Επαγγελματική vs προσωπική ζωή

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σας έχει δημιουργηθεί ποτέ δίλημμα, ή σύγκρουση ανάμεσα στην προσωπική και στην επαγγελματική σας ζωή? Τις θεωρείτε εξίσου σημαντικές ή κάποια είναι έστω και ελάχιστα σημαντικότερη σε σχέση με την άλλη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι φυσικά....
και νομίζω στους περισσότερους....

Μέχρι μια ηλικία (Δε θυμάμαι ποια, τόσο παλιά ήταν :P) υπερίσχυε η επαγγελματική μου ζωή....
Μετά πέρασα ένα διάστημα που προσπαθούσα να τα ζυγιάσω και έλεγα στον εαυτό μου ότι τα έχω ίσα... και τέλος, κοιτώντας γύρω μου και τους άλλους και τον εαυτο μου και μερικά χρόνια μπροστά, αποφάσισα ότι με ενδιαφέρει περισσότερο η προσωπική μου ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μετρά αν όταν στην παρέα μου ξεκίνησα να δουλεύω, εμφανίστηκαν σημαντικές διαφορές που εν μέρη κατέληξαν σε τριβές και απομάκρυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για μένα, μετά από εκείνο το 3μηνο που πέρασα δουλεύοντας πρωί απόγευμα κάθε μέρα σχεδόν, εκτός από σ/κ, και βλέποντας και άλλους που δούλευαν έτσι, έχει πλέον μεγαλύτερη σημασία η προσωπική ζωή, παρά η επαγγελματική. Καλύτερα να βγάζω λιγότερα χρήματα, αλλά να τα ευχαριστιέμαι, παρά να βγάζω πάρα πολλά, αλλά να μην έχω ποτέ χρόνο να τα ξοδέψω ή χρόνο για να περάσω με τους δικούς μου ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για μένα, μετά από εκείνο το 3μηνο που πέρασα δουλεύοντας πρωί απόγευμα κάθε μέρα σχεδόν, εκτός από σ/κ, και βλέποντας και άλλους που δούλευαν έτσι,

Πώς γίνεται να συμβεί αυτό?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μπορεί να γίνει και χειρότερα....
επί 2 χρόνια πρωι μεσημέρι βραδυ ΚΑΙ σαββατοκύριακα μέσα....και γιορτές και αργίες....
Νταξ, έβγαλα λεφτάκια και έκλεισα τρύπες και χρεη.... αλλά αυτο έγινε γιατι ακριβώς δεν πηγαινα ΠΟΥΘΕΝΑ ωστε να χαλαω κι ολας...
Με το που εμενε λιγος free χρόνος το μονο που ήθελα ήταν να ΚΟΙΜΗΘΩ!!!
Και όχι... οι "φίλοι" δεν με κατάλαβαν... καλά να είναι όπου κι αν είναι τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
παντα η προσωπικη μου ζωη επαιζε τον πιο σημαντικο ρολο στη ζωη μου....και εξακολουθει....και ελπιζω να μην αλλαξει στο μελλον....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειμαι ακομα μικρη νομιζω.. για να εχω σαφη σχηματισμενη αποψη.. ουτε καν παντρεμενη δεν ειμαι..
αλλα νομιζω οτι προς κουε μερια παω κι εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Για μένα, μετά από εκείνο το 3μηνο που πέρασα δουλεύοντας πρωί απόγευμα κάθε μέρα σχεδόν, εκτός από σ/κ, και βλέποντας και άλλους που δούλευαν έτσι, έχει πλέον μεγαλύτερη σημασία η προσωπική ζωή, παρά η επαγγελματική. Καλύτερα να βγάζω λιγότερα χρήματα, αλλά να τα ευχαριστιέμαι, παρά να βγάζω πάρα πολλά, αλλά να μην έχω ποτέ χρόνο να τα ξοδέψω ή χρόνο για να περάσω με τους δικούς μου ανθρώπους!
+100 αυτήν την άποψη την έχω και εγώ εδώ και 2 χρόνια ... δηλαδή από τα 18 μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Ευτυχώς για μένα η επαγγελματική ζωή μου είναι ξεχωριστή από την προσωπική ζωή μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πώς γίνεται να συμβεί αυτό?:(

Εύκολο.. αν θες να μαζέψεις λεφτά ή απλά να κάνεις τεστ στις αντοχές σου.. ή αν έχεις πολύ σοβαρά προβλήματα στη σχέση σου και δεν θες να σκέφτεσαι.. μπορεί να το κάνεις αυτό για πάρα πολλούς λόγους!

Ομολογουμένως, είχα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση τότε, επειδή ένιωθα πως αφού αντέχω αυτό τον τρόπο ζωής, τότε μπορώ να κάνω τα πάντα .. και όταν έβγαινα έξω τελικά, ένιωθα ικανή και γεματή ζωή.. μέχρι που συνειδητοποίησα πως δεν άξιζε τον κόπο- έπρεπε να κανονίζω μια εβδομάδα για να καταφέρω να βγω και τις περισσότερες φορές μετά από μισή ώρα έκλειναν τα μάτια μου.. ναι, ακόμα και τα Σαββατόβραδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το να δουλεύεις σαν τον μαύρο για να μπαλώσεις τρύπες, εις βάρος της προσωπικής ζωης, είναι απόλυτα κατανοείτο. Θα δουλεύατε έτσι για την δόξα? Για να προχωράς στην καριέρα σου?

Ρωτώ, γιατί κάποτε το έκανα. Δεν είχα προσωπική ζωή πριν τις 10-11 το βράδι. Και αν άντεχα για μια ώρα δυο ακόμα με τους φίλους ζήτημα…πήγαινα για ύπνο γιατί θα άρχιζε το πρόγραμμα μου από της 6:30 το πρωί…

Βασικά πιστεύω ότι όταν δεν έχεις σχέση, η πολύ δουλειά είναι η εναλλακτική λύση να σκοτώνεις την ώρα σου. Όταν έχεις σχέση, παιδιά, γάμο…αλλάζουν τα πράγματα. Αναθεωρείς τις προτεραιότητες…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και καλά εργάζεσαι σκληρά πολεμάς και πιο το όφελος; χρήματα; δέν λέω όχι αλλά μόνο αυτό χάνεις τα πάντα στην ζωή σου, προσπαθόντας να καταλάβεις τι κερδισες, εκτώς απο μπικικινια. Ενώ στην προσωπική ζωή αποκτάς εμπειρίες, αποκτάς οικογένια, και πληρώνεσε με τα χαμόγελα τον παιδιών και την αγγαλιά του συζήγου που είναι ανεκτήμητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
τα χρήματα χωρίς να μπορείς να τα απολαμβάνεις δεν λέει. η μόνη φάση που αξίζει περισσότερο η εργασιοθεραπεία, είναι για να μην σκέφτεσαι πράγματα που σε πληγώνουν.

κατα τ'αλλα καλύτερα 3.60 κ με χαμόγελο, παρά εκατομμυριούχος κ μόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Κι εγώ την προσωπική μου ζωή την βάζω πάνω από την εργασία μου. Γιατί δουλεύεις για να ζεις και δε ζεις για να δουλεύεις.

Ακόμα και έτσι όμως, δε μου αρέσει που σχεδόν κάθε μέρα δεν έχω όρεξη για πολλά πολλά και που τα Σάββατα νυστάζω από τις 5 το απόγευμα.

Αλλά μάλλον πρέπει να το συνηθίσω. Έτσι είναι η ζωή με τη δουλειά, αλλά δεν πρόκειται να ξεφύγω για να πιάσω τους "επαγγελματικούς στόχους" που στην Ελλάδα μου φαίνονται απάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Επαγγελματική ζωή;:confused:
Δηλαδή;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Κι εγώ την προσωπική μου ζωή την βάζω πάνω από την εργασία μου. Γιατί δουλεύεις για να ζεις και δε ζεις για να δουλεύεις.

Ακόμα και έτσι όμως, δε μου αρέσει που σχεδόν κάθε μέρα δεν έχω όρεξη για πολλά πολλά και που τα Σάββατα νυστάζω από τις 5 το απόγευμα.

Αλλά μάλλον πρέπει να το συνηθίσω. Έτσι είναι η ζωή με τη δουλειά, αλλά δεν πρόκειται να ξεφύγω για να πιάσω τους "επαγγελματικούς στόχους" που στην Ελλάδα μου φαίνονται απάτη.
Υποθέτω ότι πρωτοξεκίνησες? Αν ναι καλή αρχή και καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Γιατί δουλεύεις για να ζεις και δε ζεις για να δουλεύεις.

Η πιο περιεκτική πρόταση κατά την γνώμη μου αυτού του thread!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ok, ας είμαι η "άλλη άποψη"... Δουλευω πολύ. Και κάνω 2 πράγματα ταυτόχρονα. Και έχω με αυτόν τον τρόπο μέσα σε ένα χρόνο βάλει στην άκρη λεφτά που υπό άλλες συνθήκες θα εκάνα 3-4 χρόνια για να τα βάλω στην άκρη.

Επίσης ξεκινάω από τις 7.30 τη μέρα μου και υπό νορμάλ συνθήκες την τελειώνω στις 10-11. Η ελεύθερη μου μέρα είναι η Κυριακή. Είμαι 26 [σχεδόν]. Σε 3 χρόνια [δεν πάω μακρυά] ΔΕΝ θα είμαι σε θέση να το κάνω αυτό και το ξέρω... δεν θα αντέχω... Ήδη νιώθω κάποιες φορές ότι θα "σκότωνα" για λίγο ύπνο!

ΟΜΩΣ. ΤΩΡΑ θέλω να explore το τι θέλω να κάνω στη ζωή μου... ΤΩΡΑ θέλω να δω που φτάνουν οι ικανότητες μου. ΤΩΡΑ θέλω να δω ... την κλίση μου, ΤΩΡΑ θέλω να δω τι θα μου είναι ευχάριστο να κάνω για μια ζωή ώστε στα (πχ ) 35 μου να μην γυρνάω με νεύρα από τη δουλειά αλλά να μπορώ να απολαμβάνω την οικογένεια μου όντας ήρεμη...

θα μου πείτε... Και πότε θα προλάβεις να την κάνεις τη ρημαδα την οικογένεια άμα δεν προλαβαίνεις να δεις άνθρωπο εκτός από ...όσους πιάνει το μάτι σου πίσω από την οθόνη σου...
so far, δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα και ακόμα και ο (πρόσφατος) χωρισμός μου δεν είχε σχέση με τα... ωράρια αλλά με άσχετα πράγματα.

Ξέρω ότι με τους ρυθμούς αυτούς ΔΕΝ θα αντέξω για πολύ όμως για όσο νιώθω να αντέχω θα έβαζα την επαγγελματική ζωή πάνω από τις διαπροσωπικές σχέσεις. Σε λίγα χρόνια το νιώθω ότι θα θέλω.. .ακριβώς το αντίθετο βέβαια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Υποθέτω ότι πρωτοξεκίνησες? Αν ναι καλή αρχή και καλή συνέχεια.

Είχα δουλέψει παλαιότερα για 10 μήνες 4ωρο, αλλά τότε δεν το είχα πάρει και πολύ στα σοβαρά.

Τώρα δουλεύω κανονικά τους τελευταίους 10 μήνες και ακόμα δυσκολεύομαι (αν και έχω μπει στη ρουτίνα, ο πρώτος καιρός ήταν φρίκη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top