Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,225 μέλη και 2,423,290 μηνύματα σε 75,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 170 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
ΝΔ
26
11,11%
ΠΑΣΟΚ
118
50,43%
ΚΚΕ
10
4,27%
ΣΥΡΙΖΑ
8
3,42%
ΛΑΟΣ
11
4,70%
Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)
27
11,54%
Οικολόγοι Πράσινοι
11
4,70%
Λευκό
23
9,83%

rock93panos

Νεοφερμένος

Ο rock93panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O rock93panos gie mou pou pas? mana tha paw gia tsigar έγραψε: στις 17:48, 06-09-09:

δυσκολευομαι να καταλαβω πως γινεται να διαιωνιζεται συνεχως αυτη η κατασταση;
θελω να πω οκ οι μεγαλυτεροι λογω συντηριτικων αποψεων, πιστης σε καποιο προσωπο ή συνηθειας να ψηφιζουν κομματα οπως νδ, λαος, πασοκ
το τελευταιο ισως τυπικα να διαφερει ιδεολογικα αλλα πρακτικα ειναι το ιδιο με τν νδ
αλλα ρε παιδια γινεται νεοι ανθρωποι να τους ψηφιζουν ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thanosmylo (Θάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε: στις 18:32, 06-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
το μεγαλο λαθος σου, που δυστυχως φαινεται στο μαθαινουν στο σχολειο, ειναι οτι θεωρεις οτι οι εκλογες αντιπροσωπων ειναι η βαση ενος δημοκρατικου πολιτευματος. δυστυχως η νοοτροποια αυτη, ειναι ο λογος που η δημοκρατια ειναι τοσο...σαθρη. αν θεωρεις οτι η συμμετεχοση σου σε αυτη την δημοκρατικη κοινωνια ειναι η ασκηση του εκλογικου σου δικαιωματος καθε τεσσερα χρονια, τοτε νομιζω οτι βρηκαμε τον λογο της προβληματικης σκεψης. η δημοκρατια προυποθετει τη συμμετοχη στη λειψη αποφασεων, την συμμετοχη σε κοινωνικες δρασεις και οχι τη συμμετοχη καθε τεσσερα χρονια σε ενα πανηγυρι.

οσο για την ερευνα, με τον τροπο που το αναφερεις, δεν δινεις καμια αξια στα λογια σου. ετσι και αλλιως, η 4ετια ειναι πολλα χρονια και η διετια ασφαλως προτιμότερη
Μάλλον παρεξηγήθηκα με τα λόγια μου! Δε θεωρώ το να είμαι ενεργός πολίτης με το να πηγαίνω κάθε 4 χρόνια να ψηφίζω! Προς θεού δηλαδή! Η όλη μου αιτιολόγηση βασίζεται στην άποψή μου ότι η προεκλογολογία και οι πρόωρες εκλογές δεν είναι καλοί παράγοντες σε μια δημοκρατία. Με το που βγαίενι κάποιος στις εκλογές μετά από 9 μήνες αρχίζει η προεκλογολογία και η πρόταση γι απρόωρες εκλογές και τα δυο μεγάλα κόμματα να αλλλοκατγοτούνται!
Την άποψή μου έιπα και τίποτα άλλο. Κατ'εμέ δεν ωφελεί κανέναν να έχουμε συνεχώς πρόωρες εκλογές. Και μη νομίζεις πάντα ότι τα δυο χρόνια είναι καλύτερα από τέσσερα. Αν συνέχεια μια κυβέρνηση έχει να αντιμετωπίσει φαινόμενα πρόιωρων εκλογών ποτέ δε θα μπορέσει να ολοκλρώσει κάτι σωστα γιατί θα πρέπει να ασσχολείται με αυτό. Επίσης ούτε την οικονομία οφελεί.

