Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά

Ποια προφορά προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Αγγλική

    Ψήφοι: 54 47.8%
  • Αμερικάνικη

    Ψήφοι: 44 38.9%
  • Καμία

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Και οι 2 το ίδιο μου φαίνονται/το ίδιο μου κάνουν :Ρ

    Ψήφοι: 6 5.3%
  • Κουμπάκιας :Ρ

    Ψήφοι: 3 2.7%

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ποια προτιματε και γιατι?:D
Eγω Αμερικανικη, τωρα που κανω και ακουστικα για practice test για ΕCCE και ακουω και την Αμερικανικη προφορα, μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι (ή εστω, μου φαινεται:P) πιο ευκολη, και πιο κατανοητη απο την Αγγλικη.:$
Σημερα δε, ηρθε ενας ελληνοαμερικανος ξαδερφος μου απο το Αmerika:P μαζι με εναν φιλο του αμερικανο:D, και καταλαβαινα ευκολα τι ελεγαν.
Επιανα τα περισσοτερα δηλαδης.
Πραουντ.:D:P
Ουφ, αυτα, αντε πειτε κι εσεις.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αγγλική γιατί γουστάρω να προσπαθώ να την πετύχω (τα καταφέρνω λίγο κάπως).
Έχω έναν φίλο στο Λονδίνο και τονε βάζω να μου μιλάει με acc κάθε φορά που έρχεται. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Η Αγγλικη ειναι πολυ σεξουαλικη και πολυ αριστοκρατικη την προτιμω, αλλα οταν ειναι να μιλας του δρομου την γλωσσα την απλη, αμερικανικη μπαμ μπαμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Αγγλική.Λεπτή και εύηχη,πολλές φορές δυσνόητη για εμάς τους μη ιθαγενείς,ωστόσο ιδιαίτερη ανάμεσα στα περισσότερα είδη της αγγλικής προφοράς.Συγκεκριμένα η αγαπημένη μου είναι η ακόλουθη: Perceived Pronunciation.Με την προαναφερθείσα προφορά προσπαθώ να μιλώ και νομίζω τα καταφέρνω σε ικανοποιητικό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Προτιμω την αγγλικη προφορα αλλα δεν μιλαω με αυτην βεβαια...:D

Παντως καλο θα ηταν να αποφυγετε την αγγλικη προφορα :P Ο λογος παρακατω :P

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=QLBVKVUSP_M[/ame]
:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Η Αγγλικη ειναι πολυ σεξουαλικη και πολυ αριστοκρατικη την προτιμω, αλλα οταν ειναι να μιλας του δρομου την γλωσσα την απλη, αμερικανικη μπαμ μπαμ.
Συμφωνω απολυτα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η Αγγλικη μ'αρεσει περισσοτερο αλλα η Αμερικανικη ειναι πιο ευκολα κατανοητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Η αγγλική μου φαίνεται πιο αριστοκρατική και μεγαλόπρεπη, ενώ η αμερικανική μου αρέσει επειδή είναι εύκολη. Οπότε both!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αγγλική. Τα νιαουρίσματα των αμερικάνων που κάνουν σα να μασουν χαλίκια, μου δίνουν στα νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ναι, γιατι τα ναζακια των Αγγλων γ****ν και δερνουν.
Δεν ειναι νιαουρισματα.
-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nαι προτιμώ την Αγγική(see the poll's options) προφορά...:P
Eχει διαφορετικο άκουσμα,διαφορετικη υφή.
Τα Αμερικάνικα μου θυμίζουν βλάχικα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
και τα δυο ειναι το ιδιο ωραια. αναλογα με τις περιστασεις και γενικα αναλογα(δεν μπορω να εξηγησω συγκεκριμενα λυπαμαι:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Η Αγγλικη ειναι πολυ σεξουαλικη και πολυ αριστοκρατικη την προτιμω, αλλα οταν ειναι να μιλας του δρομου την γλωσσα την απλη, αμερικανικη μπαμ μπαμ.

No Wayz:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Η αγγλική μ αρέσει περισσότερο... Δίνει κύρος, σοβαρότητα!!! :P Η αμερικανική είναι καλή μόνο για να βρίσεις:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ πάλι τελευταία προτιμώ τ'αμερικάνικα (με μικρές διαφορές παρά την τεράστια έκταση). Αυτή η τρομερή ποικιλία στην τόσο μικρή Αγγλία με τα κάκνις ή τα σκωτζέζικα και τα ουαλικά ή τα ιρλανδικά μου τη βαράει στα νεύρα.


Cockney speakers have a distinctive accent and dialect, and frequently use rhyming slang. The Survey of English Dialects took a recording from a long-time resident of Hackney and the BBC made another recording in 1999 which showed how the accent had changed.[17][18]
John Camden Hotten, in his Slang Dictionary of 1859 makes reference to "their use of a peculiar slang language" when describing the costermongers of London's East End. In terms of other slang, there are also several borrowings from Yiddish, including kosher (originally Hebrew, via Yiddish, meaning legitimate) and shtumm (/ʃtʊm/ originally German, via Yiddish, meaning quiet[19]), as well as Romany, for example wonga (meaning money, from the Romany "wanga" meaning coal[20]), and cushty (from the Romany kushtipen, meaning good). A fake Cockney accent is sometimes called 'Mockney'.

Από τα αγγλικά προτιμώ το Welsh accent
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=n9uMJovuA_Y[/ame]

Ένας καθηγητής μου ήταν Κάκνι (βλέπε άκρα ανατολικά προάστια του Λονδίνου και εργατική τάξη) και όταν έλεγε Today is my pay day έλεγε "τεντάι ιζ μάη πάη ντάη!:lol: (sound's like an Aussie!)
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=K1tPuZQlIH0&feature=related[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=9ak5vYS0tvg&feature=fvw[/ame]


Τα σκωτζέζικα δε με εμπνέουν. Κάντε κανα μαθηματάκι

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=KrCMB7N5V1s&feature=PlayList&p=62F70214A627E199&playnext=1&playnext_from=PL&index=2[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoula...

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Η Αγγλικη ειναι πολυ σεξουαλικη και πολυ αριστοκρατικη την προτιμω, αλλα οταν ειναι να μιλας του δρομου την γλωσσα την απλη, αμερικανικη μπαμ μπαμ.

agree!!!!!!!ε..οπως και να το κανεις η αγγλική εχει μια καποια μεγαλοπρέπεια βρε αδερφε...ασε που κι εμενα ακουστικά μου φαίνεται πιο sexy!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ'αρχήν δεν υπάρχει μια Αγγλική ή μια Αμερικάνικη προφορά. Προφανώς οταν λέτε για "Αγγλική" εννοείται τη standard προφορά των ακουστικών του Camridge ή κάπως έτσι, η οποία ομως δεν χρησιμοποιείται ουτε καν από το μέσο Λονδρέζο που μιλάει με προφορά cockney που ειναι πιο της εργατικής τάξης. Κι αυτή καλή είναι. Αλλά αν συγκρίνεις την προφορά του Σκωτσέζου, την οποία δεν καταλαβαινεις για κανένα λόγο, με την αστική προφορά της Νέας Υόρκης, προτιμώ τη δεύτερη.
-----------------------------------------
Αυτή ειναι πολύ καγκούρικη, τουτ'εστιν cockney, έτσι μιλάνε λίγο-πολύ στο Λονδίνο.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=JFzEtnp0ysY&feature=related[/ame]

Αυτή είναι η πιο high-class...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=cHOhsxbRpBo&feature=related[/ame]

Αυτή ειναι η Standard, κάτι ανάμεσα απ'τις δύο προηγούμενες, έτσι μιλάνε στο Λονδίνο οι λίγο πιο μορφωμένοι απ'τους cockney.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=2JIsnD-50Og[/ame]

Αυτή ειναι η Scouse, του Liverpool και γενικά στα βόρεια, ελαφρώς κοινωνική υποστάθμη κι έτσι.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=JyVtg5SXM7A[/ame]

Κι αυτή ειναι light σκωτσέζικη, η πλέον βλάχικη στη Μ. Βρετανία. Στα highlands, δε μπορεί να την καταλάβει ούτε Άγγλος απ'τα νότια και δεν υπερβάλλω καθόλου.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=gCkVWoh4K3A&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Doctor Who :inlove: ειχε πλακα αυτο το επεισοδιο μχιχιχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
οι Σκωτσεζοι το εδιμβουργο το λενε εντιμπρα και γενικα εχουν καποιες διαφοροποιησεις. για τους ουαλους οταν ειχα δει εκεινον που τραγουδαει το σεξ μπομπ σε ενα ντοκυμαντερ για την ζωη του δεν καταλαβα τιποτα(τοτε δεν ηξερα τοσο καλα αγγλικα αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να βγαλω ακρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Australian have the most fun !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top