Πληροφορίες, ερωτήσεις και απορίες για το format

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μου σπάσανε τα νευρααααα, θα σπάσω το pc δεν πάει άλλο.. Ρε παιδιά βοηθήστε και εμένα τον φτωχό..
Απο το πρωί ψάχνω σε διάφορα forum και βρίσκω ένα τσουβάλι ανθρώπους που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τους δίνει μία ξεκαθαρη απάντηση και όλοι κάνουν τους έξυπνους και απο πάνω..
Για να ακριβολογώ.. πάω να κάνω ένα format. Έχω σε cd περασμένα τα windows xp sp3 και ενώ όλα πάνε καλά μου βγάζει τούτο:

Using DPMS DOS protected mode service
Cache size 7670KB (XMS)
minimum cache size 1024KB
Write through drives : A B

current options

\MLX - Program is loaded into conventional and xms memory using DPMS

\BL=16- lookahead buffer is in conventional memory, size in KB

\Lead=ON- lend memory to other apps = 6646 kb available

\delay=off write delay is disabled, caching is write through


caldera DR-DOS 7.03
copyright(C) 1976, 1998 caldera inc. All rights reserved
{DR-DOS] A:\>

τι εντολή να δώσω ρε παιδιά;δεν έχω ιδέα, τι μπορεί να είναι αυτό?
Κοντεύω να σκάσω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρον για κάθε συμβουλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί κάνεις έτσι format; Κάνε από το CD των windows έτσι ώστε να έχεις και την επιλογή του NTFS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί κάνεις έτσι format; Κάνε από το CD των windows έτσι ώστε να έχεις και την επιλογή του NTFS

Το οποίο είναι;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Γιατί κάνεις έτσι format; Κάνε από το CD των windows έτσι ώστε να έχεις και την επιλογή του NTFS

Exposed, κατέβασα τα windows xp sp3 οπως προείπα, έκανα burn το iso file που είχε και έβαλα να κάνει απο τα bios boot απο το cd.. ε μόλις το κάνει boot μου βγάζει αυτό.. έχω αφήσει το pc εδώ και 4 ώρες σε αυτό το σημείο και ψάχνω μανιωδώς όλα τα forum και ενώ βρίσκω συνέχεια παιδιά με το ίδιο πρόβλημα κανένας χριστιάνος δεν απαντάει αυτό που ρωτάνε...

Τι έννοεις να κάνω format απο το cd των windows?(το κανονικό δεν το έχω εξού και ότι το κατέβασα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Το οποίο είναι;;)

New Texnologie File System(NTFS).. είναι η καλύτερη πλέον επιλογή για διαμόρφωση δίσκων, σε σχέση με το ξεπερασμένο fat32 όπου δεν σου επέτρεπε να μεταφέρεις αρχεία μεγαλύτερα απο 4 περίπου giga
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βάλε το cd των Windows XP και bootάρε από αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Κάλεσε ειδικό..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Σιγά μην κάτσει να πληρώνει για μισή ώρα δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ariadni.zer

Νεοφερμένος

Η ariadni.zer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! θελω να κανω φορματ στον υπολογιστή μου, δηλαδη, θέλω να διαγράψω τα windows 7 και να τα ξαναφορτωσω! Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? οσο πιο αναλυτικά γίνεται παρακαλω πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλησπέρα! θελω να κανω φορματ στον υπολογιστή μου, δηλαδη, θέλω να διαγράψω τα windows 7 και να τα ξαναφορτωσω! Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? οσο πιο αναλυτικά γίνεται παρακαλω πολύ!
Όσο πιο αναλυτικά. You got it, son
https://www.e-steki.gr/microsoft/windows-7-εγκατάσταση-και-format-76968/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Όσο πιο αναλυτικά. You got it, son.

...

Από www.howtoformatacomputer.com/format-windows-7.
Disclaimer: δεν φέρω ουδεμία ευθύνη για απώλεια δεδομένων ή οποιαδήποτε άλλη βλάβη στο σύστημά σου. Μετά την απομάκρυνσή σας από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Πω ρε φίλε, ήρωας. :D

Να προσθέσω ότι πριν ακριβώς το βήμα 2, πρέπει να ορίσεις μέσα από το bios ως πρώτη συσκευή το cd/dvd drive (1st boot device - cd/dvd drive). Η προεπιλογή είναι ο hdd, γι' αυτό θα πρέπει να το αλλάξεις. (Μερικές μητρικές δεν απαιτούν καν να μπεις στο bios - έχουν την αντίστοιχη επιλογή (press del κλπ...))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.. έχω πρόβλημα ο υπολογιστής μου δεν κάνει boot ούτε format συγκεκριμένα όταν πατάω στην αρχή del,del,del... αντί να κάνει boot δηλαδή να μου βγάλει την μπλε οθόνη με τα άσπρα γράμματα μου βγάζει διαχείριση εκκίνησης των windows και επίσης δεν κάνει format εγώ για να ξανά περάσω τα windows πάτησα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από κάπου γιατί είχα και κάτι άλλα προβλήματα αλλά πίστευα ότι θα διορθωθεί και αυτό, τι να κάνω;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδή να μου βγάλει την μπλε οθόνη με τα άσπρα γράμματα
bios εννοεις?
γιατι στο δικο μου με del bios ανοιγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ναι ακριβός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι μπαίνει στο bios με το del?
Αν όχι κοίτα προσεχτικά τι λέει στο κάτω μέρος της οθόνης όταν ανοίγει και λέει το όνομα του κατασκευαστή συνήθως.
Σε εμένα πάντως δεν είναι το del!

Τώρα για το format είναι εύκολο.
Ξεκινάς τον υπολογιστή σου από ένα Live cd μιας διανομής Linux που θέλεις και την εγκαταστείς. Αυτόματο θα σβήσει τα windows και ότι άλλο έχουν μολύνει (!) και θα εγκαταστήσει την διανομή σου.
ubunu για αρχή είναι καλή επιλογή ;) https://www.ubuntu.com/

Αν έχεις laptop δεν θα χρειαστεί να μπεις καθόλου στο bios για να ξεκινίσεις το live cd. Διαφορετικά αν δεν έχεις ρυθμίσει από παλαιότερα όταν υπάρχει cd να μπουτάρει από αυτό θα πρέπει οποσδήποτε να μπεις στο bios.

Αν βάλεις την διανομή Linux μετά αν δεν σου αρέσει ή δεν σε βολέψει είναι πολύ εύκολο να εγκαταστήσεις ξανά τα windows, αφού το σύστημά σου θα είναι καθαρό και θα δουλεύει σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λοιπον..για boot απο cd windows κλπ..εγω δεν παταω del αλλα f12 και επιλεγω πια συσκευη να φορτωσω..

τωρα ,αν δεν ανοιγει το bios

ουτε και γω ξερω απολυτα,,δεν μου εχει τυχει ποτέ..
οτι βλεπω στο google ..δεν λειτουργει τιποτα στο πληκτρολογιο μετα,,?

διαφορες προτασεις..
βγαλε τη μπαταρια του βιος μητρικης,,και δοκιμασε,,βαλε βγαλε το δισκο,,ή απλα το πληκτρολογιο..

δεν μου εχει τυχει ποτέ πραγματικα..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
οχι,οχι... Δεν μπορώ να ανοίξω OYTE το bios OYTE να κάνω format...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι, κάνε για άρχη την κίνηση να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής για λίγο και μετά ξανάνοιξε τον...
Έτσι θα χάσουν τα BIOS της ρυθμίσεις τους και ίσως καταφέρεις να τα ανοίξεις...

Αλλά το Linux είναι πολύ καλή λύση, αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν μπορείς να αλλάξεις την συσκευή που φορτώνει πρώτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
την μπαταρία της μητρικής;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι... Πώς θα κρατάει τις ρυθμίσεις του συστήματος αλλιώς???

Για να την βρεις, πρέπει να ανοίξεις το manual σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top