'Οπως και να ΄χει αυτά είναι δευτερεύοντα. Εγώ την άποψή μου εξέφρασα και φυσικά δεν πιστεύω ότι δημοκρατία είναι μόνο η ψήφος στις εκλογές...Το να είσαι ενεργός πολίτης φυσικά προϋποθέτει και άλλα...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 18:37, 06-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanosmylo
Μάλλον παρεξηγήθηκα με τα λόγια μου! Δε θεωρώ το να είμαι ενεργός πολίτης με το να πηγαίνω κάθε 4 χρόνια να ψηφίζω! Προς θεού δηλαδή! Η όλη μου αιτιολόγηση βασίζεται στην άποψή μου ότι η προεκλογολογία και οι πρόωρες εκλογές δεν είναι καλοί παράγοντες σε μια δημοκρατία. Με το που βγαίενι κάποιος στις εκλογές μετά από 9 μήνες αρχίζει η προεκλογολογία και η πρόταση γι απρόωρες εκλογές και τα δυο μεγάλα κόμματα να αλλλοκατγοτούνται!
Την άποψή μου έιπα και τίποτα άλλο. Κατ'εμέ δεν ωφελεί κανέναν να έχουμε συνεχώς πρόωρες εκλογές. Και μη νομίζεις πάντα ότι τα δυο χρόνια είναι καλύτερα από τέσσερα. Αν συνέχεια μια κυβέρνηση έχει να αντιμετωπίσει φαινόμενα πρόιωρων εκλογών ποτέ δε θα μπορέσει να ολοκλρώσει κάτι σωστα γιατί θα πρέπει να ασσχολείται με αυτό. Επίσης ούτε την οικονομία οφελεί.

'Οπως και να ΄χει αυτά είναι δευτερεύοντα. Εγώ την άποψή μου εξέφρασα και φυσικά δεν πιστεύω ότι δημοκρατία είναι μόνο η ψήφος στις εκλογές...Το να είσαι ενεργός πολίτης φυσικά προϋποθέτει και άλλα...
ουτε 2 ουτε 4 ειναι ικανα να κανουν μια κυβερνηση να "συνεχισει το εργο της" απο τη στιγμη που οι πολιτες εχουν αποκοπει απο αυτη. ακριβως αυτο υποτιθεται οτι ειναι το θεμα των εκλογων και πρεπει να γινονται συχνα, και οχι καθε τεσσερα χρονια. δεν εχω καταλαβει πως δεν οφελει την κοινωνια, αν η ιδια η κοινωνια θεωρει οτι η κυβερνηση δεν επιτελει σωστα το εργο της.

thanosmylo (Θάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε: στις 18:45, 06-09-09:

Δε λέω. Άμα οι πολίτες θεωρούν πως πρέπει να φύγει αυτός που τον κυβερνά και πρέπει να γίνουν πρόωρες εκλογές τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι όταν γίνεται συνεχώς. Το 2007, το 2009 και αν δε βγει με αυτοδυναμία το πρώτο κόμμα τότε θα έχουμε συνέχεια... Δε λεώ να μη γίνονται. Το κακό είναι όταν πραγματοποιείται συνεχώς...
Εν τέλει δε σημαίνει ότι ό,τι λέω ισχύει. Εννοώ ότι μπορεί η άποψή μου να μν είναι σωστή αλλά οι συνεχείς πρόωρες εκλογές δεν επιδεικνύει μια σταθερή κατάσταση!

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 18:57, 06-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanosmylo
Δε λέω. Άμα οι πολίτες θεωρούν πως πρέπει να φύγει αυτός που τον κυβερνά και πρέπει να γίνουν πρόωρες εκλογές τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι όταν γίνεται συνεχώς. Το 2007, το 2009 και αν δε βγει με αυτοδυναμία το πρώτο κόμμα τότε θα έχουμε συνέχεια... Δε λεώ να μη γίνονται. Το κακό είναι όταν πραγματοποιείται συνεχώς...
Εν τέλει δε σημαίνει ότι ό,τι λέω ισχύει. Εννοώ ότι μπορεί η άποψή μου να μν είναι σωστή αλλά οι συνεχείς πρόωρες εκλογές δεν επιδεικνύει μια σταθερή κατάσταση!
η δημοκρατια δεν περιεχει μεσα της ορους "αυτοι που κυβερνουν τον λαο" υπ'οψιν. εφοσον δεν υπαρχει σταθερη κατασταση, δεν πρεπει να επιδιωκουμε μια για τα ματια του κοσμου και μονο για αυτο

ole ole (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 355 μηνύματα.

