Απορίες/Ασκήσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

active_F

Νεοφερμένος

Η Στέφανη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας !! θα ήθελα μια μικρή βοήθεια... Δίνω αύριο τελικές τριμήνου και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής που δεν ξέρω να απαντήσω αν και εύκολες.. (δεν είχα χημεία στο λύκειο και τώρα πανεπιστήμιο κάνω χημεία).

1) Ποιο από τα παρακάτω δεν καθορίζεται απο τη χημική κινητική;

α) η ποσότητα των παραγόμενων προϊόντων σε δεδομένο χρόνο
β) η ποσότητα των καταναλισκόμενων αντιδρώντων σε δεδομένο χρόνο
γ) η ταχύτητα (ρυθμός) της διεργασίας
δ) η δυνατότητα πραγματοποίησης η όχι της διεργασίας
ε) ο χρόνος που απαιτείται για να φτάσει η διεργασία σε "τελική κατάσταση"

(απέκλεισα το Δ γιατί μαζί με την θερμοδυναμική είναι κριτήρια κατά πόσο θα γίνει η διεργασία, Το Γ γιατί η ταχύτητα της διεργασίας καθορίζεται απο την χημική κινητική, Το Β, Α γιατι η χημική κινητική καθορίζει την ταχύτητα με την οποία καταναλώνεται ένα αντιδρών ή παράγεται ένα προιόν)

Πιστεύω είναι το Ε. Εσεις;


2) Ιοντικά στερεά άλατα (περιλαμβάνουν ιοντικούς δεσμούς) σχηματίζονται απο την αντίδραση:

α) μιας βάσεως και ενος οξέως
β) δυο ηλεκτροαρνητικών μορίων
γ) ενός ηλεκτροαρνητικού και ενός ηλεκτροθετικού μορίου
δ) δυο ηλεκτροθετικών μορίων
ε) ενός οξέως με ένα βασικό άλας

(εδω δεν γνωρίζω αλλά πιστεύω ειναι το Β)


3) Ότα το ηλεκτροχημικό δυναμικό (Εο) μιας ημιαναγωγής είναι πολύ θετικό τότε:

α) Η ένωση (αριστερό μέλος) είναι ισχυρό αναγωγικό
β) Η ένωση (αριστερό μέλος) υπόκειται εύκολα σε οξείδωση
γ) Η ένωση (αριστερό μέλος) υπόκειται εύκολα σε αναγωγή
δ) Η ένωση (αριστερό μέλος) δεν υπόκειται εύκολα σε αναγωγή
ε) Η ένωση (αριστερό μέλος) ανάγεται και οξειδώνεται εύκολα

( οι σημειώσεις του καθηγητή γράφουνε πως ένα ζεύγος με πολύ θετικό Εο θα έχει ως πρώτο μέλος δυνατό οξειδωτικό. Γι ' αυτό πιστεύω πως η απάντηση είναι το Δ) εσεις;

Ευχαριστώ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Λοιπον κοιτα δεν μπορω να ειμαι πολυ σιγουρη.. ειμαι θετικη τωρα κ τωρα μπηκαμε στο Κεφ. Χημικης Κινητικης.
Εγω νομιζω...
1) δ-ε
δ. μας λεει αν μπορει να πραγματοποιηθει;
ε. τελικη κατασταση δεν ξερω αν παιζει.. γιατι εξεταζουμε σε ενδιαμεσες φασεις τι κανει η χημικη ενωση.

2) β. ενα ιοντικο μοριο σημαινει οτι ειναι ανιον δηλ. ηλεκροαρνητικα φορτισμενο (περισσοτερα e-) η κατιον δηλ. ηλεκτροθετικα φορτισμενο (περισσοτερα p)
το στερεο δεν μας λεει κατι νομιζω..
το ΝaCl ειναι πχ. ενα αλας και τα αλατα δημιουργουνται απο την εξουδετερωση μιας βασης απο ενα οξυ.
ενα μοριο Νa+ και ενα μοριο Cl- ενωνονται ομως για να γινει το NaCl δηλαδη ενα ηλεκτροθετικο ( Νa+) και ενα ηλεκτροαρνητικο μοριο( Cl- )
ομως ετσι δεν προκυπτει ιον.. ειναι ουδετερο.
εγω θα απεκλυα το β. κ δ. γιατι ουσιαστικα ειναι οτι ιδιο πραγμα, ιον (θετικο) το ενα ιον (αρνητικο το αλλο) αρα θα πρεπε να ειναι κ τα 2 ομς αφου μονο μια ειναι η σωστη απαντηση λογικα δεν πρεπει να ειναι καμια απ' τις 2... μετα ομως τα αλλα μ ειναι περιεργα.. εκει κολλαω εγω...

Για το 3) δεν ξερω καθολου...
Μπορει χαλαρα να λεω βλακειες τωρα οποτε δεν σου λεω τιποτα με σιγουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malnikoleTTa

Νεοφερμένος

Η malnikoleTTa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πουν οσοι γνωριζουν σχετικα με το θεμα και ειδικοτερα οι οικονομολογοι. Σε μερικα βιβλια αναφερεται πως τα σταδια ζωης ενός προιοντος είναι η εισαγωγη του προιοντος στην αγορα, η αναπτυξη του, η ανοδος του, η ωριμανση του και η καθοδος του ενώ σε αλλα ανφερεται πως τα σταδια ζωης είναι η εισαγωγη του, η αναπτυξη του, η ωριμοτητα, ο κορεσμος και η παρακμη (είναι ο κορεσμος με την ωριμανση το ιδιο πραμα?) τελικα ποια είναι τα σταδια ζωης ενός προιοντος. Ευχαριστω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πουν οσοι γνωριζουν σχετικα με το θεμα και ειδικοτερα οι οικονομολογοι. Σε μερικα βιβλια αναφερεται πως τα σταδια ζωης ενός προιοντος είναι η εισαγωγη του προιοντος στην αγορα, η αναπτυξη του, η ανοδος του, η ωριμανση του και η καθοδος του ενώ σε αλλα ανφερεται πως τα σταδια ζωης είναι η εισαγωγη του, η αναπτυξη του, η ωριμοτητα, ο κορεσμος και η παρακμη (είναι ο κορεσμος με την ωριμανση το ιδιο πραμα?) τελικα ποια είναι τα σταδια ζωης ενός προιοντος. Ευχαριστω.:D

https://tvxs.gr/webtv/ντοκιμαντερ/η-ιστορία-των-πραγμάτων#comments-titlehttps://tvxs.gr/webtv/ντοκιμαντερ/η-ιστορία-των-πραγμάτων#comments-title

Ελπιζω αυτο να σε βοηθησει. Εικοσαλεπτο ντοκιμαντερ με τιτλο "Η ιστορια των πραγματων". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pc4569

Νεοφερμένος

Ο pc4569 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Αρχικά καλή επιτυχία σε όσους δίνουν πανελλήνιες!!

Είναι ένας μύθος και δε το λέω επειδή το λένε οι περισσότεροι καθώς το έζησα πέρσυ και έμαθα πολλά. Ο σωστά οργανωμένος και καλά και σε βάθος διαβασμένος δε χανεται!

Στο θέμα μας . επειδή ήμουν τεχνολογική και έχω μάθημα χημεία στη σχολή μου θα ήθελα κάποιος/κάποια να με βοηθήσει στο παρακάτω :

ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΒΑΝΤΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ n ΕΙΝΑΙ 2 επι n εις την 2 ( 2*n**2 ) .

Σας ευχαριστώ και περιμένω σύντομα απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΒΑΝΤΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ n ΕΙΝΑΙ 2 επι n εις την 2 ( 2n² ).
Για δεδομένο κύριο κβαντικό αριθμό n, o δευτερεύον παίρνει τιμές l = 0,1,2,...,n-1
και επειδή ml = -l,...,+l, τα τροχιακά αντίστοιχα είναι 1, 3, 5, ... , 2(n-1)+1
άρα τα τροχιακά συνολικά είναι: 1 + 3 + 5 + ... + 2n-1
δηλ. αριθμητική πρόοδος με α = 1 και n-οστό όρο 2n-1,
άρα το σύνολο των τροχιακών είναι: ½n[1+(2n-1)] = n²
και επειδή σε κάθε τροχιακό μπορούν να υπάρχουν 2 ηλεκτρόνια,
ο μέγιστος αριθμός ηλεκτρονίων είναι 2

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Θελω βοηθεια σε μια απλη ασκηση χημειας :

Διαλυμα NaCl 0,2 % w/v με πυκνοτητα p=1,03 gr/ml. Nα προσδιοριστει η περιεκτικοτητα % w/w.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μπορεις να χρησημοποιησεις τον τυπο

(%w/v) = d *(%w/w) οπου d η πυκνοτητα σε g/ml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια πως μπορουμε να εξηγησουμε την αλλαγη χρωματος σε διαλυμα cocl2 κατα την προσθηκη Hcl? κατι με τα συμπλοκα ιοντα πρεπει να ειναι αλλα δεν ξερω τι ακριβως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
heat + [pinkCo(H2O)6]+2 + 4 Cl- --> [blueCo(Cl)4]-2 + 6 H2O

Η αντίδραση είναι ενδόθερμη, οπότε με αύξηση της θερμοκρασίας επικρατεί το μπλε χρώμα. Επίσης, με προσθήκη ή δέσμευση κάποιου αντιδρώντος ή προιόντος, μπορεί να μετακινηθεί η ισορροπία προς τα δεξιά ή προς τα αριστερά, με αποτέλεσμα την επικράτηση του μπλε ή του ροζ χρώματος αντίστοιχα.
Η εξήγηση του χρώματος δίνεται από τη θεωρία των τροχιακών. Αν την έχεις διδαχθεί, μπορείς να διαβάσεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση και εγω αυτο ειχα βρει και εγραψα :) αλλη μια ερωτηση:whistle:
Εχουμε σε ενα δοκιμαστικο σωληνα οξικο μολυβδο και προσθετουμε σιγα σιγα θειικο αμωνιο.στη συνεχεια προσθετουμε σιγα σιγα στον ιδιο σωληνα οξικο αμμωνιο.να εξηγησουμε τις μεταβολες που συμβαινουν στο χρωμα(αχρωμο-λευκο-αχρωμο) ...δεν μας δινεται καμια αντιδραση :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση και εγω αυτο ειχα βρει και εγραψα :) αλλη μια ερωτηση:whistle:
Εχουμε σε ενα δοκιμαστικο σωληνα οξικο μολυβδο και προσθετουμε σιγα σιγα θειικο αμωνιο.στη συνεχεια προσθετουμε σιγα σιγα στον ιδιο σωληνα οξικο αμμωνιο.να εξηγησουμε τις μεταβολες που συμβαινουν στο χρωμα(αχρωμο-λευκο-αχρωμο) ...δεν μας δινεται καμια αντιδραση :hmm:
Αντίδραση:
Pb(CH3COO)2 + SO4(NH4)2 --> PbSO4 + 2 CH3COONH4
( CH3COONH4 : οξικό αμμώνιο )

Pb(CH3COO)2: άχρωμο
PbSO4: λευκό

Προσθέτουμε οξικό αμμώνιο, αυτό αντιδρά με το PbSO4 και δίνει Pb(CH3COO)2.
[νομίζω έτσι εξηγούνται οι μεταβολές στο χρώμα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος, μη σε πάρω στο λαιμό μου.:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αντίδραση:
Pb(CH3COO)2 + SO4(NH4)2 --> PbSO4 + 2 CH3COONH4
( CH3COONH4 : οξικό αμμώνιο )

Pb(CH3COO)2: άχρωμο
PbSO4: λευκό

Προσθέτουμε οξικό αμμώνιο, αυτό αντιδρά με το PbSO4 και δίνει Pb(CH3COO)2.
[νομίζω έτσι εξηγούνται οι μεταβολές στο χρώμα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος, μη σε πάρω στο λαιμό μου.:P]
:clapup: πραγματικα σε χιλιοευχαριστωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis008

Νεοφερμένος

Ο tolis008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει με τις παρακατω ασκησεις:1)απο 500 ml διαλυματοςΝΑΟΗ 12% W/V παιρνουμε 20 ml και τα αραιωνουμε με ωερο μεχρι τα 50 ml.να βρεθει η %w/v περιεκτικοτητα του τελικου διαλυματος.2)a) αραιωνουμε 100ml διαλυματος H2SO4 49%w/w με πυκνοτητα 1,4 g/ml μεχρι τελικο ογκο 700 ml.ποια η περιεκτικοτητα %w/v του αραιωμενου διαλυματος;β) στο αραιωμενο διαλυμα προσθετουμε 700 mlδιαλυματος H2SO4 24,5%w/v.ποια η περιεκτικοτητα %w/v του τελικου διαλυματος; 3)δινεται διαλυμα ουσιας Α 12% w/v και p=1,2g/ml.α)ποια η %w/w περιεκτικοτητα του ; β)ποιος ογκος απο το αρχικο διαλυμα πρεπει να αραιωθει με νερο σε τελικο ογκο 600 ml για να προκυψει διαλυμα 10%w/v;γ)σε ορισμενο ογκο του αρχικου διαλυματος προστιθεται ισος ογκος διαλυματος της ιδιας ουσιας 20%w/w με p=1,5 g/ml.ποια η περιεκτικοτητα %w/v του τελικου διαλυματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εκανα την μια ενδεικτικα, τις αλλες δεν προλαβαινω, αλλα βγαινουν παρομοια
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis008

Νεοφερμένος

Ο tolis008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια αν μπορει καποιος γιατι ειναι επειγον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
λοιπον..επανερχομαι με καινουρια ερωτηση..εχουμε τις αντιδρασεις για την παραγωγη ακετυλοσαλυκιλικου οξεος( γνωστο ως ασπιρινι) και του ακετυλοσαλικυλικου μεθυλεστερα(γνωστο ως ελαιο του wintergreen )... και μας ζητανε να γραψουμε τον μηχανισμο της αντιδρασης..(??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πότε επιτυγχάνεται ευκολότερα η οξείδωση του χρυσού, παρουσία CN ή παρουσία Cl και γιατί ;
Αu(CN)2 + e- --> Au + 2CN Eo= -0,61 V
AuCl2 + e- --> Au + 2Cl Eo= 1,12 V
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Πότε επιτυγχάνεται ευκολότερα η οξείδωση του χρυσού, παρουσία CN ή παρουσία Cl και γιατί ;
Αu(CN)2 + e- --> Au + 2CN Eo= -0,61 V
AuCl2 + e- --> Au + 2Cl Eo= 1,12 V

σκεψου οτι αν Eo>0 η αντιδραση συμβαινει αυθορμητα απ τα αριστερα προς τα δεξια (οπως την γραφεις)

ανΕο<0 τοτε δεν ειναι αυθορμητη (οπως την γραφεις).
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
σκεψου οτι αν Eo>0 η αντιδραση συμβαινει αυθορμητα απ τα αριστερα προς τα δεξια (οπως την γραφεις)

ανΕο<0 τοτε δεν ειναι αυθορμητη (οπως την γραφεις).
:whistle:
πω ελεος με ξενερωσες τωρα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top