπουν το βλαστάρι τους να είναι μεγάλος ώριμος άνθρωπος ευτυχισμένος... είναι η επιβράβευση ότι τα κατάφεραν καλά! άρα... γεμίζουν με συναισθήματα.... άρα παίρνουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
και οι μανάδες παίρνουν πιστεύω
παίρνουν απίστευτη ικανοποίηση....
όταν βλέπουν το βλαστάρι τους να είναι μεγάλος ώριμος άνθρωπος ευτυχισμένος... είναι η επιβράβευση ότι τα κατάφεραν καλά! άρα... γεμίζουν με συναισθήματα.... άρα παίρνουν :P
:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οι μαμάδες όχι απλά παίρνουν…
...αλλά παίρνουν το μεγαλύτερο/σημαντικότερο συναίσθημα που μπορεί να πάρει κάνεις από μια σχέση. Αυτό που εισπράττει η μάνα,( η ατελείωτη/εφόρου ζωής αγάπη), είναι δύσκολο να το βρεις σε άλλη σχέση…

(μην αναφαίρετε τις εξαιρέσεις….δεν είναι τίποτα άλλο παρα εξαιρέσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Νομίζω ότι όλες οι σχέσεις έχουν να κάνουν με το τι δίνεις και τι παίρνεις.

Όσο για το 100% που λες, κοιτάς πάντα να έχεις κάποιον κοντά σου, που όσο το δυνατόν να σου δίνει μεγάλο ποσοστό.... 85%, 93% κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δυστιχώς είναι δίνω και πέρνω για όλους αλλα έτσι όπως έγιναν οι άνθρωποι αυτό ισχίει και στις σχέσεις, όταν δίνεις μονο εσύ σε εκμεταλέυοντε όταν πάψεις.

Για μένα πρέπει στην αρχή να πέρνεις και να δίνεις και απο κεί και πέρα άν κρίνεις ότι ο άλλος απλά δεν μπορει να δώσει συνεχίζεις να δίνεις εσύ, την έχω πατήσει τόσες φορές δυστηχως σε φιλίες που φοβάμε πιά να δίνω μόνο εγώ, φοβάμε μήπως δεν ξεχωρήσω πότε ο άλλος δεν μπορεί να δώσει και πότε εκμεταλέυετε.

Δεν θέλω να μου δίνουν (προσωπικά) θέλω να δίνω αλλα δεν θέλω να με εκμεταλέυοντε, οπότε άν δεν γνωρήζω κάποιον καλά περιμένω ανταπόδοση άν όχι ο επομενος.

Δεν ξέρω άν το είπα σωστά, ελπίζω να με καταλαβενετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Για τις ερωτικές σχέσεις δεν μπορώ να μιλήσω και δεν με αφορά (βαριέμαι άλλωστε)
Για τις φιλικές σχέεις όμως έχω να πω οτι σίγουρα υπάρχουν και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ βαθιές και αυθεντικές. Δεν έχουν καμία σχέση με το πάρε-δώσε, εκτός πια κι αν εννοούμε οτι μέσα σε αυτό το πάρε - δώσε συμπεριλαμβάνονται και οι υπέροχες στιγμές που παίρνουμε και δίνουμε μεταξύ μας.
Εχω φιλίες που κρατούν πάνω από 20 χρόνια και ουδέποτε τις αντιμετώπισα σαν εμπορική συναλλαγή. Το ίδιο προφανώς και εκείνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για τις ερωτικές σχέσεις δεν μπορώ να μιλήσω και δεν με αφορά (βαριέμαι άλλωστε)
Για τις φιλικές σχέεις όμως έχω να πω οτι σίγουρα υπάρχουν και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ βαθιές και αυθεντικές. Δεν έχουν καμία σχέση με το πάρε-δώσε, εκτός πια κι αν εννοούμε οτι μέσα σε αυτό το πάρε - δώσε συμπεριλαμβάνονται και οι υπέροχες στιγμές που παίρνουμε και δίνουμε μεταξύ μας.
Εχω φιλίες που κρατούν πάνω από 20 χρόνια και ουδέποτε τις αντιμετώπισα σαν εμπορική συναλλαγή. Το ίδιο προφανώς και εκείνοι.