O ole ole έγραψε: στις 19:40, 06-09-09:

AΠΙΣΤΕΥΤΟ

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=61045&cid=6

thanosmylo (Θάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε: στις 20:04, 06-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
η δημοκρατια δεν περιεχει μεσα της ορους "αυτοι που κυβερνουν τον λαο" υπ'οψιν. εφοσον δεν υπαρχει σταθερη κατασταση, δεν πρεπει να επιδιωκουμε μια για τα ματια του κοσμου και μονο για αυτο
Fasdag δε θα βγάλουμε άκρη έτσι. Πιάνεσαι και από την παραμικρή φράση μου. Καλώς ή κακώς μας κυβερνάνε επειδή τους εκλέξαμε. Πώς αλλιώς να το πω;; Και εν τέλει εγώ μια άποψή εξέφρασα για τις πρόωρες εκλογές.Καλύτερα να μην συνεχιστεί αυτό το λογίδριο γιατί δε βγάζει πουθενά. Καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τις απόψεις του!

Andromeda (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Andromeda έγραψε: στις 13:56, 07-09-09:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=g4KDFMApMmw[/ame]

Εγώ αυτό έχω να πω

D.Gray-man

Δραστήριο Μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O D.Gray-man έγραψε: στις 14:13, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eukleidis
Ειδαμε και το ΠΑΣΟΚ τι εκανε 20 χρόνια.
Α, εδώ δεν έχεις δίκιο...
Ξέρεις πόσα κανάλια, πόσους δημοσιογράφους λάδωσαν ο Ανδρέας και ο Σημίτης για να μην βγάλουν στη φόρα όλα τα σκάνδαλα;

==== Off Topic ====
Ο Ανδρέας ό,τι είχε κάνει το έκανε μέχρι το '83 για να τον ξαναβγάλουν. Μετά από αυτόν, ο ελληνικός λαός ακολούθησε τη λογική "θα σε παρατήσω για τον πρώτο τυχόντα" και έβγαλε το Μητσοτάκη... (μακριά μας...!!!!!)
==== Off Topic ====

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 16:00, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από D.Gray-man
Α, εδώ δεν έχεις δίκιο...
Ξέρεις πόσα κανάλια, πόσους δημοσιογράφους λάδωσαν ο Ανδρέας και ο Σημίτης για να μην βγάλουν στη φόρα όλα τα σκάνδαλα;

==== Off Topic ====
Ο Ανδρέας ό,τι είχε κάνει το έκανε μέχρι το '83 για να τον ξαναβγάλουν. Μετά από αυτόν, ο ελληνικός λαός ακολούθησε τη λογική "θα σε παρατήσω για τον πρώτο τυχόντα" και έβγαλε το Μητσοτάκη... (μακριά μας...!!!!!)
==== Off Topic ====
Όχι, απλώς μετά το '83 τον χτύπησε κατακέφαλα η πολιτική σοφία. Εκεί που τώρα τρώνε οι 5 κουμπάροι του Καραμανλή, τότε έτρωγαν μιλιούνια. Ρουσφέτια στους πάντες, ακόμη και στην κυρά-Μαρία της γειτονιάς, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Συνδικαλισμοί και δημοσιουπαλληλίκια, διόγκωση ενός άχρηστου, ασθενικού, σοβιετοειδούς δημόσιου τομέα που από τότε μέχρι σήμερα χρεώνει τη χώρα καθημερινά με δεκάδες χιλιάδες ευρώ. Όταν οι άλλοι ξυπνούσανε και περιόριζαν το Δημόσιο, ο Ανδρέας το μεγάλωνε μέχρι όπου μπορούσε να το φτάσει. Για να έχει μεγαλύτερη βάση για τα ρουσφέτια του.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε: στις 16:51, 07-09-09:

.καλα κρασια με το πρασινο μπλε σασγια τη δημοσκοπηση παει...και γι αυτουσ που θα ψηφισουν πασοκ νδ

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,228 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 16:52, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA91
εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης υποτιθεται οτι ειναι ενα σαιτ που μπαινουν μαθητεσ,νεοι ανθρωποι κυριωσ και βλεπεις 50%σχεδον να ψηφιζει πασοκ!!!ελεος ποσο μπορει να κοιμαται αυτη η χωρα?ποση τηλεοραση βλεπεται?τι να πω δηλαδη...καλα κρασια με το πρασινο μπλε σασ:no1::no1:
κοιτα λιγο καλυτερα, η ψηφοφορια δε λεει ποιον υποστηριζετε αλλα ποιοσ πιστευετε οτι θα βγει...

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 16:54, 07-09-09:

Και ποιον να υποστηρίζατε να έλεγε, δεν καταλαβαινω το ρατσισμό. Οκ, αν είναι "της μοδός" ας ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ. Είναι τόσο must για τους νέους, όσο και το camping το καλοκαίρι στα Κουφονήσια. Όσο το πέτσινο βραχιολάκι στο χέρι. Όσο το ipod στο αυτάκι όλη μέρα. Η πολιτική πεποίθηση του καθενός ειναι προσωπική του υπόθεση και ας το πάρετε χαμπάρι ότι ναι, μπορεί ένας δεκαοχτάχρονος να ψηφίζει και Νέα Δημοκρατία. Δεν είναι τόσο τραγικό πια...

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε: στις 16:54, 07-09-09:

Οικολόγοι Πράσινοι θα ψήφιζα αν θα ψήφιζα....Αλλά δεν σκοπεύω να ψηφίσω και δεν θα το κάνω..Όχι για επιφανείς λόγους,όπως διαμαρτυρία και τα τοιαυτά αλλά επειδή δεν με καλύπτει κανένα κόμμα...
Όποιο και να βγει τα ίδια χάλια θα κάνει..Όλοι κοιτάνε πως θα πλουτίσουν περισσότερο και όχι το κοινό συμφέρον και καλό...

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 16:56, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
Οικολόγοι Πράσινοι θα ψήφιζα αν θα ψήφιζα....Αλλά δεν σκοπεύω να ψηφίσω και δεν θα το κάνω..Όχι για επιφανείς λόγους,όπως διαμαρτυρία και τα τοιαυτά αλλά επειδή δεν με καλύπτει κανένα κόμμα...
Όποιο και να βγει τα ίδια χάλια θα κάνει..Όλοι κοιτάνε πως θα πλουτίσουν περισσότερο και όχι το κοινό συμφέρον και καλό...
μην κοιτας μονο ποιο κομμα θα βγει πρωτο αλλα και ποια θα ειναι αντιπολιτευση...

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε: στις 16:59, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
μην κοιτας μονο ποιο κομμα θα βγει πρωτο αλλα και ποια θα ειναι αντιπολιτευση...

Η ΝΔ το δίχως άλλο...πάντα όλα τα χρόνια αυτό γίνεται..Αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση:Γιατί πάλι προηγήται το κόμμα που παλαιότερα είχε καταψηφιστεί..?Να δείτε και πάλι σε λίγα χρόνια η ΝΔ θα είναι πάλι...Αναρωτιέμαι γιατί τους ψηφίζουν αφού σε τελική ανάλυση δεν υπάρχει διαφορά..

dexter08

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O dexter08 έγραψε: στις 17:04, 07-09-09:

βασικα απο το 1973 και μετα αυτη η εναλλαγη γινεται συνεχως..ΝΔ και Πασοκ..
και να δειτε που οποιος και να βγει, στην κατασταση που βρισκομαστε, θα εχουμε ξανα βουλευτικες εκλογες σε 2-3 χρονια..

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 17:04, 07-09-09:

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο; Μέσα στα χίλια στραβά τους, τουλάχιστον τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν και μια εμπειρία διακυβέρνησης και όντως οι δύο πόλοι, έχουν και ολοκληρωμένη άποψη. Τα μικρά κόμματα ενδιαφέρονται το καθένα για ό,τι θέτει αυτό ως προτεραιότητα. Δε μπορούν να κυβερνήσουν.

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 17:06, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
Η ΝΔ το δίχως άλλο...πάντα όλα τα χρόνια αυτό γίνεται..Αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση:Γιατί πάλι προηγήται το κόμμα που παλαιότερα είχε καταψηφιστεί..?Να δείτε και πάλι σε λίγα χρόνια η ΝΔ θα είναι πάλι...Αναρωτιέμαι γιατί τους ψηφίζουν αφού σε τελική ανάλυση δεν υπάρχει διαφορά..
αντιπολιτευση ειναι ΟΛΑ τα κομματα της βουλης οχι μονο το δευτερο, απλα λεγεται αξιωματικη αντιπολιτευση.

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε: στις 17:12, 07-09-09:

Ναι και βλεπουμε την καταστάση στην χώρα μας τι να πω...Αν είχαν εμπειρία θα ήταν καλύτερα τα πράγματα πίστεψε με..Και εγώ πρέπει να βρω λύση..Δηλαδή αυτοί δεν μπορούν?Τότε τι ζητάνε να είναι η κυβέρνηση αν δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν και να βρουν λύσεις..

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια