Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,789 μέλη και 2,440,565 μηνύματα σε 76,682 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 133 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Mac or Linux!!

al_zogo (Αλέκος)

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται τεχνικός η/υ , βιβλιοπώλης και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O al_zogo έγραψε: στις 15:33, 24-08-09:

πρόβλημα με drivers δε θα έχεις, αλλα πρέπει να το σιγουρέψεις, υπαρχουν διάφορα λινουξοφόρουμ πάνε και ψάξε τη συμβατότητα που θα έχει το λαπ σου με το συγκεκριμένο λειτουργικό. Πάντως εγώ επειδή δεν παίζω παιχνίδια γι αυτό και δεν μου έχουν λείψει καθόλου τα Windows... αν θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι παίρνω μια παιχνιδομηχανή που γι αυτό υπάρχει στο κάτω κάτω και κάνω τη διασκεδασή μου.. γενικά είμαι από τα άτομα που πιστεύουν πως οι υπολογιστές ειναι για δουλεία και οι παιχνιδομηχανές είναι για παιχνίδια.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 15:36, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από al_zogo
πρόβλημα με drivers δε θα έχεις, αλλα πρέπει να το σιγουρέψεις, υπαρχουν διάφορα λινουξοφόρουμ πάνε και ψάξε τη συμβατότητα που θα έχει το λαπ σου με το συγκεκριμένο λειτουργικό. Πάντως εγώ επειδή δεν παίζω παιχνίδια γι αυτό και δεν μου έχουν λείψει καθόλου τα Windows... αν θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι παίρνω μια παιχνιδομηχανή που γι αυτό υπάρχει στο κάτω κάτω και κάνω τη διασκεδασή μου.. γενικά είμαι από τα άτομα που πιστεύουν πως οι υπολογιστές ειναι για δουλεία και οι παιχνιδομηχανές είναι για παιχνίδια.
(Καλά, δεν πάει έτσι, το καλύτερο gaming γίνεται πάντα στο PC, από όλες τις απόψεις.)
Παράθεση

al_zogo (Αλέκος)

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται τεχνικός η/υ , βιβλιοπώλης και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O al_zogo έγραψε: στις 19:35, 24-08-09:

συμφωνώ με αυτό που λες. κι εγώ πάντα προτιμούσα να παίζω με το πληκτρολόγιο. Με εκφράζει πιο πολύ. Αυτό το είπα για το λόγο του οτι ένας υπολογιστής ζορίζεται για να παίξει ένα παιχνίδι, ανεβαίνει οι θερμοκρασία του κλπ, ενώ η παιχνιδομηχανή είναι φτιαγμένη για παιχνίδια.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,904 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 19:40, 24-08-09:

Οι κονσόλες δε ζεσταίνονται;
Παράθεση

al_zogo (Αλέκος)

Νεοφερμένος

O al_zogo έγραψε: στις 18:45, 26-08-09:

χαχα... εννοείτε πως ζεσταίνονται φίλε μου. Απλά αν ο υπολογιστής μου πάθει κάτι εγώ θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο αλλά αν πάθει κάτι το ps θα πάρω άλλο και δεν θα έχω χάσει κανένα μέρος της δουλειάς μου.
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 20:21, 26-08-09:

Εγώ πάλι πιστεύω πως άμα θες να παίξεις κανά τρελό παιχνίδι πχ left 4 dead....εντάξει μην το περάσεις στο δικό σου pc και το μαμήσεις...πήγαινε σε καφέ!!Αλλά γενικά είναι καλύτερα σε υπολογιστή καθώς υπάρχουν και πιο πολλά παιχνίδια
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 20:46, 26-08-09:

Εδώ θα διαφωνήσω εγώ.

Η μόνη περίπτωση των παιχνιδιών που είναι καλύτερη για PC είναι τα FPS και η πειρατεία, άντε και κάνα strategy (θα βαζα και emulator, αλλα απο αυτά έχουν και οι κονσόλες). Απο την άλλη, ούτε final fantasy έχουν, ούτε zelda, ούτε sonic, ούτε soul calibur και τα άπειρα beat em up (μόνο το νέο street fighter απο όσο ξέρω), ούτε metroid και όσα έρχονται με ελάχιστες εξαιρέσεις, υποφέρουν απο τη μεταφορά παιχνιδιού κονσόλας σε pc. Βέβαια θα μου πεις οτι για να τα έχεις όλα αυτά θα πρέπει να αγοράσεις και τις 3 next-gen κονσόλες, που σου βγαίνει σαν ένα καλό pc χωρίς οθόνη αμέσως αμέσως.

Συμφωνώ πάντως στο οτι στον τεχνικό τομέα τα pc υπερ-υπερτερούν.

Αλλα offtopic τέλος, αν θες παιχνίδια σε pc, τα windows είναι μονόδρομος.
Αν μάλιστα είσαι μανιακός gamer, δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις dual boot, καθώς το δεύτερο λειτουργικό θα ξεχαστεί. Επίσης κανένα λόγο να στραφείς σε mac.
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 20:54, 26-08-09:

Παιχνίδια όμως πχ counter-call που πραγματικά " τα σπάνε" δεν θα τα βρεις σε ps!!
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 21:02, 26-08-09:

Ναι, αλλα μόνο τέτοιου είδους. Όπως έγραψα FPS και Strategy.
(αν και προσωπικά τα FPS δεν μου αρέσουν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε: στις 21:07, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo
Ναι, αλλα μόνο τέτοιου είδους. Όπως έγραψα FPS και Strategy.
(αν και προσωπικά τα FPS δεν μου αρέσουν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)
Εντάξει..αυτά είναι γούστα!
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 21:20, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
Εντάξει..αυτά είναι γούστα!
Ναι αλλα το PC είναι μόνο για αυτά τα γούστα, και αφήνει όλους τους υπόλοιπους στην απέξω
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε: στις 21:25, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo
Ναι αλλα το PC είναι μόνο για αυτά τα γούστα, και αφήνει όλους τους υπόλοιπους στην απέξω
Τι λες...τόσα και τόσα έχει..
Παράθεση