πειράτη το πάρε και το δώσε προσωπικά το βλέπω και το καταλαβένω ότι π.χ. πέρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο και ο άλλος σε γράφει, πάς κάπου λές φίλε πάμε για καφέ; και σου λέει όχι έχω κανονίσει παρέα και γίνετε συνέχεια αυτό, για αυτό δεν λέμε; όχι σε στίλ οικονομικά ή με έχετε ανάγκη προσκηνήστε με;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι το κατάλαβα.
Ο καθένας μας όμως μιλάει με βάση τις προσωπικές του εμπειρίες, κι εγώ δεν έχω εμεπιρίες σαν αυτές που περιγράφεις παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Δεν ήξερα αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα ή αν γράψω εδώ (το βρήκα μετά από αναζήτηση :P). Δε θα πω κάτι νέο, μάλλον κλισέ θα αναμασήσω αλλά δε βαριέσαι. Οι ρυθμοί της ζωής "επιβάλλουν" ή βοηθούν την ανάπτυξη επιφανειακών σχέσεων. Παρατηρώ ότι οι παρέες μου (αν και προσπαθώ να έχω ουσιαστικές σχέσεις) επηρεάζονται πολύ από τo ποιους με βολεύει να κάνω παρέα και αυτό το βλέπω στους άλλους ... Δεν είναι θλιβερό; Αντί να ψάχνουμε για τα άτομα που μας ταιριάζουν πραγματικά, αναλωνόμαστε σε δημόσιες σχέσεις :/:. Παρατηρω ότι ενώ έχω αρκετές σχετικά παρέες έχω ελάχιστα άτομα με τα οποία μπορώ να μιλήσω ανοιχτά.Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο ; Σας έχει απασχολήσει αυτό το φαινόμενο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παρατηρω ότι ενώ έχω αρκετές σχετικά παρέες έχω ελάχιστα άτομα με τα οποία μπορώ να μιλήσω ανοιχτά.
Σε περιόδους που 'χω σχολή, μ' άλλα άτομα βλεπόμαστε σχεδόν καθημερινά και μ' άλλα μιλάω ανοιχτά (και παρεμπιπτώντως μπορεί να 'ναι ακόμα κι άτομα που τα βλέπω ακόμα και μετρημένες στα δάχτυλα φορές το χρόνο).



Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι ότι ενώ βλέπω τόσο κόσμο καθημερινά, δεν έχω κάνει κάτι.. ουσιαστικό ως τώρα με αυτά τα παιδιά.
I don't know... θύμα/θύτης των "επιφανειακών δημοσίως σχέσεων" ίσως; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ήξερα αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα ή αν γράψω εδώ (το βρήκα μετά από αναζήτηση :P). Δε θα πω κάτι νέο, μάλλον κλισέ θα αναμασήσω αλλά δε βαριέσαι. Οι ρυθμοί της ζωής "επιβάλλουν" ή βοηθούν την ανάπτυξη επιφανειακών σχέσεων. Παρατηρώ ότι οι παρέες μου (αν και προσπαθώ να έχω ουσιαστικές σχέσεις) επηρεάζονται πολύ από τo ποιους με βολεύει να κάνω παρέα και αυτό το βλέπω στους άλλους ... Δεν είναι θλιβερό; Αντί να ψάχνουμε για τα άτομα που μας ταιριάζουν πραγματικά, αναλωνόμαστε σε δημόσιες σχέσεις :/:. Παρατηρω ότι ενώ έχω αρκετές σχετικά παρέες έχω ελάχιστα άτομα με τα οποία μπορώ να μιλήσω ανοιχτά.Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο ; Σας έχει απασχολήσει αυτό το φαινόμενο ;
Και οσοι το κανουν αυτο...τους λεμε αντικοινωνικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy_balloon

Νεοφερμένος

Η crazy_balloon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν θα το χαρακτήριζα ως αντικοινωνικότητα
Θα έλεγα ότι πλέον αποφεύγουμε να "επενδύουμε" στις ουσιαστικές σχέσεις. Δεν θέλουμε/μπορούμε να διαθέσουμε λίγο χρόνο να μάθουμε τον άλλο και να ανοιχτούμε λίγο εμείς. Μόνο έτσι θεωρώ ότι κάνουμε τις σχέσεις μας λίγο πιο ουσιαστικές. Με ανθρώπους θα συναναστρεφόμαστε πάντα. Ανάμεσα σε αυτούς σίγουρα θα βρούμε άτομα που θα μας κάνουν το κλικ για κάτι πιο ουσιαστικό. Και τότε είναι στο χέρι μας για την εμβάθυνση ή μη της σχέσης αυτής. Σίγουρα έχει και η άλλη πλευρά μερίδιο, δεν είμαστε μόνοι.

Το θέμα για μένα είναι όχι τόσο η ανάλωση σε δημόσιες σχέσεις (που δεν το βρίσκω και τόσο κακό) όσο η έλλειψη ουσιαστικών και στενών σχέσεων στη ζωή κάποιου.
Μιλάω από την θέση κάποιας που έχει - δόξα τω Θεώ - ανθρώπους γύρω της που ανά πάσα στιγμή είναι εκεί, που μπορεί να μιλήσει για τα πάντα (και το εννοώ), να εμπιστευτεί κρυφές της σκέψεις... Οι συγκυρίες ήταν τέτοιες που ευνόησαν την δημιουργία τέτοιων σχέσεων. Και αναμφίβολα υπήρξε διάθεση και από τις 2 πλευρές

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λεω οτι οι 2 βασικες πρακτικες ειναι :

1. να ασχολεισαι με πολλα ατομα και επιφανεια
2. να ασχολεισαι με λιγα και σε βαθος.

τα ατομα της 2ης κατηγοριας , λανθασμενα, συχνα χαρακτηριζονται αντικοινωνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top