SpeedFan - Θερμοκρασία PC

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, κατέβασα το πρόγραμμα SpeedFan που σου δίχνει την θερμοκρασία του υπολογιστή, cpu κτλπ. Τράβηξα ένα ScreenShot για να μου πεί κάποιος που ξέρει εάν έιναι όλα καλά με την θερμοκρασία στο PC μου.

-ScreenShot-



Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
καλα εισαι σε σχεση με το λαπτοπ μου που απο την υπερθερμανση ειναι ολα με εικονιδιο φωτια !!!!! το λαπτοπ μου πιρε φωτια χεεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
καλα εισαι σε σχεση με το λαπτοπ μου που απο την υπερθερμανση ειναι ολα με εικονιδιο φωτια !!!!! το λαπτοπ μου πιρε φωτια χεεχε

:D:D:D

Μήπως ξέρει κανείς εάν μπορώ και πώς γίνεται να κατεβεί η θερμοκρασία στο πρώτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
γενικα μπορεις να βαλεις καπιο ανεμιστιρκι η κοολερ !
ευκολα γινετε η εγκατασταση τους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, κατέβασα το πρόγραμμα SpeedFan που σου δίχνει την θερμοκρασία του υπολογιστή, cpu κτλπ. Τράβηξα ένα ScreenShot για να μου πεί κάποιος που ξέρει εάν έιναι όλα καλά με την θερμοκρασία στο PC μου.

-ScreenShot-



Ευχαριστώ.

Kαλα εισαι λιγο την καρτα γραφικων αν θες "κρυωσε" για να αποδιδει καλυτερα.. Μεχρι 60-65 δεν υπαρχει προβλημα αλλα δεν χρειαζεται να τα φτανεις στα ορια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μα έτσι γενικά και αόριστα δεν μπορούμε να πούμε. Κατά γενική ομολογία είσαι ΟΚ.

Από εκεί και πέρα αυτές οι θερμοκρασίες είναι σε idle, ή μετά από αρκετό load? Υποθέτω σε IDLE.

Γενικά οι GPU έχουν λειτουργικές θερμοκρασίες πάνω από 120+++ C

Μέχρι 90 μην το σκέφτεσαι καν.

Περίπου στους 180 Βαθμούς αρχίζουν και υποχωρούν οι κολλήσεις, μέχρι εκεί έχεις περιθώριο. Αλλά όλες οι σύγχρονες κάρτες γραφικών έχουν προστασία όταν πλησιάζεις το όριο (140-150) και έτσι δεν σου επιτρέπουν (ευτυχώς ή δυστυχώς) να τις κάψεις.

Σε πολλά μηχανήματα έχω δει μετά από πολύωρο CRYSIS ή FEAR να χτυπάνε πάνω από 100άρια, μη μασάς.

Από εκεί και πέρα ίσως να βόλευε να μας πεις περισσότερα για το setup σου, π.χ. τι κάρτα γραφικών έχεις, τι case, μετά από τι χρήση είχες αυτές τις θερμοκρασίες κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πάντως το "system" σίγουρα δε μετράει την εσωτερική θερμοκρασία του κουτιού γιατί δε γίνεται να είναι πιο ψηλή απο τη θερμοκρασία του επεξεργαστή.
Και το Aux δείχνει οτιναναι. Επίσης, το "CPU" τι μετράει και γιατί είναι τόσο πιο χαμηλά απο τα 2 cores;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Πάντως το "system" σίγουρα δε μετράει την εσωτερική θερμοκρασία του κουτιού γιατί δε γίνεται να είναι πιο ψηλή απο τη θερμοκρασία του επεξεργαστή.
Και το Aux δείχνει οτιναναι. Επίσης, το "CPU" τι μετράει και γιατί είναι τόσο πιο χαμηλά απο τα 2 cores;

Προφανώς λείπει το reading του σκληρού δίσκου. (?)

To AUX σε διάφορα φόρουμς αναφέρεται ως misread, bug αν προτιμάς.

Επίσης γιατί ένα cooleraki το χεις στο 30%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θες να το συγκρίνεις με το λάπτοπ μου? (προβληματικό fujitsu siemens, που ήδη έχει κάψει μια κάρτα γραφικών)

Κάτι δεν πάει καλά με την gpu τώρα που το βλέπω,lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Βάλε κανένα παιχνίδι να τρέχει και έρχομαι με τη μπριζολίτσα μου για bbq.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Και λίγα λες, πολλές φορές υπερθερμαίνεται τόσο πολύ που σβήνει :( Βρήκα στο forum της fujitsu/siemens ότι η σειρά αυτή ήταν προβληματική και προτείνεται να κατεβάσω update για το BIOS, με δική μου ευθύνη φυσικά. Για κάποιο λόγο το φοβάμαι πάρα πολύ αυτό :/ Αλλά από την άλλη ήδη έχω δώσει 400 ευρώ για να μου αλλάξουν την κάρτα (φυσικά και ήμουν εκτός εγγύησης για ένα μήνα), χρμφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Βάλε κανένα παιχνίδι να τρέχει και έρχομαι με τη μπριζολίτσα μου για bbq.
:lol::lol::lol:
οντως,με τοση θερμοκρασια ψηνεις ανετα για ολοκληρο λογχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Και λίγα λες, πολλές φορές υπερθερμαίνεται τόσο πολύ που σβήνει :( Βρήκα στο forum της fujitsu/siemens ότι η σειρά αυτή ήταν προβληματική και προτείνεται να κατεβάσω update για το BIOS, με δική μου ευθύνη φυσικά. Για κάποιο λόγο το φοβάμαι πάρα πολύ αυτό :/ Αλλά από την άλλη ήδη έχω δώσει 400 ευρώ για να μου αλλάξουν την κάρτα (φυσικά και ήμουν εκτός εγγύησης για ένα μήνα), χρμφ!

Όχι, μην μασάς, πανεύκολο είναι πια το update στο bios. Ένα .exe τρέχεις (πια). Και όχι ΔΕΝ είναι επικύνδυνο.. Αρκεί να μην διακόψεις την διαδικασία για κανένα λόγο.

Ο καιρός που κάναμε update στο BIOS από δισκέττα εκκίνησης έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Επίσης κατά γενική ομολογία βολεύει να το καθαρίζεις από σκόνη που και που :)

-----------------------------------------
:lol::lol::lol:
οντως,με τοση θερμοκρασια ψηνεις ανετα για ολοκληρο λογχο.

Εντάξει για λάπτοπ δεν είναι και τόσο φυσιολογική η θερμοκρασία της gpu, παρ όλα αυτά έχω δει κάτι 6600 σε desktops να χτυπάνε 110άρια για πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
To άνοιξα μια μέρα και είχε πραγματικά ελάχιστη σκόνη. Δεν έχω καταφέρει να το ανοίξω και από μπροστά γιατί φοβάμαι μην κάνω ζημιά στο πληκτρολόγιο, αλλά από πίσω δε φάνηκε να έχει κάτι. Θα πάρω και σπρέι αυτές τις μέρες, αφού από Δευτέρα θα φάει το φορμάτ του να του κάνω ένα γενικό make over. Αν όντως είναι ακίνδυνο το update θα το παλέψω, (αν μείνω χωρίς λάπτοπ ξέρετε ποιον θα κατηγορήσω:xixi:) γιατί η κατάσταση είναι ελεεινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πάντως το "system" σίγουρα δε μετράει την εσωτερική θερμοκρασία του κουτιού γιατί δε γίνεται να είναι πιο ψηλή απο τη θερμοκρασία του επεξεργαστή.
Και το Aux δείχνει οτιναναι. Επίσης, το "CPU" τι μετράει και γιατί είναι τόσο πιο χαμηλά απο τα 2 cores;

Δεν ξέρω γιατί είναι πιο χαμηλά απο τα 2 cores. Εγω δεν έχω κάνει καμία αλλάγη στις θερμοκρασίες.

Πείτε πώς μπορώ να διορθώσω κάπως τις θερμοκρασίες πρώτον, και δεύτερον προτάσεις για το τι μπορώ να κάνω στο pc μου για να γίνουν κανονικές οι θερμοκρασίες.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί είναι πιο χαμηλά απο τα 2 cores. Εγω δεν έχω κάνει καμία αλλάγη στις θερμοκρασίες.

Πείτε πώς μπορώ να διορθώσω κάπως τις θερμοκρασίες πρώτον, και δεύτερον προτάσεις για το τι μπορώ να κάνω στο pc μου για να γίνουν κανονικές οι θερμοκρασίες.:no1:

Κανονικές είναι. Το πρόγραμμα δεν έχει σωστά readings πάντα, δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
To εκανα και εγω. Χμ, δεν μου φαινεται και πολυ καλα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top