Συμπεριφορά κτηρίου κατά τη διάρκεια σεισμού

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....
η διαρκεια του σεισμου επηρεαζει την αντοχη ενος κτηριου?
θεωρηστε ενα κτηριο που αντεχει σεισμο 8R (θεωρητικα παντα)
σε περιπτωση που γινει σεισμος 7R για διαρκεια περιπου 5 δευτερολεπτα και αντεξει τοτε υπαρχει περιπτωση με 6R και για διπλασια διαρκεια να καταρευσει? τριπλασια διαρκεια με σταθερη την ενταση του σεισμου? τετραπλασια??...........με λιγα λογια...τι θα απογινει αυτο το κακομοιρο σπιτακι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αυτο ειναι θεμα συντονισμου,οπως θα μαθεις στη φυσικη κατευθυνσης γ' λυκειου..
συντονισμο εχουμε οταν η ιδιοσυχνοτητα(του κτηριου) ισουται με την συχνοτητα του διεγερτη(εδαφους).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
θα μπορουσες να μου εξηγησεις σε παρακαλω? δηλαδη τι περιπτωσεις υπαρχουν? τι θα (μπορουσε να) συμβει αν ισουται η ιδιοσυχνοτητα του ενος με του αλλου και τι αν ειναι διαφορετικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
θα μπορουσες να μου εξηγησεις σε παρακαλω? δηλαδη τι περιπτωσεις υπαρχουν? τι θα (μπορουσε να) συμβει αν ισουται η ιδιοσυχνοτητα του ενος με του αλλου και τι αν ειναι διαφορετικες?
επειδη ειπες σε παρακαλω θα σου πω...(αυτα που θυμαμαι:P)
βλεποντας την καμπυλη συντονισμου μπορεις να καταλαβεις τι θα γινει με το κτηριο...κατεβασε το αρχειο και στη σελιδα 16 εχει δυο καμπυλες συντονισμου..η πρωτη ειναι οταν δεν υπαρχουν αποσβεσεις δηλ δυναμεις που αντιτιθενται στη κινηση ενος σωματος πχ αερας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι εχει σχεση η διαρκεια ομως επειδη δεν ειμαι μηχανικος δεν μπορω να σου πω με σιγουρια. Δεν ειναι τοσο απλο στην πραξη αυτο με το συντονισμο οσο στη θεωρια παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
στη σελιδα 18 εχει καποια παραδειγματα..ωστοσο δεν διεισδυει:p
ειχα ρωτησει ομως τν καθηγητη μου....(δεν θυμαμαι τπτ ομως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
και εγω εχω την εντυπωση πως η διαρκεια δν παιζει ρολο....ομως θα ηθελα επιστημονικα δεδομενα ετσι ωστε να πεισω και τους """δυσπιστους""" συγγενεις μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
και εγω εχω την εντυπωση πως η διαρκεια δν παιζει ρολο....ομως θα ηθελα επιστημονικα δεδομενα ετσι ωστε να πεισω και τους """δυσπιστους""" συγγενεις μου.....
μπορεις να πεις ψεματα, δεν χρειαζεται να τους το αποδειξεις "πραγματικα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οπως ειπε και η κρου αυτο ειναι ενα θεωρητικο κομματι...στη πραξη εξαρταται απο τα θεμελια,τα υποστυλωματα κτλ...
σαφη απαντηση θα σου δωσει καποιος μηχανικος/αντισεισμολογος.....
εγω αυτα ξερω:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ναι γιατι μπορει θεωρητικα να μην εχει σχεση διαρκεια αλλα οταν εχεις ενα κτηριο μπορει πχ στο πρωτο δευτερολεπτο να ξεκολλησει κατι και στα επομενα να πεσει or smth :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο να γινει συντονισμος για να πεσει ενα κτηριο. Αλλα αν γινει αστα... Πλεον ομως αυτα τα προσεχουν οταν τα χτιζουν.
Λογικα και η διαρκεια του σεισμου και η ενταση παιζουν ρολο. Καθως γινεται ο σεισμος δημιουργουνται ρωγμες που σταδιακα μεγαλωνουν μεχρι το κτηριο να πεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
πρεπει να παιζει ρολο μονο η ενταση τ σεισμου ....γτ ααν το εδαφος παλεται με συχνοτητα που απεχει απο την ιδιοσυχνοτητα τοου κτηριου,οση ωρα και να διαρκεσει δεν θα παθει τπτ..πχ αν φυσαω μια πετρα ειτε 5 ειτε 10 λεπτα δεν θα την κουνησω....καπως ετσι το αντιλαμβανομαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
και εγω συμφωνω μαζι σου Θεοδώρα...ετσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top