Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,240 μέλη και 2,424,086 μηνύματα σε 75,687 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 420 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ασκήσεις στην C

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 21:11, 16-11-09:

Εσωτερικό αστείο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefi

Περιβόητο Μέλος

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.

H nefi έγραψε: στις 22:17, 16-11-09:

Να γραφεί πρόγραμμα το οποίο θα δέχεται σαν είσοδο έναν ακέραιο αριθμό και θα εμφανίζει το αποτέλεσμα της διαίρεσης του αριθμού με το τελευταίο του ψηφίο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 22:25, 16-11-09:

"Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές παιδιά."
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 22:29, 16-11-09:

Το πρόβλημα εδώ είναι το :

y=x%10

(????)

scanf("%d",&x);
y=x%10;
result=x/y;
Παράθεση

nefi

Περιβόητο Μέλος

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.

H nefi έγραψε: στις 22:41, 16-11-09:

????:what:
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 22:54, 16-11-09:

Το υπόλοιπο της διαίρεσης ενός αριθμού με το 10, σου δίνει το τελευταίο ψηφίο του αριθμού.
Παρακαλώ
Παράθεση

Rania.

Διακεκριμένο μέλος

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε: στις 10:43, 17-11-09:

Ειναι οφ τοπικ αυτο το ποστ. Μην το διαγραψετε, ανοιχτε το σποιλερ οσοι θετε, απλα για να μην εκανα ξεχωριστο θρεντ..
Παράθεση

tebelis13

Περιβόητο Μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε: στις 11:24, 17-11-09:

Πες και ενα ευχαριστω σε αυτους που σε βοηθησαν εννοει
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,462 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 11:56, 17-11-09:

Nαι καλέ τόσες ασκήσεις έχεις βάλει
Παράθεση

harrym (Χάρης)

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O harrym έγραψε: στις 12:26, 17-11-09:

Rania αν και δεν έχω ιδέα από Pascal οπότε συντακτικά, δε ξέρω αν έχεις κάνει κάποιο λάθος..
το <> απ' ότι είδα είναι έτσι...
αλλά έχεις βάλει κανονική διαίρεση με το 10, ενώ θέλουμε μόνο το υπόλοιπο της διαίρεσης με το 10 (% στη c++).. νομίζω mod στην pascal?
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 12:45, 17-11-09:

Ορίστε μια δικιά μου σε 2+ γλώσσες (το ίδιο πρόγραμμα)
#include<stdlib.h> cat /*dev/null;echo"w="$1"%10;scale=4;"$1"/w"|bc; cat <<*/ /*dev/null | cat > /dev/null */ (char * number) { printf("%fn", ( atof(number)) / (atoi(number) % 10));} int main(int argc, char **argv){cat(argv[1]); return 0;} Όπως βλέπετε έχει σημασία και το πως παρουσιάζεις τον κώδικα, όχι μόνο το να τρέχει

Υ.Γ. Δυστυχώς για την δεύτερη γλώσσα, μόνο σε linux (και ότι άλλο έχει cat, bc και /dev/null). Αλλα δεν χρειάζεται compile
Παράθεση

Rania.

Διακεκριμένο μέλος

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε: στις 14:04, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από harrym
Rania αν και δεν έχω ιδέα από Pascal οπότε συντακτικά, δε ξέρω αν έχεις κάνει κάποιο λάθος..
το <> απ' ότι είδα είναι έτσι...
αλλά έχεις βάλει κανονική διαίρεση με το 10, ενώ θέλουμε μόνο το υπόλοιπο της διαίρεσης με το 10 (% στη c++).. νομίζω mod στην pascal?
Μωρε το υπολοιπο ειναι mod, oμως γιατι θελω το υπολοιπο της διαιρεσης? Διαιρω τον αριθμο με 10, παιρνω το τελευταιο ψηφιο του και με αυτο διαιρω παλι τον αρχικο αριθμο. Αυτο δεν ζηταει? Αυτο ζηταει.
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 14:19, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Μωρε το υπολοιπο ειναι mod, oμως γιατι θελω το υπολοιπο της διαιρεσης? Διαιρω τον αριθμο με 10, παιρνω το τελευταιο ψηφιο του και με αυτο διαιρω παλι τον αρχικο αριθμο. Αυτο δεν ζηταει? Αυτο ζηταει.
Διαίρεση διά 10 δεν μας δίνει το τελευταίο ψηφίο.
xmod10 (x%10) μας το δίνει
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 14:23, 17-11-09:

Το τελευταίο ψηφίο ενός αριθμού είναι το υπόλοιπο της διαίρεσης του με το 10.
π.χ. το τελευταίο ψηφίο του 12 είναι το 2. Το υπόλοιπο της διαίρεσης του 12 με το 10, είναι 2.
Εναλλακτικά μπορείς, αν οι τύποι μεταβλητών είναι ακέραιοι, να διαιρέσεις πρώτα και μετά να αφαιρέσεις από τον αρχικό αριθμό το αποτέλεσμα της διαίρεσης επί τον διαιρέτη.
12 / 10 = 1
12 - 1*10 = 2
Απο τον ορισμό της ακέραιας διαίρεσης με υπόλοιπο προκύπτουν και τα δυο
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 14:26, 17-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Το τελευταίο ψηφίο ενός αριθμού είναι το υπόλοιπο της διαίρεσης του με το 10.
π.χ. το τελευταίο ψηφίο του 12 είναι το 2. Το υπόλοιπο της διαίρεσης του 12 με το 10, είναι 2.
Εναλλακτικά μπορείς, αν οι τύποι μεταβλητών είναι ακέραιοι, να διαιρέσεις πρώτα και μετά να αφαιρέσεις από τον αρχικό αριθμό το αποτέλεσμα της διαίρεσης επί τον διαιρέτη.
12 / 10 = 1
12 - 1*10 = 2
Απο τον ορισμό της ακέραιας διαίρεσης με υπόλοιπο προκύπτουν και τα δυο
++. Βαριόμουν να το αναλύσω. xD Εύγε
Παράθεση

nefi

Περιβόητο Μέλος

H nefi έγραψε: στις 14:29, 17-11-09:

........
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 14:32, 17-11-09:

Έχουν γίνει τουλάχιστον 5 ποστ με τη λύση αυτής της άσκησης.
Παράθεση

nefi

Περιβόητο Μέλος

H nefi έγραψε: στις 14:33, 17-11-09:

οκ τωρα τ ειδα sorry
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε: στις 14:37, 17-11-09:

(περιμένω ποστ του Anarki: )

δεν κάνει τίποτα ^ 4
Παράθεση

Rania.

Διακεκριμένο μέλος

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε: στις 14:42, 17-11-09:

Αι καλααααα, δεν ξερω τι επαθα και μπλοκαρα ε.
Μην καθεστε να μου εξηγειτε mod και div, τα ξερω απλα κατι μπλοκαρε στον εγκεφαλικο εγκεφαλο.
Α, δευτερη ερωτηση!
Υπαρχει συναρτηση στην Pascal οπως η Α_Μ(χ) που κραταει ακεραιο μερος στη ΓΛΩΣΣΑ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις - Από katergaris
      Το θέμα έχει λάβει 2598 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-18 στις 10:15.
    • Απορίες/Ασκήσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση - Από active_F
      Το θέμα έχει λάβει 107 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σχολές-Τμήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-17 στις 19:08.
    • Συλλογή ασκήσεων και τεστ στην ΑΕΠΠ - Από Γιώργος
      Το θέμα έχει λάβει 196 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-10-14 στις 12:38.
    • Ασκήσεις στην Τριγωνομετρία - Από mostel
      Το θέμα έχει λάβει 52 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλγεβρα και Γεωμετρία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-07-12 στις 13:19.
    • [2007 - 2008] Ασκήσεις στην ΑΕΠΠ - Από Γιώργος
      Το θέμα έχει λάβει 132 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-09-08 στις 14:59.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα