Μακροχρόνια σχέση κι επισημοποίηση

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αλλά (και λόγω των μέχρι πρότεινος κακών οικονομικών συνθηκών) θα μπορούσαμε να το αντέξουμε.

Βασικά το να συζείς δεν υποτίθεται οτι είναι πιο φτηνό απο το να ζεις μόνος/μόνη σου; Εμείς του χρόνου με τον Πάνο αν έρθουν τα πράγματα όπως τα θέλουμε σκεφτόμαστε να συζήσουμε και ένας σημαντικός λόγος γι'αυτό είναι και το οικονομικό (μισό ενοίκιο, μισοί λογαριασμοί κλπ)...
Εκτός αν εννοείς το γάμο οπότε πάω πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βασικά το να συζείς δεν υποτίθεται οτι είναι πιο φτηνό απο το να ζεις μόνος/μόνη σου;

Αν μένεις μόνος ναι. Αν όμως μένεις/μένετε στο πατρικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Βασικά το να συζείς δεν υποτίθεται οτι είναι πιο φτηνό απο το να ζεις μόνος/μόνη σου; Εμείς του χρόνου με τον Πάνο αν έρθουν τα πράγματα όπως τα θέλουμε σκεφτόμαστε να συζήσουμε και ένας σημαντικός λόγος γι'αυτό είναι και το οικονομικό (μισό ενοίκιο, μισοί λογαριασμοί κλπ)...
Εκτός αν εννοείς το γάμο οπότε πάω πάσο...

Εννοώ την συγκατοίκηση, καλά κατάλαβες, η μόνη διαφορά είναι ότι ούτε εγώ, αλλά ούτε και ο Γιάννης μένουμε μόνοι μας. Και οι δυο μας μένουμε με τους δικούς μας, οπότε εκτός από κάποιο ποσό που συνεισφέρουμε στο σπίτι για να μην μας λένε γαϊδούρια, δεν έχουμε έξοδα διαμονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό, δεν το είχα σκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν πιστεύω σε επισημοποιήσεις και δεν πιστεύω πως ο γάμος αλλάζει πάντα προς το καλύτερο μια σχέση.
Αν μια σχέση είναι καταδικασμένη να τελειώσει, αυτό θα γίνει ακόμα και αν έχει προηγηθεί γάμος.
Απλώς τότε θα είναι πιο δύσκολη η απόφαση να δωθεί το τέλος και στη συμβίωση γιατί θα σε κρατάνε 1002 άλλοι λόγοι (κοινωνικοί/οικογενιακοί/ίσως και παιδιά).
Συνεπώς, η επισημοποίηση δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της σχέσης και την διάρκεια των συναισθημάτων, γιατί κακά τα ψέμματα αυτά είναι που καθορίζουν τη σχέση και όχι ένα στεφάνι ή ένα σπίτι για συμβίωση.
Τί κι αν έχεις παντρευτεί τον καλό σου, αν μετά από ένα χρόνο πάψει να υπάρχει η αγάπη, ο έρωτας, το πάθος;
Δεν θα ήταν καλύτερα να μην είχε γίνει ποτέ αυτός ο γάμος;

Για μένα πάντως... Ο πιο «ιδανικός γάμος» είναι να μένει ο καθένας στο σπίτι του και να υπάρχει η δυνατότητα της συμβίωσης κατά διαστήματα, όποτε το έχουμε ανάγκη. Λίγο ουτοπικό και καθόλου βολικό αν υπάρχουν παιδιά (δεν είναι κάτι που σκέφτομαι άμεσα έτσι κι αλλιώς), αλλά είναι μία δελεαστική εναλλακτική μορφή γάμου... :P

Φοβάμαι (όχι απλά φοβάμαι... με τρομοκρατεί) πολύ την φθορά της καθημερινότητας μέσα σε μια σχέση και δεν ξέρω αν θα έφτανα εύκολα ξανά στην επολογή της συμβίωσης όσο κι αν κάποιες φορές η σκέψη αυτή με κάνει να νιώθω όμορφα.
Έχοντας στο παρελθόν μου μία σχέση συμβίωσης/αυτοκόλλητοι (2,5 χρόνια) και μια σχέση σχεδόν συμβίωσης και πάλι αυτοκόλλητοι (2 χρόνια), μπορώ να πω πως αυτά είναι πράγματα επικίνδυνα που δεν είναι για μένα... :P
Την Κυρία Παναγιωταρέα δεν διατίθεμαι να την ξανακάνω. :P

Το ιδανικότερο (για μένα) είναι αυτό που ζω τώρα, αν κι έχει τις δυσκολίες του. Σχέση από απόσταση.
Σου διασφαλίζει την προσωπική σου ελευθερία, μειώνονται οι πιθανότητες για προστριβές χωρίς νόημα και με άσχημη κατάληξη, η φθορά έρχεται πιο αργά (σε μας τουλάχιστον) και δεδομένου του ατίθασου χαρακτήρα μου νομίζω πως μας έχει προφυλάξει από πολλές άσχημες καταστάσεις.
Το Internet μας κρατά πολύ κοντά με κοινά ενδιαφέροντα και κοινές internetιακές δραστηριότητες και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν χωρίς αυτό θα αντέχαμε το ίδιο αυτήν την απόσταση για τόσα χρόνια.

Βέβαια παίζουν ρόλο και οι χαρακτήρες. Τίποτα δεν είναι δεδομένο και το πιο πιθανό είναι να μην ήταν τίποτα το ίδιο αν στις θέσεις μας βάζατε άλλους. :)

Και ζήσαν αυτοί καλά... Και εμείς καλύτερα... :inlove:



Υ.Γ.: Και μιας και μιλάμε για γάμους, μπορεί να σας ενδιαφέρει ένας... Cyber γάμος... :P
Να μας καλέσετε όμως... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για μένα πάντως... Ο πιο «ιδανικός γάμος» είναι να μένει ο καθένας στο σπίτι του και να υπάρχει η δυνατότητα της συμβίωσης κατά διαστήματα, όποτε το έχουμε ανάγκη.

Και πως θα έπαιρνες την απόφαση κάποια στιγμή που θα συμβιώνατε να πας πάλι σπιτάκι σου; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο... Εγώ πάντως ακόμα κι αν αποφασίζαμε κάτι τέτοιο μάλλον άδειο το βλέπω να έμενε το δικό μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και πως θα έπαιρνες την απόφαση κάποια στιγμή που θα συμβιώνατε να πας πάλι σπιτάκι σου; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο... Εγώ πάντως ακόμα κι αν αποφασίζαμε κάτι τέτοιο μάλλον άδειο το βλέπω να έμενε το δικό μου :P

Σαν το δικο μου, που εχει πιασει αραχνες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σαν το δικο μου, που εχει πιασει αραχνες:P
Εεεμ! Δεν πάτε να συζήσετε να μην πληρώνεις και ολόκληρο ενοίκιο; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Και πως θα έπαιρνες την απόφαση κάποια στιγμή που θα συμβιώνατε να πας πάλι σπιτάκι σου; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο... Εγώ πάντως ακόμα κι αν αποφασίζαμε κάτι τέτοιο μάλλον άδειο το βλέπω να έμενε το δικό μου :P
Όπως κάνουμε τώρα. Οι υποχρεώσεις σε αναγκάζουν να γυρίσεις πίσω.
Είναι δύσκολο πολύ μετά από μεγάλες περιόδους που μένουμε μαζί.
Μετά μου φαίνεται εντελώς άδειο το σπίτι και πολύ βουβό, αλλά σιγά σιγά ξαναβρίσκω τους ρυθμούς μου. :)

Τώρα που το σκέφτομαι ξέρω και ένα άλλο ζευγάρι που κάνει κάτι παρόμοιο. Εκείνος Αθήνα, εκείνη Θεσσαλονίκη και μήνα παρά μήνα η κοπέλα μένει για ένα μήνα Αθήνα. Δηλαδή μισό χρόνο πάνω, μισό χρόνο κάτω.

Έχει και τα καλά του πάντως... :)
Ειδικά για χαρακτήρες σαν τον δικό μου που έχει την τάση να δημιουργεί πολύ στενές σχέσεις, που μαθηματικά οδηγούνται σε σχέσεις αποπνικτικές, επιβάλλεται να βρίσκονται τρόποι για να κρατούνται ισορροπίες.
Αλλιώς το άσχημο τέλος είναι προ των πυλών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εννοώ για σχέσεις εξ αποστάσεως, κι εγώ εξ αποστάσεως είμαι και καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ τι εννοείς. Απλά ΕΙΔΙΚΑ επειδή είμαι εξ αποστάσεως και ξέρω πως είναι όταν πρέπει να φύγω ή να φύγει, μου φαίνεται αδιανόητο να μπορούσαμε να είμαστε συνέχεια μαζί και να μην το κάνουμε για να μην γίνει η σχέση αποπνικτική... Πιστευω οτι δεν θα μπορούσα να τηρήσω κάτι τέτοιο και δεν νομίζω να μπορούσε και αυτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ναι, λογικότατο. Μη νομίζεις πως επειδή το βρίσκω ιδανικό ότι στα σίγουρα θα κατάφερνα να το κάνω κι εγώ αν ήμασταν στην ίδια πόλη και μέναμε μόνοι μας, ο καθένας στο σπίτι του.
Αν όμως μέναμε με γονείς, τότε μάλλον θα υπήρχε κάτι να μας κρατάει στο πατρικό μας.
Κάπως έτσι το φαντάζομαι το σκηνικό. Ο καθένας στο πατρικό του και να υπήρχε η δυνατότητα συμβίωσης σε επιλεγμένο χρόνο και ορισμένο χρονικό διάστημα από τις ανάγκες και τις επιθυμίες μας.
Μόνο έτσι παντρεύομαι... :lol: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι τόσο παρορμητική και έχω τόσο λίγη αυτοπειθαρχία που θα κίναγα γη και ουρανό για να είμαστε μαζί όσο το δυνατόν περισσότερο, ακόμη και με γονείς να μέναμε (και τώρα δηλαδή αυτό γίνεται, πλέον μένουμε και οι δύο με γονείς, τουλάχιστον παλιότερα ζούσα εγώ μόνη μου...). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Σε νιώθω... :)
Γι αυτό μίλησα πριν για χαρακτήρες. :)

Στο εύχομαι να το ζήσεις το συντομότερο αφού αυτό θα σας κάνει ευτυχισμένους! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Thanks! :)
Σου εύχομαι κι εσένα να λυθεί κάποια στιγμή το πρόβλημα με την απόσταση (κατα βάθος πιστευω οτι θες να λυθεί ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κατά βάθος για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τί θέλω... :P
Αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω την ψυχική μου ηρεμία και να μην χάσω τον εαυτό μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι σε μια συμβίωση χάνεις τον εαυτό σου, πάντα μπορείς να θέσεις όρια. Ίσως να είχες άσχημες εμπειρίες απο άλλες απόπειρες συμβίωσης. Ίσως πάλι να κάνω εγώ λάθος μιας και το μεγαλύτερο διάστημα που έχω συμβιώσει με το φίλο μου συνεχόμενα ήταν 3 μήνες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα λάθους και σωστού... Είναι θέμα χαρακτήρα. Κι εγώ είμαι επιρρεπής. Δίνομαι, αφήνομαι, χάνω τον δυναμισμό μου, πνίγομαι ανάμεσα στα πρέπει και στα θέλω μου, γίνομαι άλλος άνθρωπος και ας ξέρω πως δεν είναι καλό. Δεν το ελέγχω, απλά συμβαίνει.
Το δοκίμασα 2 φορές και την 2η με διέλυσε ψυχικά και σωματικά. Δεν είμαι έτοιμη να μπω ξανά στην διαδικασία της δοκιμής και ηλικιακά δεν με παίρνει για τέτοιου είδους δοκιμές πλέον...
Η επόμενη φορά θα είναι με τον άντρα της ζωής μου.
Με τον άντρα που θα με κάνει να νιώσω πως σίγουρα μπορεί να με ανεχτεί και να με αγαπάει ακόμα και στις χειρότερές (αλλά για πολύ χειρότρες...) μου φάσεις. :)

Προς το παρόν προτιμώ το «μακριά κι αγαπημένοι» με την κυριολεκτική του έννοια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εεεμ! Δεν πάτε να συζήσετε να μην πληρώνεις και ολόκληρο ενοίκιο; ;)

Δεν παιζει, για δυο λογους:

Μενουμε σε εστιες, οποτε δεν θα χωραγαμε ετσι κι αλλιως σε ενα δωματιο! Επισης μενουμε σε αποσταση 2 λεπτων με το ρολοι, οποτε ολα τα πραγματα μου ειναι στο δωματιο μου και ο,τι χρειαστω....

Δευτερος και βασικος λογος, οταν θα με επισκεπτονται γονεις που θα τους βαζω??? Ασε χωρια το εγκεφαλικο που θα παθουν, μπας και μικροπαντρευτω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να υπάρχει ανάμεσα σε έναν μακροχρόνιο δεσμό και την επισημοποίηση, όμως έχω δει περιπτώσεις ατόμων που ξεκίνησαν τη σχέση τους πχ στα 25 και φτάνουν στα 35, δηλαδή μετά από μια δεκαετία, όντας (φαινομενικά?) μαζί , χωρίς όμως να είναι δεσμευμένοι. Και αναρωτιέμαι, ποια μπορεί να είναι έκβαση μιας τέτοιας σχέσης?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να υπάρχει ανάμεσα σε έναν μακροχρόνιο δεσμό και την επισημοποίηση, όμως έχω δει περιπτώσεις ατόμων που ξεκίνησαν τη σχέση τους πχ στα 25 και φτάνουν στα 35, δηλαδή μετά από μια δεκαετία, όντας (φαινομενικά?) μαζί , χωρίς όμως να είναι δεσμευμένοι. Και αναρωτιέμαι, ποια μπορεί να είναι έκβαση μιας τέτοιας σχέσης?:hmm:

οι εκβάσεις πολλές φορές είναι βάση συγκριών.... γενικά όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος κανόνας....
οι σχέσεις είναι ανάλογα με τους ανθρώπους που την έχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top