Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,222 μέλη και 2,423,243 μηνύματα σε 75,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 443 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ασκησούλες δικής μας εμπνεύσεως!

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 05:14, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μια ιδέα για τη δεύτερη: 0^(x-y)=0
Congratulations!

Βασικά εγώ είχα σκεφτεί (χ-ψ)^0 = 0.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,464 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 05:19, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Congratulations!

Thanks! Eίχα κολλήσει και επι τόση ώρα δεν δούλευα και ασχολιόμουν με αυτό Μέχρι και ολοκληρώματα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω Μη βάλεις άλλη, θα με κάψεις

Πάντως νομίζω οτι η λύση σου δεν είναι σωστή αν και μάλλον έκανες τυπογραφικό λάθος... 0^0 είναι απροσδιόριστη μορφή και κάθε άλλος αριθμός με εκθέτη 0 δίνει 1. Θα ήταν σωστή αν έγραφες (x-y)^0 = 1.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 05:24, 30-07-07:

Thanks! Eίχα κολλήσει και επι τόση ώρα δεν δούλευα και ασχολιόμουν με αυτό Μέχρι και ολοκληρώματα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω Μη βάλεις άλλη, θα με κάψεις

Πάντως νομίζω οτι η λύση σου δεν είναι σωστή αν και μάλλον έκανες τυπογραφικό λάθος... 0^0 είναι απροσδιόριστη μορφή και κάθε άλλος αριθμός με εκθέτη 0 δίνει 1. Θα ήταν σωστή αν έγραφες (x-y)^0 = 1.
Στραβώθηκα ο άνθρωπος! Φυσικά και εννοούσα =1

Προλαβαίνω να το διορθώσουμε και εσύ να γράψεις συγχαρητήρια κλπ;
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 21:37, 30-07-07:

Μία ασκησούλα από μετρικούς χώρους. Nα βρεθούν δύο υποσύνολα Α,Β ενός μετρικού χώρου Χ (όποιου θέλετε), τ.ω. Α,Β να είναι ξένα μεταξύ τους, κλειστά και με απόσταση 0. (Δεν είναι δική μου, αλλά μου φάνηκε ψαγμένη κ είπα να την μοιραστούμε).
Eπίσης ρίξτε μια ματιά στο "ενδιαφέροντα μαθηματικά προβλήματα...".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ : 31-07-07 στις 01:17.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 15:32, 31-07-07:

Παλιότερα υπήρχε ρίζα στους μιγαδικούς και μάλιστα το i οριζόταν ως η ρίζα του -1. Μετά κάτι πυροβολημένοι κομπλεξικοί το απαγόρευσαν.
Οι μιγαδικοί ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ απο την ανάγκη να βρίσκουμε αρνητικές ρίζες!
Είναι ρατσιστές. Λευτεριά στο Ρίζα(2).

[Εννοείς (χ-ψ)^0 = 1, σωστά;]
Εγώ διαφωνώ. Γιατί; Γιατί μπορεί να μην ορίζεται η σχέση. Και δεν έχει νόημα να λες κάτι το οποίο... δεν ορίζεται. Σαν να λες "όλοι οι σκύλοι στο φεγγάρι είναι πεκινουά".

Αν πει κανείς "θα πάρω περιορισμούς" και πάλι λάθος. Γιατί έτσι "αναγκάζεις" τους x, y να πληρούν μία συνθήκη, την οποία δεν έχουν κατ' ανάγκην, πχ οι: (x,y)=(5,5).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-08-07 στις 15:31. Αιτία: Διόρθωση (x,y) στην τελευταία παράγραφο.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,586 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 21:37, 31-07-07:

Nα βρεθούν δύο υποσύνολα Α,Β ενός μετρικού χώρου Χ (όποιου θέλετε), τ.ω. Α,Β να είναι ξένα μεταξύ τους, κλειστά και με απόσταση 0.
To γράφημα της 1/χ, χ>=1 και η ημιευθεία Οχ. Τι μου θύμισες...

Δεν υπάρχουν ανισότητες στους μιγαδικούς
Ποιός στο είπε;
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 01:37, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
[Εννοείς (χ-ψ)^0 = 1, σωστά;]
Εγώ διαφωνώ. Γιατί; Γιατί μπορεί να μην ορίζεται η σχέση. Και δεν έχει νόημα να λες κάτι το οποίο... δεν ορίζεται. Σαν να λες "όλοι οι σκύλοι στο φεγγάρι είναι πεκινουά".
Μα, για να το γράφεις, εννοείς αυτά για τα οποία ορίζεται.
π.χ. Όταν γράφεις χ+ψ εννοείς πως τα χ,ψ είναι αριθμοί. Αν είναι σύνολα συνόλων υποσυνόλων του πληθυσμού της γης , προφανώς δεν έχει νόημα (εκτός αν ορίσεις τί θα σημαίνει στην περίπτωση εκείνη το σύμβολο "+").
Το "όλοι οι σκυλοι στο φεγγάρι είναι πεκινουά" γιατί δεν ορίζεται; Ξέρουμε τί εννοούμε "φεγγάρι". Ξέρουμε πως, είτε στο φεγάρι εχει σκύλους, είτε όχι. Ξερουμε τί σημαίνει η έκφραση "ο σκύλος είναι πεκινουά". Ξέρουμε πως είτε όλοι οι σκύλοι απο ένα δοθέν σύνολο θα είναι πεκινουά, είτε ένας τουλάχιστον δεν θα είναι. Χτίζουμε λοιπόν μια χαρά την αληθοτιμή της πρότασης που έδωσες.
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 01:48, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
To γράφημα της 1/χ, χ>=1 και η ημιευθεία Οχ. Τι μου θύμισες...

Ποιός στο είπε;
Well done!
Προφανώς εννοούσε πως "δεν υπάρχει διάταξη στους μιγαδικούς, η οποία να είναι συμβιβαστή με την συνηθισμένη διάταξη στους πραγματικούς".
Μία ασκησούλα που μου'ρθε (ελπίζω να ειναι σωστή): Ν.δ.ο. το πλήθος των διατάξεων (σχέσεων διάταξης) ενός συνόλου είναι περιττός αριθμός (εννοοείται "αν είναι πεπερασμένο").
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 14:53, 01-08-07:

Μα, για να το γράφεις, εννοείς αυτά για τα οποία ορίζεται.
π.χ. Όταν γράφεις χ+ψ εννοείς πως τα χ,ψ είναι αριθμοί. Αν είναι σύνολα συνόλων υποσυνόλων του πληθυσμού της γης , προφανώς δεν έχει νόημα (εκτός αν ορίσεις τί θα σημαίνει στην περίπτωση εκείνη το σύμβολο "+").
Το "όλοι οι σκυλοι στο φεγγάρι είναι πεκινουά" γιατί δεν ορίζεται; Ξέρουμε τί εννοούμε "φεγγάρι". Ξέρουμε πως, είτε στο φεγάρι εχει σκύλους, είτε όχι. Ξερουμε τί σημαίνει η έκφραση "ο σκύλος είναι πεκινουά". Ξέρουμε πως είτε όλοι οι σκύλοι απο ένα δοθέν σύνολο θα είναι πεκινουά, είτε ένας τουλάχιστον δεν θα είναι. Χτίζουμε λοιπόν μια χαρά την αληθοτιμή της πρότασης που έδωσες.
Έχουμε δύο προτάσεις, έτσι;

(1): x###8800;y
(2): (x-y)^0 = 1

Από την (1) όντως συνεπάγεται η (2). Αλλά από την (2) δεν συνεπάγεται η (1).

Έστω:
(x-y)^0 = 1 => (χ###8800;y)
Τότε:
(χ=y) => (x-y)^0 ###8800; 1 [αντιθετοαντιστροφή]

Που προφανώς δεν έχει νόημα π.χ για x=y, γιατί το πρώτο μέλος ορίζεται (με τιμή ΑΛΗΘΗΣ), ενώ το δεύτερο μέλος δεν ορίζεται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-08-07 στις 15:34. Αιτία: Λάθος εκφώνηση βρε!!!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,464 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 15:13, 01-08-07:

Τι λες παιδάκι μου; Ισοδύναμη της x###8800;y ψάχνουμε, όχι της x>y.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 15:33, 01-08-07:

Τι λες παιδάκι μου; Ισοδύναμη της x###8800;y ψάχνουμε, όχι της x>y.
Α, ναι;
Οκ, το διόρθωσα.

Και πάλι όμως, έτσι είναι.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 17:42, 01-08-07:

Έστω:
Τότε:
Μα ισχύει η αντιθετοαντίστροφη. Αφού όταν x=y δεν ορίζεται, τότε δεν κάνει και 1.
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 23:02, 01-08-07:

Έχουμε δύο προτάσεις, έτσι;

(1): x###8800;y
(2): (x-y)^0 = 1

Από την (1) όντως συνεπάγεται η (2). Αλλά από την (2) δεν συνεπάγεται η (1).

Έστω:
Τότε:

Που προφανώς δεν έχει νόημα π.χ για x=y, γιατί το πρώτο μέλος ορίζεται (με τιμή ΑΛΗΘΗΣ), ενώ το δεύτερο μέλος δεν ορίζεται.
Καλησπέρα Giorgos.
Νομίζω πως πέφτεις στο ολίσθημα για το οποίο με κατηγόρησες. ΕΣΥ γράφεις πράγματα τα οποία δεν ορίζονται. Αυτό έκανες και με την αντιθετοαντιστροφή και βγήκε μουσακάς.

Michelle, πες του κι άλλα
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,586 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 00:10, 02-08-07:

Να μία: Αν ο (νχν) πίνακας Α είναι αντιστρέψιμος, τότε για τυχαίο (νχν) πίνακα Β, ο Α+λΒ είναι αντιστρέψιμος - με την εξαίρεση το πολύ ν τιμών λ.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 00:11, 02-08-07:

Μα ισχύει η αντιθετοαντίστροφη. Αφού όταν x=y δεν ορίζεται, τότε δεν κάνει και 1.
Μα δεν μπορούμε να γράψουμε την πρόταση (x-y)^0 ###8800; 1 γιατί δεν ορίζεται.

Δεν είναι ούτε αληθής ούτε ψευδής. Αν ήταν αληθής θα έκανε κάποια άλλη τιμή.

Ή χάνω κάποιο επεισόδιο;
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 01:05, 02-08-07:

Σε κάθε σύνολο (με τουλάχιστον δύο στοιχεία για να μην μπλέξουμε με μ@λ@kieS) μπορούν να οριστούν άπειρες μετρικές.

Υπάρχει ένας τρόπος ψιλο-τσατσέ που βγάζει συνεχές άπειρο κ ένας κυριλέ που όμως βγάζει αριθμήσιμο .

Άλλη: Να βρεθεί μετρικός χώρος, με πεδίο ορισμού τον οποίο, κάθε συνάρτηση είναι συνεχής.

Ψιλοφιλοσοφικό: Το αόριστο ή το ορισμένο ολοκλήρωμα είναι συνάρτηση; (αν υπάρχει, Ο.Κ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ : 02-08-07 στις 01:17.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε: στις 01:15, 02-08-07:

Mήπως το ξεφτιλίσατε λίγο λέει;
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 01:23, 02-08-07:

Mήπως το ξεφτιλίσατε λίγο λέει;
Αυτό στη γλώσσα του Ρεμπεσκέ σημαίνει "προφανείς λύσεις". Δεν λύνεις και τα προβλήματα στρατηγικής στο... πως το λενε... "ενδιαφέροντα προβλήματα για δέσιμο";
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 17:25, 02-08-07:

Ψιλοφιλοσοφικό: Το αόριστο ή το ορισμένο ολοκλήρωμα είναι συνάρτηση; (αν υπάρχει, Ο.Κ
Το αόριστο είναι σύμβολο συναρτήσεων.
Το ορισμένο είναι άλλοτε συνάρτηση κι άλλοτε αριθμός (άρα σταθερή συνάρτηση).
Μάλιστα το σύμβολο του ολοκληρώματος είχε αποδοθεί στο ορισμένο και το αόριστο το πήρε τιμής ένεκεν.
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 21:29, 02-08-07:

Να μία: Αν ο (νχν) πίνακας Α είναι αντιστρέψιμος, τότε για τυχαίο (νχν) πίνακα Β, ο Α+λΒ είναι αντιστρέψιμος - με την εξαίρεση το πολύ ν τιμών λ.
Πολυώνυμο ν-βαθμού μυρίζει ... αλλά πώς;;;

Mήπως: Για να μην είναι ο Α+λΒ αντιστρέψιμος, θα πρέπει η ορίζουσαά του να είναι 0. Όμως η ορίζουσα θα είναι πολώνυμο βαθμού το πολύ ν. Άρα το πολύ για ν το πλήθος τιμές, δεν αντιστρέφεται.

Γιώργο, μάλλον εννοείς "σύνολο" συναρτήσεων και όχι "σύμβολο".

Πότε το ορισμένο ολοκλήρωμα είναι συνάρτηση; Δεν νομίζω να γίνεται ποτέ. Αν υπάρχει είναι αριθμός. Άρα, κανενα από τα δύο δεν είναι συνάρτηση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ : 02-08-07 στις 23:34.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια