Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών (ΠΑΔΑ)

Antonis.k.

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια,μήπως γνωρίζετε τι ακριβώς κάνει ένας δομικός μηχανικός και αν μπορείς να το σπουδάσεις χωρίς να γίνεις αρχιτέκτονας? Πάω Β' Λυκείου και γενικά ψάχνομαι ως προς το τι επάγγελμα θα ακολουθήσω.Και η αρχιτεκτονική δεν μου αρέσει γιατί δεν μου αρέσει να σχεδιάζω.Τέλος μπορείτε να μου προτείνετε ιδέες για επαγγέλματα που δεν αναφέρει το μηχανογραφικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν λέγεται δομικός μηχανικός...εννοείς μάλλον το μηχανικό πολιτικών δομικών έργων (γνωστος και ως πολιτικός μηχανικός τεχνολογικής εκπαίδευσης) που είναι το αντίστοιχο του πολυτεχνικού Πολιτικού Μηχανικού σε ΤΕΙ...δεν έχει σχέση με τον αρχιτέκτονα, έχει σχέση με τον ΠΜ. Επαγγελματικά κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά με έναν Πολιτικό Μηχανικό, τουλάχιστον σε επίπεδο μεσαίας ιδιωτικής επιχείρησης ή εργολαβίας, πλην του ότι τυπικά δικαιούται 200 ευρώ λιγότερα από τον Πολιτικό Μηχανικό κι έχει υπογραφή αρκετά περιορισμένου εύρους, η οποία ομως με προυπηρεσία μπορεί να επεκταθεί. Δε νομίζω, όμως, οτι μπορεί να ισοτιμηθεί με την υπογραφή του ΠΜ. Αν βρίσκεις δύσκολο το να εισαχθείς σε πολυτεχνική σχολή για να γίνεις ΠΜ, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα...Τουλάχιστον αν μιλάμε για το ΤΕΙ Πειραιά. Πάντως για ΤΕΙ δεν έχει καθόλου χαμηλή βάση, μην επαναπαυτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.k.

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.Μήπως γνωρίζεις την βάση του Π.Μ. στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ)?
Εσύ σε ποιά σχολή είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γεια,μήπως γνωρίζετε τι ακριβώς κάνει ένας δομικός μηχανικός και αν μπορείς να το σπουδάσεις χωρίς να γίνεις αρχιτέκτονας? Πάω Β' Λυκείου και γενικά ψάχνομαι ως προς το τι επάγγελμα θα ακολουθήσω.Και η αρχιτεκτονική δεν μου αρέσει γιατί δεν μου αρέσει να σχεδιάζω.Τέλος μπορείτε να μου προτείνετε ιδέες για επαγγέλματα που δεν αναφέρει το μηχανογραφικό?

Εσύ τι ακριβώς πιστεύεις ότι θα γούσταρες να κάνεις στη ζωή σου?

Τις βάσεις τις βρίσκεις με ένα googleάρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.Μήπως γνωρίζεις την βάση του Π.Μ. στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ)?
Εσύ σε ποιά σχολή είσαι?

Εγώ είμαι στο τμήμα Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών...
Η βάση των ΠΜ στο ΕΜΠ φέτος είχε γύρω στα 19300 μόρια. 19307 αν θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.k.

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εσύ τι ακριβώς πιστεύεις ότι θα γούσταρες να κάνεις στη ζωή σου?

Τις βάσεις τις βρίσκεις με ένα googleάρισμα.
Λατρεύω την φιλοσοφία αλλά το θέμα είναι ότι 1ον.εγώ είμαι τεχνολογική κατ.(δεν μου αρέσουν τα αρχαία για αυτό)2ον.Δεν θέλω να γίνω φιλόλογος........
Επίσης ενδιαφέρομαι και για κινηματογράφο Θεσσαλονίκης αλλά απλά ενδιαφέρομαι
Και τέλος απλά ψάχνω γενικά διάφορα επαγγέλματα μπας και βρω κάτι που να με ενδιαφέρει και έχει επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Λατρεύω την φιλοσοφία αλλά το θέμα είναι ότι 1ον.εγώ είμαι τεχνολογική κατ.(δεν μου αρέσουν τα αρχαία για αυτό)2ον.Δεν θέλω να γίνω φιλόλογος........
Επίσης ενδιαφέρομαι και για κινηματογράφο Θεσσαλονίκης αλλά απλά ενδιαφέρομαι
Και τέλος απλά ψάχνω γενικά διάφορα επαγγέλματα μπας και βρω κάτι που να με ενδιαφέρει και έχει επαγγελματική αποκατάσταση.

Μάλιστα... Με τον ΠΜ και τα συναφή δν βρίσκω άμεση σύνδεση με τα ενδιαφέροντα που λες, αλλά για να ρωτάς κάτι θα ξέρεις.
Αν σου αρέσει η φιλοσοφία ίσως να σ' άρεσε η αρχιτεκτονική, και μάλιστα το επάγγελμα του θεωρητικού αρχιτεκτονικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.k.

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μάλιστα... Με τον ΠΜ και τα συναφή δν βρίσκω άμεση σύνδεση με τα ενδιαφέροντα που λες, αλλά για να ρωτάς κάτι θα ξέρεις.
Αν σου αρέσει η φιλοσοφία ίσως να σ' άρεσε η αρχιτεκτονική, και μάλιστα το επάγγελμα του θεωρητικού αρχιτεκτονικής.
Μπορείς με λίγα λόγια να μου πεις τι ακριβώς κάνει ο θεωρητικός αρχιτεκτονικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ουπς!!! το ξέχασα αυτό το τόπικ, sorry φίλε!

Ο θεωρητικός αρχιτεκτονικής είναι κι αυτός αρχιτέκτονας-δεν βγαίνει από άλλη σχολή.
Ασχολείται κυρίως με θεωρητικές αναλύσεις και προτείνει μοντέλα και λύσεις σε συνθετικά ζητήματα. Πολλοί επίσης ασχολούνται και με την ιστορία της αρχιτεκτονικής, μελετούν το παρελθόν και προσφέρουν πολύ χρήσιμο ερευνητικό υλικό γενικά.

Αν ακολουθήσεις μια τέτοια κατεύθυνση μπορείς να στραφείς προς την ακαδημαϊκή κοινότητα για επαγγελματική αποκατάσταση και να γίνεις καθηγητής θεωρίας/ιστορίας αρχιτεκτονικής. Βέβαια το πιο πιθανό είναι ότι θα ασκείς και το επάγγελμα του αρχιτέκτονα σε ότι αφορά το συνθετικό κομμάτι, καθώς είναι βασικό κομμάτι του επαγγέλματος, αλλά επικεντρώνεσαι στο θεωρητικό κομμάτι.

Επίσης δες εδώ πχ τί έκανε ο τύπος που σχεδίασε το νέο Μουσείο Ακρόπολης (60s & 70s). (αν και το συγκεκριμένο δεν τον προτείνω ως πρότυπο από πλευράς αρχιτεκτονικής, απλά δες την πορεία του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.k.

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ουπς!!! το ξέχασα αυτό το τόπικ, sorry φίλε!

Ο θεωρητικός αρχιτεκτονικής είναι κι αυτός αρχιτέκτονας-δεν βγαίνει από άλλη σχολή.
Ασχολείται κυρίως με θεωρητικές αναλύσεις και προτείνει μοντέλα και λύσεις σε συνθετικά ζητήματα. Πολλοί επίσης ασχολούνται και με την ιστορία της αρχιτεκτονικής, μελετούν το παρελθόν και προσφέρουν πολύ χρήσιμο ερευνητικό υλικό γενικά.

Αν ακολουθήσεις μια τέτοια κατεύθυνση μπορείς να στραφείς προς την ακαδημαϊκή κοινότητα για επαγγελματική αποκατάσταση και να γίνεις καθηγητής θεωρίας/ιστορίας αρχιτεκτονικής. Βέβαια το πιο πιθανό είναι ότι θα ασκείς και το επάγγελμα του αρχιτέκτονα σε ότι αφορά το συνθετικό κομμάτι, καθώς είναι βασικό κομμάτι του επαγγέλματος, αλλά επικεντρώνεσαι στο θεωρητικό κομμάτι.

Επίσης δες εδώ πχ τί έκανε ο τύπος που σχεδίασε το νέο Μουσείο Ακρόπολης (60s & 70s). (αν και το συγκεκριμένο δεν τον προτείνω ως πρότυπο από πλευράς αρχιτεκτονικής, απλά δες την πορεία του)
Πιστεύεις ότι θα έχω πρόβλημα με το σχέδιο?Το λέω γιατί Γιατί θα έπρεπε είδη να είχα ξεκινήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι θα έχω πρόβλημα με το σχέδιο?Το λέω γιατί Γιατί θα έπρεπε είδη να είχα ξεκινήσει...

Θα ήταν καλό, αλλά ποτέ δεν είναι αργά, μπορεί να γραφτεί κανείς σε οποιαδήποτε περίοδο της χρονιάς.
Αν έχεις κάποια έφεση θα σε βοηθήσει, αν δεν έχεις πάλι αυτό δεν αποτελεί απαραίτητα πρόβλημα, πολλοί το κατακτούν με εξάσκηση.
Ούτως ή άλλως, πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι που εξετάζονται στο σχέδιο δεν είχαν προηγουμένως καθόλου (ή τουλάχιστον όχι ευχάριστη) επαφή.
Και αυτά ισχύουν κυρίως για το ελεύθερο σχέδιο, γιατί το γραμμικό λίγο-πολύ δεν το έχει ξανααντιμετωπίσει κανείς. Είναι κάτι καινούριο που το μαθαίνεις στο φροντιστήριο. Μόνο κάποια παιδιά που έχουν γονείς στο επάγγελμα ίσως έχουν μια πρώτη ιδέα περί τίνος πρόκειται, όχι ότι αυτό τους βοηθάει πάντα απαραίτητα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nephthys

Νεοφερμένος

Η Nephthys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αν έχεις κάποια έφεση θα σε βοηθήσει, αν δεν έχεις πάλι αυτό δεν αποτελεί απαραίτητα πρόβλημα, πολλοί το κατακτούν με εξάσκηση.
Ούτως ή άλλως, πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι που εξετάζονται στο σχέδιο δεν είχαν προηγουμένως καθόλου (ή τουλάχιστον όχι ευχάριστη) επαφή.
Και αυτά ισχύουν κυρίως για το ελεύθερο σχέδιο, γιατί το γραμμικό λίγο-πολύ δεν το έχει ξανααντιμετωπίσει κανείς. Είναι κάτι καινούριο που το μαθαίνεις στο φροντιστήριο. Μόνο κάποια παιδιά που έχουν γονείς στο επάγγελμα ίσως έχουν μια πρώτη ιδέα περί τίνος πρόκειται, όχι ότι αυτό τους βοηθάει πάντα απαραίτητα... :P
Πάντως αφού λέει ότι δεν του αρέσει να σχεδιάζει εγώ θα πρότεινα να μην ασχοληθεί με αρχιτεκτονική γιατί όσο να ναι και το σχέδιο είναι "παλούκι", όχι μόνο για να μπείς στην σχολή αλλά και μετά, για όσο καιρό γίνεται στο χέρι δλδ... Εννοώ πως αν δεν του αρέσει θα ζοριστεί με αυτό... :P Αλλά πάλι αν ασχοληθεί μπορεί και να του αρέσει στο τέλος!

Πάντως όντως δεν σημαίνει κάτι οτι δεν έχεις αρχίσει σχέδιο, αν το θέλεις προλαβαίνεις γιατί συνήθως δημιουργούνται και καινούργια τμήματα μετά τα Χριστούγεννα. Πολλά άτομα αρχίζουν και στην 3η λυκείου και τα πάνε μια χαρά στις εξετάσεις.;)
Αλλά όσον αφορά την αρχιτεκτονική να πούμε ότι θέλει και πολλά λεφτά, έτσι; Και για προετοιμασία και μέσα στην σχολή μετά. Πληροφοριακά!:P

Στην δομικών έργων (για το τει) κάνουν πάντως σχέδιο και στο χέρι τουλάχιστον στην αρχή. Όπως και στους ΠΜ και γενικά σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές. Μετά πέφτει autocad κλπ οπότε αλλάζει το πράγμα.

Πάντως νομίζω δύσκολα να βρείς σχολή από τεχνολογική που να είναι πιο "θεωρητική" αφού είπες πως σου αρέσει η φιλοσοφία κλπ.
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν παιδαγωγικά και τέτοια που έχουν θεωρητικά μαθήματα, με ψυχολογίες κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πάντως αφού λέει ότι δεν του αρέσει να σχεδιάζει εγώ θα πρότεινα να μην ασχοληθεί με αρχιτεκτονική γιατί όσο να ναι και το σχέδιο είναι "παλούκι", όχι μόνο για να μπείς στην σχολή αλλά και μετά, για όσο καιρό γίνεται στο χέρι δλδ... Εννοώ πως αν δεν του αρέσει θα ζοριστεί με αυτό... :P Αλλά πάλι αν ασχοληθεί μπορεί και να του αρέσει στο τέλος!