RebeccaforJimani (Ρεβέκκα)

Δραστήριο Μέλος

H Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H RebeccaforJimani C.E.I.D. έγραψε: στις 12:58, 28-08-09:

Μπορεί καποιος να μου πει την προεργασία και τη διαδικασία για να κάνω db linux ubuntu και windows xp?
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 13:10, 28-08-09:

Αυτό που χρειάζεται, είναι να έχεις αρκετό ελεύθερο χώρο στο δίσκο (είτε μέσα στο partition των windows είτε αποδεσμευμένα απο partitions). Έπειτα, θα βάλεις το cd του ubuntu, θα ξεκινήσεις τον υπολογιστή απο αυτό και σε κάποιο σημείο θα σε ρωτήσει τι θες να κάνεις με τον δίσκο σου. Θα του επιλέξεις να χρησιμοποιήσει το μεγαλύτερο κομμάτι ελεύθερου χώρου του δίσκου σου και θα συνεχίσεις την εγκατάσταση κανονικά (απο τότε νομίζω οτι είναι 2 κουμπιά και 1 restart)
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer

Τι λες...τόσα και τόσα έχει..
Όπως;
Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O statakos έγραψε: στις 13:13, 28-08-09:

Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο.

Για ευκολία σέταρε πρώτα τα xp σε ένα partition ntfs του σκληρού. Γνωστή διαδικασία.

Αφου τελειώσει η εγκατάσταση κάνε restart και βάλε το cd που έκανες burn το iso image του ubuntu που κατέβασες από το internet.

http://foss.uoa.gr/forum/viewtopic.p...=14&p=209#p209

Όταν φτιάχνεις τα partition δώσε προσοχή. Καλύτερα manual αν έχεις εμπειρία με partition.

Για περαιτέρω βοήθεια εδώ είμαστε. :no1:
Παράθεση

RebeccaforJimani (Ρεβέκκα)

Δραστήριο Μέλος

H Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H RebeccaforJimani C.E.I.D. έγραψε: στις 13:22, 28-08-09:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το λινκ. Ήταν κατατοπιστικότατο!
Παράθεση

markip

Δραστήριο Μέλος

H markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H markip έγραψε: στις 22:08, 30-08-09:

εγω θα σου συστινα να βαλεις linux και μετα να βαλεις ενα transformation pack που θα το κανει να μοιαζει ολοιδο με το mac. δες εδω για να δεις πως θα το κανεις (γινεται πανω στην διανομη Ubuntu Linux)
http://www.instructables.com/id/Tran..._Like_Mac_OSX/
http://maketecheasier.com/turn-your-...ard/2008/07/23
θα γινει καπως ετσι (και για να αλλαξεις το dock κατω μπορεις να βαλεις το cairo dock)

Παράθεση

acid_18 (Γιαννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O acid_18 έγραψε: στις 23:06, 30-08-09:

Δεν συγκρίνονται..
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 23:06, 30-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από markip
εγω θα σου συστινα να βαλεις linux και μετα να βαλεις ενα transformation pack που θα το κανει να μοιαζει ολοιδο με το mac. δες εδω για να δεις πως θα το κανεις (γινεται πανω στην διανομη Ubuntu Linux)
http://www.instructables.com/id/Tran..._Like_Mac_OSX/
http://maketecheasier.com/turn-your-...ard/2008/07/23
θα γινει καπως ετσι (και για να αλλαξεις το dock κατω μπορεις να βαλεις το cairo dock)
Μεταξύ μας, καθόλου ίδιο δεν το κάνει. Ίσα ίσα το κάνει πολύ πιο δύσχρηστο.
Δεν μπορείς απλά να πετάξεις ένα ωραίο theme και μια dockbar και να το κάνεις ίδιο με το mac.
Παράθεση

sosat (Διαβασε το username αναποδα)

Δραστήριο Μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O sosat έγραψε: στις 01:14, 31-08-09:

Πριν εγκαταστησετε linux στο pc για να μην το μετανιωσετε μετα καντε πρωτα μια δοκιμαστικη "βολτα" να δειτε πως ειναι και αν ολα δουλευουν καλα στο PC σας με το λογισμικο αυτο και μετα εγκαταστηστε το.
Τα ubuntu εχουν τετοια δυνατοτητα ... για αλλα λογισμικα linux η για mac δεν ξερω
Εγω ειχα βαλει ubuntu ... dual boot με windows προσαρμοσμενα με το nLite (χωρις περιτους drivers και εφαρμογες πχ δικτυου ... μην φαμε κανα ιο απο το internet ...) αλλα τα ubuntu ειχαν ενα ανεπανορθωτο προβλημα με οτιδηποτε flash κυκλοφορουσε στο internet ...
Εψαχνα ενα μηνα να βρω τροπο να το φτιαξω αλλα τπτ ... οποτε ή δεν εψαξα αρκετα ή απλα δεν επιδιωρθονοταν ...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ps3 to linux - Από hantzos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Video Games.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-09 στις 13:41.
    • Linux @ VMware - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-10-07 στις 19:38.
    • Ασφάλεια και Linux - Από faithplus1
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-03-07 στις 13:03.
    • Από DVD 9 σε DVD 5 (linux) - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-08-05 στις 20:41.
    • PPPoA και linux - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-08-05 στις 02:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα