Έχεις προίκα;

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Και στο Dubai η αξία της γυναίκας υπολογίζεται με καμήλες!!!!:D
- Σου δίνω 10 καμήλες για τη γυναίκα σου!
- Να σου δώσω άλλες 10 να την πάρεις σήμερα κι όλας???????:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω εξελίξεις. Πήρε τηλ η μαμά του αγοριού και δήλωσε πως αν δεν «παίρνουν» το μεγάλο το σπίτι «γάμο δεν θα γίνει».
Είναι πολύ υποτιμητικό και με τσαντίζει η φίλη μου, που αντί να τους πει μαμά και γιο μαζί «στο καλό» (καλά, άλλο θα τους έλεγα εγώ) κλαίει και κατηγορεί τους γονείς της.


Εγω αυτή τη στάση προς την προίκα την θεωρώ αδυναμία-ανασφάλεια να αντιμετωπίζεις την αρχή που κάνεις, χωρίς βοήθεια από τους γονείς. Και τραγικό είναι ότι η γυναίκα που παντρεύεται χωρίς προίκα θεωρείται από κάποιους δεύτερης κατηγορίας νύφη…:/:

(ρε σεις, λέτε να πάρω το αεροπλάνο να έρθω Αθήνα, γιατί με τρέλαναν τελείως οι νησιώτες? μια μέρα ...ε?.. ε ?:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Roumana η φίλη σου χάλια; είναι τέρας; γιατι αγχώνετε τόσο; πόσο χρονόν είπες ότι είναι και απο πιό χωρίο;(άν επιτρέπετε)
Κάπου έξω μου ακούγετε:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Όλα αυτά αποδεικνύουν ότι πολλοί αντιμετωπίζουν το γάμο σαν μια εμπορική συμφωνία.Βάζουν την αριθμομηχανή κάτω και ξεκινούν τους υπολογισμούς.
Με το γάμο θα μοιραστείς τη ζωή σου και θα φέρεις στον κόσμο παιδιά .Δεν πρόκειται για μεταφορά κεφαλαίου.
Όταν σκέφτεσαι έτσι χάνεις το νόημα.
Δυστυχώς δεν είναι λίγες και οι γυναίκες που επιλέγουν σύζυγο βάσει της φορολογικής του δήλωσης.


Δεν είμαι βέβαια ούτε της άποψης ''παντρευόμαστε και έχει ο Θεός.''
καλό είναι να υπάρχουν κάποιες βασικές προυποθέσεις όπως να εργάζονται αν όχι και οι δύο τουλάχιστον ο ένας. (ναι έχω δει ζευγάρι και οι δυο άνεργοι να παντρεύονται και να τους θρέφουν οι γονείς ..εδώ ταιριάζει το πού πας ρε Καραμήτρο???...και σορι αν ακούγεται κάπως.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Roumana η φίλη σου χάλια; είναι τέρας; γιατι αγχώνετε τόσο; πόσο χρονόν είπες ότι είναι και απο πιό χωρίο;(άν επιτρέπετε)
Κάπου έξω μου ακούγετε:confused:
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο γαμπρός είναι καρπάθιος. (εκείνη είναι μια χαρά κουκλαρα... χωρίς αυτοπεποίθηση.:/:)
Όλα αυτά αποδεικνύουν ότι πολλοί αντιμετωπίζουν το γάμο σαν μια εμπορική συμφωνία.Βάζουν την αριθμομηχανή κάτω και ξεκινούν τους υπολογισμούς.
Με το γάμο θα μοιραστείς τη ζωή σου και θα φέρεις στον κόσμο παιδιά .Δεν πρόκειται για μεταφορά κεφαλαίου.
Όταν σκέφτεσαι έτσι χάνεις το νόημα.
Δυστυχώς δεν είναι λίγες και οι γυναίκες που επιλέγουν σύζυγο βάσει της φορολογικής του δήλωσης.


Δεν είμαι βέβαια ούτε της άποψης ''παντρευόμαστε και έχει ο Θεός.''
καλό είναι να υπάρχουν κάποιες βασικές προυποθέσεις όπως να εργάζονται αν όχι και οι δύο τουλάχιστον ο ένας. (ναι έχω δει ζευγάρι και οι δυο άνεργοι να παντρεύονται και να τους θρέφουν οι γονείς ..εδώ ταιριάζει το πού πας ρε Καραμήτρο???...και σορι αν ακούγεται κάπως.)
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο γαμπρός είναι καρπάθιος. (εκείνη είναι μια χαρά κουκλαρα... χωρίς αυτοπεποίθηση.:/:)

:thumbup:

Άχ κορίτσι μου γλυκό. Οι καρπάθιοι είναι οι χειρότερη φαρα νησιώτη. Θές παράδειγμα; Πριν 6 χρόνια περίπου καρπαθιος παντρέυτηκε κοπέλα με προξενιό αυτή φοβόταν να πεί σε αυτόν ότι έχει πάει με κάποιον και πρώτη νύχτα του γάμου πάει ο γαμπρός με ένα κουτάκι νουνου στους γονείς της κοπέλας ανοιγμένο πάνω και κάτω, τους χτύπησε το κουτί στο τραπέζι και τους είπε οτι διαλύει το γάμο γιατι η κόρη τους είναι σάν το κουτί.
Δεν θέλω να προσβάλω τους καρπάθιους αλλα νόμος για εκείνους είναι σπίτι για προίκα και η μάνα τους πάντα μέσα στο σπίτι με το ζευγάρι. Πές της οτι η μάνα θα μπλέκετε σε όλα. Σίγουρα η μάνα του είναι εκείνη που θέλει την πρόικα και σίγουρα αυτός την ακούει. Έτσι θέλει να ζήσει τη ζωή της;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eυτυχισμενο το 1500!!!!:whistle::wacko:

Δυστυχως ομως και αναφερομενος στην περιπτωση της Ρουμανας (αλλα και γενικοτερα) οσο υπαρχουν και κοπελες (στην προκειμενη περιπτωση) που ειναι διατεθμενες να πανε πακετο με σπιτια και οικοπεδα,αλλα τοσο θα υπαρχουν και γυμνοσαλιαγκες που θα μετρανε την αγαπη τους με τα τετραγωνικα.:whistle:
Ας του ελεγε να παρει τον Πουλοπουλο με ολη του την δισκογραφια του,και ας γινοταν αυτο καθολικα και θα σου ελεγα εγω μετα.
(Το παραπανω ποστ δεν ερχεται να δικαιολογησει τους προικολαγνους ε!;))

@prime-> +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Λίγο άσχετο (αλλά όπως ξέρετε δεν μπαίνω για πολύ τον τελευταίο καιρό και πολλά θέματα μου έχουβ ξεφύγει): όταν είδα το συγκεκριμένο τόπικ νόμιζα ότι θα τό έχει ανοίξει κάποιος άντρας, κάνοντας κάτι σαν "έρευνα αγοράς". :hehe::upside:
Τουλάχιστον βρε Ρουμάνα αν δώσουν το μικρό σπίτι και μαζί τίποτα κεφάλια γιδοπράβατα και καμιά κότα έχουμε συμφωνία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
faithplus1:lol: Με διαφώτισε η mania. Ο καρπάθιος δεν πρόκειται να συμβιβάζεται…

Είμαι ευτυχισμένη που οι γονείς μου με μάθανε πως η μόνη προίκα που πρέπει να έχει έναν άνθρωπο είναι το μυαλό του.
Λυπάμαι όσους έχουν μάθει ότι η προίκα είναι υλικά με κάποια αξία. Το λέω γιατί, όταν μιλάω με την φίλη μου, μου λέει πως «δικαιούται από τους γονείς να της δώσουν την προίκα που ζητάει ο γαμπρός». Την λυπάμαι με την καρδιά μου, όταν βλέπω ότι είναι θύμα μιας παράδοσης που είχε ως βασικό σκοπό να έχει που να μείνει η μάνα με τα παιδιά σε περίπτωση που χωρίζει. Όχι να δείξει την αξία της νύφης…ή των γονιών της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Πρόσφατα μου είπαν το εξής για τους Κρπάθιους: Λόγω του ότι παλιά όλοι οι άντρες σχεδόν ήταν ναυτικοί και άρα έμεναν πίσω οι γυναίκες να διαχειρίζονται τις περιουσίες, έμεινε η παράδοση ΟΛΑ τα περιουσικά στοιχεία της οικογένειας να τα κληρονομεί η μεγαλύτερη κόρη, η οποία με τη σειρά της τα κληροδοτούσε στη δική της πρωτότοκη κόρη κ.ο.κ. Έτσι οι άντρες δεν είχαν τίποτα στο δικό τους όνομα. Αυτό ισχύει ακόμα και σήμερα, ιδίως σε ένα χωριουδάκι, την Όλυμπο που στην ουσία είναι ψιλοαποκομένο από το υπόλοιπο νησί και έχει κρατήσει παραδόσεις απίστευτες.
Φαντάζομαι ότι σε αυτό οφείλεται το ότι ο συγκεκριμένος
Καρπάθιος έχει "απαιτήσεις". Στον τόπο του έτσι του μάθαν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγω γιατί είμαι με την εντύπωση ότι ο Καρπάθιος που αναφέρετε η ρουμάνα μας, θέλει το σπιτάκι κι αυτός και η μανούλα του, στο ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ όνομα?
έχω καταλάβει λάθος? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
εγω γιατί είμαι με την εντύπωση ότι ο Καρπάθιος που αναφέρετε η ρουμάνα μας, θέλει το σπιτάκι κι αυτός και η μανούλα του, στο ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ όνομα?
έχω καταλάβει λάθος? :hmm:

Μα εκει δεν ειναι και το προβλημα?
Δηλαδη.. αν η κοπελια εχει δικο της σπιτι και απλως μεινουν εκει μετα τον γαμο δεν τιθεται θεμα προικας, σωστα? :hmm:
Αρα και οι γονεις της, δεν θα ειχαν αντιρηση για κατι τετοιο (φανταζομαι :worry:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα γιατί να έχει σπίτι δεν καταλαβανω, γιατι να του το δώσει; εγωησμό δεν έχει αυτη η κοπέλα; Δεν μπορώ να το καταλάβω Και ναι κουε θέλει σπιτάκι για την μανούλα του, ακόμα και άν παντρευτουν τι επιρροη θα έχει η μάνα στο γιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σωστά κατάλαβες ΚΕ. Θέλει να είναι και στο όνομα του.
Το πρόβλημα για μένα είναι:
Πώς γίνεται να χαλάς μια σχέση μόνο και μόνο επειδή δεν συμφωνούν οι γονείς για την προίκα της κοπέλας?
Μιλάμε για έναν άντρα που την πήγε σε κινέζικο εστιατόριο, και η κοπέλα βρήκε το δακτυλίδι στο κινέζικο «cookies» μέσα.(εκείνο που δίνουν στο τέλος για να δεις την μοίρα σου…:X) Μια μέρα, λέει, το σχεδίασε ο γαμπρος με τον Κινέζο που έχει το εστιατόριο και έχει σπάσει και καμιά εικοσαριά cookies προσπαθώντας...Δηλαδή ο τύπος έδειχνε πολύ ρομαντικό και ερωτευμένο.
Και δεν είναι κανένας αγράμματος... εχει τελειώσει πανεπιστήμιο.
Η δύναμη της παράδοσης να είναι τόσο μεγάλη ώστε να αγνοείς τα συναισθήματα σου?
Με όσες γυναίκες μίλησα εδώ στη Ρόδο, θεωρούν ότι είναι ανώτερες αν έχουν σπίτι δικό τους… «δεν τις πήρανε από το δρόμο»... ίσος το πρόβλημα να μην εστιάζετε στον καρπάθιο-άντρα, αλλά στις γυναίκες που δέχονται τόσο μειονεκτική αντιμετώπιση…χωρίς αντίδραση…σαν να ειναι νορμάλ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αφου την θέλει και περνάνε καλά και το πρόβλημα είναι οι γονείς γιατι δεν πέρνει το παιδί και να φύγουν απο όλους, τι θα πάθουν να φτιάξουν ένα σπιτικό μόνοι τους, τόσος κόσμος το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Η δύναμη της παράδοσης να είναι τόσο μεγάλη ώστε να αγνοείς τα συναισθήματα σου?

Καλα, πλεον ξεφευγει απο το "τι οριζει η παραδοση".
Αλλιως λεγεται, αλλα καλυτερα να μην χαρακτηρισω.. :mad:

Συνεχιζω να απορω με την κοπελια ομως.. Γιατι τα δεχεται ολα αυτα?! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί την έχει τυφλώσει ο υποτιθέμενος έρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Γιατί σας φαίνονται παράξενα αυτά που ζητάει ο Καρπάθιος? (απ'τα Καρπάθια όρη???? :P )
Έτσι τον έμαθαν οι γονείς του να κάνει, έτσι θα κάνει μια ολόκληρη ζωή. Αγοροπωλησίες!
Όπως επίσης και η φίλη της ρουμάνας, έτσι έμαθε από το σπίτι της ότι πρέπει να κάνει (να πουλιέται), και της φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό να την παρατάει ο παρολίγο σύζυγός της λίγο πριν την εκκλησία για μερικά τετραγωνικά μέτρα (τα χάλασαν στην τιμή).
Αφού για εκείνους αυτός είναι ο κανόνας, τους είναι δύσκολο να δουν λίγο παραπέρα. Εθελοτυφλούν και καταστρέφουν τις ζωές τους. Και δεν είναι οι μόνοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Σωστά κατάλαβες ΚΕ. Θέλει να είναι και στο όνομα του.
sorry δεν το είχα πιάσει!
πάντως απόαυτά που έγραψε η ρουμάνα (ότι είναι ρομαντικός κλπ) μου μυρίζουν λόγια της μάνας στη μέση.
Αλλά και πάλι η κοπέλα γιατί το δέχεται, δεν καταλαβαίνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top