Ένα τζαμί στην Αθήνα;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Troll:
Οι Μουσουλμάνοι έχουν το δικαίωμα να έχουν το δικό τους χώρο για να προσεύχονται σαν όλους τους άλλους.
Ναι όμως η εκκλησια δεν ενοχλει τος μουσουλμάνους, γιατι να γινει το αντιθετο. Γιατι αν βγαινει ο ιμάμης καθε τοσο θα ενολχει τους παντες με εξαιρεση τους μουσουλμάνους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πάντως σορρυ και ολας, αν και συνηθισα την ιδεα για τζαμι ... τωρα για τα μεγαφωνα το θεωρω πολυ παρατραβηγμενο και σιγουρα θα ξεκισηκωσει πολλες αντιδρασεις
Δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά από τις καμπάνες.Τις καμπάνες τις έχουμε συνηθίσει, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο.
Ότι θα αντιδράσουν πολλοί, όντως είναι σίγουρο, αλλά τί να κάνουμε.Είμαστε γνωστοί άλλωστε για το πόσο προοδευτικά αντιμετωπίζουμε ζητήματα που έχουν να κάνουν με τις θρησκείες...:whistle:
Και για τις ταυτότητες αντέδρασαν πολλοί, όμως αυτό δεν σήμαινε ότι το μέτρο ήταν λάθος ή δεν έπρεπε να εφαρμοστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοιτα, ο ιμανης ακουγεται ποσα τμ περα απο το τζαμι, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει. Με τις καμπανες δεν ισχυει το ιδιο. Και στην τελικη εδω ενοχλουν πολλους οι καμπανες γιατι να προσθέσουμε και μια αλλη ενοχληση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Το μονο που με ενοχλεί είναι γιατί αυτοί μπορούν να χτίσουν τζαμι και εμείς όχι εκκλησια(στην τουρκια ας πούμε)..η κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Γιατί ο Ιμάμης θα ενοχλεί τους πάντες αν βγαίνει? Εμένα δεν θα με ενοχλούσε για παράδειγμα αν ακολουθούσε απλά τα θρησκευτικά του καθήκοντα και δεν έκανε εξωτερική ή εσωτερική πολιτική. Ακόμα αν ακολουθήσουμε αυτή τη ροή σκέψης που έχεις, πώς είσαι τόσο βέβαιος ότι η εκκλησία της Ελλάδος, δεν ενοχλεί όλους τους Μουσουλμάνους?

Το θέμα είναι ότι οι Μουσουλμάνοι έχουν αναυθέρετο δικαίωμα να έχουν το δικό τους χώρο προσευχής, όπως ακριβώς έχουν για παράδειγμα οι Έλληνες της διασποράς. Γιατί οι δικοί μας μετανάστες να έχουν χώρο προσευχής και αυτοί όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά από τις καμπάνες.Τις καμπάνες τις έχουμε συνηθίσει, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο.
Ότι θα αντιδράσουν πολλοί, όντως είναι σίγουρο, αλλά τί να κάνουμε.Είμαστε γνωστοί άλλωστε για το πόσο προοδευτικά αντιμετωπίζουμε ζητήματα που έχουν να κάνουν με τις θρησκείες...:whistle:

Faith μου sorry αλλα δεν είναι το ίδιο....οι καμπάνες εδώ δεν χτυπάνε 3-4 φορές την μέρα!!!!!
Αν έμενες (δεν ξέρω κιόλας) κοντά σε εκκλησία και κάθε Κυριακή 7 πμ σε ξυπνούσε η καμπάνα...νομίζω πως δεν θα έλεγες πως έχεις συνηθίσει!
Και όχι δεν είμαστε προοδευτικός λαός, έτσι θέλουμε να πίστευούμε, αλλά δεν είμαστε...και δεχόμαστε τις άλλες θρησκείες ως το σημείο που δεν μας ενοχλούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σύμφωνο με το troll.. Btw μένω κοντά σε εκκλησια και με έχει ταράξει η ηλεκτρονική καμπάνα,(πάνε και η καμπάνες γίνανε ηλεκτρονικές με προκαθορισμένο σπαστικό δυστυχώς ήχο έλεος..)αλλα τι να κάνουμε όλα συνηθίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Το μονο που με ενοχλεί είναι γιατί αυτοί μπορούν να χτίσουν τζαμι και εμείς όχι εκκλησια(στην τουρκια ας πούμε)..η κάνω λάθος;

Αυτό είναι όντως ενοχλητικό, όμως ας σκεφτούμε κάτι. Το τζαμί που θέλουν οι Μουσουλμάνοι στην Αθήνα, δεν αφορά τους Πομάκους της Θράκης, αλλά τους Μουσουλμάνους μετανάστες από όλο το κόσμο που κυρίως ζούν στην Αθήνα. Η ένταση Ελλάδας - Τουρκίας, αφορά τους Πομάκους Μουσουλμάνους και όχι τους άλλους από διάφορα κράτη του κόσμου. Τα δύο δε συνδέονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Faith μου sorry αλλα δεν είναι το ίδιο....οι καμπάνες εδώ δεν χτυπάνε 3-4 φορές την μέρα!!!!!
Αν έμενες (δεν ξέρω κιόλας) κοντά σε εκκλησία και κάθε Κυριακή 7 πμ σε ξυπνούσε η καμπάνα...νομίζω πως δεν θα έλεγες πως έχεις συνηθίσει!
Και όχι δεν είμαστε προοδευτικός λαός, έτσι θέλουμε να πίστευούμε, αλλά δεν είμαστε...και δεχόμαστε τις άλλες θρησκείες ως το σημείο που δεν μας ενοχλούν....
Αυτό λέω βρε erodia. (Γιατί όταν μιλάω ειρωνικά κανένας δε με καταλαβαίνει?...:P)
Μένω κοντά σε εκκλησία, άλλωστε εκκλησίες υπάρχουν σε κάθε στενό, όλοι λίγο πολύ μένουν κοντά σε εκκλησία.Την Κυριακή δεν ακούω μόνο την καμπάνα αλλά και όλη τη λειτουργία από τα μεγάφωνα...
Exp, αυτό στο οποίο αναφέρεσαι ως "άλλη μία ενόχληση" είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάποιον συμπολιτών μας.Έτσι κι αλλιώς ξέρω πολλές εκκλησίες που έχουν μεγάφωνα και ακούγονται σε πολύ μεγάλη έκταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Δεν το πιασα βρε faith μου....:redface:
Όσο για τα μεγάφωνα συμφωνώ....αλλά χρησιμοποιούνται 1 φορα / βδομάδα από την εκκλησία και όχι 3-4 φορες /μέρα από το τζαμί.... σ'αυτή την περιπτωση τί γίνεται;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Για καθήστε ρε παιδιά. Ο καθένας δεν έχει δικαίωμα να λατρεύει όποιον Θεο πιστεύει;
Αυτό είναι το πνεύμα των Ελλήνων; :worry:
You think? Η ερώτηση σου είναι ρητορική??

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
σαν θρήσκευμα οι μουσουλμάνοι είναι αρκετά πορωμένοι σε σχέση με τους Χριστιανούς.
Αστειεύσαι? Νομίζω ότι ούτε η ιστορία συμφωνεί μαζί σου.

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Ειλικρινά έχω βαρεθεί όλοι να διεκδικούν (μουσουλμάνοι, αλβανοί, σκοπιανοί, τούρκοι κτλ) και εμείς να μην καθόμαστε και να το συζητάμε.
Η αλήθεια είναι ότι ας κοιτάξει λίγο το κράτος τους Έλληνες πολίτες πρώτα και μετά ας ασχοληθούμε και για το πόσο δίκαιοι είμαστε για να φυγουράρουμε στα στατιστικά παγκοσμίως. To IMAGe μας μάρανε.
Και ας διεκδικήσει και το κράτος όμοια για το εξωτερικό! Αλλά αυτό θέλει εξωτερική πολιτική!

Αρχική Δημοσίευση από apostolos1986:
Έχουμε ξεφύγει από το θέμα αλλά anyway. Δε νομίζω ότι το να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Αθήνα θα θίξει τα κυριαρχικά μας δικαιώματα . Αν είναι να φοβόμαστε από ένα τζαμί ,το οποίο παράλληλα θα λειτουργεί ως πολιτιστικό κέντρο , τότε κάτι δεν πάει κάλα σε αυτην την ανοιχτή , πολιτισμένη ελληνική κοινωνία.