Πάντως όντως δεν σημαίνει κάτι οτι δεν έχεις αρχίσει σχέδιο, αν το θέλεις προλαβαίνεις γιατί συνήθως δημιουργούνται και καινούργια τμήματα μετά τα Χριστούγεννα. Πολλά άτομα αρχίζουν και στην 3η λυκείου και τα πάνε μια χαρά στις εξετάσεις.;)
Αλλά όσον αφορά την αρχιτεκτονική να πούμε ότι θέλει και πολλά λεφτά, έτσι; Και για προετοιμασία και μέσα στην σχολή μετά. Πληροφοριακά!:P

Στην δομικών έργων (για το τει) κάνουν πάντως σχέδιο και στο χέρι τουλάχιστον στην αρχή. Όπως και στους ΠΜ και γενικά σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές. Μετά πέφτει autocad κλπ οπότε αλλάζει το πράγμα.

Πάντως νομίζω δύσκολα να βρείς σχολή από τεχνολογική που να είναι πιο "θεωρητική" αφού είπες πως σου αρέσει η φιλοσοφία κλπ.
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν παιδαγωγικά και τέτοια που έχουν θεωρητικά μαθήματα, με ψυχολογίες κλπ...

Επειδή του αρέσει η φιλοσοφία του το πρότεινα, αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Το σχέδιο είναι κάτι που μπορεί να το ξεπεράσει. Ούτως ή άλλως, πιο πολύ με το γραμμικό σχέδιο θα ασχοληθεί στη σχολή (όπως και στους άλλους μηχανικούς), κι αυτό είναι ένα αντικείμενο που δεν θα το μάθει αν δεν πάει φροντιστήριο.
Καλό θα ήταν να το δοκιμάσει πάντως το σχέδιο, κι αν δει ότι δεν το παλεύει, το αφήνει. It's worth it to give it a try... ;)
Φιλόλογος πάντως δήλωσε ότι δεν θέλει να γίνει, οπότε το παιδαγωγικό...:hmm:

Και όντως τα έξοδα είναι κάπως...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά τι θα πει "θεωρητικός Αρχιτεκτονάς"? Μιλάμε αν κατάλαβα καλά για Διπλωματούχο Αρχιτέκτονα Μηχανικό. Προφανώς ο καθένας μπορεί να μην αχοληθεί άμεσα με την Επιστήμη που επιλέγει, και να κάνει έρευνα πάνω στην ιστορία της, αυτό όμως γίνεται σε προσωπικό επίπεδο. Δεν έχε σχέση ούτε με το αντικείμενο σπουδών του Αρχ/Μηχ, ούτε άμεσα με το Επιστημονικό του πεδίο. Και Ιατρική θα μπορούσε να τελειώσει κάποιος και να ασχοληθεί με την ιστορικη εξέλιξη της Ιατρικής σε θεωρητικό επίπεδο. Επίσης, θα μπορούσε να μην είχε καν τελειώσει κάποιο Τμήμα ΑΕΙ και να ασχολούνταν με το παραπάνω. Αν και δε βλέπω με ποιον τρόπο κάτι τέτοιο θα τον εξασφάλιζε οικονομικά.
Ειδικά οι Τεχνολογικές Επιστήμες, και ακόμα πιο ειδικά ο κλάδος του Μηχανικού, είναι η πιο απομακρυσμένες από τις Θεωρητικές Επιστήμες.
Μην το μπερδεύετε το παιδί. Θα νομίζει ότι υπάρχει κλάδος "θεωρητικός Αρχιτέκτονας". Συμβουλή μου είναι, μακρυά από κάποιο Επιστημονικό Πεδίο που δε σε ενδιαφέρει. Σε καμία περίπτωση να μη σε στείλουν τα μόρια που θα βγάλεις στις εξετάσεις, σε μια Σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Νομίζω πως ξεκάθαρα είπα από την αρχή ότι μιλάω για φοίτηση στη σχολή αρχιτεκτόνων μηχανικών. Δεν θέλω να μπερδέψω κανέναν ούτε να δημιουργήσω ψεύτικες εντυπώσεις.
Αυτό που περιγράφεις για την ενασχόληση με το θεωρητικό κομμάτι της αρχιτεκτονικής δεν ισχύει.
1. Έχει μια χαρά σχέση με το αντικείμενο σπουδών του αρχιτέκτονα
2. Ό,τι κατεύθυνση και να επιλέξεις στη ζωή σου σε προσωπικό επίπεδο θα ασχοληθείς αρχικά, και δεν σου απαγορεύει κανείς να συμμετέχεις σε μια ομάδα μελέτης.
3. Ο κλάδος εμπεριέχει/απαιτεί ούτως ή άλλως γνώσεις φιλοσοφίας που είπε ότι του αρέσει. Πόσο μάλλον εάν ασχοληθεί με το πιο θεωρητικό κομμάτι.
4. Η θεωρία και ιστορία της αρχιτεκτονικής είναι κάτι πολύ παραπάνω από την ιστορική καταγραφή και μελέτη της πορείας μιας επιστήμης.
5. Θα μπορούσε να μην έχει τελειώσει και σχολή γενικότερα και να ασχοληθεί με την αρχιτεκτονική (κυρίως στο εξωτερικό), μην κοιτάς να υποβαθμίσεις μια θεωρητική μελέτη.
και
6. Από πότε η φιλοσοφία κατατάσσεται στις θεωρητικές επιστήμες? Καθαρά θετική επιστήμη είναι, γι αυτό άλλωστε αναπτύχθηκε και παράλληλα με τα μαθηματικά. Και από πότε η αρχιτεκτονική ανήκει καθαρά στον τεχνολογικό κλάδο?

Γιατί ο άνθρωπος να περιοριστεί σε αυτό που θα κάνει στη ζωή του από τα μαθήματα που κάνει στο λύκειο? Γιατί να μην έχει και τη δυνατότητα να αποφασίσει με βάση αυτά που του αρέσουν γενικότερα?


Και επιτέλους ας σταματήσουν οι τεχνολογικάριοι και θετικάριοι να φρίττουν μόλις ακούν τις λέξεις θεωρία/θεωρητικός-ή-ό/φιλοσοφία!
Ούτε είναι τόσο 'μακριά' όσο νομίζουμε, έχουν ούτε παντού το ίδιο νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
@garch

Εξακολουθώ να μη βλέπω καμία απολύτως σχέση μεταξύ Θεωρητικών Επιστημών και του κλάδου των Μηχανικών. Είναι εντελώς αντιδιαμετρικοί τομείς. Ίσως οι Αρχιτέκτονες να είναι όντως εξέρεση, γιατί τώρα που το σκέφτομαι, η συγκεκριμένη ειδικότητα είναι κάπως ιδιαίτερη περίπτωση και απαιτεί γνώση ιστορίας και άλλων βάσεων θεωρίας. Αυτό όμως ισχύει μόνο για την ειδικότητα των Αρχιτεκτόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κρίτων93

Νεοφερμένος

Ο Κρίτων93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω περάσει στο τμήμα Π.Δ.Ε του ΤΕΙ Σερρών και επειδή δεν ήταν και από τις πρώτες μου επιλογές , δεν το είχα ψάξει και τόσο καλά.. Μπορεί κανείς να μου πεί τι επαγγελματικά δικαιώματα έχει ένας απόφοιτος του Π.Δ.Ε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μπορει καποιος με απλα λογια ν ξεκαθαρισει το αντικειμενο της σχολης αυτης?Και τι βγαινεις ρ αδερφε :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki pde

Νεοφερμένος

Η ioannaki pde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορει καποιος με απλα λογια ν ξεκαθαρισει το αντικειμενο της σχολης αυτης?Και τι βγαινεις ρ αδερφε :Ρ
Επειδή είμαι Δομικός, στο 9ο εξάμηνο στο Τει του Πειραιά και μου μένουν ακόμα 4 μαθήματα για να τελειώσω, άσε με να σου εξηγήσω πιο αναλυτικά. Ένας απόφοιτος του ΠΔΕ έχει δικαίωμα να κάνει τοπογραφική, αρχιτεκτονική και στατική μελέτη ενός κτιρίου το οποίο είναι μέχρι 2 ορόφους το πολύ ή 3 ορόφους αν το ισόγειό σου είναι πιλοτή (1ος όροφος θεωρείται το ισόγειο και 2ος ο πρώτος που λέμε). Μπορείς να τραβήξεις όσα υπόγεια θες αρκεί να γίνεται. Εντελώς μεταξύ μας όμως, άμα βρεις κάποιον ΠΜ να σου υπογράφει, μπορείς να φτιάξεις μέχρι και πολυκατοικία! Γενικά η διαφορά με τους ΠΜ είναι ότι εμείς δεν κάνουμε τόσο αναλυτικά καποια πράγματα τις στατικής (πχ εως τώρα στη σχολή μου δεν συνάντησα πουθενά καμία άσκηση για "παραμόρφωση του φορέα λόγω θερμότητας") το οποίο όμως εξισοροπείται με τα "αρχιτεκτονικά" που κάνουμε. Εν ολίγης, σκέψου ότι από το τμήμα των ΠΔΕ βγαίνεις ένας ΠΜ κομμένος και ραμένος για τις απαιτήσεις της επαρχίας!

υγ: για το "τοπογραφική μελέτη" δεν παίρνω όρκο ότι ισχύει ακόμα. μέχρι όμως πριν δύο χρόνια ίσχυε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top