Internet-ική σχέση, τα καλά και τα άσχημα

Πόσο επηρεάζει η γνωριμία μέσω internet τη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Την επηρεάζει Θετικά

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • Την επηρεάζει Αρνητικά

    Ψήφοι: 8 21.6%
  • Δεν έχει καμία διαφορά

    Ψήφοι: 21 56.8%
  • Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 5.4%

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Τοτε οι 7 στις 10 έμπαιναν να ψαχτούν και οι 3 για να κάνουν απλα μια συζητηση χωρις να βγούν με κάποιον. Και να σου πω την αληθεια οι 3 αυτές δεν με ενδιέφεραν. Σιγα μην καθομουν να κάνω τον αιώνιο ακροατή από το Ιντερνετ αμα ειχε γκομενο η άλλη τι νοημα ειχε. Οποτε δεν το συνέχιζα. Δεν έχει νοημα να μιλάς με κάποια που δεν θα βγει ποτέ μαζι σου τοσες ώρες επι μήνες. Δικη μου θέση πάντα. Δεν το κατακρινω.
Ο καθένας ψάχνει για κάτι διαφορετικό, ανάλογα με τις ανάγκες του και όλες οι απόψεις σεβαστές.:)
Επίτρεψέ μου όμως, στη θέση της λέξης "ακροατή" θα προτιμούσα να έβαζες τη λέξη "συνομιλητή".
Ανταλλαγή απόψεων και επικοινωνία, δεν είναι να δέχεται ο άλλος ως παθητικό ον να του μιλάς και απλώς να σε ακούει.

Παρεπιπτόντως, θυμήθηκα και το msn... Τι εποχές!...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως μη γελιομαστε, υπάρχουν και τα αρνητικά σε γνωριμία μέσω ιντερνετ και δε θα μιλήσω για παιδεραστές ή ανώμαλους γενικά. Ο καθένας μπορεί να λέει ο,τι θέλει ότι είναι και να παρασύρει κάποιον πιο αφελή. Προσωπικά μιλούσα περισσότερο με ξένους μέσω του wow που έπαιζα και παίζω ( αλλά τώρα δε μιλάω πια, βαριέμαι). Επειδή ήμουν μεγαλύτερη μού λέγανε τα προβληματά τους με γονείς, φίλους κλπ. Έτσι εξασκησα και τα αγγλικά μου παρεμπιπτόντως. Ποτέ δε μίλαγα με κάποιον με σκοπό να βρεθούμε, να πω την αλήθεια πάντα είχα επιφυλάξεις για τους ανθρώπους που γραφανε σε τσατ και τέτοια. Ήμουν και είμαι αρκετά καχύποπτη. Ε τώρα πια σε αυτή την ηλικία δεν ασχολούμαι γενικότερα. Ανησυχώ όμως για το πού μπορούν να μπλέξουν τα νέα παιδιά. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ο καθένας ψάχνει για κάτι διαφορετικό, ανάλογα με τις ανάγκες του και όλες οι απόψεις σεβαστές.:)
Επίτρεψέ μου όμως, στη θέση της λέξης "ακροατή" θα προτιμούσα να έβαζες τη λέξη "συνομιλητή".
Ανταλλαγή απόψεων και επικοινωνία, δεν είναι να δέχεται ο άλλος ως παθητικό ον να του μιλάς και απλώς να σε ακούει.

Παρεπιπτόντως, θυμήθηκα και το msn... Τι εποχές!...........

Εγω το λέω απο την άποψη πως θα το εκλάμβανα εγώ. Και αγορι να ειχε κάποια θα μπορουσαμε να βγουμε ολοι μαζι αφου μιλάμε τοσο καιρο. Δεν θα ηταν αναγκαιο να γινει κάτι ερωτικο! Αλλα δεν ειναι ωραιο αν μιλάς με κάποια τοσο καιρό και στο τέλος να μην βρεθειτε ποτε. Νιώθεις μια απορριψη στην ουσια σαν να έχεις κάποια μολυσματική ασθενεια και σου μιλάνε ενω εισαι την καραντινα!!! Θα το σταματούσα εννοειται αμα το καταλαβαινα. Θα ένιωθα οτι κάποια δεν με εκτιμάει και οτι υποκρινεται. Γιατι αν οντως με εκτιμουσε θα με γνωριζε και απο κοντά =)

Μετα επισης απο μια εμπειρια που ειχα να πω οτι και εκτος Ιντερνετ μπορει να γνωρισεις κάποια ή κάποιον που να μην ξέρεις ακριβως το "ποιον" του. Και μετα αυτοι που στην/στον γνωρισαν να σου πουν "ααα δεν ήξερα" κτλπ. δεν φταιει το Ιντερνετ δηλαδη για κάτι τέτοιο. Εδω υπάρχουν εγκληματιες διπλα μας και αντι να πάμε να τους καταγγειλουμε στην αστυνομια κάνουμε ειτε οτι δεν βλέπουμε ειτε δεν τους παιρνουμε χαμπάρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγω το λέω απο την άποψη πως θα το εκλάμβανα εγώ. Και αγορι να ειχε κάποια θα μπορουσαμε να βγουμε ολοι μαζι αφου μιλάμε τοσο καιρο. Δεν θα ηταν αναγκαιο να γινει κάτι ερωτικο! Αλλα δεν ειναι ωραιο αν μιλάς με κάποια τοσο καιρό και στο τέλος να μην βρεθειτε ποτε. Νιώθεις μια απορριψη στην ουσια σαν να έχεις κάποια μολυσματική ασθενεια και σου μιλάνε ενω εισαι την καραντινα!!! Θα το σταματούσα εννοειται αμα το καταλαβαινα. Θα ένιωθα οτι κάποια δεν με εκτιμάει και οτι υποκρινεται. Γιατι αν οντως με εκτιμουσε θα με γνωριζε και απο κοντά =)

Αυτό το κρίνεις εσύ σύμφωνα με τον δικό σου χαρακτήρα και προσωπικότητα. Δεν μπορείς να περιμένεις να είναι για όλους έτσι. Μπορεί για κάποια το οτι δεν ήθελε να σε γνωρίσει να σήμαινε οτι σε εκτιμούσε πάρα πολύ και προτιμούσε να κρατήσετε αυτή τη φιλία εξ' αποστάσεως αντί να τη μολύνετε με την πεζή πραγματικότητα (λέω εγώ τώρα). Εξάλλου μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ένας άντρας που επιμένει να βρεθεί με μια κοπέλα δεν το κάνει για να δει αν τον εκτιμάει, άλλα έχει στο μυαλό του. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά είναι λίγες και ίσως μεγαλύτερων σε ηλικία. Δεν κρίνω αν είναι καλό ή κακό να περιμένεις μια σχέση ή σεξ γνωρίζοντας κάποιον, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά το νόμισμα έχει δύο όψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Αυτό το κρίνεις εσύ σύμφωνα με τον δικό σου χαρακτήρα και προσωπικότητα. Δεν μπορείς να περιμένεις να είναι για όλους έτσι. Μπορεί για κάποια το οτι δεν ήθελε να σε γνωρίσει να σήμαινε οτι σε εκτιμούσε πάρα πολύ και προτιμούσε να κρατήσετε αυτή τη φιλία εξ' αποστάσεως αντί να τη μολύνετε με την πεζή πραγματικότητα (λέω εγώ τώρα). Εξάλλου μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ένας άντρας που επιμένει να βρεθεί με μια κοπέλα δεν το κάνει για να δει αν τον εκτιμάει, άλλα έχει στο μυαλό του. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις αλλά είναι λίγες και ίσως μεγαλύτερων σε ηλικία. Δεν κρίνω αν είναι καλό ή κακό να περιμένεις μια σχέση ή σεξ γνωρίζοντας κάποιον, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά το νόμισμα έχει δύο όψεις.

χαχα δεν ειναι έτσι επιτρεψέ μου! Αμα κάποια σε εκτιμάει οντως σιγα μην δεν θέλει να σε γνωρισει και απο κοντά και να σε γνωρισει και στον φίλο της -φιλες της. Εννοειται οτι διαφωνω και στο οτι ντε φάκτο οποιος βγαινει μαζι σας, σας βλέπει ερωτικά. Μπορει να βγει κάποιος με αυτη την προοπτικη και στο τέλος να γινει κάτι και να ξενερώσει. Αλλα οπως έγραψες και πριν έχεις καχυποπτη φύση οποτε οκ =D

Ειλικρινα δεν ειναι σιγουρο με κάποια που θα εβγαινα εγω προσωπικά οι δυο μας οτι κάτι θα κατέληγε ερωτικά. Αλλωστε έχω γραψει στο θρεντ με τα ραντεβου ένα τέτοιο σκηνικο που δεν προχώρησε. Ειχαμε βγει 3 φορές μονοι μας. Μειναμε στο φιλικο τελικά. Μην έχετε τέτοιες προκαταλειψεις για τους άντρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
χαχα δεν ειναι έτσι επιτρεψέ μου! Αμα κάποια σε εκτιμάει οντως σιγα μην δεν θέλει να σε γνωρισει και απο κοντά και να σε γνωρισει και στον φίλο της -φιλες της. Εννοειται οτι διαφωνω και στο οτι ντε φάκτο οποιος βγαινει μαζι σας, σας βλέπει ερωτικά. Μπορει να βγει κάποιος με αυτη την προοπτικη και στο τέλος να γινει κάτι και να ξενερώσει. Αλλα οπως έγραψες και πριν έχεις καχυποπτη φύση οποτε οκ =D

Βρε αδελφέ μπορεί να είναι κλειστό άτομο και να μη θέλει την επαφή από κοντά! Εξάλλου εσύ γιατί να θες να γνωρίσεις μια κοπέλα που έχει φίλο; Ποιος ο λόγος; Και ποια σοβαρή κοπέλα θα πει στη σοβαρή κατά τα άλλα σχέση της "αγάπη μου μιλάω εδώ και 2 μήνες με κάποιον στο ίντερνετ και θέλω να τον γνωρίσεις"; Και ο φίλος της θα πει, α οκ κουλ; Εκτός αν μιλάμε για 15χρονα ξέρω γω. Αν έχεις σοβαρή σχέση χρόνων δεν ψάχνεις να γνωρίσεις άτομα του άλλου φύλου. Να μιλήσεις μαζί τους εν είδει συζήτησης όπως κάνουμε εμείς τώρα βεβαίως. Αλλά για ποιο λόγο να πας να τον γνωρίσεις από κοντά και ειδικά στη σχέση σου; Δε βγάζει νόημα.

Ειλικρινα δεν ειναι σιγουρο με κάποια που θα εβγαινα εγω προσωπικά οι δυο μας οτι κάτι θα κατέληγε ερωτικά. Αλλωστε έχω γραψει στο θρεντ με τα ραντεβου ένα τέτοιο σκηνικο που δεν προχώρησε. Ειχαμε βγει 3 φορές μονοι μας. Μειναμε στο φιλικο τελικά. Μην έχετε τέτοιες προκαταλειψεις για τους άντρες!

Έλα καλά. Η κότα έκανε τ' αβγό ή το αβγό την κότα;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Βρε αδελφέ μπορεί να είναι κλειστό άτομο και να μη θέλει την επαφή από κοντά! Εξάλλου εσύ γιατί να θες να γνωρίσεις μια κοπέλα που έχει φίλο; Ποιος ο λόγος; Και ποια σοβαρή κοπέλα θα πει στη σοβαρή κατά τα άλλα σχέση της "αγάπη μου μιλάω εδώ και 2 μήνες με κάποιον στο ίντερνετ και θέλω να τον γνωρίσεις"; Και ο φίλος της θα πει, α οκ κουλ; Εκτός αν μιλάμε για 15χρονα ξέρω γω. Αν έχεις σοβαρή σχέση χρόνων δεν ψάχνεις να γνωρίσεις άτομα του άλλου φύλου. Να μιλήσεις μαζί τους εν είδει συζήτησης όπως κάνουμε εμείς τώρα βεβαίως. Αλλά για ποιο λόγο να πας να τον γνωρίσεις από κοντά και ειδικά στη σχέση σου; Δε βγάζει νόημα.



Έλα καλά. Η κότα έκανε τ' αβγό ή το αβγό την κότα;:whistle:

Εμεις μιλάμε ολοι μας εδώ σε ένα φορουμ αυτο ειναι κατι πολυ διαφορετικό απο το να πεις οτι έχω εναν και μιλάμε σε ιδιωτική συνομιλια στο μσν ή το σκαϊπ. Γιατι αν εσένα σου φαινεται περιεργο να βγεις με κάποιον ενω έχεις σχέση αλλο τοσο μου φαινεται και μένα περιεργο να κάθομαι στο μσν να συνομιλώ ιδιωτικά με κάποια να ακουω τα προβληματα της τι έκανε με το γκομενο της κτλπ (πραγματα που πιθανον δεν με ενδιαφέρουν) και να μην ξέρω τουλαχιστον οτι ειναι φιλη μου και την έχω γνωρισει έστω απο κοντά. Υπο αυτη το πρισμα χρησιμοποιησα πριν την έννοια της χρησιμοποιήσης. Που πιστευω δεν ειναι άστοχη αν γινεται κατα αυτο τον τροπο οπως λέω.Αυτο συζητήσαμε πριν οτι υπήρξαν κάποιες που μιλουσαν με κάποιον και ιδιωτικά οχι μονο σε ενα φορουμ δημοσια. Αν ισχυει μονο το τελευταιο τοτε αλλάζει εννοειται.

Κατα τα άλλα συμφωνούμε σιγουρα δεν ειναι σοβαρο κάποια ενω έχει αγορι να βγει με έναν αγνωστο απο το Ιντερνετ οπως δεν ειναι σοβαρο (που σας έλεγα και τις προάλλες) να βγει κάποια με τον πρώην της και να συνομιλεί ενω βρισκεται σε σοβαρή σχέση ή ειναι παντρεμένη με άλλον! Εδω εισαι προκατειλημένη με εναν αγνωστο αλλα δεν εισαι με κάποιον ο οποιος αποδεδειγμενα ηταν ερωτικος σου συντροφος στο παρελθον;;; xaxa =D

οΣΟ για την τελευταια προταση - παροιμια. Εγω προσωπικά το εννοω. Δεν ξέρω τι εικονα έχουν για ολους τους άντρες κάποιες στο μυαλο τους και μετα λενε σε εμάς να μην γενικεύουμε και χαλιουνται οταν ακουν για κάποια γενικευση δική μας. Αλλα εγω οντως δεν ειναι σιγουρο οτι αμα βγω με κάποια θα καταλήξουμε και ερωτικά. Σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εμεις μιλάμε ολοι μας εδώ σε ένα φορουμ αυτο ειναι κατι πολυ διαφορετικό απο το να πεις οτι έχω εναν και μιλάμε σε ιδιωτική συνομιλια στο μσν ή το σκαϊπ. Γιατι αν εσένα σου φαινεται περιεργο να βγεις με κάποιον ενω έχεις σχέση αλλο τοσο μου φαινεται και μένα περιεργο να κάθομαι στο μσν να συνομιλώ ιδιωτικά με κάποια να ακουω τα προβληματα της τι έκανε με το γκομενο της κτλπ (πραγματα που πιθανον δεν με ενδιαφέρουν) και να μην ξέρω τουλαχιστον οτι ειναι φιλη μου και την έχω γνωρισει έστω απο κοντά. Υπο αυτη το πρισμα χρησιμοποιησα πριν την έννοια της χρησιμοποιήσης. Που πιστευω δεν ειναι άστοχη αν γινεται κατα αυτο τον τροπο οπως λέω.Αυτο συζητήσαμε πριν οτι υπήρξαν κάποιες που μιλουσαν με κάποιον και ιδιωτικά οχι μονο σε ενα φορουμ δημοσια. Αν ισχυει μονο το τελευταιο τοτε αλλάζει εννοειται.

Εξακολουθείς να κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Για σένα μια σχέση οποιασδήποτε φύσεως ολοκληρώνεται και υφίσταται μόνο μετά από γνωριμία από κοντά ενώ για άλλους μπορεί να μην ισχύει αυτό. Έχω συνομιλήσει κατά καιρούς με ανθρώπους μέσω ίντερνετ (κορίτσια και αγόρια) που δεν έχω γνωρίσει από κοντά κι όμως τους θεωρώ φίλους μου. Τι να πουν δηλαδή και άνθρωποι στα παλιά χρόνια που συνομιλούσαν μόνο μέσω επιστολών...
Αν δηλαδή κάποιος σού πει ένα παράπονό του με το φίλο, τη δουλειά, τους συγγενείς, θεωρείς οτι σε χρησιμοποιεί αν δεν τον έχεις γνωρίσει από κοντά; Δεν είναι και πολύ ωραίο αυτό.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Εξακολουθείς να κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Για σένα μια σχέση οποιασδήποτε φύσεως ολοκληρώνεται και υφίσταται μόνο μετά από γνωριμία από κοντά ενώ για άλλους μπορεί να μην ισχύει αυτό. Έχω συνομιλήσει κατά καιρούς με ανθρώπους μέσω ίντερνετ (κορίτσια και αγόρια) που δεν έχω γνωρίσει από κοντά κι όμως τους θεωρώ φίλους μου. Τι να πουν δηλαδή και άνθρωποι στα παλιά χρόνια που συνομιλούσαν μόνο μέσω επιστολών...
Αν δηλαδή κάποιος σού πει ένα παράπονό του με το φίλο, τη δουλειά, τους συγγενείς, θεωρείς οτι σε χρησιμοποιεί αν δεν τον έχεις γνωρίσει από κοντά; Δεν είναι και πολύ ωραίο αυτό.:/:

Σιγουρα δεν ειναι και πολυ ωραίο να πρήζεις κάποιον με τα προσωπικά σου κατα εξακολουθηση και να μην του πεις μια μέρα πάμε εξω να κεράσω έναν καφέ! Την προσωπική μου γνώμη και θέση ειπα. Δεν μιλησα για άλλους. Ειπα οτι εγώ τέτοιους ανθρώπους τους έκοβα (απο την ιδιωτική συνομιλια πάντα) γιατι απο ένα φορουμ το θεωρω φυσιολογικο εφοσον συμμετέχω και ο ιδιος. Να μιλάμε ολοι μαζι με όλους.

Ειμαι κάθετος σε αυτο. Το θεωρώ χρησιμοπιήση ναί. Ασφαλώς. Και πιστευω οτι εκτιμάς κάποιον περισσοτερο οταν βγαινεις μαζι του. Αυτο ισχυει και στην προσωπική αλλα και στην ζωή απο το Ιντερνετ. Την ιδια γνώμη θα ειχα και για κάποιον ο οποιος τοσα χρονια ηταν εξαφανισμένος και ξαφνικά με θυμηθηκε .... και μολις βγαινετε καταλαβαινεις γιατι ο ιδιος σου σκάει το μυστικο και τον λογο που σε θυμηθηκε (κατι ήθελε και θέλει) για αυτο σε θυμηθηκε ξαφνικά.

Κοιτα δεν ειμαι ο κλασσικος έλληνας στην νοοτροπια κάνουμε παρέα με ολους χαμογελάμε σε ολους και απο πισω πάει το κουτσομπολιο συννεφο. Οτι εχω να πω θα το πω μπροστά και διαφερω λιγο στην κουλτουρα απο αυτα που βλέπω εξω. Έλα να πιούμε ενα ουζάκι και απο πισω η μαχαιρια η πισώπλατη! Δεν θα καθομουν καν στο τραπέζι με ατομο που ξέρω οτι δεν με εκτιμάει και με βλέπει σαν ολους τους υπόλοιπους. Έχω σηκωθει και έχω φυγει απο τραπέζι για αυτο το λογο επειδη ήρθε άτομο που ήξερα οτι με θάβει συστηματικά. Μετα μου ειπαν δεν έπρεπε να το κάνεις αυτο. Ενω αυτοι που σε θάβουν απο πισω ζητησαν την συγκαταθεση σου πριν το κάνουν. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. =D

υγ κάθεσαι τωρα να μιλάς σε ιδιωτικη συνομιλια και να ανοιγεσαι σε ένα ατομο επι μηνες και που δεν θα συναντησεις ποτέ εκτος και δεν θα γνωρισεις. Αυτο ειναι φουλ συμφεροντολογικο. Επειδη δεν έχεις εμπιστοσυνη στους φιλους σου εκτος Ιντερνετ βρηκες έναν άγνωστο να του τα πεις και μετα του "βάζεις" φωτια και εξαφανιζεσαι! χαχα εννοεται υπάρχει χρησιμοποιηση. Συγγνωμη αν το κάνει κάποιος αυτο και νομιζει οτι τον προσβάλλω. Δεν καταφερομαι προσωπικα σε κανεναν τη γνωμη μου λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειναι και πολυ ωραίο να πρήζεις κάποιον με τα προσωπικά σου κατα εξακολουθηση και να μην του πεις μια μέρα πάμε εξω να κεράσω έναν καφέ! [...] Ειμαι κάθετος σε αυτο. Το θεωρώ χρησιμοπιήση ναί. Ασφαλώς.

Μα βρε καλό μου, όπως θα σου πει αυτός θα του πεις κι εσύ. Πρήξιμο είναι αυτό; Είναι ανταλλαγή εμπειριών κι απόψεων. Δηλαδή μέσω μηνυμάτων είναι πρήξιμο ενώ αν τον δεις από κοντά δεν είναι; Ο άνθρωπος που σού φαίνεται οτι σε πρήζει μέσω ίντερνετ θα σου φαίνεται οτι σε πρήζει κι από κοντά! Γιατί όντας τετ α τετ συγχωρείται το πρήξιμο;:hmm:

Και πιστευω οτι εκτιμάς κάποιον περισσοτερο οταν βγαινεις μαζι του.

Αυτή είναι η άποψή σου. Υπάρχουν 5698 άλλες απόψεις. Εγώ ας πούμε είμαι κλειστό άτομο και δε θέλω να βγαίνω έξω πολύ πολύ. Μιλάω όμως με κάποιους ανθρώπους κατά καιρούς στο ίντερνετ. Αυτό σημαίνει οτι δε με εκτιμάει κανείς ή δεν τον εκτιμάω εγώ; Ξέρεις πόσα νέα παιδιά μού έχουν πει οτι θα ήθελαν να είμαι η αδελφή τους, η μαμά τους, η φίλη τους; :yes:

υγ κάθεσαι τωρα να μιλάς σε ιδιωτικη συνομιλια και να ανοιγεσαι σε ένα ατομο επι μηνες και που δεν θα συναντησεις ποτέ εκτος και δεν θα γνωρισεις. Αυτο ειναι φουλ συμφεροντολογικο. Επειδη δεν έχεις εμπιστοσυνη στους φιλους σου εκτος Ιντερνετ βρηκες έναν άγνωστο να του τα πεις και μετα του "βάζεις" φωτια και εξαφανιζεσαι! χαχα εννοεται υπάρχει χρησιμοποιηση. Συγγνωμη αν το κάνει κάποιος αυτο και νομιζει οτι τον προσβάλλω. Δεν καταφερομαι προσωπικα σε κανεναν τη γνωμη μου λέω.

Προσωπικά κι από κοντά να γνωρίσω κάποιον θα έχω τα κότσια να του πω οτι θα εξαφανιστώ αλλά οκ, εγώ είμαι άλλο παραμύθι. Έχει τύχει να γνωρίσω κοπέλα σε κάποιο ιατρείο, να μιλάμε κάνα 20λεπτο, να μού λεει "πάρε το κινητό μου" και να της πω "δε θα σε πάρω, σόρρυ". Μού λέει "θα σε πάρω εγώ" και της απάντησα "δεν θα το σηκώσω...". Σού λέω, μιλάς με άτομο - περίπτωση. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Α μπά εγω δεν ειμαι καθολου έτσι. Φυσικα ειναι η δικη μου γνώμη και υπάρχουν πολλές άλλες διαφορετικές αποψεις. Εγω σε αντιθεση με κάποιους άλλους δεν θα έκοβα κάποιον απο παρέα επειδη έχει διαφορετική άποψη. Αν αυτη η άποψη δεν ηταν επικινδυνη για μένα εννοειται. Αυτο ακριβως σημαινει οτι σέβομαι την αποψη σου και οντως το εννοώ να μην αφησω την διαφορετικοτητα της άποψης να επηρεάσει την προσωπική μας σχέση. Κάποιοι απλα πετάνε το κλισε "Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστές" αλλα μετά δεν σου ξαναμιλάνε ή σε κακοχαρακτηριζουν. Αυτο σημαινει σεβομαι την άποψη του άλλου; απλα πετάς ενα υποκριτικο κλισέ για να φυγεις απο την δυσκολη θέση.

Αλλα σιγουρα δεν θα μου άρεσε να με κρατάει κάποιος σε αποσταση. Θα τον κρατουσα αυτοματα και εγώ. Εγω θέλω να βγώ με κάποια ή με παρέα γενικοτερα για να πώ οτι οντως πάμε να γινουμε φιλοι. Αν ο άλλος δεν σε παιρνει ένα τηλεφωνο , δεν σου λέει να βγειτε να σε δει λιγο και γενικά σε θυμαται μονο οταν ειναι να σου πεί κάτι που τον απασχολει εμενα δεν θα μου άρεσε αυτο.Επισης δεν μου αρέσουν τα ζευγάρια που παντρευτηκαν και εξαφανιστηκαν. Και αυτο το βλέπω συμφεροντολογικο.

Να σου φέρω ένα παράδειγμα. Τις προάλλες μια γνωστη που την πηρα τηλεφωνο με έκοψε αποτομα λέγοντας μου οτι έχει να δει ταινια. Μετα δεν με ξαναπηρε οταν τελειωσε παρα με πήρε μετά απο κανα 2μηνο. Τρέχα γυρευε δηλαδη. Και μου λέει να κανονισουμε να βγουμε. Λεω δεν μπορώ τωρα θα σε πάρω εγω. Και δεν βγηκα μαζι της. Μετά έμαθα οτι ήθελε κάτι και ένιωσα δικαιωμένος που τελικά δεν βγηκα. Καμια φορά παραπονιομαστε για την συμπεριφορα των γνωστων μας αλλα δεν κάνουμε και εμεις τιποτα για να την αλλάξουμε. Αντι να κάθομαι και να διαφωνω-τσακωνομαι μαζι της την κάνω να νιώσει έμπρακτα οτι αυτο που έκανε δεν ήταν ωραίο. Ειναι πολυ περιεργη η ζωή αλλα και εμεις οι άνθρωποι καμιά φορά τιποτα δεν ειναι δεδομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Έλα καλά. Η κότα έκανε τ' αβγό ή το αβγό την κότα;:whistle:

to αυγό έκανε την κότα. Για εξελικτική δημιουργία ενός νέου είδους από μεταλλάξεις κατά την εμβρυογένεση δεν μιλάμε; :loltooth::loltooth:
Πάντως, αφού το αντικείμενο συζήτησης ξέφυγε από την προσωπική σχέση αυστηρά, υπάρχει και κάτι που λέγεται θεματική γνωριμία-επαφή-σχέση-(φιλία δύσκολο να την πεις) όπου η επαφή από κοντά καθόλου απαραίτητη δεν θεωρείται. Μπορεί να αφορά χόμπυσ ή άλλα ενδιαφέροντα ή να καλύπτει ανάγκες όπως της ψυχοϋποστήριξης για παράδειγμα. Π.χ. ασχολείται κάποιος με το restoring και μπαίνει σε ένα θεματικό φόρουμ μιλώντας με άτομα από όλο τον κόσμο. Με κάποια από αυτά μπορεί να αναπτύξει πιο στενή σχέση που αγγίζει τα όρια ακόμα και ''φιλίας''. Ίσως μπορεί μιά χαρά να επιβιώσει μιά τέτοια επαφή και χωρίς άμεση επαφή. Ή επικοινωνεί μιά κοπέλα με έναν αγιορείτη μοναχό που δεν εγκαταλείπει το Όρος (καθόλου θεωρητικά τα παραδείγματα). Διαδικτυακές σχέσεις δυνητικά μακροχρόνιες με δεδομένη την μη ύπαρξη απ' ευθείας συνάντησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Προσωπικά κι από κοντά να γνωρίσω κάποιον θα έχω τα κότσια να του πω οτι θα εξαφανιστώ αλλά οκ, εγώ είμαι άλλο παραμύθι. Έχει τύχει να γνωρίσω κοπέλα σε κάποιο ιατρείο, να μιλάμε κάνα 20λεπτο, να μού λεει "πάρε το κινητό μου" και να της πω "δε θα σε πάρω, σόρρυ". Μού λέει "θα σε πάρω εγώ" και της απάντησα "δεν θα το σηκώσω...". Σού λέω, μιλάς με άτομο - περίπτωση. :loltooth:
Θεά!:D:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Στα σοβαρά τώρα, θέλει κότσια για να το κάνεις αυτό (με κόσμιο τρόπο, εννοείται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
αν κάποιο άτομο δεν μας αφορά, δεν βλέπω τον λόγο να μπλέκουμε έως εκεί όπου η κοσμιότητα κοντράρει την παλάμη μας που μας φαγουρίζει να ρίξουμε φάπα στον άλλονα. Πόσες φορές δεν έχουμε ανταλλάξει τηλ ή κάρτες που τα έφαγε το μαύρο σκοτάδι μετά; Εξάλλου, η εν λόγω κοπέλα δεν νομίζω να ήταν η πρώτη φορά που έφαγε πόρτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Στα σοβαρά τώρα, θέλει κότσια για να το κάνεις αυτό (με κόσμιο τρόπο, εννοείται).


Mπα. Μπορει η άλλη να ηταν αξιολογη κοπέλα και να κλώτσησε μια καλή φιλία. Δεν υπηρχε λογος από ότι διαβαζουμε που έγινε αυτό. Εγω προσωπικά δεν βρισκω κανεναν.


αν κάποιο άτομο δεν μας αφορά, δεν βλέπω τον λόγο να μπλέκουμε έως εκεί όπου η κοσμιότητα κοντράρει την παλάμη μας που μας φαγουρίζει να ρίξουμε φάπα στον άλλονα. Πόσες φορές δεν έχουμε ανταλλάξει τηλ ή κάρτες που τα έφαγε το μαύρο σκοτάδι μετά; Εξάλλου, η εν λόγω κοπέλα δεν νομίζω να ήταν η πρώτη φορά που έφαγε πόρτα


Πάντα χρειάζονται οι γνωριμίες φιλε. Εγω πορτα θα έριχνα μονο αν υπάρχει λογος. Ουτε η διαφωνια ή να σε απορριψει κάποια ερωτικά είναι λογος να της κοψεις την καλημέρα. Εκτος και αν σε προσβαλε ή δεν φερθηκε σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Πάντα χρειάζονται οι γνωριμίες φιλε. Εγω πορτα θα έριχνα μονο αν υπάρχει λογος. Ουτε η διαφωνια ή να σε απορριψει κάποια ερωτικά είναι λογος να της κοψεις την καλημέρα. Εκτος και αν σε προσβαλε ή δεν φερθηκε σωστά.

κάτι θα είδε και την έστειλε. Που πιθανότατα δεν ανέφερε για λόγους κοσμιότητας και ευγενείας. Κάποιοι άνθρωποι έχουν ένα τσιμπούρι τατού στο μέτωπο. Από την άλλη, όλοι περνάμε τις φάσεις μας που δεν είμαστε για πολλά πολλά. Χωρίς δεδομένα, ένα κάρο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Και να μην ισχύει καμιά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
κάτι θα είδε και την έστειλε. Που πιθανότατα δεν ανέφερε για λόγους κοσμιότητας και ευγενείας. Κάποιοι άνθρωποι έχουν ένα τσιμπούρι τατού στο μέτωπο. Από την άλλη, όλοι περνάμε τις φάσεις μας που δεν είμαστε για πολλά πολλά. Χωρίς δεδομένα, ένα κάρο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Και να μην ισχύει καμιά τους


Τελοςπαντων τωρα ο καθενας ας κανει ότι νομιζει. Γενικά παντως βλεπω πιο πολύ απομακρη συμπεριφορά σε κάποια ζευγάρια. Δηλαδη παντελής απουσια ενδιαφέροντος για άλλες κοινωνικές συναναστροφες. Εγω βγαινω μονο με το αγορι ή το κοριτσι μου φάση και ολο αυτό εμενα προσωπικα θα με κουραζε. Εντάξει πρέπει να έχεις και κάποιους φιλους δεν περιστρέφονται όλα μονο γυρω από την γυναικα ή την οικογενεια σου. Γιατι έτσι δεν θα έχεις και φιλους να σε βοηθησουν.Και μενα σε ένα περιστατικο στη δουλεια που βοηθησα μια συνάδελφο που ειχε κάτι θέματα με τον αρραβωνιαστικο της μετά που ηθελα κάτι εγω έκανε το κοροϊδο. Λεει δεν μπορω έχω πάλι υποχρεώσεις. Εχεις πάλι υποχρεώσεις οκ. Δεκτό. Την επομενη φορα που χρειάστηκε κάτι εισέπραξε και από μένα ένα ξερο ΟΧΙ δυο φορές και τελειωσε το πανηγυρι.


Κατσε ρε φιλε πρέπει να ειμαστε και λιγο ανθρώπινοι όχι μονο η πάρτη μας και άντε γεια γιατι ετσι θα μας αντιμετωπισει μετά και ο υπολοιπος κοσμος. Πες στον αρραβωνιαστικο σου να έρθει να σε βοηθησει αφου τον έχεις πάνω από ολους. =)
o σεβασμος δεν επιβάλλεται ειπαμε .... κερδίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εντάξει πρέπει να έχεις και κάποιους φιλους δεν περιστρέφονται όλα μονο γυρω από την γυναικα ή την οικογενεια σου. Γιατι έτσι δεν θα έχεις και φιλους να σε βοηθησουν.Και μενα σε ένα περιστατικο στη δουλεια που βοηθησα μια συνάδελφο που ειχε κάτι θέματα με τον αρραβωνιαστικο της μετά που ηθελα κάτι εγω έκανε το κοροϊδο. Λεει δεν μπορω έχω πάλι υποχρεώσεις. Εχεις πάλι υποχρεώσεις οκ. Δεκτό. Την επομενη φορα που χρειάστηκε κάτι εισέπραξε και από μένα ένα ξερο ΟΧΙ δυο φορές και τελειωσε το πανηγυρι.


Κατσε ρε φιλε πρέπει να ειμαστε και λιγο ανθρώπινοι όχι μονο η πάρτη μας και άντε γεια γιατι ετσι θα μας αντιμετωπισει μετά και ο υπολοιπος κοσμος. Πες στον αρραβωνιαστικο σου να έρθει να σε βοηθησει αφου τον έχεις πάνω από ολους. =)
o σεβασμος δεν επιβάλλεται ειπαμε .... κερδίζεται!
Το κέρατό μου τι απροκάλυπτα ωφελιμιστική προσέγγιση είναι αυτή τώρα; Ας κρατήσουμε λίγο τα προσχήματα της φιλάνθρωπης ανυστερόβουλης αλληλεγγύης, κακό δεν το λες, όλο και κάποιος μπορεί να την πατήσει και να πειστεί. (Ντροπή, ξέρω :$)
Πάντως η ευθύτητα και η ειλικρίνεια εκτιμητέες!

Τελοςπαντων τωρα ο καθενας ας κανει ότι νομιζει. Γενικά παντως βλεπω πιο πολύ απομακρη συμπεριφορά σε κάποια ζευγάρια. Δηλαδη παντελής απουσια ενδιαφέροντος για άλλες κοινωνικές συναναστροφες. Εγω βγαινω μονο με το αγορι ή το κοριτσι μου φάση και ολο αυτό εμενα προσωπικα θα με κουραζε. Εντάξει πρέπει να έχεις και κάποιους φιλους δεν περιστρέφονται όλα μονο γυρω από την γυναικα ή την οικογενεια σου.
Υπάρχουν φάσεις στην ζωή μας, πχ μιά ξεχωριστή προσωπική σχέση ή στην δουλειά μας πχ να λείπεις από το σπίτι πάνω από 100 ώρες την βδομάδα, κάθε βδομάδα, επί μήνες ή και πάνω από χρόνο, όπου ναι, όχι απλά δεν γουστάρεις αλλά δεν αντέχεις καν τις πέρα από τις απολύτως απαραίτητες κοινωνικές επαφές. Και τότε ναι, χάνεσαι από τους πάντες κι άλλον από τον άνθρωπό σου δεν θες. Όλα μαζί του και μόνο. Ή οι δυό σας εν μέσω εντελώς αγνώστων, κι αυτό τέλειο. Πες μου πως δεν το έχεις περάσει!
Ε, κι άμα περάσει αυτή η περίοδος, οι φίλοι οι σωστοί είναι πάντα εκεί, λες και δεν χάθηκες μιά μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top