Υ.Γ.Κατά την άποψη μου η ελληνική κοινωνία είναι κλειστοφοβική , βαθύτατα ρατσιστική και γενικά αντιδραστική και υπερσυντηρητική.
Τα είπες όλα ειδικά στο τέλος!Και επειδή το τέλος ισχύει εγώ σκέφτομαι σχετικά με το πάνω και το "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά"

Αρχική Δημοσίευση από apostolos1986:
Συμφωνώ ο Χότζας πρέπει να περιορισθεί στο εσωτερικού του χώρου λατρείας των μουσουλμάνων.Παράλληλα οφείλουμε να αναγκάσουμε την ελλαδική εκκλησία να σταματήσει να δημιουργεί ηχορρύπανση μέσω του εκκωφαντικού ήχου από τις καμπάνες ...
Αν ακούσω και άλλη θρησκευτική μουρμούρα θα :mad17:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
ο μαλ%#$#% που έχει την μουσική τέρμα είτε στο αμάξι είτε στο διπλανό διαμέρισμα
Ποιον είπες μαλ%#$#% ?:whistle: :whistle: Εξαρτάται βέβαια τι ακριβώς θεωρείς τέρμα:hmm:

Αρχική Δημοσίευση από apostolos1986:
Εμείς θέλουμε όμως να υπάρχει παντού ο χριστιανισμός , ελληνόρθοδοξες εκκλησίες.
Βεβαίως. Εμείς είμαι εξορισμού οι σωστοί!!Το ίδιο και αυτοί για την πάρτυ τους! Η εγωιστική βλακεία στον πυρήνα των κοινωνιών μας!

Αρχική Δημοσίευση από prime:
Δεν ξέρω για Ξάνθη, στην Κομοτηνή πάντως είχαν μεγάφωνα και μπορούσες να ακούσεις από μακριά την προσευχή -λειτουργία ?- τους κάτι που δε με ενοχλούσε καθόλου.
Έχουν κάθε δικαίωμα να έχουν έναν ναό λατρείας και να μην χρησιμοποιούν υπόγεια για να ασκούν τα θρησευτικά τους καθήκοντα.
Δεν ξέρω αλλά η λατρεία με μεγάφωνα να ακούγεται και έξω από το ναό είναι λίγο επιβλητική και κακοπροαίρετη!Όποια λατρεία και να είναι!Και δεν σέβεται την δική μου ελευθερία στην επιλογή καμιά θρησκίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
Διαβάζοντας τα άλλα topics σ'αυτή την κατηγορία μου δημιουργήθηκε μία απορία Τι γνώμη έχετε για την δημιουργία ενός Μουσουλμανικού ναού στο κέντρο της Αθήνας? Πως θα σας φενόταν ένα τζαμί στην πλ. Ομωνίας? και γιατί?

Γιατί όχι. Εμένα την ίδια αίσθηση μου κάνει το τζαμί με τις διάφορες εκκλησίες που έχουμε στην Αθήνα. Πιστεύω μάλιστα οτι είναι κάτι το οποίο επιβάλλεται να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως είναι ρατσιστική, κλειστοφοβική, υπερσυντηριτική και ό,τι άλλο γράφηκε η αντιμετώπιση του τζαμιού από την ελληνική κοινωνία. Στην Ελλάδα που το 95% είναι Χριστιανοί δεν νομίζω πως εμείς θα έπρεπε να σεβόμαστε τον Μουσουλμάνο, αλλά μάλλον οι Μουσουλμάνοι θα πρέπει να σέβονται την πλειονότητα των Ελλήνων. Αν είναι ρατσισμός το να μην θέλουμε να ακούμε τον ιμάμη 4 φορές την μέρα και το συγκρίνουμε με την 1 φορά την βδομάδα που χτυπάει η καμπάνα.. αυτό μου φέρνει στο μυαλό το "δώσε θάρρος στον χωριάτη". Το τζαμί πρέπει να γίνει, αλλά να γίνει με μελέτη για το πού θα γίνει και τί άλλες δραστηριότητες θα υπάρχουν εκεί, ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα με την λειτουργία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στην Ελλάδα που το 95% είναι Χριστιανοί δεν νομίζω πως εμείς θα έπρεπε να σεβόμαστε τον Μουσουλμάνο, αλλά μάλλον οι Μουσουλμάνοι θα πρέπει να σέβονται την πλειονότητα των Ελλήνων.

Για αυτό λέμε είμαστε ρατσιστές. Επειδή "εμείς ρε είμαστε οι Έλληνες και εσείς οι άλλοι να πάτε στις χώρες σας".

Δεν πιστεύω πως είναι ρατσιστική, κλειστοφοβική, υπερσυντηριτική και ό,τι άλλο γράφηκε η αντιμετώπιση του τζαμιού από την ελληνική κοινωνία.

Και γω δεν πιστεύω να έχει πάρει ένα λόχο η εξ μου, αλλά το στρατόπεδο δυο βήματα από το σπίτι της ήταν.

Το τζαμί πρέπει να γίνει, αλλά να γίνει με μελέτη για το πού θα γίνει και τί άλλες δραστηριότητες θα υπάρχουν εκεί, ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα με την λειτουργία του.


Αυτά για τις τρομοκρατίες είπε και ο Ματεράτσι στο Ζιντάν, και την έφαγε την κουτουλιά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Και γω δεν πιστεύω να έχει πάρει ένα λόχο η εξ μου, αλλά το στρατόπεδο δυο βήματα από το σπίτι της ήταν.

that's just mean my friend :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maik85:
Δεν πιστεύω πως είναι ρατσιστική, κλειστοφοβική, υπερσυντηριτική και ό,τι άλλο γράφηκε η αντιμετώπιση του τζαμιού από την ελληνική κοινωνία. Στην Ελλάδα που το 95% είναι Χριστιανοί δεν νομίζω πως εμείς θα έπρεπε να σεβόμαστε τον Μουσουλμάνο, αλλά μάλλον οι Μουσουλμάνοι θα πρέπει να σέβονται την πλειονότητα των Ελλήνων. [...]​


Ρατσισμός είναι, μεταξύ άλλων, η έλλειψη ανοχής για τη διαφορετικότητα. Ή όπως είχε πει και ένας μέγας δικαστής στις ΗΠΑ "ελευθερία της γνώμης δεν σημαίνει ελευθερία έκφρασης για την γνώμη με την οποία συμφωνούμε αλλά ελευθερία για τη γνώμη την οποία σιχαινόμαστε".

Υπ'αυτή την έννοια, είναι άκρως συντηρητική η θέση "οι Μουσουλμάνοι θα πρέπει να σέβονται την πλειονόητα των Ελλήνων". Κι αυτό γιατί:

α. Κάνεις τον άκρως ρατσιστικό διαχωρισμό Μουσουλμάνος / Έλληνας.
Δηλαδή ένας μουσουλμάνος δεν μπορεί να είναι Έλληνας;

β. Ξεχνάς ποιός έχει την εξουσία σε αυτή τη χώρα: οι χριστιανοί ορθόδοξοι είναι η συντριπτική πλειοψηφία (με ποσοστό άνω του 90%). Μάλλον ο έχων την πλειοψηφία και την εξουσία οφείλει να σέβεται τις μειονότητες. Γιατί η πλειοψηφία μπορεί να στραφεί πολύ πιο εύκολα κατά ενός μικρού κομματιού (έχει τη νομοθετική πρωτοβουλία και την κρατική εξουσία στα χέρια της). Η μειονότητα τι μπορεί να κάνει, να βγει στους δρόμους να διαδηλώσει;

γ. Πού ακριβώς είδες τον μη σεβασμό των μουσουλμάνων κατά των χριστιανών ορθόδοξων; Επειδή έχουν το "θράσος" να ζητούν έναν τόπο λατρείας; Μήπως έχεις ακούσει για τα όργια παρανομιών στην Θράκη κατά συμπολιτών μας που, για κακή τους τύχη, είχαν μουσουλμανικό θρήσκευμα;​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
με ποσοστό άνω του 90%)

Aμφιβάλλω αν είναι -πλέον- τόσο.

Χριστέ μου και Παναγία μου, ακου 90% ποσοστό, ούτε στις "εκλογές" που έκανε ο Σαντάμ με αντίπαλο τον εαυτό του, δεν έβγαινε με τέτοιο περιθώριο.

Και για τις ταυτότητες, ένα μύριο έβαλαν υπογραφες, 10% ποσοστό. Εδώ πρέπει να αναζητήσουμε τους χριστιανούς, στη μειοψηφία.

Και μόλις τους βρούμε, να μοιράσουμε τα υπάρχοντά τους στους φτωχούς και κατατρεγμένους (εμένα δηλαδή, που και δεν τα φυσάω, και με κατατρέχει μια αλλεργία στην υγρασία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Aμφιβάλλω αν είναι -πλέον- τόσο.

Χριστέ μου και Παναγία μου, ακου 90% ποσοστό, ούτε στις "εκλογές" που έκανε ο Σαντάμ με αντίπαλο τον εαυτό του, δεν έβγαινε με τέτοιο περιθώριο.

Και για τις ταυτότητες, ένα μύριο έβαλαν υπογραφες, 10% ποσοστό. Εδώ πρέπει να αναζητήσουμε τους χριστιανούς, στη μειοψηφία.

Αν και offtopic το όλο ζήτημα [ίσως θα'πρεπε να υπάρξει νέο θέμα για το συγκεκριμένο ζήτημα;] αναφέρομαι στο πιο... "επίσημο" ποσοστό, σε όσους δηλαδή δηλώνουν χριστιανοί ορθόδοξοι εάν ρωτηθούν. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία ότι το ποσοστό υπερβαίνει το 90% του ελληνικού πληθυσμού.

Κοιτώντας το CIA Word Fact Book αναφέρεται ποσοστό 98% χριστιανών, ενώ η Encyclopedia Britannica με στοιχεία του 2000 αναφέρει ποσοστό 94.7% για χριστιανούς και ειδικότερα ποσοστό 91.3% για χριστιανούς ορθόδοξους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ίσως ο ρατσισμός και η θρησκευτικότητα να έχουν σχέση δηλαδή... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Κοιτώντας το CIA Word Fact Book αναφέρεται ποσοστό 98% χριστιανών, ενώ η Encyclopedia Britannica με στοιχεία του 2000 αναφέρει ποσοστό 94.7% για χριστιανούς και ειδικότερα ποσοστό 91.3% για χριστιανούς ορθόδοξους.
Thnx για τα στοιχεία tsitsilega ;).

Πιστεύω πως είτε διαβάζετε επιλεκτικά το ποστ είτε δεν καταλάβατε ακριβώς τί έγραψα. Λέω λοιπόν πως το τζαμί πρέπει να γίνει. Αν αυτό δεν είναι σεβασμός στην μειονότητα τότε τί είναι? Μήπως να το βάζουμε και σε live μετάδοση σαν την Κυριακάτικη λειτουργία? Το θέμα του σεβασμού είχε να κάνει ως προς το αν θα ακούγεται ο ιμάμης. Σας πειράζει η καμπάνα 1 φορά την Κυριακή, αλλά ο ιμαμης*4 κάθε μέρα είναι οκ.

Αφού δεν είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι, όσοι διαφωνούν μπορούν να δηλώνουν αθεϊα, σαϊεντολογία, βουδισμο.. Τα παραπάνω στοιχεία λένε άλλα.

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
α. Κάνεις τον άκρως ρατσιστικό διαχωρισμό Μουσουλμάνος / Έλληνας.
Δηλαδή ένας μουσουλμάνος δεν μπορεί να είναι Έλληνας; [/left]
Εκτώς από τους Μουσουλμάνους της Θράκης -όσο μπορούν και αυτοί να χαρακτηριστούν Έλληνες- πόσοι από τους Μουσουλμάνους της Αθήνας είναι Έλληνες? 0,01% ίσως να είναι.

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
γ. Πού ακριβώς είδες τον μη σεβασμό των μουσουλμάνων κατά των χριστιανών ορθόδοξων; Επειδή έχουν το "θράσος" να ζητούν έναν τόπο λατρείας; Μήπως έχεις ακούσει για τα όργια παρανομιών στην Θράκη κατά συμπολιτών μας που, για κακή τους τύχη, είχαν μουσουλμανικό θρήσκευμα; [/left]
Στην Θράκη τα τζαμιά πάνε να γίνουν παραπάνω από τις εκκλησίες, αν δεν είναι ήδη. Οι 'συμπολίτες' μας μουσουλμάνοι, τον τελευταίο καιρό αρέσκονται να αυτοαποκαλούνται και τουρκική μειονότητα της Θράκης αντί για μουσουλμανική. Μήπως είναι ρατσισμός που δεν το δεχόμαστε και αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top