Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,794 μέλη και 2,440,740 μηνύματα σε 76,690 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 193 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.
9
12,68%
Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.
30
42,25%
Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.
27
38,03%
Το ίδιο μου κάνει.
5
7,04%

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 20:51, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Ενημερωτικα και μονο..
Απο την στιγμη που υπαρχει ενημερωση/ειδοποιηση οτι ο (εργασιακος) χωρος παρακολουθειται, ειναι νομιμο 100%.
Πές τα βρε κοπελιά!!!
Είπα κι εγώ, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω στο τέλος...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 21:01, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki
Δεν θελω να εχει ο αλλος την δυνατοτητα να βλεπει επι 1 8ωρο τι κανω ειναι τοσο περιεργο?
Όχι δεν είναι. Αρκεί να μην σε πληρώνει. Διότι όταν σε πληρώνει, πρέπει να ξέρει και που πάνε τα λεφτά του.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 21:27, 30-01-07:

Ενημερωτικα και μονο..
Απο την στιγμη που υπαρχει ενημερωση/ειδοποιηση οτι ο (εργασιακος) χωρος παρακολουθειται, ειναι νομιμο 100%.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πές τα βρε κοπελιά!!!
Είπα κι εγώ, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω στο τέλος...
Με μια μικρή επιφύλαξη η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων που είναι υπέύθυνη γιαυτά δεν επιτρέπει την λειτουργία των καμεών στον κύριο χώρο εργασίας χωρίς σημαντικό λόγο.Κλιμακοστάσια όμως επιτρέπει.
Δλδ αν δεν υπάρχει πχ κάτι να προστατευθεί. Επίσης ορίζεται ότι οποιαδήποτε κάμερα δουλεύει πρέπει να έχει ενδειξη όπως πχ το κλασσικό κόκκινο λαμπάκι. Φυσικά όμως αυτά είναι λεπτομέριες όπως και αυτές του εργατικού δικαίου.

Ο λόγος που τα ξέρω? Στο χώρο εργασίας μου έχει γίνει θέμα.
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,216 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 21:46, 30-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Με μια μικρή επιφύλαξη η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων που είναι υπέύθυνη γιαυτά δεν επιτρέπει την λειτουργία των καμεών στον κύριο χώρο εργασίας χωρίς σημαντικό λόγο.Κλιμακοστάσια όμως επιτρέπει.
Δλδ αν δεν υπάρχει πχ κάτι να προστατευθεί. Επίσης ορίζεται ότι οποιαδήποτε κάμερα δουλεύει πρέπει να έχει ενδειξη όπως πχ το κλασσικό κόκκινο λαμπάκι. Φυσικά όμως αυτά είναι λεπτομέριες όπως και αυτές του εργατικού δικαίου.

Ο λόγος που τα ξέρω? Στο χώρο εργασίας μου έχει γίνει θέμα.
Μα και στον δικο μου χωρο εργασιας εχει γινει θεμα!
Υπαρχουν παντου καμερες, και καταγραφουν ολες τις κινησεις στον εργασιακο χωρο. (Οχι στην τουαλετα εννοειται!)
Εχει γινει καταγγελια απο υπαλληλο για αυτα που "χτυπιεστε" τοση ωρα (προσωπικα δεδομενα κλπ) και δεν εχουν υπαρξει συνεπειες γι' αυτον ακριβως τον λογο: Στην εισοδο του χωρου, καθως και σε ολους τους χωρους υπαρχει ενημερωση οτι ο χωρος παρακολουθειται!

Αληθεια ομως..
Ποιος θεωρειται "σημαντικος λογος"?
Η κλοπη δεν ειναι? Η τεμπελια ενω σε πληρωνουν δεν ειναι?
Μα αυτα θελει να προλαβει ο καθε εργοδοτης..
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 491 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε: στις 21:51, 30-01-07:

Παιδια υπαρχει καπου καποιος νομος που να φαινονται γραπτα αυτα?Η λεμε ο καθενας οτι νομιζει?
miss little devil αναλογα κι το τι υπαρχει στον χωρο που εργαζεσαι.Αν υπαρχουν πραγματα που πρεπει να προστατευθουν τοτε ναι βοηθουν οι καμερες.Αν οχι την τεμπελια μπορεις να την καταλαβεις κι με αλλους τροπους απο την αποδωση του αλλου.
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 515 μηνύματα.

