Ηλεκτρονική ακαταστασία Vs Πραγματική Ακαταστασία

Πραγματικότητα Vs Υπολογιστή
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 63)

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με αφορμή αυτό το θέμα https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=5126 και όντας μια χαρά ακατάστατος για τους άλλους αλλά σε σχεδόν απόλυτη τάξη τα αρχεία μου, μενού και επιφάνεια εργασίας αλλά και ο κώδικας θέλω να συγκρίνουμε λίγο το πόσο ακατάσταση είμαστε σε αυτούς τους δύο χώρους.
Δηλαδή τον προσωπικό μας αλλά και τον υπολογιστικό μας.

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι πιο τακτοποιημένοι άνθρωποι έχουν απίστευτα ανοργάνωτο και ακατάστατο υπολογιστή. (δεν μιλάω για το κουτί αλλά καθαρά για τον ηλεκτρονικό κόσμο του).

Αντιθέτως πολύ ακατάστατο κόσμο που ξέρω έχουν αρκετή τάξη και πειθαρχία στους υπολογιστές τους. Ίσως γιατί ο όγκος της πληροφορίας στου υπολογιστές είναι πολύ μεγαλύτερος και η ακαταστασία αποβαίνει πραγματικά δυσλειτουργική? Ίσως γιατί είναι πιο εύκολο, ενώ για τους έχοντες τάξη τους είναι δύσκολο να προσαρμοστούν στην λογική της ηλεκτρονικής τακτοποίησης.

Γράψτε ελεύθερα πόσο πανικός γίνεται στον δίσκο σας και κράξτε και ελεύθερα τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αααααααααα ώπα!
ο υπολογιστής μου έχει την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τάξη!!!!!!!!!!
Σε βαθμό υστερίας αυτό....
τσακώνομαι με τον άντρα μου όταν βγάζει κανα άσχετο εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας κι εγω τα παίρνω κρανίο :P
γενικά υπάρχει η απόλυτη τάξη.... και στον υπολογιστή της δουλειας μου (που έκανα 3 μέρες να τον φέρω στα ίσα του όπως τον κληρονόμισα απ την προκάτοχο του :mad:) και του σπιτιου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ακαταστασία σε όλο της το μεγαλείο είτε εικονική είτε πραγματικη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρκετή ακαταστασία έχω και στα αρχεία μου (όχι όμως στον κώδικα όταν γράφω), αλλά με την καμία όση στην πραγματική μου ζωή. Ενίοτε στον υπολογιστή με πιάνει μανία τακτοποίησης, κάτι που IRL συμβαίνει όλο και σπανιότερα, ιδίως χωρίς λόγο. Πχ στο Start menu, όλα τα προγράμματα είναι τακτοποιημένα κατά είδος (πχ Internet, Multimedia, Programming, Graphics κλπ) και μάλιστα με αντίστοιχο εικονίδιο η κάθε κατηγορία. Αντιθέτως η επιφάνεια εργασίας μου, επειδή τη βλέπω πολύ σπάνια (ο υπολογιστής είναι συνέχεια ανοιχτός με καμιά δεκαριά παράθυρα ανοιχτά), είναι τρομερά ακατάστατη. Η μουσική μου και τα Videos μου είναι αρκετά οργανωμένα (στο βαθμό του εφικτού μιας και πχ δεν μπορώ να τα έχω όλα τα βίντεο στον ίδιο φάκελο γιατί δεν με φτάνει ο δίσκος, οπότε τα παλιά τα μεταφέρω σε άλλο partition), τα Downloads έτσι κι έτσι, στα My Documents χάος, εκτός απο το φάκελο Design που έχω όλες τις δουλειές μου και είναι πολύ τακτοποιημένος. You get the idea. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στον υπολογιστή μου δεν μπορώ κάθολου την ακταστασία ... αν και έχω ένα φάκελο που βαζω τα αρχεια που βαριεμαι να τακτοποιω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Στον υπολογιστή μου δεν μπορώ κάθολου την ακταστασία ... αν και έχω ένα φάκελο που βαζω τα αρχεια που βαριεμαι να τακτοποιω
Σαν την μέθοδο της σακούλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
E ναι ... δεν μπορώ αλλιώς ... δεν έχω χρόνο να κάθομαι κάθε μέρα να οργανώνω τα νέα αρχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Χμ...νομίζω πως δεν συγκρίνεται.
Ακόμη κι εγώ που συνήθως τα αποθηκεύω όλα πρόχειρα οπου να ναι, όταν έχω χρόνο κάθομαι και τακτοποιώ τους φακέλους ώστε να βρίσκω πιο γρήγορα που είναι το κάθε τι.
Και λέγοντας πως δεν συγκρίνεται εννοώ πως μου είναι πολύ πιο εύκολο και ευχάριστο να βάλω σε τάξη το περιέχομενο του η/υ παρά να βάλω σε τάξη την ντουλάπα μου για παράδειγμα.
Γενικότερα οποιαδηποτε πνευματική εργασία μου είναι πιο ευχάριστη απο σωματική.
Και τώρα που το σκέφτομαι επειδή πάντα κοιτάζοντας το σπιτι μου κάνω ένα συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό μου για το πως θα μαζευτεί και θα καθαριστεί αν μπορούσα όλα αυτά να τα πραγματοποιήσω με την δύναμη της σκέψης και μόνο θα ήμουν η τέλεια νοικοκυρά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παντως όπως μια καλή σκούπα βοηθάει στο καθάρισμα ένα καλό λογισμικό βοηθάει πολύ και στην οργάνωση των αρχείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμένα αυτό που την δίνει απίστευτα στον ηλεκτρονικό κόσμο είναι όταν βλέπω αρχεία μουσικής με ατακτοποιήτα τα tags

Οσο για τα software τις περισσότερες φορές δεν τακτοποιούν τα αρχεία αλλά δημιουργούν πιο εύκολο search ... Βασικά τι είδος software εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω στην πραγματικοτιτα ειμαι πολυ ακαταστατος, το pc μου ειναι αρκετα οργανομενο αλλα και αρκετα ανοργανοτο συνχρονος. Αλλα και οσο ειναι οργανομενο ειναι χαρη στον τεραστιο ογκο και την τεραστια ποσοτιτα αρχειων, κυριος mp3 , video και εικονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ήθελα να σχολιάσω τις επιλογές της Δημοσκόπησης:


Μα καλά ποιος φτοιάχνει αυτές τις δημοσκοπήσεις?
Πανικός στην πραγματικότητα - Πανικός στον υπολογιστή
Πανικός στην πραγματικότητα - Τάξη στον υπολογιστή
Τάξη στην πραγματικότητα - Τάξη στον υπολογιστή
Τάξη στην πραγματικότητα - Πανικός στον υπολογιστή
Δεν έχω υπολογιστή.
[/B]




Γιατί δεν υπάρχει επιλογή: Δεν έχω πραγματικότητα; :D

Υ.Γ. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα απαντήσω με σοβαρή απάντηση! Υπόσχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
"Πανικος στην πραγματικοτητα, πανικος στον υπολογιστη".. Η επιφανεια εργασιας ειναι παντα γεματη, υπαρχουν ενα σωρο φακελοι με τα ακρως διευκρινιστικα ονοματα "ο,τι να ναι" "διαφορα" "πρεπει να φυγει" "νεα".. καθε φορα που θελω να ψαξω κατι κανω 80 ωρες μεχρι να το βρω, και ευτυχως εχω αρκετα καλη μνημη ωστε να τα ψαχνω μεσω ημερομηνιας, δεν βολευει παρα πολυ, αλλα σε κρισιμες στιγμες βοηθαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η επιφανεια εργασιας ειναι παντα γεματη, υπαρχουν ενα σωρο φακελοι με τα ακρως διευκρινιστικα ονοματα "ο,τι να ναι" "διαφορα" "πρεπει να φυγει" "νεα"..

Καλό, έχεις έμπνευση πάντως.
Μου θύμισες μια φορά που μια φίλη μου με είχε βάλει να της κατεβάσω διάφορα, είχα σπαστεί αλλά της το είχα τάξει, με dial up κάνανε δεκα χρόνια και τα χα βάλει προσωρινά σε ένα φάκελο με τίτλο "μαλ*κιες της Λένας" με σκοπό όταν έχω χρόνο να τα ταξινομήσω.Φυσικά το ξέχασα κι όταν ήρθε να δει τι θέλει να τυπώσει γύρισε και μου είπε "Ευχαριστώ πολύ":redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
/Μου αρεσει να ταξινομω πραγματα στον υπολογιστη μου κι στην ζωη μου γενικα.Στο σπιτι μου ειμαι τακτικη.
Στον υπολογιστη πεταω οτι ειναι αχρηστο κι ταξινομω ανα διαστηματα οσα εχω κατεβασει σε φακελους με τα e-books,παιχνιδια,βιντεο ακομη κι τις χιλιαδες εικονες που μαζευα μικρη τις ειχα σε κατηγοριες τωρα που το σκεφτομαι.Δεν μου αρεσει να βλεπω πραγματα σε απολυτο χαος:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ η τάξη, κι αν και στον χώρο μου δεν τα καταφέρνω πάντα άψογα, στον υπολογιστή μου υπάρχει σε μεγάλο βαθμό. Μερικές φορές με πιάνει τεμπελιά, αλλά το διορθώνω. Δεν έχω όμως και τα άπειρα downloads.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα γενικώς μου αρέσει η τάξη, αλλά όχι σε εκνευριστικά επίπεδα, τόσο στον υπολογιστή μου, όσο και στην πραγματική ζωή. Ε όπως στο σπίτι είναι όλα σχετικά τακτοποιημένα, το ίδιο είναι και στο πισί μου! (πχ τα πιο παλιά τραγούδια και βιντεο είναι ξεχωριστά, τα νέα όμως είναι όλα μαζί χύμα μαζί με ταινίες και προγράμματα στον φάκελο που εξαρχής κατέβηκαν - και υπάρχει και πρακτικός λόγος γι' αυτό: δεν θέλω να τα μεταφέρω πριν τα μοιράσω!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
ααα..εγώ δεν μπορώ καθόλου την ακαταστασία στον υπολογιστή μου..μπορεί στην πραγματικότητα,να θέλω να επικρατεί χάος τριγύρω μου για να μπορώ να βρίσκω τα πράγματά μου(:redface::redface:..),αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για τον υπολογιστή μου..εκεί,αν δεν τα'χω διαχωρισμένα σε κατηγορίες,υποφακελάκια,παραφακελάκια,κλπ,δεν μπορώ να βρω τίποτα απολύτως..τι να πω..κανας ψυχολόγος στην παρέα να μας εξηγήσει τι γίνεταιιιι..?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εμένα αυτό που την δίνει απίστευτα στον ηλεκτρονικό κόσμο είναι όταν βλέπω αρχεία μουσικής με ατακτοποιήτα τα tags

Οσο για τα software τις περισσότερες φορές δεν τακτοποιούν τα αρχεία αλλά δημιουργούν πιο εύκολο search ... Βασικά τι είδος software εννοεις;
Cataloging Utility όπως πχ το Whereisit κυρίως για τα γραμμένα πράγματα ώστε να τα κρατάς σε κουτάκια αλλά και για τον δίσκο μια χαρά είναι.

Αυτό με τα tags είναι αλήθεια αλλά πολλά άλμπουμς έχουν ριπαριστεί στην αρχή των rips και η μπάλα κοιλάει. Παράδειγμα cd των maiden που τα βλέπεις με 128kBit stream. Προσωπικά 2-3 μέρες μου πήρε για να οργανώσω όλα εκτός ηλεκτρονικής και αυτό με την βοήθεια δικών μου προγραμμάτων και του Mp3TagStudio (Bless it).Και αυτή η ιστορία με τα id3v1 και id3v2 είναι πολύ σπαστική.

Και για τον δίσκο η παντοτινή λατρεία Total Commander εξέλιξη του Norton Commander και ζήτω το πληκτρολόγιο και κάτω το mouse. o explorer είναι για κλάματα μπροστά του αλλά φτοιάχθηκε για λάτρεις τουποντικιού.

ααα..εγώ δεν μπορώ καθόλου την ακαταστασία στον υπολογιστή μου..μπορεί στην πραγματικότητα,να θέλω να επικρατεί χάος τριγύρω μου για να μπορώ να βρίσκω τα πράγματά μου(:redface::redface:..),αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για τον υπολογιστή μου..εκεί,αν δεν τα'χω διαχωρισμένα σε κατηγορίες,υποφακελάκια,παραφακελάκια,κλπ,δεν μπορώ να βρω τίποτα απολύτως..τι να πω..κανας ψυχολόγος στην παρέα να μας εξηγήσει τι γίνεταιιιι..?? :P
Αν το καλοσκεφτείς ο όγκος που έχει να οργανώσεις στον υπολογιστή είναι ασύγκριτικα περισσότερος από τα πραγματικά αντικείμενα. Αλλά ο χρόνος και κυρίως η προσπαθεία οργάνωσης τους δυσαννάλογως. Τώρα όμως με την απίστευτη άυξηση της χωρητικότητας των δίσκων αλλά και των επιλογών στα προγράμματα τα πράγματα έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν και αυτό αποτελεί αντικείμενο έρευνας (όποιος έχε δει το interface του office 2007 καταλαβαίνει). Προσωπικά περιμένω νέα γενιά προγραμμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ακομη κι τις χιλιαδες εικονες που μαζευα μικρη τις ειχα σε κατηγοριες τωρα που το σκεφτομαι.

Μου λες κι εμενα πως το εχεις καταφερει? :hmm:
Μετραω περιπου 48.000 φωτογραφιες, αλλα ειναι τοσο ανακατεμενες που οταν πηγαινω στον φακελο τους, ζαλιζομαι. :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top