O maik85 έγραψε: στις 21:51, 30-01-07:

Βιντεοσκοπείται ο χώρος γενικά ή και εσείς που εργάζεστε εκει??
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,788 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 22:36, 30-01-07:

Helloo...Εδώ μιλάμε για κάμερες στους δρόμους...και νομίζω ότι για την ασφάλειά μας θα πρέπει να υπάρχουν.Θα σκεφτεί ο τάδε να απαγάγει το παιδί??Δε νομίζω,όταν περιβάλλεται από κάμερες...
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 22:57, 30-01-07:

Μα και στον δικο μου χωρο εργασιας εχει γινει θεμα!
Υπαρχουν παντου καμερες, και καταγραφουν ολες τις κινησεις στον εργασιακο χωρο. (Οχι στην τουαλετα εννοειται!)
Εχει γινει καταγγελια απο υπαλληλο για αυτα που "χτυπιεστε" τοση ωρα (προσωπικα δεδομενα κλπ) και δεν εχουν υπαρξει συνεπειες γι' αυτον ακριβως τον λογο: Στην εισοδο του χωρου, καθως και σε ολους τους χωρους υπαρχει ενημερωση οτι ο χωρος παρακολουθειται!

Αληθεια ομως..
Ποιος θεωρειται "σημαντικος λογος"?
Η κλοπη δεν ειναι? Η τεμπελια ενω σε πληρωνουν δεν ειναι?
Μα αυτα θελει να προλαβει ο καθε εργοδοτης..
Γιαυτό είπα με μια μικρή επιφύλαξη καθώς δεν ξέρω τον νόμο προσωπικά. Εκεί που δουλέυω εγώ έγινε θέμα και θεωρητικά δουλέυουν μόνο στα κλιμοκαστάσια.Καμιά όμως πουθενά δεν έχει ένδειξη λειτουργίας.

Επίσης σημαντικό πχ είναι αν είναι κάποιο server room για παράδειγμα. Πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω φίλους δικηγόρους. Επίσης συνεχίζω να κρατώ μια επιφύλαξη καθώς οι ελεκτικές υπηρεσίες δεν δουλεύουν σωστα όπως πχ και η επιθεώρηση εργασίας.

Να σε ρωτήσω και κάτι. Ανεξαρτήτως αν το αποδέχεσαι ή όχι. Συμφωνείς με το μέτρο στην δουλειά σου?
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,216 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 11:26, 31-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Να σε ρωτήσω και κάτι. Ανεξαρτήτως αν το αποδέχεσαι ή όχι. Συμφωνείς με το μέτρο στην δουλειά σου?
Δεν με ενοχλει.
Καλα, εγω εργαζομαι στην επιχειρηση του πατερα μου και ασχετα αν πληρωνομαι με μισθο κανονικα, παραμενω η "κορη του αφεντικου" οποτε μαλλον η γνωμη μου δεν πολυ μετραει.
Οσοι υπαλληλοι εχουν περασει ομως απο εδω, ΟΛΟΙ γνωριζαν γι' αυτο το μετρο πριν καν προσληφθουν και δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα. Εκτος απο εναν φυσικα -που ανεφερα και πιο πανω- ο οποιος εκανε και την καταγγελια αλλα αυτος ειχε προβλημα γενικοτερα..
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε: στις 11:48, 31-01-07:

Οσοι υπαλληλοι εχουν περασει ομως απο εδω, ΟΛΟΙ γνωριζαν γι' αυτο το μετρο πριν καν προσληφθουν και δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα. Εκτος απο εναν φυσικα -που ανεφερα και πιο πανω- ο οποιος εκανε και την καταγγελια αλλα αυτος ειχε προβλημα γενικοτερα..
Βασικό αυτό.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 12:01, 31-01-07:

άσχετα με το αν είναι νόμιμο ή παράνομο, προσωπικά με προσβάλει σαν άνθρωπο και σαν επαγγελματία η ιδέα ότι κάποιος με παρακολουθεί για το αν δουλεύω ή αν χαζεύω.
Θεωρώ ότι αυτά πρέπει να φαίνονται απο το αποτέλεσμα της δουλειάς μου.
Δεδομένου πάντα ότι δεν εργάζομαι σε τράπεζα, καζίνο ή δεν ξέρω και γω τι άλλο όπου εκεί υπάρχουν κάμερες.
Σε μια απλή επιχείρηση όμως, είναι μάλλον προσβλητικό.
Ομως γνωρίζω ότι είναι νόμιμο αν μου έχει γνωστοποιηθεί πριν την προσληψη μου. Εκεί είναι πλεον επιλογή μου για το αν θέλω να ειμαι συνεργάτιδα σε μια επιχειριση που δεν μου δειχνει δραμι εμπιστοσύνης.

[σύντομα θα γίνει split ]
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 12:03, 31-01-07:

Κουε, γιατί να σου δείξει εμπιστοσύνη εξ'αρχής; Σε ξέρει κι απο χτες; Μόνο και μόνο για να τηρήσει τα προσχήματα;
Επίσης πες οτι εσένα σου έχει εμπιστοσύνη. Στον διπλανό σου;
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 12:04, 31-01-07:

Μα εννοείται οτι θα το γνωρίζουν απο πριν! Δεν υποστήριξα ποτέ το αντίθετο! Αν δεν το γνωρίζουν απο πριν τότε είμαι κι εγώ πολύ κατά!
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 12:04, 31-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Σε μια απλή επιχείρηση όμως, είναι μάλλον προσβλητικό.
Είναι όμως αποτελεσματικό…στο δημόσιο τουλάχιστον να βάλουμε?
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 12:06, 31-01-07:

Με τα ποσοστά της ανεργείας δε θα έπρεπε να τίθεται τέτοιο θέμα...
Ουδείς αναντικατάστατος....
Βγάζεις τη δουλειά σου? Τότε όλα καλα.... δεν την βγάζεις? Φευγεις και χωρίς αποζημίωση μιας που η αποζημίωση δεν δίνεται αν μπορεί να αποδειξει το αφεντικό ότι δεν εργαζόσουν.... και αυτο αποδεικνύεται εύκολα όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν δουλευεις.

Δε καταλαβαίνω γιατί για τον έναν που δεν θα δουλευει να υποστουμε ολοι κάμερες...
Την σήμερον ημέρα δεν υπάρχουν επιχειρήσεις που κρατάνε τεμπεληδες υπαλληλους... έφυγαν και δεν το πήραν και χαμπάρι και πως έγινε.
Τα αποτελέματα της δουλειας του καθενός μιλάνε ΠΑΝΤΑ.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 12:09, 31-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Είναι όμως αποτελεσματικό…στο δημόσιο τουλάχιστον να βάλουμε?
Μα στις περισσότερες υπηρεσίες του δημοσιου υπαρχουν έτσι κι αλλιως....
Η Εφορια πχ εχει... ο οτε έχει.. η δεη έχει....
Και τις έχουν -δικαιολογία- για την ασφάλεια του πελάτη από ληστείες και άλλες κακόβουλες πραξεις
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 12:10, 31-01-07:

Μα πως θα αποδείξει οτι δεν δούλευες (όχι εσύ, γενικά μιλάω) χωρίς κάμερες; Είναι πολύ πιο δύσκολο...
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 12:12, 31-01-07:

Ναι ρε ξέρω οτι δεν μιλας για μένα ξεκολλα
Ολες οι επιχειρήσεις βρε Λία μου, σου δίνουν ένα ποστο και πρέπει να κάνεις το Χ πράγμα.... Στο τελος της μέρας ή την επομενη θα πρεπει καπου να παραδώσεις τη δουλεια σου... στον προϊστάμενο ή κάπου τελος παντων... να παραδώσεις τη δουλεια και να παραλάβεις άλλη... κάπως έτσι τελος παντων... αρα αν εσυ κάνεις μια βδομάδα να παραδώσεις δουλεια που αποδεδειγμενα ειναι μισης μερας... ε μπορει να το αποδειξει
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 12:14, 31-01-07:

Μα πως θα ξέρει το δικαστήριο οτι ήταν δουλειά μιας μέρας;
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 12:17, 31-01-07:

Αν ήταν ένας τεμπελης στο δημόσιο καλά θα ήταν … αλλά τελευταία φορά που πήγα στην εφορία να βοηθήσω να περάσουν κάποια στοιχεία στην βάση δεδομένων(προσωπική χάρη έκανα ενός γνωστού μου προϊστάμενος εκεί) δούλευε μια κοπελίτσα και πληρωνόντουσαν 8. Δεν ξέρανε από πού ανοίγει το pc. Έτσι?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια